święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Lizzie » 2021-08-09, 15:57

św Teresa Benedykta od Krzyża ( Edyta Stein )
1891 do 1942 r .
Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu 12 padźiernika 1891 roku .
W roku 1911 r rozpoczęła studia uniwersyteckie we Wrocławiu kontynując je następnie w Getyndze u znanego filizofa Edmunda Hussserla .
Straciwszy wcześnie wiarę szczerze szukała prawdy i znalazła ją w Kościele katolickim .
W roku 1922 przyjęła chrzest i sakrament bierzmowania .
Mając 42 lata wstąpiła do Karmelu w Koloni .
Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru Echt w Holandii .
Tam została aresztowana i wywieziona do Oświęcimia zagazowana 9 sierpnia 1942 roku .
Obrazek
Patronka Europy .
Ostatnio zmieniony 2021-08-09, 16:33 przez Lizzie, łącznie zmieniany 1 raz.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Arek » 2023-10-12, 23:02

Bardzo ciekawa postać. Święta, która szukała i znalazła Boga.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 07:44

Dusza wg Edyty Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża

Cytaty E. Stein z artykułu:

“Przez «Ja» rozumiemy byt, którego istnieniem jest życie (mianowicie życie nie w znaczeniu kształtowania się materii, lecz jako rozwój «Ja» w istnieniu z niego samego wypływającym) i który w tym istnieniu uświadamia sobie sam siebie (w niższej formie niejasnego odczuwania zmysłowego lub w wyższej formie rozbudzonej świadomości). «Ja» nie jest równoznaczne z duszą ani z ciałem. «Mieszka» ono w ciele i w duszy, obecne w każdym punkcie, gdzie jako obecne i żywe coś odczuwa, choć swą właściwą «siedzibę» ma w określonym punkcie ciała żywego i w określonym «miejscu» duszy.”

"Dusza pośredniczy pomiędzy duchem i ciałem: w niej zbiegają się duchowość oraz zmysłowość, wzajemnie się splatając. W zależności od tego, czy dusza kieruje się ku cielesności czy duchowi, mówimy o duszy duchowej, bądź duszy zmysłowej."

“(…) im bardziej duszę napełnia Duch Światłości, tym mniej absorbuje ją wszystko inne, cały świat ziemski, także należące do niego jej własne ciało (…)”

Im mniej dusza oddaje się ciału, tym bardziej ono przybiera jej postać, gdyż ciało może się przemieniać wraz z duszą, może przeświecać jej światłem i nim promieniować”

“Dusza ludzka, jako duch i obraz Ducha Bożego, ma afirmować cały świat stworzony, poznając go i kochając, widzieć w nim swoje powołanie i zgodnie z nim działać.”

“Dusza wyczuwa w swym wnętrzu, czym i jaka jest, w ów ciemny i niewyrażalny sposób, ukazujący jej tajemnicę własnego bytu jako tajemnicę, ale nie odsłaniający jej. „

„Dusza wyczuwa, czy to, co w siebie przyjmuje, jest zgodne z jej własnym istnieniem, a przez to korzystne lub nie i czy to, co czyni, leży w sensie jej istnienia, czy mu przeczy.”

[Dusza] “(…) jest przeznaczona do bytu wiecznego i ma odzwierciedlać w sobie obraz Boży w zupełnie osobisty sposób (…).”

Dusza musi najpierw posiąść swą istotę, a drogą do tego jest jej życie. Dlatego kształtowanie jest tu możliwe i konieczne.”

“Przy zjednoczeniu duszy z Duchem Bożym, Bóg i dusza nie stają się w ten sposób jednym, tzn. częściami jednego bytu. Boskie istnienie przez swe zjednoczenie z ludzkim nie pomnaża się ani pomniejsza, ani nie ulega jakiejkolwiek zmianie. Dusza natomiast (stąd i cały człowiek) doznaje wskutek zjednoczenia gruntownej przemiany. Nie staje się jednakże tylko cząstką istnienia Bożego, lecz zostaje zachowana w swoim własnym. Mimo to, takie zjednoczenie jest bardziej ścisłe i jest we właściwszym znaczeniu przebywaniem jednego w drugim aniżeli w przypadku duszy i ciała.”

“Z najgłębszego wnętrza pochodzi także promieniowanie własnej istoty, mimowolne, duchowe wychodzenie z siebie. Im bardziej skupiony żyje ktoś we wnętrzu swej duszy, tym silniej promienieje i innych w swą orbitę wciąga. Równocześnie także wszelkie zachowanie się duchowe ma tym mocniejszą pieczęć osobistej odrębności mieszkającej w najgłębszym wnętrzu duszy. Tym mocniej też kształtowane jest przez nią ciało, stając się dzięki temu bardziej «uduchowionym».”


Cytaty Z artykułu:

„Wewnętrzność może oznaczać zamkniętą monadę, czyli psyche, od której należy odróżnić duszę, jako coś najbardziej wewnętrznego z całej wewnętrzności. Odczuwanie stanów ciała dla ducha i duszy stanowi najbardziej zewnętrzne peryferie życia wewnętrznego. Im bardziej człowiek zagłębia się w swe wnętrze, tym bardziej odwraca się od ciała, a nawet musi się od niego odrywać. Żyje pomiędzy dwoma biegunami: uzależnieniem się od ciała i całkowitym uwolnieniem od niego.”

„Dusza nosi to, co staje się “najbardziej osobistą własnością, częścią niej samej”

Dusza w swej istocie nie istnieje jako gotowa, w stanie spoczynku – jej bytem jest stawanie się, w którym powinna rozwinąć siły zalążkowe, przyniesione na świat jako jej podłoże.”

„Dusza rozwija się znosząc zaciemnienie i obciążenie, pochodzące z powiązania z materią, ale też, zmierzając w stronę własnej głębi, swego środka, uwalnia się od powiązań z materią, tak iż może wznieść się ponad siebie aż do pewnego rodzaju ekstazy czy śmierci.”

„Jeśli najbardziej wewnętrzne mieszkanie zastrzeżone jest Panu stworzenia, znaczy to również, że jedynie z ostatecznej głębi duszy i niejako z punktu samego Stwórcy można pozyskać najbardziej rzeczywisty obraz stworzenia, (…)”

Życie wewnętrzne nie pojawi się, jeżeli wnętrza duszy nie wypełni i nie wprawi w ruch coś innego aniżeli świat zewnętrzny. To wewnętrzne coś działa o wiele silniej niż cały świat, tak, że wciąga człowieka w największą głębię duszy.”



Źródło:

https://www.karmel.pl/wizja-czlowieka-w ... yty-stein/

...............................................

Film dokumentalny
św. Teresa Benedykta od Krzyża

https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,1 ... ein,372108

.............................................

Studiując we Wrocławiu jakiś czas mieszkałem w kamienicy, z okna której, poprzez podwórek, widać było okna kamienicy, w której mieszkała Edyta.
Wtedy oczywiście nic o niej nie wiedziałem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-13, 10:03

sądzony pisze: 2023-10-13, 07:44 Dusza wg Edyty Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża

Cytaty E. Stein z artykułu:

“Przez «Ja» rozumiemy...
Zaintrygowało mnie to "my". Czy Edyta Stein mówi tu o Kościele czy o jakimś konkretnym nurcie filozoficznym?

Dodano po 5 minutach 5 sekundach:
Czat BingAI podsumował mi początek jej tekstu w taki spośób:
Wybrany tekst jest fragmentem artykułu o filozofii duchowej Edyty Stein, świętej i męczennicy Kościoła katolickiego, która była uczennicą i współpracowniczką Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii. W tekście tym Stein przedstawia swoje poglądy na temat natury ludzkiej, złożonej z trzech elementów: ciała, duszy i ducha. Dla Stein, dusza jest kluczowym pośrednikiem między ciałem a duchem, ponieważ w niej łączą się zmysłowość i duchowość. Dusza jest także miejscem poznania i kochania Boga, który jest Duchem Światłości. Stein podkreśla, że dusza ma swój własny sens istnienia i powołanie, które musi odkryć i realizować poprzez życie. Dusza ma także możliwość przemiany i doskonalenia się poprzez zjednoczenie z Bogiem, który nie niszczy jej osobowości, lecz ją uwzniośla. Tekst ten jest przykładem głębokiego myślenia Stein o człowieku i Bogu, opartego na metodzie fenomenologicznej i doświadczeniu mistycznym.

Source: Conversation with Bing, 13/10/2023
(1) Filozofia duchowa Edyty Stein - Karmel.pl. https://www.karmel.pl/filozofia-duchowa-edyty-stein/.
(2) Edyta Stein – Wikipedia, wolna encyklopedia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Edyta_Stein.
(3) Katarzyna Nowikowa: Fenomenologia personalistyczna Edyty Stein. https://teologiapolityczna.pl/fenomenol ... dyty-stein.
(4) Pedagogia świętości w ujęciu Edyty Stein - Biografistyka Pedagogiczna. http://biografistykapedagogiczna.pl/ind ... e/view/285.
(5) Twierdza duchowa - Edyta Stein | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie .... https://lubimyczytac.pl/ksiazka/50439/twierdza-duchowa.
Ostatnio zmieniony 2023-10-13, 10:09 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 3 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 12:31

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-13, 10:08
sądzony pisze: 2023-10-13, 07:44 Dusza wg Edyty Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża

Cytaty E. Stein z artykułu:

“Przez «Ja» rozumiemy...
Zaintrygowało mnie to "my". Czy Edyta Stein mówi tu o Kościele czy o jakimś konkretnym nurcie filozoficznym?
Poza tym, że Edyta była naukowcem oraz świętą wielu twierdzi, że również mistykiem. Nawet jeśli to nie to bardzo głęboko uduchowioną osobą.
Najpierw była ateistką, później naukowcem (filozofką), a ostatecznie mistyczką. Moim zdaniem, Edyta nie pisze o nurcie filozoficznym, a o drodze zjednoczenia z Bogiem. Tym poniekąd jest właśnie mistyka. Opiera się głównie na św. Teresie z Avila oraz św. Janie od Krzyża. Pisze jako mistyk, a zatem "my", używa w kontekście człowieka, którego celem, sensem i drogą jest odnalezienie drogi do Boga. O dziwo, nie pisze niczego odkrywczego biorąc pod uwagę mistykę chrześcijaństwa.

Tak, możemy nazwać ją filozofką, tak jak św. Jana od Krzyża możemy nazwać psychoanalitykiem jungowskim, a św. Ignacy Loyola psychologiem.

Baj de łej:
"Jeżeli umarliśmy dla grzechu, jakże możemy żyć w nim nadal?"

Czy Paweł mówi o Kościele czy o nurcie filozoficznym?

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-13, 10:08 Czat BingAI podsumował mi początek jej tekstu w taki spośób:
Wybrany tekst jest fragmentem artykułu o filozofii duchowej Edyty Stein, świętej i męczennicy Kościoła katolickiego, która była uczennicą i współpracowniczką Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii. W tekście tym Stein przedstawia swoje poglądy na temat natury ludzkiej, złożonej z trzech elementów: ciała, duszy i ducha. Dla Stein, dusza jest kluczowym pośrednikiem między ciałem a duchem, ponieważ w niej łączą się zmysłowość i duchowość. Dusza jest także miejscem poznania i kochania Boga, który jest Duchem Światłości. Stein podkreśla, że dusza ma swój własny sens istnienia i powołanie, które musi odkryć i realizować poprzez życie. Dusza ma także możliwość przemiany i doskonalenia się poprzez zjednoczenie z Bogiem, który nie niszczy jej osobowości, lecz ją uwzniośla. Tekst ten jest przykładem głębokiego myślenia Stein o człowieku i Bogu, opartego na metodzie fenomenologicznej i doświadczeniu mistycznym.

Source: Conversation with Bing, 13/10/2023
(1) Filozofia duchowa Edyty Stein - Karmel.pl. https://www.karmel.pl/filozofia-duchowa-edyty-stein/.
(2) Edyta Stein – Wikipedia, wolna encyklopedia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Edyta_Stein.
(3) Katarzyna Nowikowa: Fenomenologia personalistyczna Edyty Stein. https://teologiapolityczna.pl/fenomenol ... dyty-stein.
(4) Pedagogia świętości w ujęciu Edyty Stein - Biografistyka Pedagogiczna. http://biografistykapedagogiczna.pl/ind ... e/view/285.
(5) Twierdza duchowa - Edyta Stein | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie .... https://lubimyczytac.pl/ksiazka/50439/twierdza-duchowa.
Nie rozumiem. Powtórzyłeś pozbawiając ducha.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-13, 13:15

sądzony pisze: 2023-10-13, 12:31 Nie rozumiem. Powtórzyłeś pozbawiając ducha.
Musiałem to jakoś streścić, bo czytając zupełnie tego nie rozumiem.
Ale spokojnie, nie rozumiem większości filozofów, stąd moja rezerwa wobec filozofii jako takiej.
Niby język polski, niby zdania używają wyrazów, których znaczenie znam, a mimo to nie rozumiem sensu tych zdań.
Z pewnością Edyta Stein była wybitna postacią, nie neguję.
Po prostu to ja jestem zbyt prosty, aby to przeczytać ze zrozumieniem.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Arek » 2023-10-13, 13:16

Z urodzenia była Żydówką, potem ateiską.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 13:29

Arek pisze: 2023-10-13, 13:16 Z urodzenia była Żydówką, potem ateiską.
A ja myślałem, że człowiekiem, a potem żydówką :-?

Dodano po 5 minutach 6 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-13, 13:15 Po prostu to ja jestem zbyt prosty, aby to przeczytać ze zrozumieniem.
Fakt. Edyta jest dość trudna. Osobiście nie czytałem niczego jej pióra. Poza jakimiś cytatami lub krótkimi fragmentami.
Wydaje mi się jednak, że to nie jedynie kwestia filozofii, ale również pewnego, braku oporu na tajemnicę, głęboko duchowego, sposobu otwarcia.
Ale to, z tego co kojarzę, raczej już masz, a raczej już jesteś ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Arek » 2023-10-13, 13:52

sądzony pisze: 2023-10-13, 13:34
Arek pisze: 2023-10-13, 13:16 Z urodzenia była Żydówką, potem ateiską.
A ja myślałem, że człowiekiem, a potem żydówką :-?

Dodano po 5 minutach 6 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-13, 13:15 Po prostu to ja jestem zbyt prosty, aby to przeczytać ze zrozumieniem.
Fakt. Edyta jest dość trudna. Osobiście nie czytałem niczego jej pióra. Poza jakimiś cytatami lub krótkimi fragmentami.
Wydaje mi się jednak, że to nie jedynie kwestia filozofii, ale również pewnego, braku oporu na tajemnicę, głęboko duchowego, sposobu otwarcia.
Ale to, z tego co kojarzę, raczej już masz, a raczej już jesteś ;)
Tak jak Ty jesteś człowiekiem, a potem Katolikiem :) . Z faktu bycia Żydówką przeszła dodatkowe cierpienie w postaci odrzucenia przez rodzinę.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 14:00

Arek pisze: 2023-10-13, 13:52 Tak jak Ty jesteś człowiekiem, a potem Katolikiem :) . Z faktu bycia Żydówką przeszła dodatkowe cierpienie w postaci odrzucenia przez rodzinę.
Pomiędzy człowiekiem, a Katolikiem jestem chrześcijaninem.
Każdy przechodzi cierpienia z powodu buntu i poszukiwania siebie na drodze do Boga.
Umieranie dla Chrystusa zawsze jest cierpieniem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: Arek » 2023-10-13, 14:05

sądzony pisze: 2023-10-13, 14:00
Arek pisze: 2023-10-13, 13:52 Tak jak Ty jesteś człowiekiem, a potem Katolikiem :) . Z faktu bycia Żydówką przeszła dodatkowe cierpienie w postaci odrzucenia przez rodzinę.
Pomiędzy człowiekiem, a Katolikiem jestem chrześcijaninem.
Każdy przechodzi cierpienia z powodu buntu i poszukiwania siebie na drodze do Boga.
Umieranie dla Chrystusa zawsze jest cierpieniem.
Coś ad persona chciałeś mi powiedzieć? Nie będę polemizował w czymś co skłania mnie do refleksji od kogo jestem, czy kto jest ważniejszy. Czasem nie rozumiem co chcesz mi powiedzieć lub udowodnić, więc wal z mostu. Jestem prosty człowiek ;)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: święta Teresa Benedykta od Krzyża .

Post autor: sądzony » 2023-10-13, 14:26

Arek pisze: 2023-10-13, 14:05
sądzony pisze: 2023-10-13, 14:00 Pomiędzy człowiekiem, a Katolikiem jestem chrześcijaninem.
Każdy przechodzi cierpienia z powodu buntu i poszukiwania siebie na drodze do Boga.
Umieranie dla Chrystusa zawsze jest cierpieniem.
Coś ad persona chciałeś mi powiedzieć? Nie będę polemizował w czymś co skłania mnie do refleksji od kogo jestem, czy kto jest ważniejszy. Czasem nie rozumiem co chcesz mi powiedzieć lub udowodnić, więc wal z mostu. Jestem prosty człowiek ;)
W pierwszym zdaniu piszę o sobie.
W drugim piszę o każdym czyli wszystkich.
W trzecim stwierdzam ogólnie.

Poza tym rozmawiamy o Edycie S., a przynajmniej w kontekście jej życie i drogi do Boga. Jeżeli odnajdujesz tu słowa, które trafiają w Ciebie to nie dlatego, że je ku Tobie kieruje, ale może dlatego, że są Ci potrzebne.

Nie sugerowałem tu nic o czyjejkolwiek wadze. Ty wspomniałeś "dodatkowe cierpienia" Edyty S.
Nie wiem czy chcę komukolwiek, cokolwiek udowadniać. Działam podobnie jak Ty. Jeżeli uważam, czuję, że należy coś napisać, dodać, robię to.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”