Ojciec Pio

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-04, 10:51

Diagnoza została dokonana w oparciu o analizę zachowania, typowego dla psychopatów. Ojciec Pio przejawiał wiele takich cech.
Niestety, w przypadku zaburzeń psychicznych pojedyncza diagnoza jest raczej hipotezą.
Sam znam odwrotny wypadek- osoby, która była badana klinicznie pod kątem schizofrenii, i wykluczoną tę chorobę. Niestety, kolejna diagnoza po kilku tygodniach była odwrotna - osoba ta choruje.

Abraham45

Re: Ojciec Pio

Post autor: Abraham45 » 2017-12-04, 10:56

Marek_Piotrowski pisze:Proszę zauważyć, że w orzeczeniu świętości o.Pio nie było ani słowa o darach nadzwyczajnych. A więc to nie one przeważyły i nie one były chyba najważniejsze.
Marku, w tym oświadczeniu jak i innych osób świętych, które nosiły stygmaty takich szczegółów może nie być a nawet jeśli są to nie maja żadnego wpływu na uznanie świętości. Nie na podstawie darów uznaje się świętość człowieka, ale na podstawie jego życia i działania w oparciu o nauczanie Ewangeliczne oraz naukę Kościoła. Tak więc bierze się pod uwagę życie człowieka a nie dary a potem cuda za wstawiennictwem takiej osoby po jej śmierci - aby można było kult zatwierdzić. Warunki uznawania świętości są umieszczone w prawie Kościoła dotyczącym procesów beatyfkacji i kanonizacji.

Dary takich osób są tylko wyrazem ich głębokiego zjednoczenia z Bogiem i mogą tylko ukazywać jak bardzo Bóg może obdarzać człowieka swoimi darami za ich oddanie i wiarę, ale nie wpływa to na uznawanie człowieka za świętego.

Abraham45

Re: Ojciec Pio

Post autor: Abraham45 » 2017-12-04, 11:04

Marek_Piotrowski pisze:
Diagnoza została dokonana w oparciu o analizę zachowania, typowego dla psychopatów. Ojciec Pio przejawiał wiele takich cech.
Niestety, w przypadku zaburzeń psychicznych pojedyncza diagnoza jest raczej hipotezą.
Sam znam odwrotny wypadek- osoby, która była badana klinicznie pod kątem schizofrenii, i wykluczoną tę chorobę. Niestety, kolejna diagnoza po kilku tygodniach była odwrotna - osoba ta choruje.
Zatem sam widzisz, że to co można uznawać za prawdę może być niezgodne z prawdą. To pokazuje, że lekarze czy też medycyna może się mylić i tak jest, bo lekarz nie jest doskonały, jest omylny i potrzeba czasu, dokładniejszych badań aby coś stwierdzić a czasami potrzeba kilku diagnoz aby zweryfikować chorobę. Tak było ze mną. Jako małe dziecko bylem leczony u jednego lekarza i ten przez kilka lat nie mógł nic zauważyć a matka poszła raz ze mną do innego lekarza i ten od razu wykrył nieprawidłowości koło serca i dzięki temu mogłem być w odpowiednim czasie operowany.

TYLKO BÓG JEST NIEOMYLNY, chociaż i ku temu można by mieć wątpliwości, bo np w przypadku potopu miałem wrażenie, że Bóg żałował tego co zrobił, jednak ukarał ludzi za ich nieposłuszeństwo.

Badanie Ojca Pio też mogło zawierać błędy w diagnozie, więc w tym względzie można także odnieść się do omylności człowieka i lekarza, naukowca. To się zdarzało i zdarza także w obecnych czasach i to wcale nie tak rzadko.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-04, 11:12

Co nie zmienia faktu że żadna choroba (w tym psychiczna, zwłaszcza trzymana w ryzach) nie uniemozliwia swiętości.
I nie tylko choroba - doskonale mogę sobie wyobrazić że np. osoba zboczona (powiedzmy homoseksualna) może zostać świętą - bo zboczenie jest swoistym, trudnym powołaniem do świętości i z pewnością wysiłek mu nieulegania jest wielką zasługą.

Magnolia

Re: Ojciec Pio

Post autor: Magnolia » 2017-12-04, 11:46

Przepraszam ale o czym Wy mówicie?! Na jakiej podstawie wysuwacie tezy że O. Pio miał zachowania psychopatyczne i był chory psychicznie?!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Dezerter » 2017-12-04, 12:02

Przeczytaj wątek to się dowiesz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-04, 12:49

Osobiście nie wierzę w tę chorobe psychiczną. Nie by się nie stało, gdyby miał, ale to raczej wątpliwe.Podobnie "diagnozowano" (współcześnie) Jezusa.Trudno dopasować osobę niezwykłą do zwykłych wzorców - a innej metody psychiatria nie zna.

Magnolia

Re: Ojciec Pio

Post autor: Magnolia » 2017-12-04, 13:35

Dezerterze czytałam wątek... moim zdaniem nie można ogłosić świętym osobę chora psychicznie... może w dawnych czasach, ale obecnie , czyli od XX w raczej nie słyszałam o takiej możliwości. Po to przeprowadza się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny, żeby udowodnić że to była osoba godna by wynieść ją na ołtarze... więc powinna być przykładem, wzorem powszechnym.... przecież dlatego nie każdy kto nam się wydaje że jest świętym, zostaje nim ogłoszony... bo proces musi być rzetelnie przeprowadzony i musi dać jednoznaczną odpowiedź... m.in trwa to tyle lat...

Dla mnie to takie rozdzielanie włosa na czworo, kiedy już znamy wynik procesu, czyli kanonizacja miała miejsce, O.Pio jest ogłoszonym świętym... czemu maja służyć te rozważania?! Jesteście lepsi niż specjaliści z procesu kanonizacyjnego?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-04, 15:59

Osoba chora psychicznie nie oznacza osoby nie umiejącej logicznie myśleć ( Kant, Hegel, Strindberg, Munch, Kubin, van Gogh, Philip Kindred Dick
* Antonin Artaud, Fryderyk Hölderin,Gerard de Nerval,Sylvia Plath, Emanuel Swedenborg, Virginia Woolf,Syd Barrett,Wacław Niżyński i wielu, wielu innych
Film Piękny umysł to opowieść o życiu profesora Johna Nasha (ur. 1928 r.), wybitnego amerykańskiego matematyka i noblisty.Nash przez całe życie cierpiał na schizofrenię paranoidalną, miał urojenia, utrudniające ocenę rzeczywistości i komplikujące codzienne funkcjonowanie.

Genetyczny związek między schizofrenią a kreatywnością potwierdzili w 2009 r. węgierscy badacze z Uniwersytetu w Budapeszcie, pod kierownictwem prof. Szabolcsa Keri.

Ponoć zdiagnozowaną schizofrenię miał święty Brat Albert Chmielowski

Magnolia

Re: Ojciec Pio

Post autor: Magnolia » 2017-12-04, 17:59

"Ojciec Pio poddany został również badaniom, które miały określić jego stan psychiczny. Wszystkie orzeczenia lekarskie, wydane na podstawie takich badań, były dla niego pozytywne, włącznie z opinią profesora Amico Bignamiego, specjalisty o międzynarodowej sławie, który w latach dwudziestych kierował Katedrą Patologii na Uniwersytecie w Rzymie. Zbadawszy Ojca Pio, profesor Bignami - ateista nie dopuszczający do siebie myśli o mistycznej naturze stygmatów - stwierdził, że Stygmatyk jest osobą zrównoważoną, prawdomówną, sympatyczną i w zupełności normalną"."
Cytat za https://gloria.tv/article/FfhiNKZLJ3Gi2zJNcKmcXK9QF

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-04, 18:28

...i mamy rozstrzygniętą sprawę.

Magnolia

Re: Ojciec Pio

Post autor: Magnolia » 2017-12-04, 19:09

\:D/ Cieszę się!
Ta postać jest niezwykła i fascynująca, warto przeczytać cały artykuł powyżej.
Kiedyś, po obejrzeniu filmu o życiu O. Pio, postanowiłam powierzyć temu świętemu pieczy nad naszymi finansami domowymi. Głównie dlatego że wymyślił i podjął się zbudowania szpitala dla chorych nie mając żadnych funduszy na ten cel, a pieniądze się znajdowały... Od tamtego aktu powierzenie O. Pio nie zabrakło nam pieniędzy na nasze domowe wydatki. Więc myślę, czuję że ten święty dotrzymuje podjętych zadań \:D/
Chwała Panu!

Benjamin

Re: Ojciec Pio

Post autor: Benjamin » 2017-12-04, 21:11

Przeciez swietym sie nie zostaje za posiadanie stygmatow. Te moga byc przy okazji, ale nie musza byc oznaka swietosci.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ojciec Pio

Post autor: Dezerter » 2017-12-04, 22:37

czemu maja służyć te rozważania?! Jesteście lepsi niż specjaliści z procesu kanonizacyjnego?
Te rozważania służą poznaniu faktów o o. Pio - patrz temat wątku - nie dowiedziałeś się nowych ciekawych rzeczy, bo ja wielu - wątki na forum służą dyskusji - to tak ogólniej :)
Nikt jeszcze nie napisał najciekawszych dla mnie historii - jak biskup miejsca gdzie żył o. Pio i papież podchodził z początku do jego świętości - ktoś chętny do opisania? znacie tą historię?

Jak byłem we Włoszech, to okazało się, że o Pio jest wszędzie! - jest popularniejszy niż św. Franciszek i co najmniej tak samo jak Maryja, a Włosi są bardzo Maryjni.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abraham45

Re: Ojciec Pio

Post autor: Abraham45 » 2017-12-05, 09:38

Nie łatwo można znaleźć konkretne informacje, trzeba przeczytać wiele książek na temat życia tego świętego, ale zawsze można się czegoś doszukać ciekawego. Ja znalazłem takie teksty o ojcu Pio:

http://niedziela.pl/artykul/86585/nd/Oj ... zycia-i-po

https://glosojcapio.pl/swietosc/item/20 ... o-ojca-pio - historia procesu beatyfikacyjnego Ojca Pio

http://telewizjarepublika.pl/jak-oczern ... 38382.html - jak oczerniano Ojca Pio

https://www.kapucyni.pl/czytelnia/kapuc ... -swietosci - droga Ojca Pio do świętości

http://www.magazynfamilia.pl/artykuly/C ... 0,187.html - Ciekawostki związane z życiem Ojca Pio

Jest tego więcej, ale aby coś znaleźć to trzeba czytać całe teksty od deski do deski a ja nie bardzo mam tez czas na studiowanie wszystkich tekstów. Jedno jest pewne: Ojciec Pio był jedną w wyjątkowych postaci Kościoła - nie dlatego, że był stygmatykiem, ale dlatego, że był tak głęboko zjednoczony z Chrystusem i dla Niego przyjmował wszystko, nawet wszelkie upokorzenia, pomówienia. Od niego bił taki Duch, że wielu ludzi już za życia uważała go za świętego.

Samymi opiniami nie ma się co przejmować, było wielu takich którzy próbowali szkodzić Ojcu Pio, ale trzeba zawsze brać pod uwagę to, że Bóg jeśli ma jakieś konkretne palny wobec takiego człowieka to nie pozwoli aby opinia zniszczyła życie takiego oddanego Bogu człowieka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”