Brat Elia

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
mondfa

Brat Elia

Post autor: mondfa » 2018-09-14, 03:31

Co prawda nie święty, ale jak sam o sobie mówi po prostu - dziecko Boże. :)
Ja dopiero dziś się o nim dowiedziałam. Jest autorem tego zdjęcia
FC2CF8E1-4798-4490-A62D-22F42FF1F6A3.jpeg
Stygmatyk.
https://misyjne.pl/stygmatyk-ktory-zrob ... -jezusowi/
W tym artykule jest wywiad z bratem Elią. Bez względu na to czy ktoś jest sceptyczny, czy nie, warto posłuchać co ma do powiedzenia.
Co sądzicie o bracie Elia?

Dodano po 8 minutach 32 sekundach:
Film o bracie Elia :-o

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Brat Elia

Post autor: Sebastian » 2018-09-15, 20:11

Fajny obraz Brata Elii, nie słyszałem o nim, ale z pewnością poczytam.
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brat Elia

Post autor: Dezerter » 2018-09-16, 00:01

Ja czytałem i mam mieszane uczucia - miałem okazję być na spotkaniu, ale stwierdziłem, że jednak nie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mondfa

Re: Brat Elia

Post autor: mondfa » 2018-09-25, 21:31

A czemu nie? Co przeważyło, że jednak nie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brat Elia

Post autor: Dezerter » 2018-09-27, 23:24

Cuda dziwy, a ja wbrew pozorom (z Odnowy) jestem racjonalny.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Brat Elia

Post autor: adampiotr » 2021-04-30, 18:04

jest wątek więc dopisuje :). jest strona do niego w sensie jego wspólnoty https://www.apostolididio.it/it/blog/um ... fraternita .
Ostatnio zmieniony 2021-04-30, 18:05 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Brat Elia

Post autor: Logan » 2022-02-06, 14:30

Brat Elia a właściwie "brother Elijah" - brat Eliasz, budzi pozytywne wrażenie: jest stygmatykiem, ma kontakt ze swoim aniołem stróżem, posługuje darem uzdrowienia, czytania w ludzkich sercach, posługą uwalniania od złych duchów, ponoć również bilokacja, rozmawiał z Panem Jezusem(objawienia prywatne).
Najsłynniejszy jest chyba ze zrobienia zdjęcia Jezusowi:
Elia rozmawia ciągle z Chrystusem, widzi Go jak ja panią. Jezus wtedy powiedział mu: „Nie odpowiadaj na ich pytania, bo zrobią z ciebie szaleńca. Weź aparat fotograficzny i idź do pobliskiego kościoła. Zrób zdjęcie na białej ścianie. To będzie dowód” – opowiada ks. Belladelli. – Psychiatrzy zawołali więc fotografów. A bratu odebrali jego aparat, żeby nie „oszukiwał”
Pamiętam, że dali mi taki mały, kupiony w kiosku jednorazowy sprzęt – wtrąca Elia. – Na ścianie zobaczyłem światło. Zacząłem więc robić tym zdjęcia. I wszyscy ze mną. I na klatce zobaczyłem Jezusa.

– To Jezus, jakiego widzi Elia – ks. Marco pokazuje mi zdjęcie w swoim telefonie komórkowym. – Wszyscy inni mieli na kliszach białą ścianę. Psychiatrzy oniemieli. Dali spokój.

Zdjęcie Jezusa obiegło szybko świat, przypomina obraz namalowany pędzlem. Ale jeśli przyjrzeć się oryginałowi z bliska, wyraźnie widać, że to zdjęcie. – Jezus idzie z postępem. Faustynie kazał wołać malarza, bratu wziąć aparat. Ta historia wydaje się tak nieprawdopodobna. Tak jak i męka, którą przeżywa Elia, tyle cierpienia Czemu to wszystko? – pytam ks. Marco.
https://kosciol.wiara.pl/doc/3297487.St ... -z-Calvo/3
W wyniku doznań racjonalnie niewytłumaczalnych, a zarazem szeroko poświadczonych i udokumentowanych, których doświadczał od wczesnych lat dzieciństwa, brat Elia stopniowo stawał się świadomy faktu, że został wybrany przez Boga do wypełnienia w ciągu swojego życia specjalnej misji w imię Pana Jezusa na rzecz Kościoła i świata. Czas tej misji przypadł na okres naznaczony zsekularyzowaną mentalnością, dla której Bóg jest faktycznie nieobecny, w całości lub częściowo, w ludzkiej świadomości i istnieniu.

Oprócz stygmatów, autentycznych i wiarygodnych znaków żywej obecności Pana Jezusa pośród nas i Jego miłosiernej miłości do całej ludzkości, brat Elia otrzymał także inne łaski, jak obcowanie ze świętymi, wizje odległe w czasie i przestrzeni, czytanie w sercach i duszach, bilokacje, dar wstawiennictwa o fizyczne i/lub duchowe uzdrowienie oraz uwolnienienie od jakiegokolwiek związku ze złem, przenikania głębii duszy prowadzącego do nawrócenia (por. Mk 10,21).
http://sanktuariumrodziny.pl/brat-elia-cataldo/
Jest słynny i niesamowicie popularny, odwiedza parafie, wspólnoty, także zgromadzenia zakonne, prowadzi konferencje jak i modlitwy wstawiennicze, przyjmuje modlitewne intencje.

Obrazek

Obrazek

A teraz pewne wyjaśnienia:
Fra Elia, brat Elia, brother Elijah, brat Eliasz - nie jest bratem tylko świeckim chrześcijaninem. W polskich źródłach jest stwierdzenie że złożył śluby u kapucynów następnie opuścił zakon i założył stowarzyszenie Apostoli di Dio. Co ważne nie ma żadnych ślubów, więc ten habit jest zwykłym ubraniem.

Teraz dokument z diecezji w Terni, z roku 2020 poniżej link źródłowy diecezji:
W związku z licznymi prośbami o wyjaśnienia dotyczące postaci Cataldo Elia (błędnie nazywanego „bratem Elia”) ponownie publikujemy oficjalną notatkę Diecezji Terni-Narni-Amelia, ujawnianą od 2008 r. i później w 2012 r.:
Dawny klasztor San Francesco w Calvi to miejsce obecnie wykorzystywane jako dom mieszkalny, w której Cataldo Elia mieszka jako prawowity właściciel z niewielką grupą ludzi. Poprosił o ojcowskie rozeznanie biskupa diecezjalnego Vincenzo Paglia dla siebie i towarzyszącej mu grupy, która uważnie podąża ich drogą.
Aby móc osiągnąć pełne i obiektywne zrozumienie, konieczna jest najwyższa roztropność i ocena każdego elementu przydatnego do rozeznania. Z tego powodu ani on, ani jego grupa nie otrzymali jeszcze żadnej aprobaty kościelnej, nawet jeśli poświęca się im uważną uwagę Kościoła, co jest ważne dla wszystkich. W tym czasie Cataldo Elia został poproszony o nie animowanie spotkań modlitewnych w kościołach parafialnych i pozaparafialnych na terenie diecezji Terni Narni Amelia.

Oprócz tego samego komunikatu biskup Piemontu zamierza wyjaśnić:
„Elia Cataldo nie jest zakonnikiem, ale chrześcijaninem świeckim, który wraz ze swoją grupą nie miał żadnego uznania kościelnego. Jego dom nie jest skonfigurowany jako klasztor i dom zakonny w sensie kanonicznym.
Jego podróże lub "misje" są proszone przez wiernych, grupy lub parafie bezpośrednio do niego za pisemną zgodą ich odpowiednich biskupów, którzy w ten sposób ponoszą pełną odpowiedzialność za treść, metody wizytacji oraz gesty i słowa Elia Cataldo.
Biskup Terni-Narni-Amelia nie promuje ani nie zachęca do takich podróży, ale jest jedynie informowany przez Elię Cataldo o zaproszeniach i zezwoleniach od biskupów diecezjalnych, do których się udaje.
Biskup Terni-Narni-Amelia ks. Giuseppe Piemontese, chciałby otrzymać od biskupów, duchownych i świeckich, którzy organizują lub uczestniczą w spotkaniach Elia Cataldo, wrażenia i oceny z takich spotkań.
https://www.diocesi.terni.it/precisazio ... obre-2020/
Stowarzyszenie Apostoli di dio jest organizacją non-profit, świecką bez aprobaty Kościoła, można powiedzieć że jego działalność jest prowadzana jako prywatna działalność misyjna. Chociaż istnieje wiele lat, nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Cztery niejasności:
+ Na czym polega posługa uwalniania od zła, egzorcyzmowania przez świecką osobę?
+ Dlaczego osoby świeckie w tym konsekrowane kleczą przed nim jak przed kapłanem?
+ Co oznacza że jego anioł stróż Lechitiel jest tym samym aniołem jaki pocieszał Jezusa w Ogrodzie Oliwnym?
+ Co oznacza, że Elia Cataldo doświadcza bycia poza swoim ciałem za przyczyną anioła Lechitiela w trakcie "umierania" w dzień Męki Pańskiej?
Elia Cataldo, brat Elia w religii, urodził się 20 lutego 1962 roku jako ósme dziecko z rodziny chłopskiej w regionie Apulia w południowych Włoszech. W wieku siedmiu lat po raz pierwszy zobaczył anioły, a mając dwanaście lat poszedł do szkoły w rozmowie z u boku Maryi Dziewicy. Prowadzony przez Lechitiela, swego potężnego anioła stróża, tego samego, który służył Jezusowi podczas Jego konania, brat Elia otrzymał wiele charyzmatycznych darów, w szczególności stygmaty Jezusa, ekstazy, czytanie sumień, doświadczenia poza ciałem, bilokację, uzdrowienia i nawrócenia, egzorcyzmy, wizje Jezusa, Dziewicy Marii, Ojca Pio, jego mentora i wielu innych świętych, jak Maria Magdalena.
https://www.divinemercy.com.au/category/C1&P=4
Dodano po 29 minutach 32 sekundach:
Ten "habit" nadaje mu powagi możliwe stąd przed nim klęczą wystarczy porównać. Poniżej ojciec James Manjackal i "brat" Eliasz.
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2022-02-06, 15:00 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brat Elia

Post autor: Dezerter » 2022-02-06, 19:29

Dzięki Logan za poszerzenie informacji
Pytasz
Cztery niejasności:
+ Na czym polega posługa uwalniania od zła, egzorcyzmowania przez świecką osobę?
+ Dlaczego osoby świeckie w tym konsekrowane kleczą przed nim jak przed kapłanem?
+ Co oznacza że jego anioł stróż Lechitiel jest tym samym aniołem jaki pocieszał Jezusa w Ogrodzie Oliwnym?
+ Co oznacza, że Elia Cataldo doświadcza bycia poza swoim ciałem za przyczyną anioła Lechitiela w trakcie "umierania" w dzień Męki Pańskiej?
- w pierwszych wiekach chrześcijaństwa robiły to świeckie osoby, czyli uwalniały od złych duchów, rytuał egzorcyzmy uroczystego jest dużo późniejszy i to on jest zastrzeżony dla egzorcystów. Jesteśmy zanurzeni w kapłaństwie Chrystusa, mamy Duch - czego nam brakuje by służyć bliźnim modlitwą o uwolnienie w Imię Jezusa - ... jeśli ktoś rozeznał, że jest do tego powołany przez Boga.
- co za pomysł, że klęczy się tylko przed kapłanem, ja bym bardziej zganił to, że świeckiej nieznanej osobie pozwalają kłaść rękę na głowę - tego zdecydowanie odradzam!
- anioł ma wolne od jakichś 2000 lat więc chyba może spełnić jakąś kolejną misje- chyba anioł to posłaniec, więc może teraz jest posłany do Elia
- nie rozumiem 4, nie znam tematu, opisów, szczegółów, wyjaśnień Elia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brat Elia

Post autor: Dezerter » 2022-02-07, 12:38

tak dla uzupełnienia brat Elia jest zakonnikiem
https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/ec ... 5_eli.html
Ostatecznie w 1985 r. Cataldo wstąpił do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Lombardii i przyjął imię od swojego nazwiska.

Kierując się dobrą wolą, w życiu zakonnym Elia starał się pomagać wszystkim. Szybko ujawnił się też cechujący go charyzmat uzdrawiania. Motywowany pragnieniem coraz większego zjednoczenia z Chrystusem, zakonnik nieustannie pytał Boga: „Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić?”.
Powiedzcie, co mi jest?!

W 1990 r., po złożeniu pierwszych ślubów, zaczęła się trwająca do dziś kalwaria brata Elii. Podczas nauki w obecności pozostałych braci z jego czoła zaczęła kapać krew. Lekarze nie potrafili dociec przyczyny. „Zbliżał się Wielki Post. Elia zaczął źle się czuć: silny ból głowy, kości, zwłaszcza w przegubach dłoni i stopach. Ból był tak ostry i przeszywający, że Elia nie mógł tego znieść. Do tego po zewnętrznej stronie dłoni pojawiły się dwie ciemne plamy” - odnotowała autorka jego biografii. „Powiedzcie, co mi jest?” - dociekał przerażony. „Elia, to stygmaty” - podpowiedział jeden z braci. (...)
Po latach rozeznawania woli Bożej brat Elia rozpoczął misję ewangelizacyjną. W 2000 r., za zgodą władz zakonnych i biskupa, założył wspólnotę Apostołów Bożych, zamieszkując wraz ze współbraćmi w dawnym klasztorze franciszkańskim w Calvi.(...)

Zakonnik pozostaje pod zwierzchnictwem biskupa diecezji Terni, na którego ręce złożył prywatne śluby, oraz opieką duchową towarzyszącego mu w podróżach ks. Marco Belladelliego. Od kilku lat brat Elia odwiedza Polskę, goszcząc - za zgodą biskupów - w kolejnych diecezjach. (...)
Elia usłyszał wówczas głos: „Nie odpowiadaj na to pytanie”. Pod naciskiem kolejnych dociekań komisji, ten sam głos podpowiedział mu: „Zaproś ich jutro do kościoła, aby zrobić zdjęcie”. Zakonnikowi wręczono aparat - zabawkę z kliszą na 12 zdjęć. I podczas gdy innym fotografom udało się uwiecznić tylko białą ścianę, na dwóch ostatnich zdjęciach zrobionych przez mistyka ukazało się oblicze Chrystusa. Zdjęcie, które obiegło cały świat!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Brat Elia

Post autor: Logan » 2022-02-07, 21:27

Dezerterze, podałeś link z Opoki, ja natomiast podałem link z włoskiej kurii diecezji w Terni (*)

Podaję źródło numer dwa LA STAMPA: I medici da Fra’ Elia: «Stimmate o frode?»
https://www.lastampa.it/cronaca/2006/04 ... 1.37157987
Czekając na decyzję, Kościół chciał wyjaśnić, że Elia Cataldo nie jest zakonnikiem, a jedynie świeckim, który uczęszczał do klasztoru w Bergamo. Krótko mówiąc, nosi habit i sandały Francesco, ale nigdy nie składał ślubów. Nawet jeśli pukając do klasztoru, wyjaśnią ci, że jedną z zasad, do których są związani, jest „posłuszeństwo”. Dlatego nie ma wywiadów. „Były klasztor San Francesco di Calvi – określa Kurię – to budowla obecnie wykorzystywana jako rezydencja cywilna, w której Elia Cataldo mieszka jako właściciel z niewielką grupą ludzi. Poprosił o ojcowskie rozeznanie biskupa diecezjalnego bp. Vincenzo Paglia dla siebie i towarzyszącej mu grupy, która uważnie kroczy ich drogą.
Trzecie źródło:
https://www.lanazione.it/umbria/cronaca ... -1.5602826
Ostatnio zmieniony 2022-02-07, 21:29 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”