Carlo Acutis

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Carlo Acutis

Post autor: Efezjan » 2020-10-21, 10:22

Mamy nowego błogosławionego. Jest o nim tylko wzmianka na forum, ale nie ma swojego tematu - bł. Carlo Acutis /Karol Acutis/

Chłopiec ten pochodził z Włoch i zmarł w wieku 15 lat na białaczkę. Był wierny Eucharystii i prowadził stronę dot. cudów Eucharystycznych na świecie.
Od 12 roku życia codziennie brał udział w Eucharystii i przyjmował ją.

Jego działalność przyczyniła się do nawrócenia jego matki. Zmarł w opinii świętości, beatyfikowany przez papieża Franciszka 10 października br.
Niech będzie dla nas wzorem wierności Chrystusowi.

"Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym". J 6, 54.



Błogosławiony Karolu Acutisie - módl się za nami.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

afilatelista_michal

Re: Carlo Acutis

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-21, 16:34

Pierwszy święty w dresach:
Obrazek
Ciało w gablotce to silikonowa maska.
Watykańska Rada Lekarska Kongregacji ds. Świętych pozytywnie oceniła cud przypisywany Acutisowi w listopadzie zeszłego roku, co otworzyło drogę do beatyfikacji.

Cud polegał na uzdrowieniu w 2013 brazylijskiego dziecka, które cierpiało na rzadką wrodzoną anomalię trzustki.
Źródło:https://polskatimes.pl/carlo-acutis-dok ... 1-15228996
Niestety nie było cudu uzdrowienia z białaczki.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Pompieri » 2020-10-21, 19:20

W jakiej sprawie nie bylo cudu?

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Efezjan » 2020-10-21, 19:42

Pompieri pisze: 2020-10-21, 19:20 W jakiej sprawie nie bylo cudu?
Afilatelista traktuje Boga jak maszynkę do spełniania cudów.
On afilatelista chce i cud ma być, a jak nie ma, to się obraża i nie wierzy... 8-|
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Betula
Bywalec
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 13 wrz 2019
Has thanked: 61 times
Been thanked: 72 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Betula » 2020-10-21, 20:01

Nie wiadomo, czy nie było uzdrowień z białaczek.

Cud beatyfikacyjny musi być niepodważalny, uzdrowienie z anomalii trzustki (znalazłam, że to była trzustka pierścieniowata) jest "mocniejsze" niż uzdrowienie z białaczki - w drugim przypadku jest pretekst, żeby powiedzieć, że pomogły leki.
Ostatnio zmieniony 2020-10-21, 20:21 przez Betula, łącznie zmieniany 1 raz.

afilatelista_michal

Re: Carlo Acutis

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-22, 07:16

Betula pisze: 2020-10-21, 20:01 Nie wiadomo, czy nie było uzdrowień z białaczek.

Cud beatyfikacyjny musi być niepodważalny, uzdrowienie z anomalii trzustki (znalazłam, że to była trzustka pierścieniowata) jest "mocniejsze" niż uzdrowienie z białaczki - w drugim przypadku jest pretekst, żeby powiedzieć, że pomogły leki.
Nie rozumiem po co Bóg angażuje się w leczenie niezbyt groźnej dolegliwości, z którą lekarze sobie radzą (oczywiście błędy czasem się zdarzają, np przy diagnozie...), a jednocześnie pozwala zachorować na białaczkę i umrzeć młodo świętemu, który mógł nawrócić jeszcze tyle owieczek.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Carlo Acutis

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-22, 09:41

może dlatego że jego śmierć i ogłoszenie beatyfikowanym spowoduje więcej nawróceń spośród owieczek? Ilu osób o nim słyszało wcześniej? do ilu mógł dotrzeć jako żyjący człowiek, a do ilu dotrze teraz? jedna z możliwych odpowiedzi, wcale nie wiem czy najlepsza
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

afilatelista_michal

Re: Carlo Acutis

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-22, 10:25

Tek de Cart pisze: 2020-10-22, 09:41 może dlatego że jego śmierć i ogłoszenie beatyfikowanym spowoduje więcej nawróceń spośród owieczek? Ilu osób o nim słyszało wcześniej? do ilu mógł dotrzeć jako żyjący człowiek, a do ilu dotrze teraz? jedna z możliwych odpowiedzi, wcale nie wiem czy najlepsza
Całkiem niezły argument;)
Może przydała by się taka procedura podobna do beatyfikacji dla żywych? Wtedy mógłby dotrzeć do większej ilości osób i czynić cuda za życia?
A naukowcy mieliby możliwość ich weryfikacji...
Ostatnio zmieniony 2020-10-22, 10:29 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Andej » 2020-10-22, 13:07

afilatelista_michal pisze: 2020-10-22, 10:25 Może przydała by się taka procedura podobna do beatyfikacji dla żywych?
Gorzej, gdyby zastosowano nieco inną procedurę umożliwiająca eliminację złych przykładów. Czy, gdyby na serio zajął się takimi system penitencjarny, to liberolewica nie podniosłaby wrzawy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Betula
Bywalec
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 13 wrz 2019
Has thanked: 61 times
Been thanked: 72 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Betula » 2020-10-22, 18:25

afilatelista_michal pisze: 2020-10-22, 07:16 Nie rozumiem po co Bóg angażuje się w leczenie niezbyt groźnej dolegliwości, z którą lekarze sobie radzą (oczywiście błędy czasem się zdarzają, np przy diagnozie...), a jednocześnie pozwala zachorować na białaczkę i umrzeć młodo świętemu, który mógł nawrócić jeszcze tyle owieczek.
Akurat u tego chłopca przebieg choroby był wyjątkowo ciężki, to było wyniszczone dziecko:
https://www.archyde.com/photos-this-is- ... s-blessed/
Dolegliwości ustały natychmiast po nabożeństwie z modlitwą przez wstawiennictwo Carla, w 7. rocznicę jego śmierci.

Na drugą część pytania odpowiedział Tek.

Dla mnie osobiście to jest fenomen, że tak młody człowiek wykazywał tak wielką dojrzałością chrześcijańską - zarówno w postępowaniu, wrażliwości na ludzką biedę, pomaganiu potrzebującym, pobożności i umiłowaniu Eucharystii, a pod koniec życia w przeżywaniu swojego cierpienia, które ofiarował za papieża i Kościół.
Z naszej perspektywy trudno to sobie chyba nawet wyobrazić - jak wielką trzeba mieć miłość i wiarę, by prostym, krótkim życiem zmienić świat.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Pompieri » 2020-10-22, 19:21

Moge dodac, ze bylem chory na bialaczke.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Carlo Acutis

Post autor: Lunka » 2021-03-25, 09:10

Ostatnio ciągle przez przypadek trafiam na wzmianki o Carlo 🤔 przypadek? Nie sądzę...
Jego dojrzała postawa w tak młodym wieku, jest godna naśladowania. 🙏
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”