Judasz - Syn zatracenia

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Judasz - Syn zatracenia

Post autor: Czernin » 2016-03-26, 14:56

Temat dotyczy Judasza, kim był? złodziejem, kłamcą, zdrajcą... przyjacielem?
Historia nadaje mu różne imiona. Zhańbiony i okryty złą sławą, stał się człowiekiem, którego imię jest synonimem zdrady... A także jedynym uczniem, którego Jezus nazwał przyjacielem.

Jak myślicie jaki jest los Judasza?
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-03-26, 19:03

Właściwie, z tego co przeczytałem w NT, Judasz okazał się obrońcą tradycyjnego judaizmu. Z tego co wiem, jest on patronem historyków.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-27, 19:07

Jak myślicie jaki jest los Judasza?
24 Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził?. 25

Ma pozamiatane.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-27, 20:42

Piotrek pisze:Właściwie, z tego co przeczytałem w NT, Judasz okazał się obrońcą tradycyjnego judaizmu. Z tego co wiem, jest on patronem historyków.
Bardzo ciekawe - ja poproszę o jakieś potwierdzenie na tego "patrona historyków"
zresztą o "obrońcy tradycyjnego Judaizmu" też nie słyszałem, by ktoś tak Judasza nazywał :-?
dla mnie Judasz to postać tragiczna
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-03-28, 18:11

W życiu Judasza doszło do dramatycznego pytania: nauka ojców, czy nauki Chrystusa. NT jest skarbem patrystyki judeochrześcijańskiej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-28, 19:25

Piotrek pisze:W życiu Judasza doszło do dramatycznego pytania: nauka ojców, czy nauki Chrystusa.
Nauka Jezusa była kwintesencją nauki ojców, czyli ST, oczyszczoną z ludzkich naleciałości, pogłębioną i w bardzo nielicznych szczegółach poszerzoną. Jezus był oczekiwanym i zapowiadanym przez wieki Mesjaszem żydowskim. Jedynym problemem byli ci żydzi, którzy go nie rozpoznali i odrzucili - to właśnie ci "odrzucili nauki ojców i Chrystusa"/Mesjasza.

NT jest skarbem patrystyki judeochrześcijańskiej
Ja myślałem, że to ja pierwszy raz słyszę "patrystyka judeochrześcijańska", pomyślałem douczę się , poczytam - ale wujek google też nie słyszał - zapytuję więc Piotra - co to takiego?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-03-28, 22:28

No właśnie, na przykład Dzieje Apostolskie i kontynuowanie tradycji wczesnego kościoła przez kolejne pokolenia apostołów. Trudno o bardziej grecki tekst niż Dzieje.

Vetinari

Post autor: Vetinari » 2016-04-08, 17:43

Był tym wszystkim, co wymieniłeś jednocześnie. Jezus traktował go jak przyjaciela i przyjął do grona dwunastu, wiedząc o jego grzechach i słabościach, ale dając szansę na przemianę i nawrócenie.

Z jednej strony uwierzył w Chrystusa, z drugiej nie zmienił postępowania i jako jego skarbnik okradał go na bieżąco, niby tego żałując, ale nie na tyle by się zmienić - to przykład osoby uzależnionej od grzechu, w tym przypadku chciwości.

Odrzucając tą chciwość wraz z 30 srebrnikami w synagodze do stóp faryzeuszy miał szansę by nawet po zdradzie Jezus mu przebaczył - gdyby poszedł i ukląkł przed Zbawicielem i o nie poprosił.

Jego tragedią jest tu brak wiary w tym momencie że na to przebaczenie zasługuje, i w takim stanie odebranie sobie życia. Sytuację dobrze oddają tu słowa "Największym grzechem jest brak wiary w Boże Miłosierdzie".

Także w Dziejach jest opis jak to napełnieni już Duchem apostołowie wybierają nowego członka do grona dwunastu na miejsce Judasza, który odrzucił nauki Jezusa - nawet po zmartwychwstaniu, gdyby pozostał i uwierzył, a wiarę tą z pokorą głosił jak św. Paweł, pozostałby jako odkupiony apostoł na wieki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”