Grzechy Judasza

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Grzechy Judasza

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-25, 19:32

Przy okazji tematu założonego ostatnio przez @Fryderyk Nietzsche przypomniałam sobie któraś rozmowę z księdzem.
Nie pamiętam dokładnie, o co poszło, ale co ostatecznie z tego wynikło, to "Judasz nie został potępiony za zdradzenie Jezusa, ale dopiero samobójstwo przypieczętowało jego los".
I jak wy się na to zapatrujecie? Bo mi to trochę nie pasuje.
Mianowicie:
Czy Judasz JEST potępiony?
Jeśli tak, czy to wynika z faktu zdrady Jezusa, samobójstwa, czy może całokształt twórczości?

Nie wiem, na ile prawidłowe jest potępienie samobójstwa samego w sobie. Na zasadzie, nie mam chyba uprawnień, żeby oceniać, co Bóg wybaczy.
Wiem, że nauka kk jest konkretna, ale tam też są jakieś niuanse, których nie do końca pamiętam, a które ograniczają do "niby grzech, ale nie do końca".
Dodatkowo oczywiście pytanie samo się rodzi: czy naprawdę zdradzenie SYNA BOGA jest gorsze, niż późniejsze wyrzuty sumienia (z którymi sobie chłopak nie poradził, no trudno)?

Magnolia

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Magnolia » 2020-02-25, 19:36

KK w czasie swojego trwania nie potępił nikogo, ani Judasza ani nikogo innego.

Nikt z ludzi nie ma prawa ani kompetencji, żeby jasno określić czyjeś potępienie.


Konwalia

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Konwalia » 2020-02-25, 19:37

ToTylkoJa pisze: 2020-02-25, 19:32 Czy Judasz JEST potępiony?
Kościół wielu ludzi wyniósł do chwały ołtarzy, ale nigdy nie orzekł o konkretnym człowieku, że jest potępiony. I to jest piękne w Kościele!
ToTylkoJa pisze: 2020-02-25, 19:32 Dodatkowo oczywiście pytanie samo się rodzi: czy naprawdę zdradzenie SYNA BOGA jest gorsze, niż późniejsze wyrzuty sumienia (z którymi sobie chłopak nie poradził, no trudno)?
Abp Fulton Sheen porównywał zdradę św. Piotra i zdradę Judasza. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że obaj zgrzeszyli, ale tylko pierwszy poprosił o wybaczenie, drugi zaś popadł w rozpacz.
https://abpsheen.pl/2017/08/22/piotr-i-judasz/

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-25, 19:44

O to głównie mi chodziło, bo w zasadzie usłyszałam to od osoby reprezentującej Kościół, ale coś mi zaczęło nie pasować, jak sobie o tym przypomniałam, bo o ile mianuje się na świętych, to nie słyszałam, żeby papież wyszedł na ambonę i krzyknął TEN NA 300% PÓJDZIE DO PIEKŁA.
Ale pomyślałam, może ja się nie znam? Może on czytał jakieś dokumenty z o których istnieniu ja nie wiem? To pomyślałam, że zapytam kogoś, kto się lepiej zna, niż ja ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: sądzony » 2020-03-13, 21:51

Szustak fajnie to wyłożył.
Judasz został rozgrzeszony w momencie w którym przypieczętował to Jezus.
Miłosierdzie Boskie jest super.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

BlackFox

Re: Grzechy Judasza

Post autor: BlackFox » 2020-03-15, 16:31

Judasz nie został potępiony:

Owszem, za jego sprawą Jezusa ukrzyżowano, ale czy Jezus faktycznie przewidział, że on Go zdradzi? A może sam go zmusił do zdrady?
Jeśli to pierwsze to musimy przyjąć, że nie ma czegoś takiego jak wolna wola skoro Jezus przewidział to co ma się stać i tutaj nasuwa się pytanie. Dlaczego ludzie mają być potępiani za coś co ma się stać? A do tego czemu Judasz ma być potępiony skoro jego zdrada była częścią planu Bożego jakim było ukrzyżowanie Jezusa? - Tak przecież miało się stać.

Co do samobójstwa... Uważam je za tragedię, ale nie za zło... Jeśli spotykamy kogoś kto chce popełnić samobójstwo lub jest już po jego próbie to taka osoba potrzebuje empatii, a nie potępienia. Tacy ludzie potrzebuję miłości jeszcze bardziej niż my.

Biserica Dumnezeu

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 22:50

Kosciol rowniez ma nadzieje. ze Judasz nie zostal potepiony. Kosciol nigdy nie glosil, ze ktos zostal potepiony. Kosciol glosi jedynie, ze istnieje mozliwosc bycia potepionym. Ale nie wie kto i kiedy zostal potepiony. To wie tylko Bog.
A my modlimy sie w intencji kazdego czlowieka, aby Bog raczyl przyjac go do siebie.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 23:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: sądzony » 2020-03-17, 19:26

Jakby nie patrzeć to ostatecznie jedynie Judasz nie wyparł się Jezusa.
Rzucił mamoną. Zrozumiał co zrobił.
Piotruś, wielka Kefas się pokruszył, ... i czmychnęli.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-17, 20:07

Dosc pokretne spojrzenie.
Idac tym tokiem - ostatecznie najbardziej kochal Niemcy Hitler - ostatecznie nawet poswiecil zycie za panstwo.

To sa tragiczne postaci. I dlatego, ze tragiczne, prawdopodobnie tymi czynami chcieli zmazac swoje zle czyny. I nosze w sobie taka nadzieje, ze te czyny zostaly im zmazane.
I z tego powodu odpokutowuja nienaprawione zycie w czyscu. Moze strasznym czyscu. Ale sa juz zbawieni.

Ps: to moj prywatny, bardzo osobisty poglad.
Ostatnio zmieniony 2020-03-17, 20:08 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: sądzony » 2020-03-17, 20:16

Lubię pokrętność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-17, 22:08

Prawopokretna czy lewopokretna? A moze z gwintem gladkim, frezowanym bezzwojowym?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Andej » 2020-03-17, 22:08

sądzony pisze: 2020-03-17, 19:26 Jakby nie patrzeć to ostatecznie jedynie Judasz nie wyparł się Jezusa. ...
A czymże jest zdrada, jeśli nie wyparciem? Wyparł się publicznie. I tak jak inni zrozumiał swój błąd. Ale zamiast naprawić postanowił wymierzyć sobie karę. Mam nadzieję, że karą tą oczyścił choć częściowo swoje winy. I przyjął łaskę zbawienia, którą Nauczyciel mu ofiarował przez swoją mękę. Mam też nadzieje, że czas od rzucenia się na sznur, a odejściem wypełniony był szczerym żalem.

Któż z nas nigdy nie wyparł się Jezusa? Kto Go nigdy nie zdradził? Czasem tylko dla świętego spokoju, z lenistwa, chciwości ... A Jezus wybaczył mu, niejako, z góry. Co nie znaczy, że także z konsekwencji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: sądzony » 2020-03-18, 09:52

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-17, 22:08 Prawopokretna czy lewopokretna? A moze z gwintem gladkim, frezowanym bezzwojowym?
Z gwintem NPT (stożkowym).

Dodano po 52 sekundach:
Andej pisze: 2020-03-17, 22:08 Któż z nas nigdy nie wyparł się Jezusa? Kto Go nigdy nie zdradził? Czasem tylko dla świętego spokoju, z lenistwa, chciwości ... A Jezus wybaczył mu, niejako, z góry. Co nie znaczy, że także z konsekwencji.
Zgadza się. Tak jest.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Jaśmina

Re: Grzechy Judasza

Post autor: Jaśmina » 2020-03-19, 16:11

John Ruskin, krytyk sztuki z epoki wiktoriańskiej, pisze:

"Wyrządzamy wielką krzywdę Judaszowi, myśląc, że jego stopień grzeszności jest większy niż stopień przeciętnej ludzkiej nikczemności. On był jedynie zwykłym miłośnikiem pieniądza i jak wszyscy zakochani w pieniądzu, nie zrozumiał Chrystusa. Nie mógł zauważyć w Nim żadnej wartości, żadnego znaczenia".

Choć pewnie nigdy nie dowiemy się, jak Bóg przyjął desperacki gest Judasza, jego chore poczucie winy zawsze będzie dla każdego z nas przestrogą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Grzechy Judasza

Post autor: sądzony » 2020-03-19, 21:15

Gdyby nie Judasz to nie byłoby tego forum.
Nie nam osądzać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”