Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-22, 20:30

@TOMVAD 45 napisałeś " I to nie jest ani żadna nowa nauka ani tez herezja co mi tutaj zarzucano."
ale nie przedstawiłeś ŻADNEGO dowodu na to... pokaż chociaż jakiś jeden fragment dokumentu Kościoła mówiący że Jan został poczęty z Ducha Świętego... Albo jakoś wypowiedź świętego czy papieża (to nie definiuje prawowierności nauki, ale przynajmniej by pokazało, że to nie jest nowy pomysł). Bo jak na razie wiedza paru uczestników forum wskazuje że jest to zupełna nowość w teologii.
To jeszcze nie znaczy, że jest to herezja co prawda, ale każe poważnie się na tym zastanowić.
Ja trochę sobie dzisiaj poczytałem o Janie Chrzcicielu (to jeden z moich 'ulubionych' świętych, a do tego patron mojej wspólnoty) i co ciekawe znalazłem wypowiedzi świętych którzy przypisywali Janowi Chrzcicielowi obmycie z grzechu pierworodnego już w łonie matki (właśnie w momencie napełnienia Elżbiety Duchem Świętym). Jednakże nigdzie nie było choćby cienia sugestii, że Jan począł się z Ducha Świętego jak Jezus.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

TOMVAD 45

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 20:31

Raczej nie, gdyż wątpię aby fizjologia kobiety zmieniła się od tamtych czasów. Po prostu nie można wykluczyć działania Ducha Świętego. Kiedy poczęła to Bóg wie. My możemy tylko pewne wydarzenia przypuszczać. Coś mogło być tak ale nie musiało. Chodzi mi przede wszystkim o to że Bóg jest wszechmocny i może czynić cuda nawet bez udziału człowieka. Tego wykluczyć nie można. W obecnych czasach trudno jest cokolwiek potwierdzić gdyż nie ma żądnych dowodów,żadnych świadków, żadnych śladów by coś można było w 100% powiedzieć.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-22, 20:31

abigail pisze: 2020-07-22, 20:21
TOMVAD 45 pisze: 2020-07-22, 20:15 Dezerterze
Ja nie wykluczam że mogło być tak jak piszesz,ale Bóg mógł też poprzez Ducha Świętego sprawić że bezpłodna Elżbieta poczęła Jana. Czy można to całkowicie wykluczyć? Nie, tym bardziej że Biblia mówi też o tym że w czasie wizyty Maryi spoczął na Elżbiecie Duch Święty.
ale do licha nie poczęła chyba w 6 miesiącu??
"A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. "
jakby się uprzeć to nie dość że poczęła w 6tym miesiącu to jeszcze SAMA to zrobiła! Tu nie ma żadnego mężczyzny ani Ducha Świętego, czysta 'seksmisja'... ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: abigail » 2020-07-22, 20:34

nie chłopaki. Jezus jest wyjątkowy i niepowtarzalny i tylko On został poczęty z Ducha sw
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

TOMVAD 45

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 20:55

Wiesz abigail, z jednej strony mogę potwierdzić to co napisałaś bo Jezus jest wyjątkowy - ale właśnie dlatego że jest Synem Boga. To specjalista od wszystkiego. Ale biorąc pod uwagę działanie Boga to nie można tez wykluczyć niczego. Bóg działa tak jak chce, on decyduje o wszystkim. A my mamy wierzyć w Niego,nie dzięki cudom ale po przez to wszystko co czyni dla człowieka a przede wszystkim przez samego Jezusa przez którego pokazał prawdziwą miłość.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: abigail » 2020-07-22, 21:00

Bóg działa tak jak chce, a nie tak jak sobie tomvad umyslil
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

TOMVAD 45

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 21:02

Ale ja niczego nie wymyślam. Może bez takich uszczypliwych uwag. Nie podważam dzieł Boga ani Jego działania. Tak bardzo ci zależy na sianiu konfliktu?

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: abigail » 2020-07-22, 21:05

bo co to za argument "nie można wykluczyć niczego "? dla mnie ty sie upierasz o pozbawienie zachariasza ojcostwa
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

TOMVAD 45

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 21:07

To trzeba zrozumieć a jeśli nie możesz to może warto zapytać co miałem na myśli anie serwować jakieś uszczypliwe aluzje które mogą do konfliktu prowadzić? Problem jest z okazaniem szacunku? Czy ja ci coś uszczypliwego serwuję? Docinam ci?

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: abigail » 2020-07-22, 21:12

szczerze? jestes ogolnie malo serdeczny mówiąc oglednie. ale nie w tym rzecz.
wymysliles cos sobie i mimo ze w piśmie nie ma dowodu ani zdzbełka.... upierasz się przy swoim
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Biserica Dumnezeu

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-22, 21:23

Tomvad haha - abigail Ciebie podsumowala tak celnie, ze celniej to juz tylko nasz Stworca potrafi.

TOMVAD 45

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-22, 21:35

abigail pisze: 2020-07-22, 21:12 szczerze? jestes ogolnie malo serdeczny mówiąc oglednie. ale nie w tym rzecz.
wymysliles cos sobie i mimo ze w piśmie nie ma dowodu ani zdzbełka.... upierasz się przy swoim
Teraz to coś bredzisz. Ale skoro mówisz o braku serdeczności to twoje zachowanie było wyjątkowo chamskie. Ale może tak lubisz komuś dopiec. Stąd biorą się konflikty. Zero starań by coś zrozumieć, ważne aby pokazać że się idzie za innymi. Niczego sobie nie wymyśliłem więc skończ to trucie. Przedstawiam tylko ewentualne możliwości wydarzeń, nie twierdze jednak że tak było w przeciwieństwie do niektórych,którzy twierdzą że mają rację mimo że nie mają na to żadnych dowodów. Ja przynajmniej nie twierdzę że mam rację i nie wykluczam niczego wobec działań Boga. Tak więc skończ już gadać na ten temat bo to tylko forum zaszkodzi a ja staram się unikać konfliktów jak tylko mogę, jednak wobec postaw niektórych po prostu jest mi to utrudniane.

Pytanie proste: chcesz konfliktu? Ja nie chcę. Jeśli nie chcesz to hamuj się z uwagami.

Biserica Dumnezeu

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-22, 21:38

Tomvadzie - przedstawianie ewentualnosci wydarzen i rownoczesnie zarzucanie innym, ze nie maja zadnych argumentow na inne ewentualnosci jest nazywane indoktrynacja.
Podalem, aby nie bylo nieporozumien co do caloksztaltu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: abigail » 2020-07-22, 21:40

mmm... chamskie mówisz tomvad? nie ma to jak szczera uwaga brata w wierze.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jan Chrzciciel - nauka Kościoła

Post autor: Jozek » 2020-07-22, 21:40

Juz moze przestancie.
Starczy tych "chrzescijanskich" czulosci.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Zablokowany

Wróć do „Święci i postacie biblijne”