Długowieczność pierwszych ludzi

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Dominik

Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Dominik » 2020-05-26, 12:37

Nigdy jakoś nie zastanawiałem się nad długowiecznością pierwszych patriarchów, przyjąłem na słowo to co piszę w Biblii.

Ostatnio wpadła w moje ręce książka Najtrudniejsze Stronice Biblii Zenona Ziółkowskiego. Piszę w niej, że podaną liczbę lat życia należy traktować symbolicznie.

Co o tym sądzicie?

Biserica Dumnezeu

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-26, 13:15

Przyjmuje sie rowniez opcje lat ksiezycowych: jeden rok sloneczny to 12 lat ksiezycowych.
Czyli ktos zyjacy 60 lat w tym sposobie liczenia mialby 720 lat.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Jozek » 2020-05-26, 13:31

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-26, 13:15 Przyjmuje sie rowniez opcje lat ksiezycowych: jeden rok sloneczny to 12 lat ksiezycowych.
Czyli ktos zyjacy 60 lat w tym sposobie liczenia mialby 720 lat.
Tylko ze wtedy ograniczenie do 120 lat nie mialo by sensu, bo ograniczalo by zycie do 10 lat slonecznych. ;)
Ostatnio zmieniony 2020-05-26, 13:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-26, 13:51

Dlatego przyjmuje sie, ze przejscie z liczenia w jednym systemie na inny system nie bylo aktem jednorazowym: stad raz podawano lata ksiezycowe, a innym razem w innym miejscu liczono w latach slonecznych.
jest to rozumowanie jak najbardziej poprawne: jednolity kalendarz i sposob liczenia powstawaly wszedzie na przestrzeni wielu wiekow.
Podobnie i Biblia spisywana byla na przestrzeni kilkunastu wiekow.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Jozek » 2020-05-26, 13:58

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-26, 13:51 Dlatego przyjmuje sie, ze przejscie z liczenia w jednym systemie na inny system nie bylo aktem jednorazowym: stad raz podawano lata ksiezycowe, a innym razem w innym miejscu liczono w latach slonecznych.
jest to rozumowanie jak najbardziej poprawne: jednolity kalendarz i sposob liczenia powstawaly wszedzie na przestrzeni wielu wiekow.
Podobnie i Biblia spisywana byla na przestrzeni kilkunastu wiekow.
Moglo by sie zgadzac, zwlaszcza ze Izraelici jak widac w Pismach poslugiwali sie okreslaniem dat wedlug ksiezyca.
Niemniej napisane jest ze to Bog postawil takie ograniczenie, a jako ograniczenie nie moze byc jednoczesnie zmiana sposobu liczenia lat, tylko po prostu ich ograniczenie w jakiejkolwiek miarze byly liczone.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-26, 14:08

Napisane jest, ze Bog - gdyz Pismo religijne ( swiete ) oparte jest na Bogu. Ale spisujs je zwykli ludzie ( niezwykli naowe czasy, gdyz umiejetnsc pisania byla wielka sztuka ).
Podobnie mowi sie, ze faraon zbudowal piramidy.
Oczywiste jest, ze dla przedstawienia prawdy Bozej w owych czasach posluzono sie znanym owczesnie sposobem metrykacji ( poniewaz innego nie znanao albo jeszcze nie wymyslono ) i powolano sie na autorytet Boga.
Podobnie piszac, ze faraon zbudowal piramide ma sie na mysli, ze on to nakazal ( jako pierwszy i rozstrzygajacy autorytet ) a robotnicy wykonali prace.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Jozek » 2020-05-26, 14:13

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-26, 14:08 Napisane jest, ze Bog - gdyz Pismo religijne ( swiete ) oparte jest na Bogu. Ale spisujs je zwykli ludzie ( niezwykli naowe czasy, gdyz umiejetnsc pisania byla wielka sztuka ).
Podobnie mowi sie, ze faraon zbudowal piramidy.
Oczywiste jest, ze dla przedstawienia prawdy Bozej w owych czasach posluzono sie znanym owczesnie sposobem metrykacji ( poniewaz innego nie znanao albo jeszcze nie wymyslono ) i powolano sie na autorytet Boga.
Podobnie piszac, ze faraon zbudowal piramide ma sie na mysli, ze on to nakazal ( jako pierwszy i rozstrzygajacy autorytet ) a robotnicy wykonali prace.
Argument ciekawy, jednak pominales caly kontekst tego ograniczenia lat, bo jest ono napisane w formie kary, a nie zwyklej zmiany.
Uwazasz ze kara bylo by np zamiana kwoty zlotowek, na ok.5krotnie mniejsza kwote funtow ang.? ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-26, 14:16

Katastrofalne, jak twoje rozumowanie zamiast Slowa Bozego wyczytuje ksiegowosc.
W Pismie Swietym tresc jest na temat Boga i naszego odniesienia sie do Niego. Wszystko to jest poddane temu tematowi: za pomoca dostepnych na owe czasy zrodel pisanych, kulturowych, politycznych czy ekonomicznych.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Jozek » 2020-05-26, 14:26

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-26, 14:16 Katastrofalne, jak twoje rozumowanie zamiast Slowa Bozego wyczytuje ksiegowosc.
W Pismie Swietym tresc jest na temat Boga i naszego odniesienia sie do Niego. Wszystko to jest poddane temu tematowi: za pomoca dostepnych na owe czasy zrodel pisanych, kulturowych, politycznych czy ekonomicznych.
Znow uciekasz do krytyki zastawiajac sie Bogiem, zamiast konkretnych argumentow.
O jakiej w ogole ksiegowosci piszesz, bo w moim wpisie nic nawet tego nie sugeruje.
Jak jestes zmeczony, to troche chociaz odpocznij, bo dyskusja zaczyna zamieniac sie w przepychanki slowne.
Ja tez zrobie sobie przerwe.
Ostatnio zmieniony 2020-05-26, 14:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Tek de Cart » 2020-05-26, 16:38

Ja czytałam gdzieś interpretację bardziej religijna - im świat dalej od raju tym gorzej.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Biserica Dumnezeu

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-26, 19:51

Tez tak sadze, ze jest gorzej, im dalejod raju.
Jozku - Biblia jest ksiega, w ktorej za pomoca znanych sobie pojec ludzie natchnieni do spisania Bozych spraw w okreslony sposob w okreslonym stylu literackim zanurzonym w swoich historycznych uwarunkowaniach napisali to, co mieli pod natchnieniem do napisania. I dzisiejszy sposob odczytywania tych tekstow na wzor grecki bez uwzglednienia kontekstu czasowo-kulturowego prowadzi do blednych wnioskow: np. sporu o sposob liczenia lat .
Nie rozumiejac tego, nie zrozumiesz albo odrzucisz wlasciwy sens biblijnego tekstu.
Ale widze, ze nawet wspolczesnego tekstu ( alegorycznego ) nie zalapujesz: otoz moje slowa o ksiegowosci sa alegoryczna sugestia Twojego uporczywego trzymania sie literek/pojec/okreslen w tekscie i zgubienia przez to prawdziwego przekazu zapisanego slowa.
Nie jestem zmeczony i ja wiem o czym pisze. Znam temat.
Dlatego badz tak mily i zatrzymaj dla siebie to, co indolentnie probujesz wmowic dyskutantowi.
Z calym szacunkiem i powazaniem.
trzymaj sie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-05-26, 20:26

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-26, 19:51 (...) Biblia jest ksiega, w ktorej za pomoca znanych sobie pojec ludzie natchnieni do spisania Bozych spraw w okreslony sposob w okreslonym stylu literackim zanurzonym w swoich historycznych uwarunkowaniach napisali to, co mieli pod natchnieniem do napisania. I dzisiejszy sposob odczytywania tych tekstow na wzor grecki bez uwzglednienia kontekstu czasowo-kulturowego prowadzi do blednych wnioskow: np. sporu o sposob liczenia lat .
Nie rozumiejac tego, nie zrozumiesz albo odrzucisz wlasciwy sens biblijnego tekstu.
(...)
Skoro Biblia była spisana pod natchnieniem to jedynym sposobem jest "odczytywanie" Jej pod natchnieniem,
od którego aż kipi w Waszej rozmowie.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-26, 21:43

Co kipi i w jakiej temperaturze? Jakies uzasadnienie? Argumenty?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: sądzony » 2020-05-26, 21:49

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-05-26, 21:43 Co kipi i w jakiej temperaturze? Jakies uzasadnienie? Argumenty?
Ale co ja mam uzasadniać i argumentować?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Długowieczność pierwszych ludzi

Post autor: Dezerter » 2020-05-26, 22:21

Tek de Cart pisze: 2020-05-26, 16:38 Ja czytałam gdzieś interpretację bardziej religijna - im świat dalej od raju tym gorzej.
To chyba się zbliżamy znów do raju bo długość życia od 100 lat rośnie. ;) :-?
Mnie jak pierwszy raz przeczytałem to zdumiało, że 3000 lat ktoś przewidział z taką precyzją 120 lat jako górny limit
A co do długości życia Patriarchów, to nie mam zdania, ale chętnie sobie wyrobię .
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”