Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Magnolia

Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: Magnolia » 2020-07-22, 08:44

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-21, 21:16 Tylko tutaj jest pewna różnica: Jan począł się tak samo jak Jezus - z Ducha Świętego,
Czyżby nowa prawda wiary?!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-22, 08:50

W sprawie końca świata jedno jest pewne - jeszcze nigdy tak blisko tego zdarzenia nie byliśmy ;)

TOMVAD 45

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 09:05

To nie jest nowa prawda wiary. Piczytaj Biblię. Elżbieta nie mogła mieć już dzieci. Nie byłoby Jana Chciciela gdyby nie działanie Boga.

Magnolio,tyle wartościowych twoich wypowiedzi a tego nie wiesz? Myślisz że Jan Chrzciciel począł się z aktu Elżbiety i Zachariasza którzy byli już w pideszłym wieku?

Przeczytaj sobie Ewangelię Łukasza,rozdział 1,werset 40.
Naprawdę,piszesz takie teksty,pouczasz innych a taką kwestię mi zarzucasz nie znając tak prostych rzeczy?

Oj Magnolio,chyba wypada powiedzieć że to kardynalny błąd mówić mi coś takiego nie znając tak prostej i istotnej kwestii jak nawiedzenie Elżbiety.

Jak to wyjaśnisz? Czy w tak prostych sprawach trzeba poprawiać ciebie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-22, 09:10

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-22, 09:05 To nie jest nowa prawda wiary. Piczytaj Biblię. Elżbieta nie mogła mieć już dzieci. Nie byłoby Jana Chciciela gdyby nie działanie Boga.
Nie byłoby nikogo z nas...
To, że poczęcie było w jakiś sposób cudowne w żadnym wypadku nie oznacza jakoby "Jan począł się tak jak Jezus". Jan począł się tak samo jak każdy z nas - w wyniku aktu małżeńskiego rodziców.
Magnolio,tyle wartościowych twoich wypowiedzi a tego nie wiesz? Myślisz że Jan Chrzciciel począł się z aktu Elżbiety i Zachariasza którzy byli już w pideszłym wieku?
Oczywiście
Przeczytaj sobie Ewangelię Łukasza,rozdział 1,werset 40
.
Łk 1:40 bt5 "(40) Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę."
?
Naprawdę,piszesz takie teksty,pouczasz innych a taką kwestię mi zarzucasz nie znając tak prostych rzeczy?
Oj Magnolio,chyba wypada powiedzieć że to kardynalny błąd mówić mi coś takiego nie znając tak prostej i istotnej kwestii jak nawiedzenie Elżbiety.
Jak to wyjaśnisz? Czy w tak prostych sprawach trzeba poprawiać ciebie?
Obawiam się, że nie masz w czym poprawiać Magnolii. Raczej sam się popraw ;)

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: abigail » 2020-07-22, 09:10

a to nawiedzenie elzbiety nie znaczy ze kuzynka ją odwiedziła?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-07-22, 09:16 przez abigail, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Magnolia

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Magnolia » 2020-07-22, 09:14

5 Za czasów Heroda, króla Judei, żył pewien kapłan, imieniem Zachariasz, z oddziału4 Abiasza. Miał on żonę z rodu Aarona, a na imię było jej Elżbieta. 6 Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga i postępowali nienagannie według wszystkich przykazań i przepisów Pańskich. 7 Nie mieli jednak dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna; oboje zaś byli już posunięci w latach.
8 Kiedy w wyznaczonej dla swego oddziału kolei pełnił służbę kapłańską przed Bogiem, 9 jemu zgodnie ze zwyczajem kapłańskim przypadł los, żeby wejść do przybytku Pańskiego i złożyć ofiarę kadzenia. 10 A cały lud modlił się na zewnątrz w czasie kadzenia. 11 Naraz ukazał mu się anioł Pański, stojący po prawej stronie ołtarza kadzenia. 12 Przeraził się na ten widok Zachariasz i strach padł na niego. 13 Lecz anioł rzekł do niego: «Nie bój się Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. 14 Będzie to dla ciebie radość i wesele; i wielu z jego narodzenia cieszyć się będzie. 15 Będzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery pić nie będzie6 i już w łonie matki napełniony będzie Duchem Świętym. 16 Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; 17 on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom7, a nieposłusznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały». 18 Na to rzekł Zachariasz do anioła: «Po czym to poznam? Bo ja jestem już stary i moja żona jest w podeszłym wieku». 19 Odpowiedział mu anioł: «Ja jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem. A zostałem posłany, aby mówić z tobą i oznajmić ci tę wieść radosną. 20 A oto będziesz niemy i nie będziesz mógł mówić aż do dnia, w którym się to stanie, bo nie uwierzyłeś moim słowom, które się spełnią w swoim czasie».
21 Lud tymczasem czekał na Zachariasza i dziwił się, że tak długo zatrzymuje się w przybytku. 22 Kiedy wyszedł, nie mógł do nich mówić, i zrozumieli, że miał widzenie w przybytku. On zaś dawał im znaki i pozostał niemy. 23 A gdy upłynęły dni jego posługi kapłańskiej, powrócił do swego domu.
24 Potem żona jego, Elżbieta, poczęła i pozostawała w ukryciu przez pięć miesięcy. 25 «Tak uczynił mi Pan - mówiła - wówczas, kiedy wejrzał łaskawie i zdjął ze mnie hańbę8 w oczach ludzi».

Zwiastowanie Maryi

26 W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, 27 do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida10; a Dziewicy było na imię Maryja. 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona11, pełna łaski, Pan z Tobą, ».
29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. 32 Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. 33 Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». 34 Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»12 35 Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. 36 A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. 37 Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». 38 Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.
39 W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy14. 40 Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. 41 Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. 42 Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosła

Łk 1, 5-41

Widzisz Tomku, ja czytam Ewangelię Łukasza i rozróżniam, że ludzkie dziecię Zachariasza i Elżbiety, juz w łonie matki zostało napełnione Duchem św.
A Inny fragment mówi że z Ducha św narodzone dzieci będzie nazwane Synem Bożym.
Rozróżniam tez że Duch św napełnił Elżbietę, aby poznała że spotyka sie z Matką Boga.

Ale nie tylko ja to rozróżniam, nauka katolicka też. ;)
Ostatnio zmieniony 2020-07-22, 09:15 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

TOMVAD 45

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 10:02

No więc skoro to wiesz to po co mi piszesz o nowe nauce skoro to w Biblii jest jasno napisane.Nie napisałem że Jan Chrzciel był/ byłby przez to na równi z Jezusem bo byłoby to nieprawdą. Jednak werset 40 jasno mówi o działaniu Ducha Świętego więc żadnej nowej nauki nie głoszę.

Magnolia

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Magnolia » 2020-07-22, 10:06

@Marek_Piotrowski czy mogę prosić żebyś wyjaśnił Tomkowi dlaczego zwróciłam Mu uwagę?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-22, 10:35

Tomku, czyżbyś chciał powiedzieć, że w Łk 1,41 jest poczęcie Jana?!

TOMVAD 45

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 10:54

Nie byłoby nikogo z nas...
To, że poczęcie było w jakiś sposób cudowne w żadnym wypadku nie oznacza jakoby "Jan począł się tak jak Jezus". Jan począł się tak samo jak każdy z nas - w wyniku aktu małżeńskiego rodziców.
W kwestii pierwszego twierdzenia zgadzam się w pełni.

Co do tego poczęcia się Jana Chrzciciela to nie masz pewności że tak było. Biblia mówi o pocżęciu się z Ducha Świętego oraz o tym że Elżbieta była bezpłodna a więc czy z Zachariaszem myśleliby tym bardziej w podeszłym już wieku o akcie? To tylko przypuszczenia.
Natomiast biorąc pod uwagę fakt że Jan Chrzciciel miał przygotować drogę Jezusowi to bardziej bym uznał poczęcie się z Ducha Świętego bez aktu.

Oczywiście też nie twierdzę że tak było w 100%,Biblia mówi o poczęciu się z Ducha Świętego i tyle wiemy. Reszta to przypuszczenia,nie ma nic o ich współżyciu,tym bardziej ze względu na wiek.

Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i czynił tak nie tylko wobec Elżbiety i Zachariasza czyli bez aktu. Czyżbyś o tym nie wiedział Marku? Sara Abrahama,lat 90 (faktem jest że wtedy czas był liczony inaczej,ale mówiąc o podeszłym wieku to raczej nie ma się na myśli wieku w którym kobiety mogą mieć jeszcze dzieci) nie bardzo wierzyła że jeszcze może urodzić,jednak ze względu na Abrahama i też by dać kolejnego potomka który miał prowadzić lud po śmierci Abrahama Bóg daje syna Sarze i Abrahamowi. Pokazuje też Abrahami że Bóg może wszystko nawet wtedy gdy coś wydaje się niemożliwe. Prorokini Anna,matka Samsona -obie były także uważane za bezpłodne i Bóg działa w taki sam sposób. I nie pitrzeba do tego aktu. Bóg wyprowadza z niemożliwego to co możliwe a nawet wielkie. Izaak,Samson,Jan Chrzciciel.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-22, 11:04

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-22, 10:54 Biblia mówi o pocżęciu się z Ducha Świętego
Gdzie?
Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i czynił tak nie tylko wobec Elżbiety i Zachariasza czyli bez aktu. Czyżbyś o tym nie wiedział Marku?
To, że dla Boga wszystko jest możliwe, nie oznacza że czyni to, co sobie wymyslimy ("bo może").
Bóg mógłby sprawić, że miałbym 3 metry wzrostu. Mógłby? Mógłby. Czy z tego wynika, że mam trzymetrowy wzrost? ;)
Sara Abrahama,lat 90 (faktem jest że wtedy czas był liczony inaczej,ale mówiąc o podeszłym wieku to raczej nie ma się na myśli wieku w którym kobiety mogą mieć jeszcze dzieci) nie bardzo wierzyła że jeszcze może urodzić,jednak ze względu na Abrahama i też by dać kolejnego potomka który miał prowadzić lud po śmierci Abrahama Bóg daje syna Sarze i Abrahamowi.
I co? Poczęła bez aktu seksualnego? Serio?
Prorokini Anna,matka Samsona -obie były także uważane za bezpłodne i Bóg działa w taki sam sposób. I nie pitrzeba do tego aktu.
Prorokini Anna też urodziła bez udziału męża?
Skąd Ty bierzesz takie tezy?!
Bo na pewno nie z Biblii. W Biblii czegoś podobnego nie ma.
Ostatnio zmieniony 2020-07-22, 11:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

TOMVAD 45

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 11:05

Marek_Piotrowski pisze: 2020-07-22, 10:35 Tomku, czyżbyś chciał powiedzieć, że w Łk 1,41 jest poczęcie Jana?!
A o czym jest mowa? Czyż nie jest jasno napisane że Duch Święty napełnił Elżbietę?Marku,uniesz czytać?
Poza tym przeczytaj sobie też werset 36 -tam jasno jest napusane że Elżbieta w swej starości poczęła syna.

Naprawdę,nie upierajcie się przy swoim dobrze wiedząc co w Biblii jest napisane,bo to tylko pokazuje że nie potraficie przyznać racji tylko bronucie ciągle swojego ja. To bez sensu. Miejscie choć trochę honoru by pokazać że inni też rację mają a nie tylko wy. Niczego tutaj nowego nie głoszę a wy nawet gdy przedstawiam wam jasne fragmenty chcecie swoje racje pokazywać. Po co,przecież i mnie i wam chodzi o to samo-o prawdę a prawda jest jak byk zawarta w Biblii i nie muszę niczego nowego móeić.

Naprawdę,trochę szacunku do innych a nie tylko upór.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4614 times
Kontakt:

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-22, 11:10

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-22, 11:05
Marek_Piotrowski pisze: 2020-07-22, 10:35 Tomku, czyżbyś chciał powiedzieć, że w Łk 1,41 jest poczęcie Jana?!
A o czym jest mowa? Czyż nie jest jasno napisane że Duch Święty napełnił Elżbietę?Marku,uniesz czytać?
Aha, umiem.
Do tego stopnia, że przeczytałem, iż kiedy podczas nawiedzenia - do czego się odwołałeś - Duch Święty Ją napełnił, była już w 6 miesiącu ;)
Poza tym przeczytaj sobie też werset 36 -tam jasno jest napusane że Elżbieta w swej starości poczęła syna.
Ha! Nie tylko umiem czytać, ale nawet umiem to robić ze zrozumieniem.
Na przykład nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby z faktu, że Elżbieta "w swej starości poczęła syna" wysnuwać "wniosek", że poczęła go bez udziału męża :)
Naprawdę,nie upierajcie się przy swoim dobrze wiedząc co w Biblii jest napisane,bo to tylko pokazuje że nie potraficie przyznać racji tylko bronucie ciągle swojego ja. To bez sensu. Miejscie choć trochę honoru by pokazać że inni też rację mają a nie tylko wy. Niczego tutaj nowego nie głoszę a wy nawet gdy przedstawiam wam jasne fragmenty chcecie swoje racje pokazywać. Po co,przecież i mnie i wam chodzi o to samo-o prawdę a prawda jest jak byk zawarta w Biblii i nie muszę niczego nowego móeić.

Naprawdę,trochę szacunku do innych a nie tylko upór.
Daruj sobie podobne "kazania", zwłaszcza że piszesz bzdury. Można by się było pośmiać i tyle, ale fakt, że od razu zaatakowałeś z grubej rury Magnolię (a potem mnie) jest niezmiernie przykry.
Zwłaszcza, że jeszcze przed chwilą pisałeś wzniosłe listy o szanowaniu innych.
Ostatnio zmieniony 2020-07-22, 11:11 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: Magnolia » 2020-07-22, 11:12

Mój i Marka upór tyczy się wierności nauce Kościoła, nie dla racji.
Jak Ty bedziesz wiernie przekazywał Naukę Kościoła to bedziesz także miał rację po swojej stronie.

Jan Chrzciciel

KKK 523 Święty Jan Chrzciciel jest bezpośrednim poprzednikiem Pana (Por. Dz 13, 24). posłanym, by przygotować Mu drogi (Por. Mt 3, 3). "Prorok Najwyższego" (Łk 1, 76) przerasta wszystkich proroków (Por. Łk 7, 26). jest ostatnim z nich (Por. Mt 11, 13). zapoczątkowuje Ewangelię (Por. Dz 1, 22; Łk 16, 16). pozdrawia Chrystusa już w łonie matki (Por. Łk 1, 41. i znajduje radość jako "przyjaciel oblubieńca" (J 3, 29), nazywając Go Barankiem Bożym, "który gładzi grzech świata" (J 1, 29). Poprzedzając Jezusa "w duchu i mocy Eliasza" (Łk 1, 17), świadczy o Nim swoim przepowiadaniem, swoim chrztem nawrócenia, a w końcu swoim męczeństwem (Por. Mk 6, 17-29).

Czy Katechizm pominąłby milczeniem tak ważny fakt że Jan Chrzciciel począł się z Ducha świętego? No chyba nie, a nie wspomina o tym.
Słowo Boże trzeba czytać spójnie. W Ewangelii Łukasza masz wszystko w jednym rozdziale. Jasno napisane że to Święte, które z Ducha św się narodzi bedzie nazwane Synem Bożym.
Jesli twierdzisz że Jan poczuł się z Ducha to dlaczego nie nazywamy Jana Synem Bożym?
bo Nim nie jest! Bo nie począł się z Ducha św, był Nim tylko napełniony, bo przepowiadał przyjście Mesjasza.
Ostatnio zmieniony 2020-07-22, 11:13 przez Magnolia, łącznie zmieniany 2 razy.

TOMVAD 45

Re: Koniec świata w 2021?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 11:35

Tak samo jak Magnolia zarzuciła mi głoszenie jakieś nowej nauki i od razu wtrąciłeś się ty broniąc jej błędu. To też było przykre. Darujcie sobie te ataki na lydzi którzy wam zwrócą uwagę na wasze jakieś błędy. Starałem się jak mogłem ale sami zmuszacie człowieka do negatywnych zachowań swoją postawą.

Dodano po 4 minutach 20 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-07-22, 11:04
TOMVAD 45 pisze: 2020-07-22, 10:54 Biblia mówi o pocżęciu się z Ducha Świętego
Gdzie?
Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i czynił tak nie tylko wobec Elżbiety i Zachariasza czyli bez aktu. Czyżbyś o tym nie wiedział Marku?
To, że dla Boga wszystko jest możliwe, nie oznacza że czyni to, co sobie wymyslimy ("bo może").
Bóg mógłby sprawić, że miałbym 3 metry wzrostu. Mógłby? Mógłby. Czy z tego wynika, że mam trzymetrowy wzrost? ;)
Sara Abrahama,lat 90 (faktem jest że wtedy czas był liczony inaczej,ale mówiąc o podeszłym wieku to raczej nie ma się na myśli wieku w którym kobiety mogą mieć jeszcze dzieci) nie bardzo wierzyła że jeszcze może urodzić,jednak ze względu na Abrahama i też by dać kolejnego potomka który miał prowadzić lud po śmierci Abrahama Bóg daje syna Sarze i Abrahamowi.
I co? Poczęła bez aktu seksualnego? Serio?
Prorokini Anna,matka Samsona -obie były także uważane za bezpłodne i Bóg działa w taki sam sposób. I nie pitrzeba do tego aktu.
Prorokini Anna też urodziła bez udziału męża?
Skąd Ty bierzesz takie tezy?!
Bo na pewno nie z Biblii. W Biblii czegoś podobnego nie ma.
A gdzie jest napusane że w starości współżyli ze sobą? Dlaczego teraz ludzie w starości nie współżyją a kobiety w pewnym wieku nie mogą mieć już dzieci?

Czyżby wtedy byli inni ludzie -inaczej stworzeni a teraz inaczej? Pokaż.mi fragmenty które mówią że matka Samsona,prorokini Anna i Elżbieta współżyli z mężami. Gdzie to jest napusane? Czekam na konkretne fragmenty.

Zablokowany

Wróć do „Święci i postacie biblijne”