Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
veros

Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Post autor: veros » 2016-08-14, 14:41

Obrazek
Święta Edyta Stein miała niezwykłe pochodzenie.

Edyta Stein urodziła się w święto Jom Kippur w wielodzietnej, ale zamożnej rodzinie żydowskiej na wrocławskim Przedmieściu Odrzańskim w nieistniejącym już domu przy Kohlenstraße 13[6][7]. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci handlarza drewnem Zygfryda Steina (z Gliwic) i Augusty Stein z domu Courant (z Lublińca)[8].
W połowie XIX w. na terenie ówczesnego powiatu lublinieckiego oraz samego miasta dominowała ludność polska. Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 r. notuje "(...) der Sprachverschiedenheit nach 4510 deutsch sprechende in 887 Famillien, 39,418 polnisch sprechende in 7934 Familien und mahrisch sprechende in einer Familie" czyli w tłumaczeniu na język polski "(...) różnorodność językowa jest następująca: 4510 mówi po niemiecku w 887 rodzinach, 39,418 mówi po polsku w 7934 rodzinach i 3 osoby z jednej rodziny mówi po morawsku"[22]. W XIX w. w mieście swoje dzieła publikował po polsku górnośląski działacz, poeta i publicysta Józef Lompa, który w 1874 r. wydał tu m.in. ?Pielgrzyma w Lubopolu?.

20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku. W powiecie Lubliniec 47% z głosujących opowiedziało się za Polską, a 53% za Niemcami (wśród głosujących było prawie 16% tzw. emigrantów śląskich ściągniętych na tereny plebiscytowe w celu podniesienia końcowego rezultatu; wniosek o dopuszczenie emigrantów do głosu zgłosiła strona polska, ale ci w większości głosowali ostatecznie za Niemcami). W czasie III powstania śląskiego Lubliniec został zajęty przez powstańców. Ostateczne władze alianckie zdecydowały o przekazaniu Lublińca Państwu Polskiemu, mimo że w samym mieście 88% ludności (2580 do 351[23]) opowiedziało się za przynależnością do Niemiec (część powiatu wraz z Dobrodzieniem pozostała w Niemczech).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubliniec

W Lublińcu po dziś dzień otacza się czcią pamięć św. Edyty Stein, chyba bardziej niż w jej rodzinnym Wrocławiu, czy mieście ojca - Gliwicach. Jest tu kościół pod jej wezwaniem, zespół szkół, pomnik na rynku i Muzeum Edyty Stein. Dla świata Edyta, mimo polskich korzeni, pozostanie niemiecką Żydówką, skazaną na śmierć w Auschwitz - Birkenau za swój katolicyzm.

Dla mnie św. Edyta pozostanie bardzo bliska dzięki jej niezwykłemu umysłowi analitycznemu i uprawianiu naukowemu filozofii.
Św. Edyta przeanalizowała bardzo szczegółowo wszystkie wielkie religie świata, zapisała wyniki analiz i konkluzję: Tylko religia katolicka w pełni spójnie tłumaczy wiarę w Boga, jego istotę i relację ze stworzeniem i z człowiekiem.
Ufam św. Edycie, tez znam trochę różne religie i wiem, jak bardzo trafnie ujęła to, co powiedziała.

Św. Edyta była znienawidzona przez konserwatywnych Niemców i Żydów za swoją multikulturowość jak barwny kwiat wpisaną w historię Europy. To za co cenił ją Kościół przełomu XX i XXI wieku, ogłaszając ją Patronką Europy, stało się dla niej u Niemców wyrokiem śmierci w pierwszej połowie XX wieku.

Jej życie i śmierć napełnia mnie wielką pokorą przed misją człowieka, celami życiowymi, jakie każde z nas ma przed sobą.
Edyta porzuciła w swym życiu wiele rzeczy by stanąć przed Bogiem jako katolicka męczennica i święta.
Porzuciła swoją rodzinną wiarę, potem życie świeckie, pracę naukową i ukochaną filozofię.
Dla Niemców była nie jedną z najwybitniejszych świateł rozświetlających Niemcy za sprawą swych dokonań naukowych, była ludzkim łachmanem godnym śmierci za to, że miała narodowość żydowską.

Święta Edyto,
módl się za nami byśmy wyzbyli się nienawiści do jakiegokolwiek bliźniego naszego,
módl się za nami byśmy nauczyli się miłować, zamiast gardzić,
módl się za nami byśmy ludziom nieśli światło zamiast ciemności,
przez Chrystusa, Pana Naszego
Amen

Aron II

Re: Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Post autor: Aron II » 2016-09-04, 10:16

veros pisze:
Święta Edyto,
módl się za nami ...
"Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie ..." (Mt. 6:8, 9).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Post autor: Dezerter » 2016-09-05, 17:28

Aron II pisze:
veros pisze:
Święta Edyto,
módl się za nami ...
"Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie ..." (Mt. 6:8, 9).
...że niby podpowiadasz Edycie jak ma się za nas modlić ?
ja myślę, że ona jaka ta, która "bieg ukończyła i wstydu nie zaznała" da radę sama
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aron II

Re: Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Post autor: Aron II » 2017-04-28, 16:26

Dezerter pisze: ...że niby podpowiadasz Edycie jak ma się za nas modlić ?
ja myślę, że ona jaka ta, która "bieg ukończyła i wstydu nie zaznała" da radę sama
Lubię ludzi z poczuciem humoru

:-D

Benjamin

Re: Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Post autor: Benjamin » 2017-04-29, 09:29

Pragne tylko dodac, ze sw.Edith Stein swoje zycie zaofiarowala w intencji nawrocenia Zydow do Chrystusa.
To przykre, ze te wielka intencje pomija sie milczeniem.
Aronie ... jesli sprobujesz choc w sposob maly jak kropla wody w stosunku do oceanu poddac sie Bogu tak, jak poddala sie Bogu sw.E.Stein, wowczas cokolwiek chyba uda sie Tobie pojac, na czym polega swiete oddanie sie JHWH.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Św. Edyta Stein - Patronka Europy

Post autor: Arek » 2023-01-09, 23:09

Oglądałem dziś film o Tej Świętej. Słabo zrobiony ale przekaz Samej Świętej bardzo silnie pokazano. Czy my chcemy wybierać drogę świętości? To jest jakaś Moc, Światło, porzucenie własnego ja na rzecz czegoś co po ludzku jest niezrozumiałe i odrzucane.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”