Święta Marta

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Święta Marta

Post autor: Lunka » 2021-07-29, 07:49

Wspomnienie św. Marty pozwala nam jeszcze raz znaleźć się w Betanii, w domu, który tyle razy Jezus uświęcił swą obecnością. Tam, w rodzinie, którą tworzyli Marta, Maria i Łazarz, zawsze darzono Pana Jezusa serdecznością, znajdował On w tym domu odpoczynek dla ciała zmęczonego ustawiczną wędrówką po wsiach i miasteczkach Palestyny. Jezus szukał schronienia u tych przyjaciół zwłaszcza w ostatnich dniach przed swoją Męką, kiedy spotykał się z niezrozumieniem i pogardą ze strony faryzeuszy. Uczucie, jakim Nauczyciel darzył rodzeństwo z Betanii nazwał w swojej Ewangelii św. Jan: Jezus miłował Martę i jej siostrę, i Łazarza (J 11, 5). Jezus był ich przyjacielem!

Ewangelia z dzisiejszej Mszy świętej (J 11, 19-27) opowiada o przybyciu Jezusa do Betanii w cztery dni po śmierci Łazarza. Nieco wcześniej, kiedy jeszcze Łazarz był bardzo chory, jego siostry wysłały do Nauczyciela pełne ufności wezwanie: Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz (J 11, 3). A Jezus, który wówczas znajdował się w Galilei, w odległości kilku dni drogi, mimo że usłyszał o jego chorobie, zatrzymał się przez dwa dni w miejscu pobytu. Dopiero potem powiedział do swoich uczniów: Chodźmy znów do Judei (J 11, 7). Kiedy przybył do Betanii, Łazarz od czterech dni leżał już w grobie.

Marta, zawsze troskliwa i uczynna, prawdopodobnie wcześniej dowiedziała się, że Jezus zdąża do ich domu, wyszła więc Mu naprzeciw. I chociaż Pan pozornie nie przybył na jej wezwanie, nie osłabła jej miłość i ufność. Panie – powiedziała – gdybyś tu był, moj brat by nie umarł. Bardzo delikatnie wyrzucała Mu, że nie przybył wcześniej. Marta spodziewała się uzdrowienia swego brata, kiedy ten jeszcze był chory. A Jezus w sposób uprzejmy, może nawet z uśmiechem na ustach, udzielił jej nieoczekiwanej odpowiedzi: Brat twój zmartwychwstanie. Marta odebrała te słowa jako pocieszenie, mając na myśli zmartwychwstanie ostateczne, i odpowiedziała: Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym. Na te słowa Jezus wypowiedział niezwykłe oświadczenie o swoim bóstwie: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki. I zapytał ją: Wierzysz w to? Któż mógłby oprzeć się najwyższej powadze tego oświadczenia? Ja jestem Zmartwychwstaniem i Życiem! Ja...! Ja jestem racją wszystkiego, co istnieje! Jezus jest Życiem, nie tylko życiem, które ma swoje źródło poza światem, ale także życiem nadprzyrodzonym, które łaska rozbudza w duszy pielgrzymującego człowieka. Te nadzwyczajne słowa napełniają nas pewnością, coraz bardziej zbliżają nas do Chrystusa i każą odpowiedzieć za Martą: Tak, Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat. Kilka chwil potem Pan wskrzesił Łazarza.

Podziwiajmy wiarę Marty i chciejmy naśladować jej ufną przyjaźń z Nauczycielem. „Czy widziałeś, z jaką czułością, z jakim zaufaniem zwracali się do Chrystusa Jego przyjaciele? Z całą naturalnością wyrzucały Mu siostry Łazarza Jego nieobecność: «Przecież Cię uprzedzałyśmy! Gdybyś tutaj był!...»

– Powiedz Mu spokojnie i ufnie: «Naucz mnie zwracać się do Ciebie z przyjacielską miłością Marty, Marii i Łazarza; podobnie jak traktowało Cię pierwszych Dwunastu, choć na początku szli za Tobą niewątpliwie z powodów nie za bardzo nadprzyrodzonych”[1].

Źródło: https://opusdei.org/pl-pl/article/sw-marta/

Święta Marto! Módl się za nami!

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
Litania do Świętej Marty

Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami

św. Łazarzu – módl się za nami
św. Mario – módl się za nami
św. Marto prowadząca dom rodzinny w Betanii – módl się za nami
św. Marto, wzorze pracowitości – módl się za nami
św. Marto, przykładzie zatroskania o wspólnotę rodzinną – módl się za nami
św. Marto, cicha i pokorna służebnico – módl się za nami
św. Marto, oddana całym sercem Chrystusowi – módl się za nami
św. Marto, wiele razy goszcząca Chrystusa i Apostołów – módl się za nami
św. Marto, troszcząca się o zbyt wiele – módl się za nami
św. Marto, z wiarą przyjmująca Jezusa – módl się za nami
św. Marto, z miłości podejmująca gości – módl się za nami
św. Marto, niewiasto do grona świętych zaliczona – módl się za nami
św. Marto, wyznająca z wiarą, że Chrystus jest Panem – módl się za nami
św. Marto, prosząca o cud wskrzeszenia brata – módl się za nami
św. Marto, radością ze wskrzeszenia Łazarza napełniona – módl się za nami
św. Marto, uczynna i dobra wobec wszystkich – módl się za nami
św. Marto, o Chrystusie zmartwychwstałym świadcząca – módl się za nami
św. Marto, do pierwszych wyznawców Pana należąca – módl się za nami
św. Marto, wytrwale dążąca do świętości – módl się za nami
św. Marto, cnotami ozdobiona – módl się za nami
św. Marto, w niebie wstawiająca się za nami – módl się za nami
św. Marto, patronko gospodyń domowych i kucharek – módl się za nami
św. Marto, opiekunko hotelarzy i właścicieli zajazdów – módl się za nami

Abyśmy chętnie Chrystusa w swym sercu gościli – uproś nam święta Marto
Abyśmy gościnności chrześcijańskiej nie uchybiali – uproś nam święta Marto
Abyśmy z miłością przyjmowali podróżnych – uproś nam święta Marto
Abyśmy wiarę w Chrystusa mężnie wyznawali – uproś nam święta Marto
Abyśmy jej się nigdy nie zaparli – uproś nam święta Marto
Abyśmy w rodzinie cenili tych, którzy nam służą, - uproś nam święta Marto
Abyśmy z wdzięcznością przyjmowali to, co inni nam ofiarowują - uproś nam święta Marto
Abyśmy za Twą przyczyną chwały nieba dostąpili – uproś nam święta Marto

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

K: Módl się za nami św. Marto, któraś w swym domu gościła Chrystusa

L: Abyśmy z Nim razem zasiedli do uczty w Niebie

MÓDLMY SIĘ: Boże, Twój Syn umiłowany obdarzył przyjażnią Łazarza, Martę i Marię i korzystał z ich gościnności, spraw, abyśmy naśladując św. Martę troszczyli się o godne przyjęcie gości i podróżnych i przez dobre czyny zasługiwali na Twoje błogosławieństwo. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”