Osoba jurodiwa

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
123
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 10 lis 2020

Osoba jurodiwa

Post autor: 123 » 2020-11-10, 11:33

Dzień dobry, mam jedno pytanie, które mnie ciekawi, mianowicie czy osoba jurodiwa może zostać uznana jako święta przez Kościół Katolicki?

Obrazek

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Osoba jurodiwa

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-10, 12:35

to zależy... ;) np. jeśli nie jest katolikiem - to nie. Bo Kościół nie zajmuje się sprawdzaniem czy prawosławny, protestant czy inny innowierca, wykazał się ponadnaturalnością cnót itd. Zresztą co to by zaraz był za chaos... jak to zrobić zresztą jeśli świadkowie nie podlegają 'jurysdykcji' katolickiej? jak zebrać dowody i świadectwa? kto chciałby zeznawać na procesie beatyfikacyjnym? poza tym zaczęłyby się oskarżenia, kwestionowanie działań itd.
To określenie pochodzi raczej z tradycji prawosławnej, co więcej chyba głównie z Rosji - a tam katolicyzmu raczej nie lubią, więc nie wiem czemu miałoby to służyć.

natomiast są święci którym można by uznać za 'jurydiwych' za życia - głownie z początków chrześcijaństwa, jeszcze przed Schizmą Wschodnią. Wielu było wtedy pustelników i podobnie żyjących - np. św. Szymon Słupnik
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”