Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Fryderyk Nietzsche

Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 17:47

W Ewangelii świętego Mateusza jest napisane że Judasz powiesił się. I tu zwracam się z pytanie bo według niektórych powiesił się na wierzbie osice ,ale istnieje też przekazy że powiesił się na Judaszowcu (z resztą stąd nazwa tej rośliny). Więc które z tych drzew wierni powinni uważać za poprawną opcję?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-25, 17:49

A jakie to ma znaczenie, szczególnie dla zbawienia?

Fryderyk Nietzsche

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 17:56

ToTylkoJa pisze: 2020-02-25, 17:49 A jakie to ma znaczenie, szczególnie dla zbawienia?
Żadne. Lecz ja chciałbym zasięgnąć porady eksperta i dowiedzieć się dlaczego istnieją taka różnorodność przekazów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Andej » 2020-02-25, 18:12

Kto, jest tym ekspertem?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fryderyk Nietzsche

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 18:21

Andej pisze: 2020-02-25, 18:12 Kto, jest tym ekspertem?
Myślę że na forum znajdzie się jakiś biblioznawca, lub nawet historyk który wyjaśni skąd się wzięła wersja z osiką ,czy też wersja w judaszowcem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Andej » 2020-02-25, 18:35

Może tak. Jednak nie widzę powodu, dla którego ktokolwiek miałby się nad tym zastanawiać. Nie sądzę, aby dla kogokolwiek miało to znaczenie. Nie sądzę, aby dla natchnionych pisarzy miało to jakieś znaczenie.
Sądzę, że jest to kwestia zarezerwowana dla osób wrogich osobom wierzącym. Dla osób, którym zależy, aby siać wątpliwości, zamiast odczytywać to, co najważniejsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fryderyk Nietzsche

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 18:43

Andej pisze: 2020-02-25, 18:35 Może tak. Jednak nie widzę powodu, dla którego ktokolwiek miałby się nad tym zastanawiać. Nie sądzę, aby dla kogokolwiek miało to znaczenie. Nie sądzę, aby dla natchnionych pisarzy miało to jakieś znaczenie.
Sądzę, że jest to kwestia zarezerwowana dla osób wrogich osobom wierzącym. Dla osób, którym zależy, aby siać wątpliwości, zamiast odczytywać to, co najważniejsze.
Mym celem nie jest sianie wątpliwości lecz zgłębienie kulturalno-historycznego przekazu. Pytanie może się wydawać infantylne ale, według mnie porusza ciekawą kwestię adaptacji przekazu religijnego do inny kultur. Czemu akurat osika? Czemu o osice mówią źródła Wschodnio-Europejskie? Co jest uważane powszechnie za poprawną wersje?
Ostatnio zmieniony 2020-02-25, 18:43 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-25, 18:44

jestem pewny, ze bylo to drzewo drewniane.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Andej » 2020-02-25, 18:47

Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:43 ...
Dla mnie, to bez znaczenia. Istotny jest sens przekazu, a nie jego forma.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fryderyk Nietzsche

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 18:50

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-25, 18:44 jestem pewny, ze bylo to drzewo drewniane.
oj ty żartownisiu :-*

Dodano po 57 sekundach:
Andej pisze: 2020-02-25, 18:47
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:43 ...
Dla mnie, to bez znaczenia. Istotny jest sens przekazu, a nie jego forma.
Ok ale ja jestem ciekaw. Dlatego zadałem te pytanie

Dominik

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Dominik » 2020-02-25, 19:17

Zaciekawiłeś mnie tym pytaniem. Może znajdzie się ktoś, kto nam to wytłumaczy.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-25, 19:23

Ktoś mógłby się zastanawiać dla samego faktu wiedzy, z ciekawości i to nie jest nic złego.
Tylko problemem jest toż że wątpię, że Ci natchnieni pisarze, którzy ewentualnie mogliby to widzieć raczej nie zastanawiali się nad tym, jakie to było drzewo, a raczej po co i dlaczego właściwie się powiesił.
Myślę że jedynym źródłem zaczepienia mogą tutaj być źródła bardziej historyczne, niż religijne i właśnie tam powinniśmy zacząć szukać.

TOMVAD 45

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-27, 02:06

Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 17:47 W Ewangelii świętego Mateusza jest napisane że Judasz powiesił się. I tu zwracam się z pytanie bo według niektórych powiesił się na wierzbie osice ,ale istnieje też przekazy że powiesił się na Judaszowcu (z resztą stąd nazwa tej rośliny). Więc które z tych drzew wierni powinni uważać za poprawną opcję?
Raczej trudno będzie znaleźć odpowiedź na twoje pytanie. Wątpliwe aby był tutaj badacz takich spraw. Ja znalazłem tylko takie info, ale ono nie odpowiada na twoje pytanie.

http://dziennikparafialny.pl/2012/drzew ... -biblijne/

W tym materiale jest jednak zaprzeczenie jakoby Judasz nie mógł się powiesić na Judaszowcu.W dużej mierze te informacje to tylko przypuszczenia oparte na legendach.

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/s ... -iskarioty

Nie wiele da się więc ustalić, ale może uda ci się w końcu znaleźć właściwą odpowiedź na to pytanie. Życzę powodzenia a jak znajdziesz odpowiedź to może przedstawisz ją tutaj na forum? Też jestem ciekawy jakie to drzewo tak się poświęciło aby zabrać zdrajcę Jezusa ze świata?

Magnolia

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: Magnolia » 2020-06-27, 08:36

Kolor czarny nicku forumowicza świadczy o tym, że konto jest usunięte, czyli ten forumowicz już tu nie zagląda - czyli nie odpowie.

Co do drzewa, nie ma to znaczenia, gdyby miało to na pewno była by nazwa wspomniana w Biblii.
Znaczenie ma, że Judasz odrzucił Boże miłosierdzie i wybrał samobójstwo.
Znaczenie ma tez fakt że inny apostoł, Piotr, pomimo trzykrotnego zaparcia się Jezusa wybrał miłosierdzie i powrót do Boga - a Bóg dał Mu odpowiedzialną misje do spełnienia, wyjątkową.

To jest istotne i taki przekaz (patrząc na tych dwóch apostołów) mamy dostrzec.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Na jakim drzewie powiesił się Judasz?

Post autor: marcin07 » 2020-06-27, 09:26

Być możne było to drzewo oliwne , gdyż w Izraelu sady , ogrody oliwne sa normalnością tak jak w Polsce sady jabłoni .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Zablokowany

Wróć do „Święci i postacie biblijne”