Rok 2021 - pod opieką św. Józefa

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Rok 2021 - pod opieką św. Józefa

Post autor: Magnolia » 2021-01-04, 12:10

Papież ogłasza "Rok Świętego Józefa"

Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem", opublikowanym dzisiaj z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego. To właśnie błogosławiony Pius IX, dekretem Quemadmodum Deus, podpisanym 8 grudnia 1870 r., obdarzył tym tytułem świętego Józefa. Dla uczczenia tej rocznicy Papież ogłosił od dziś do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok" poświęcony Opiekunowi Jezusa.
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... efowi.html
Przeczytaj także: https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Bibli ... a/303.html

Już Ojciec Święty Pius IX wydał dekret:
„Gdy zaś w dzisiejszych smutnych czasach Kościół św., Matka nasza, doznaje tak wielkiego ucisku i prześladowania, że nieprzyjaciele jego zdają się myśleć, iż bramy piekielne przezwyciężyć go zdołają – biskupi całego katolickiego świata upraszali pokornie Ojca Świętego w swym własnym jako też swych owieczek imieniu, by raczył ogłosić św. Józefa patronem całego katolickiego Kościoła. Ponieważ prośby te stawały się coraz żywsze i powszechniejsze, w chwili zebranego Soboru Watykańskiego Ojciec Święty Pius IX, głęboko wzruszony ostatnimi wypadkami, chcąc siebie i wszystkich wiernych polecić szczególnej, a przemożnej opiece św. Józefa, raczył zadośćuczynić żądaniom czcigodnych biskupów, ogłaszając uroczyście św. Józefa patronem Kościoła Świętego, i nakazał, aby święto 19 marca przypadające zostało podniesione do świąt pierwszej klasy, jednak bez oktawy z powodu Wielkiego Postu. Ojciec Święty nakazuje również, aby postanowienie to objęte dekretem Świętej Kongregacji Obrzędów ogłoszone zostało w dniu poświęconym ku czci Najświętszej Panny Niepokalanie Poczętej, Oblubienicy św. Józefa”.

Jako przybrany ojciec Jezusa św. Józef wydaje się być przeznaczonym również do sprawowania opieki nad Ciałem Mistycznym Chrystusa, którym jest Kościół. Jak niegdyś troszczył się o bezpieczeństwo, wzrost i rozwój Dziecięcia Jezus, tak dziś jest wyznaczony do tego, by zabiegać o wzrost Kościoła, o jego bezpieczeństwo i rozwój jego mądrości i łaski we wszystkich jego członkach.
https://www.opiekun.kalisz.pl/patron-ko ... szechnego/
A także:
https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Bibli ... a/198.html

Św Józef uznany jest za patrona chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci.

Każdy musi wiedzieć, że po Matce Bożej, św. Józef jest ze wszystkich świętych najukochańszy Bogu. Ma on dzięki temu wielką siłę Pana w sobie i może uzyskać łaski dla swoich wyznawców” - św. Alfons Liguori

Modlicie się do św Józefa?

Szczególnie w tym roku zachęcam Was do modlitwy do tego potężnego patrona:









Ostatnio zmieniony 2021-01-04, 12:10 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Rok 2021 - pod opieką św. Józefa

Post autor: orzeszku » 2021-01-04, 12:24

Cieszę się, że został ogłoszony rok św. Józefa, bo zwróciło to moją uwagę na Jego postać. Wcześniej rzadko rozważałam życie Świętej Rodziny również w odniesieniu do św. Józefa, a jest to perspektywa bardzo ważna i wzbogacająca.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Rok 2021 - pod opieką św. Józefa

Post autor: sądzony » 2021-01-04, 15:52

To ja pozwolę sobie polecić rekolekcje. Dla ojców choć nie tylko. Mi po raz kolejny, po o. Szustaku, odkryły św. Józefa.

(x 3 części).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”