"Droga na górę karmel"

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lambda
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

"Droga na górę karmel"

Post autor: lambda » 2021-02-21, 20:05

Czy czytał ktoś owe dzieło "Droga na gorę Karmel" św. Jana od krzyża? Czy ta lektura może pomoć człowiekowi w wyzybywaniu się ziemskich pożądliwości?

Awatar użytkownika
Logan
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy
Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: Logan » 2021-02-21, 20:15

Czytałem, to trudna lektura duchowa i samemu wiele się z tego nie pojmie bo dużo niejasności jest tam zawartych. Trzeba jednak w tej duchowości "siedzieć" żeby odnosić pożytek duchowy.
Doceniam ją, jednak ze względów trudności interpretacyjnych kolejnych wersetów nie odniosłem dużego pożytku. Gdy byłem na rekolekcjach i objaśniał fragmenty dzieła zakonnik uświadomiłem sobie, że "jadę" wyłącznie po powierzchni tego wspaniałego dzieła.
To nie jest lektura, po której przeczytaniu po raz pierwszy nie znając terminów jakimi posługuje się św. Jan odniesie się duży pożytek.

Czy lektura pomoże wyzbyć się pożądliwości? To zadanie na całe nasze doczesne życie, lektura uświadamia nam, że w sercu człowieka istnieje wiele warstw niewłaściwych pragnień, zaślepień, dążeń, pożądliwości, które uniemożliwiają pełne zjednoczenie duszy z Bogiem.

Polecam jednak to dzieło trudne, trzeba dużo wysiłku i kilkakrotnej lektury wraz pomocami aby zrozumieć głębię przesłania.
Ostatnio zmieniony 2021-02-21, 20:24 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.

"O Jezu, ja jestem owocem Twojej Męki, młodym pędem Twoich ran. O Jezu, poszukaj dla mnie miłości, bo nie mam jej więcej, ukradłeś mi serce" Święta Gemma Galgani

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: siloam » 2021-03-03, 19:11

To bez wątpienia jedna z najlepszych książek o duchowości jakie powstały. Perełka klasyki karmelitańskiej. Największy pożytek z jej lektury odnoszą osoby duchowne, ale nawet osoba świecka znajdzie w niej sporo dla siebie.

Awatar użytkownika
Lizzie
Przybysz
Przybysz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: Lizzie » 2021-03-04, 19:21

Czy warto przeczytać to dzieło ?

ODPOWIEDZ