św. Faustyna Kowalska

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Logan » 2021-01-23, 13:14

W okresie po soborze trydenckim, podkreślano szczególnie wymiar ofiarny śmierci Chrystusa na krzyżu i to, że Eucharystia jest jej uobecnieniem, a więc ofiarą mającą przez łaskę zbawczy wpływ na wszechświat. Podkreślanie wymiaru ofiarnego było reakcją Magisterium Kościoła na poglądy części ojców protestantyzmu, którzy widzieli w Eucharystii jedynie ucztę braterską. Ofiara mszy nie jest rozumiana przez Magisterium Kościoła jako osobna, odrębna od ofiary Chrystusa dokonanej raz na ołtarzu krzyża, lecz jest uobecnieniem i uczestnictwem w tej ostatniej: „Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedną ofiarąKKK 1367
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Jozek » 2021-01-23, 13:22

Dariusz, zgadza sie ze Ofiara Krzyzowa, byla makabryczna, ale pokazywanie Eucharystii w tak makabryczny sposob ukazujac Jezusa jako dziecko, jest taka makabrycznoscia ktora znieksztalca nie tylko Eucharystie, ale i sama Ofiare Jezusa, wprowadzajac element kanibalizmu o ktory byli posadzani pierwsi Chrzescijanie.
Pomysl, jak bys to tlumaczyl niewierzacemu, albo Protestantowi?

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
Logan pisze: 2021-01-23, 13:14 W okresie po soborze trydenckim, podkreślano szczególnie wymiar ofiarny śmierci Chrystusa na krzyżu i to, że Eucharystia jest jej uobecnieniem, a więc ofiarą mającą przez łaskę zbawczy wpływ na wszechświat. Podkreślanie wymiaru ofiarnego było reakcją Magisterium Kościoła na poglądy części ojców protestantyzmu, którzy widzieli w Eucharystii jedynie ucztę braterską. Ofiara mszy nie jest rozumiana przez Magisterium Kościoła jako osobna, odrębna od ofiary Chrystusa dokonanej raz na ołtarzu krzyża, lecz jest uobecnieniem i uczestnictwem w tej ostatniej: „Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedną ofiarąKKK 1367
Ale nie ofiara dziecka.
Poza tym, zapominacie ze mowa tu o jednym fragmencie w objawieniach prywatnych, co do ktorych nikt nie ma obowiazku wiary i ktore nie sa w zadnej mierze dogmatem.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 13:26 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Logan » 2021-01-23, 13:52

Słuchaj Józek, mi niektóre objawienia prywatne z Imprimatur, albo z aprobatą ludzi Kościoła też wydają się dziwne, ale sugerowanie wpływu diabła na fragment dzieła to trochę takie sobie.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 13:52 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2021-01-23, 13:57

A jakie ma znaczenie, czy w wizji byłby dorosły Jezus, małe Dzieciątko Jezus, czy Jezus ukrzyżowany ? Makabryczności nie unikniesz kiedy sobie to wyobrazisz, ale istotne jest że to jest prawda. A dzięki tej prawdzie jesteśmy zbawieni.

Czy naprawdę musze tłumaczyć dlaczego jako teolog bronię prawdy wiary, dzięki której jesteśmy zbawieni?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Jozek » 2021-01-23, 14:05

Nie Magnolia, chocby dlatego ze objawienia prywatne nie sa prawdami wiary, a jedynie moga je potwierdzac, jak i prawdy wiary potwierdzac objawienia.
Niemniej zadne objawienia prywatne w dzisiejszych czasach nie sa dogmatami wiary, wiec nie bronisz prawdy wiary, ktorych w zadnej mierze nie negowalem, tylko bronisz swojej wizji objawien. Nie rozumiesz ze chyba kazdy swiety mial do czynienia z szatanem i jego dzialaniami, a to w zaden sposob nie umniejsza ich swietosci czy autentycznosci waznych objawien. jako teolog, powinnas takie rzeczy rozumiec.
Ciegle nie odpowiedzialas na moje pytanie, bo chyba sprawia ci trudnosc odpowiedziec na nie w kontekscie dyskusji.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 14:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-23, 14:10

Ale co konkretnie wydaje się w tym fragmencie obrazoburcze?
Ostre, dosadne, drastyczne - tak. Ale jaki tu miałby być błąd teologiczny?

Oczywiście, Chrystus nie cierpi podczas łamania Eucharystii - jednak to jest wizja mistyczna i pokazuje konkretne prawdy.

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2021-01-23, 14:22

Józek kolejna osoba nie bardzo rozumie czego tu bronisz...
To nie ja mam sie tłumaczyć, bo nie ja pisze głupoty.

A te objawienia sa uznane przez Kościół, a to oznacza, ze nie ma w nich błędów teologicznych. A ty tą wizję - prawdziwą w swym znaczeniu i przesłaniu, prawdę wiary powiązałeś z szatanem.
Każdy to widzi tylko Ty nie chcesz dostrzec...
I nie pisz mi co mam a czego nie mam rozumieć, bo teologię rozumiem bardzo dobrze.

Poza tym to TY moją teologiczną opinię zacytowałeś i napisałeś coś naprawdę słabego, heretyckiego. Ja Cie nie atakuję tylko ten wpis, z którego powinieneś się albo wycofać i przeprosić za zamieszanie albo samemu się poduczyć w Katechizmie. Co już Logan Ci podsunął.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 14:25 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Jozek » 2021-01-23, 15:21

Wiesz, moze pisze glupoty w odpowiedziach na bezpodstawne zarzuty, ale takie wlasnie sa te zarzuty i z nich wynikaja odpowiedzi.
Zapedzilas sie z powaznym i bezpodstawnym oskarzeniem, a teraz bronisz swojego bledu i probujesz mnie wciagnac w dyskusje o prawdach wiary by doszukac sie jakiego bledu i potwierdzic swoje bazpodstawne oskarzenia.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 15:34 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: DariuszJ » 2021-01-23, 15:53

@Jozek, chodzi o to, żeby starać się być ostrożnym w osądach, że coś pochodzi od szatana, a Kościół potwierdził jako pochodzące od Boga - przede wszystkim w trosce o innych forumowiczów, którzy to czytają. Ta wizja jest szokująca, ale prawdziwie i dosadnie pokazująca prawdę o Eucharystii.

Dla mnie na przykład zaskakująca była decyzja papieża o akolitacie i lektoracie kobiet, ale nie neguje jej. Prawda jest taka, że papież mógł ją podjąć, gdyż posługi są z ustanowienia Kościoła, a nie z ustanowienia Bożego, jak to ma miejsce w przypadku sakramentu święceń. Wszystko tutaj się zgadza.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 15:56 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-23, 16:06

Jozek pisze: 2021-01-23, 12:51 W tym ze w ogole powstal ten temat.
Widzisz, szatan tez zna Pisma i to lepiej od nas bo je rozumie, a to jest przedstawienie Eucharystii w makabryczny sposob, poprzez ktory wielu moze miec zle odczucia w przyjmowaniu komunii Sw. czy wrecz zaprzestac uczestnictwa w tym Sakramencie.
W kolejnym wątku wyrokujesz czy coś jest prawdziwe, czy nie, tym jak - według Ciebie - mogą zareagować inni.
To nie jest dobre kryterium. Kogoś może gorszyć, że Jezus umarł na krzyżu (drastyczna scena, prawda). Zatem to nieprawdziwe?
Innych gorszy piekło. Zamiast dochodzić, jak z nim jest, mamy odrzucić naukę o piekle?
Przyrownywanie ukrzyzowania Jezusa, z przyjmowaniem Komunii Sw. nie jest adekwatne, bo to rozne cele i znaczenie, choc scisle ze soba powiazane i jedno wynika z drugiego.
Możesz napisać, jakie to różne cele i znaczenie ma jedno i drugie?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Logan » 2021-01-23, 16:31

Czekam, aż odpowiesz na pytanie Marka.
Mam nadzieję Józek że się nie obrazisz, ale czasem lepiej trzy razy pomyśleć zanim się coś powie, a jeśli po fakcie to się wycofać z błędu, i napisać w innym normatywnym stylu.

Niejeden milczący został uznany za mądrego,
a innego skutkiem wielomówstwa znienawidzono.
Jeden milczy, bo nie wie, co odpowiedzieć,
a drugi milczy, gdyż umie czekać na stosowną chwilę.
Człowiek mądry milczeć będzie do chwili odpowiedniej,
a chełpliwy i głupi ją lekceważy.
Kto w mówieniu miarę przebiera, odrazę budzić będzie,
a ten, co na wszystko sobie pozwala, popadnie w nienawiść.
Syr 20, 5-8

P.S: Jeżeli kiedykolwiek napiszę jakąś bzdurę, albo nieprawdę proszę bez ogródek poddać moją głupotę krytyce i wyprowadzić z pychy i błędu.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 16:39 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Dezerter » 2021-01-23, 16:43

Przypomnijmy sobie o czym rozmawiamy.
O objawieniu prywatnym, które nie jest obowiązkowe do wierzenia dla katolika, więc Jozek nie musi w nie wierzyć - to co napisał może i jest kontrowersyjne, ale heretyckie ?! - Magnolio chyba się zagalopowałaś
podobnie jak pisząc do Jozka że:
pisze głupoty i zachowuje się jak blondynka - chyba nie chcesz, by tak pisano do ciebie?

Jozek pisze o fragmencie, który budzi kontrowersje co jasno wybrzmiało w tym wątku
„Dzienniczek” jest opisem życia wewnętrznego autorki. W Kościele katolickim zaliczany do literatury mistycznej[36].
posiada wprawdzie
Imprimatur kard. Franciszek Macharski metropolita krakowski Kraków, 18 kwietnia 1979 L. 1141/1979
ale książki Marka Piotrowskiego też je posiadają
Książki Marka nigdy jednak nie były na Indeksie Ksiąg Zakazanych ;) a Dzienniczek był :-o
czego dowiedziałem się ze zdziwieniem.

A teraz o Jozku, który pisze tak o krwawej wizji dziecka Jezus pożeranego
ja raczej widzial bym
- czyli pisze o sobie (ja), w trybie przypuszczającym (raczej) a nie autorytarnym i oznajmującym
- wyraża swoje zdanie i je poniżej stara się uzasadnić przykładami
lepszymi , lub gorszymi
mniej lub bardziej sensownie
Dyskutujmy - bo po to jest forum i by błądzących pouczać, ale z miłością, bo to wątek o miłosierdziu - na miłość boską :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 16:50 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Jozek » 2021-01-23, 16:45

Ale ja sie tu nie bede wdawal w dyskusje na temat wiary, bo z gory wiadomo ze jak sie chce kogos uderzyc to kija sie zawsze znajdzie.
To juz nie jest dyskusja tylko szukanie haka by udowodnic mi ze sprzeciwiam sie Kosciolowi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Andej » 2021-01-23, 17:24

Gdy trzecia osoba mówi mi, że jestem pijany, to biorę taksówkę i szybko wracam do domu. I dopiero dnia następnego wychodzę na ulicę.

Józku, jesteś kochany. Szanujemy Cię. Ale wybacz, że nie możemy przyznawać Ci racji tylko z sympatii do Ciebie, gdy racji nie masz.
Proszę, nie denerwuj się. Zamiast wytaczać działa, zastanów się, dlaczego wszyscy rozumieją inaczej? Dlaczego Kościół ma inne zdanie? Czy to możliwe, aby cały świat się mylił? Wykluczyć tego nie mogę. Ale, abym zmienił zdanie, muszę przeczytać argumenty. A nie, "tak, bo tak".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-23, 17:25

Jozek pisze: 2021-01-23, 16:45 Ale ja sie tu nie bede wdawal w dyskusje na temat wiary, bo z gory wiadomo ze jak sie chce kogos uderzyc to kija sie zawsze znajdzie.
To w jakim celu - skoro nie chcesz prowadzić dyskusji - tu pisujesz?
To juz nie jest dyskusja tylko szukanie haka by udowodnic mi ze sprzeciwiam sie Kosciolowi.
Zapytałem Cię - nie otrzymałem odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2021-01-23, 17:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”