św Teresa od Jezusa

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

św Teresa od Jezusa

Post autor: Lizzie » 2021-09-13, 13:01

Teresa przyszła na świat w roku 1515 w mieście Avila w nawróconej na chrześcijaństwo hiszpańskiej rodzinie .
Czytała wiele pobożnych książek i pod ich wpływem jeszcze jako dziecko marzyła o męczeńskiej śmierci .
Pewnego razu uciekała z młodszym bratem mając nadzieję że zostaną schwytani przez Maurów .Jako nastolatka przeżywała okres młodzieńczej pustoty pod będąc pod wpływem starszych kuzynów .Ojciec jednak szybko sprowadził ją na właściwą drogę wysyłając do klasztoru w Avili .
Początkowo Teresa nienawidziła tego ograniczonego trybu egzystencji .
Lecz życie zakonne zaczęło ją pociągać i złożyła śluby 1534 r .
Miała problemy zdrowotne chorowała na serce i prawdopodobnie epilepcję .
Kiedy czuła się dobrze powracała do spraw ziemskich aż do czasu kiedy ukazał się jejJezus i nakazał zmienić postępowanie .
Odtąd przyszała święta zaczęła zagłębiać się w pisma św Agustyna i wkrótce naśtąpił zwrot w jej życiu .
Teraz miała tylko jeden cel odnowić macoierzyste zgromadzenie w którym będzie obowiązywało ubóstwo milczenie i samotność .
Ichoć spotkało się to z niezadowleniem wielu wyniku czego przeniesiono karnie reformatorkę do Toledo to jednak Teresa nie podała się . Ostatecznie nowy klasztor założyła w roku 1567 w Medina del Campo .
W reformie pomógł jej ś Jan od Krzyża będący reformatorem męskiej c gałęzi Karmelu .
Po kilku latach Teresę mianowano przełożoną sióstr karmelitanek w klasztorze w Avila .

Założyla łącznie 15 domów zakonych . Zmarłav 4 padźiernika 182 roku w klasztorze karmelitańskim w Alba de Tormes .



Obrazek
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: św Teresa od Jezusa

Post autor: sądzony » 2022-06-12, 10:28

Obrazek

„Wyprawa do zamku ze świętą Teresą z Avila to wyprawa do wnętrza duszy. Dusza nie jest schowana w kącie, jest w środku każdego z nas. Święta Teresa opisuje, że dusza jest jak twierdza z diamentu. Jest jak kryształ, jaśniejący zamek, w którym na dole, na górze i po bokach znajduje się wiele mieszkań. Autorka opisuje te mieszkania w siedmiu „odsłonach”. Możesz przemieszczać się po nich i zbliżać do środka, gdzie jest najważniejsze miejsce, w którym dokonują się najtajniejsze rzeczy pomiędzy Bogiem a duszą. W najgłębszej głębi duszy przebywa Bóg. Teresa nazywa duszę człowieka „maleńkim niebem Boga”. Jest to prawdziwy świat wewnętrzny. Czy chcesz poznać prawdę o swoim wnętrzu? Jak wejść do twierdzy i jak ją poznać? Jak się nie pogubić i od czego zacząć wyprawę?”

http://www.mocmodlitwy.info.pl/files/20 ... _zamku.pdf

„Nas jednak interesuje Twierdza wewnętrzna, która jest dziełem ukazującym rozwój życia religijnego, począwszy od własnej pracy i wysiłku człowieka, aby poznać i pokochać Boga mocniej, a skończywszy na niemalże całkowitym przejęciu inicjatywy przez Boga, który decyduje o dalszym przebiegu i dynamice tej relacji.
Wszystkie etapy życia religijnego są obecnie znane, sklasyfikowane i opisane w książkach i podręcznikach życia duchowego.(…) Etapy te możemy najkrócej przedstawić w następującym schemacie:

Obrazek

(…) Poszczególne wydarzenia z kolejnych faz rozwoju przyjaźni z Bogiem, wyjaśnione w Twierdzy wewnętrznej, możemy w skrócie przedstawić następująco:
Mieszkanie pierwsze – wejście do twierdzy, nawrócenie (ascetyka)
Mieszkanie drugie – utrzymanie relacji z Bogiem mocą własnego wysiłku (ascetyka)
Mieszkanie trzecie – pogłębianie zażyłości z Bogiem przy pomocy własnych pomysłów (ascetyka)
Mieszkanie czwarte – początki przejmowania inicjatywy przez Boga (ascetyka przechodzi w mistykę)
Mieszkanie piąte – mistyczne zjednoczenie z Bogiem, etap oczyszczeń biernych (mistyka)
Mieszkanie szóste – kolejne etapy oczyszczeń biernych, duchowe zaręczyny (mistyka)
Mieszkanie siódme – zjednoczenie doskonałe, duchowe zaślubiny (mistyka)

(…) Spróbujmy dla porównania pokazać w formie tabeli poszczególne etapy życia religijnego wymieniane przez teologów życia wewnętrznego i zestawić je z opisami św. Teresy.

Obrazek

Możemy więc zauważyć, że opisywane przez św. Teresę stany z pierwszych trzech mieszkań zakresowo należą do ascetyki, czyli do okresu, kiedy własną pracą i własnym wysiłkiem staramy się być jak najbliżej Boga. Odwołując się do porównania z jedwabnikiem, określimy go okresem życia larwy jedwabnika, która musi zebrać zapasy na przeobrażenie się w motyla. Etap oczyszczeń biernych to kolejne cztery mieszkania. W ramach czwartego i piątego realizuje się ciemna noc miłości, czyli najbardziej dotkliwy okres uzgadniania naszych wyobrażeń na temat relacji z Bogiem z Jego oczekiwaniami. Zaś mieszkania: szóste i siódme należą już do etapu zjednoczenia, choć przy zastrzeżeniu, że w mieszkaniu szóstym realizują się jeszcze bolesne oczyszczenia duszy, aby swym nasileniem ustąpić w mieszkaniu siódmym, gdzie panuje pełna harmonia, którą możemy wyrazić słowami św. Pawła: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20)."

https://teologiapolityczna.pl/izabella- ... %C3%A1vila
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: św Teresa od Jezusa

Post autor: Nenderen » 2022-07-03, 21:30

Czy to święta Teresa wprowadziła określenie nocy ciemnej duszy czy uczynił to zaprzyjaźniony z nią święty Jan?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: św Teresa od Jezusa

Post autor: sądzony » 2022-07-05, 21:30

św. Jan. Choć wydaje mi się, że gdzieś czytałem, iż jest to pojęcie-symbol zaczerpnięty.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: św Teresa od Jezusa

Post autor: Jozek » 2022-07-05, 21:38

To jest jedynie porownanie, przenosnia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: św Teresa od Jezusa

Post autor: sądzony » 2022-07-05, 21:44

Jozek pisze: 2022-07-05, 21:38 To jest jedynie porownanie, przenosnia.
Dokładnie tak jak krzyż.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”