"Droga na górę karmel"

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

"Droga na górę karmel"

Post autor: lambda » 2021-02-21, 20:05

Czy czytał ktoś owe dzieło "Droga na gorę Karmel" św. Jana od krzyża? Czy ta lektura może pomoć człowiekowi w wyzybywaniu się ziemskich pożądliwości?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: Logan » 2021-02-21, 20:15

Czytałem, to trudna lektura duchowa i samemu wiele się z tego nie pojmie bo dużo niejasności jest tam zawartych. Trzeba jednak w tej duchowości "siedzieć" żeby odnosić pożytek duchowy.
Doceniam ją, jednak ze względów trudności interpretacyjnych kolejnych wersetów nie odniosłem dużego pożytku. Gdy byłem na rekolekcjach i objaśniał fragmenty dzieła zakonnik uświadomiłem sobie, że "jadę" wyłącznie po powierzchni tego wspaniałego dzieła.
To nie jest lektura, po której przeczytaniu po raz pierwszy nie znając terminów jakimi posługuje się św. Jan odniesie się duży pożytek.

Czy lektura pomoże wyzbyć się pożądliwości? To zadanie na całe nasze doczesne życie, lektura uświadamia nam, że w sercu człowieka istnieje wiele warstw niewłaściwych pragnień, zaślepień, dążeń, pożądliwości, które uniemożliwiają pełne zjednoczenie duszy z Bogiem.

Polecam jednak to dzieło trudne, trzeba dużo wysiłku i kilkakrotnej lektury wraz pomocami aby zrozumieć głębię przesłania.
Ostatnio zmieniony 2021-02-21, 20:24 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2021
Lokalizacja: Radom
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: siloam » 2021-03-03, 19:11

To bez wątpienia jedna z najlepszych książek o duchowości jakie powstały. Perełka klasyki karmelitańskiej. Największy pożytek z jej lektury odnoszą osoby duchowne, ale nawet osoba świecka znajdzie w niej sporo dla siebie.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: Lizzie » 2021-03-04, 19:21

Czy warto przeczytać to dzieło ?

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-27, 18:15

Jest w drodze do mnie, zamówione, Po pierwszych wrażeniach dam znać. To nie będzie moja pierwsza lektura z kręgu Karmelu, ale bardzo na nią czekam. Wydaje mu się jednak już teraz, że jest bardziej dla tych, którzy od dawniejszego czasu trwają w modlitwie i praktykują ascezę w jakimś stopniu.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: Logan » 2022-02-02, 21:24

Polecam cykl konferencji na temat Pieśni Duchowej Jana od Krzyża prowadzi ks. Andrzej Muszala.
34 nagrania objaśniające cały wiersz pieśni św. Jana.
Coś niezwykłego :) Arcydzieło, miód dla duszy... i ucha ;)
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13690
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2005 times
Been thanked: 2176 times

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: sądzony » 2022-02-02, 21:48

lambda pisze: 2021-02-21, 20:05 Czy czytał ktoś owe dzieło "Droga na gorę Karmel" św. Jana od krzyża?
Ja jestem w trakcie. Jak pisze @Logan to nie łatwa lektura. Dla mnie głównie ze względu na język.
Przeczytałem sporo o duchowości więc "rozumienie" (choć to niewłaściwe słowo) nie jest dla mnie podstawowym problemem.
Wydaje mi się, że Jan od Krzyża nie jest dobry "na start". Jest wiele pozycji o medytacji, kontemplacji, ogałacaniu się z siebie, modlitwie, ascezie, schodzeniu w głąb ku "Żródłu", duchowości wszelkiego rodzaju (to nie ważne jakiej - cel jest jeden), przewartościowaniu, zmianie kierunku, nawróceniu, odnajdywaniu ...
lambda pisze: 2021-02-21, 20:05 Czy ta lektura może pomoć człowiekowi w wyzybywaniu się ziemskich pożądliwości?
Wiem to po sobie. Można czytać wiele książek, można słuchać wielu kazań, jeśli jednak się stoi miast podążać nic nam to nie pomoże.
Podążanie jest modlitwą głębi, to ona nas przemienia w tych kim naprawdę od zawsze jesteśmy.

To nie jest tak, że ja Daniel Tomczyk wyzbywam się tego czy owego i przez to się zmieniam,
to raczej wygląda tak,
że modlitwa, duchowość i relacja z Bogiem przemienia Cię od wewnątrz w taki sposób, iż odnajdując Siebie okazuje się,
że niczego nie pożądasz, nie potrzebujesz, bo "masz już wszystko",
a w zasadzie już nic nie masz,
a Jesteś jedynie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: "Droga na górę karmel"

Post autor: Lizzie » 2022-03-11, 13:29

Jestem w trakcie . Bardzo mądra książka .
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”