Świętość jest jak... wektor i maraton

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Świętość jest jak... wektor i maraton

Post autor: Jordan » 2017-04-26, 19:11

Poczekam na głos Marak; dzięki Benjaminie... (nie bolało posłuchanie kazania nie-katolickiego, prawda?).
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Świętość jest jak... wektor i maraton

Post autor: Benjamin » 2017-04-26, 22:04

Jordanie ... to raczej niekatolicy maja problemy, aby skorzystac z zaproszenia do wysluchania katolickich kazan.
Mialem niedawno taka rozmowe w gronie protestantow - otryzmalem ulotki i zaproszenie na wyklady.
Ja zaproponowalem ( podobnie jak Marek Tobie) cykl prelekcji w Kosciele Katolickim.
Odpowiedzia bylo ogolne oburzenie, ktore moge strescic tak: a po co na jakies katolickie wyklady isc.
Tak i ja odpowiedzialem - a po co na jakies protestanckie wyklady isc.
Ot, i cala konkluzja.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świętość jest jak... wektor i maraton

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-26, 22:25

Jordan pisze:Poczekam na głos Marak; dzięki Benjaminie... (nie bolało posłuchanie kazania nie-katolickiego, prawda?).
:)
Myślę Jordanie, że całkiem możliwe, że wysłuchałem w życiu więcej nie-katolickich kazań niż Ty, a prawie na pewno przeczytałem więcej nie-katolickich książek.

Ad rem: skończyłem.
W przeciwieństwie do Ciebie nie jestem uprzedzony; dlatego mogę napisać że nauczanie całkiem-całkiem.
Oczywiście, w niektórych miejscach kaznodzieja nieco naciągnął znaczenia - np. omawiając w jednym kontekście oba znaczenia "świętości" - tj, świętość jako cechę oraz świętość jako przypisanie (np. "święty obrazek" jest "święty" bo pokazuje związane ze świętością rzeczy, a nie dlatego, że sam ma cechę świętości). Z tym że takie naciągnięcie dla potrzeb pastoralnych nie jest jakąś szkodą - przeciwnie, pozwoliło wyeksponować znaczenie świętości jako "oddzielenia".
Oczywiście także przejście od takiego znaczenia do powiedzenia że "wszystko zaczyna się od świętości" jest chwytem retorycznym - ale niezłym. Może tylko kaznodzieja nie powinien mylnie sugerować, że jest to jakieś "biblijne" nauczanie - nie, nie jest biblijne, ale jest całkiem niezłe.

Podobało mi się porównanie do wektora (szczególnie odniesienie pojęcia kierunku) - ale to pewnie dlatego, że na co dzień jestem "blisko z matematyką".
Gorzej z wyścigiem maratońskim - to akurat było mało odkrywcze.

Ogólnie, te nauczania byłby 3 razy lepsze, gdyby były 3 razy krótsze - trochę są przegadane. Ale ogólnie są OK - tyle że podobne kazania o świętości słyszałem już kilkukrotnie - więc jakiejś szczególnej rewelacji nie widzę.

Aha, kaznodzieja zrobił parę błędów. Na przykład Królestwo Niebieskie do którego dążymy (lub którego oczekujemy) NIE jest powrotem do stanu sprzed grzechu Adama i Ewy. Bóg daje nam swoje odkupienie z naddatkiem i Królestwo Niebieskie jest czymś bez porównania lepszym, niż Ogród Eden.

Uderza też - choć to dość częste w różnych odmianach ewangelikalizmu (choć bywają i księża katoliccy, którzy mają z tym problem) - nadmierne skupienie na grzechu - tak jakby on był w centrum teologii. Nie było tematu czynów pozytywnych.

Nie jest też tak, że "wystarczy się ukierunkować" i walka duchowa nie istnieje. Istnieje i jest bardzo ważna.

Reasumując: podobało mi się, choć głowy nie urywa.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Świętość jest jak... wektor i maraton

Post autor: Jordan » 2017-04-27, 10:29

Marek_Piotrowski pisze:Reasumując: podobało mi się, choć głowy nie urywa.
Głowa jeszcze Ci się przyda... ;-)
No to się cieszę, że się podobało (gdyby nie podobało się i mnie, to bym nigdzie z tym nie szedł).
Pastor Krzysztof ma wiele kazań; aktualnie omawia b. dokładnie Ew. Łukasza.
Z dawniejszych zapadły mi w pamięci 3-częściowe serie pt. Grzech oraz seria pt. Zbawienie.
Gdyby co, to można je znaleźć tu: http://www.schwroclaw.pl/kazania/
albo ma moim chomiku.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świętość jest jak... wektor i maraton

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-27, 17:00

aż tak mi się nie podobało... :)

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Świętość jest jak... wektor i maraton

Post autor: Sebastian » 2018-10-02, 06:46

Świętość jest jak wektor ?
Totus Tuus

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”