Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14814
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Dezerter » 2019-04-21, 20:36

Apostołka Apostołów, równa apostołom - takie tytuły nosi w Prawosławiu, kobieta, która towarzyszyła Jezusowi przez okres jego działalności publicznej. Opętana przez demony i uwolniona przez Jezusa, poświęciła życie, by wspierać Jego działalność. To ona nigdy go nie opuściła, nawet jak apostołowie zwątpili, to jej pierwszej się ukazał po zmartwychwstaniu. Kobieta - Jezus był pierwszym Rabbim żydowskim , który nauczał kobiety. Postać fascynująca i warta dokładnego poznania.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-22, 10:48

Prawdę mówiąc nie ma dowodów, że Jezus nauczał kobiety (tę tezę wysunięto wczoraj w jednym z filmów o Jezusie).
Wiemy tylko, że towarzyszyły apostołom.

Magnolia

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Magnolia » 2019-04-22, 11:53

Jeśli nie były głuche, a po prostu posługiwały przy stole, gotowały w pobliżu to słyszały naukę.
A patrząc na to jak wyróżnił Jezus kobiety, które były świadkiem zmartwychwstania to można wnioskować, że nie były "gorszą płcią". Wydaje mi się, że rola kobiet w Ewangeliach ma na celu dowartościowanie ich i zrównoważenie praw obu płci.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14814
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Dezerter » 2019-04-22, 12:05

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy (tak) płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: Niewiasto, czemu płaczesz? Odpowiedziała im: Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono. Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę. Jezus rzekł do niej: Mario! A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni!, to znaczy Nauczycielu! Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział. (J 20, 11-18
Apostołka na pewno - w szerszym sensie nie 12, bo została posłana do 12, dlatego Apostołka Apostołów, ta która pierwsza widziała Jezusa po zmartwychwstaniu, a więc pierwszy świadek, ta która pierwsza uwierzyła i zrozumiała zmartwychwstanie, ta która zaniosła Dobra Nowinę apostołom, a szerzej Kościołowi. We wspominanym przez Marka filmie ( do którego zresztą kilka razy zachęcałem - dziś o 19 znów i o 20 drugi odcinek) ksiądz skomentował - przez kilkadziesiąt minut to Maria Magdalena była Kościołem, bo tylko ona jedna przyjęła prawdę zmartwychwstania. Pierwszy świadek zmartwychwstania Pana, a nazwała go nie Bóg, Pan, Mesjasz/Chrystus a Nauczycielu - jak uczennica. Czyż towarzysząc Jezusowi nie słuchała codziennie jego nauk, jak inne kobiety? Czy Jezus nie nauczał przy posiłkach gdy usługiwały? Przebywanie z Jezusem prawie 24 godzin na dobę to chyba wystarczający dowód na to, że Jezus nauczał również i ją.

Dla chcących włączyć się w dyskusję (Kobiety!) podpowiem inne przykłady gdzie możemy szukać nauczania:
- Marta
- samarytanka
- kobiety jerozolimskie i stojące pod krzyżem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-22, 12:28

Jeśli definiujemy nauczanie tak, że kobiety mogły je słyszeć, albo że nauczyciel mówił jakiejś kobiecie "idź coś-tam powiedz uczniowi X" to również inni nauczyciele przez Jezusem "nauczali kobiety".
Jezus bardzo szanował kobiety, ale nie wkładajmy do Ewangelii rewolucji, której tam nie ma.
Przyznaję, że jest taka pokusa, ale... moim zdaniem nie powinniśmy tego robić.
Ostatnio zmieniony 2019-04-22, 12:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Magnolia » 2019-04-22, 19:58

Marku, nie ma w Biblii równości płci?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14814
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Dezerter » 2019-04-22, 22:11

Oddajmy głos samej Biblii
Moim zdaniem ta poniższa definicja ucznia jest również o Marii Magdalenie"
Przywilej uczniów6


23 Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. 24 Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».


A czy Jezus w pewnym stopniu nie nauczał w domu Łazarza, jeśli tam był częstym gościem, bo kochał Łazarza, więc jego siostry znały go dobrze, a więc i znały jego nauczanie
Łk. 10
38 W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu10. 39 Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. 40 Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». 41 A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, 42 a potrzeba <mało albo> tylko jednego11. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

Dodano po 15 minutach 14 sekundach:
Samarytanka, moim zdaniem kolejna kobieta, którą nauczał Jezus i to indywidualnie:
7 Nadeszła [tam] kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić!» 8 Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta dla zakupienia żywności. 9 Na to rzekła do Niego Samarytanka: «Jakżeż Ty będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić?» Żydzi bowiem z Samarytanami unikają się nawzajem. 10 Jezus odpowiedział jej na to: «O, gdybyś znała dar Boży i [wiedziała], kim jest Ten, kto ci mówi: "Daj Mi się napić" - prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej»3. 11 Powiedziała do Niego kobieta: «Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże więc weźmiesz wody żywej? 12 Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dał nam tę studnię, z której pił i on sam, i jego synowie i jego bydło?» 13 W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus: «Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. 14 Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu». 15 Rzekła do Niego kobieta: «Daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać». 16 A On jej odpowiedział: «Idź, zawołaj swego męża i wróć tutaj!» 17 A kobieta odrzekła Mu na to: «Nie mam męża». Rzekł do niej Jezus: «Dobrze powiedziałaś: Nie mam męża. 18 Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. To powiedziałaś zgodnie z prawdą». 19 Rzekła do Niego kobieta: «Panie, widzę, że jesteś prorokiem. 20 Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». 21 Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. 22 Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. 23 Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie4, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. 24 Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». 25 Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko». 26 Powiedział do niej Jezus: «Jestem nim Ja, który z tobą mówię».
27 Na to przyszli Jego uczniowie i dziwili się, że rozmawiał z kobietą. Jednakże żaden nie powiedział: «Czego od niej chcesz? - lub: - Czemu z nią rozmawiasz?» 28 Kobieta zaś zostawiła swój dzban i odeszła do miasta. I mówiła tam ludziom: 29 «Pójdźcie, zobaczcie człowieka, który mi powiedział wszystko, co uczyniłam: Czyż On nie jest Mesjaszem?» 30 Wyszli z miasta i szli do Niego.(...)
39 Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety świadczącej: «Powiedział mi wszystko, co uczyniłam». 40 Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich pozostał. Pozostał tam zatem dwa dni. 41 I o wiele więcej ich uwierzyło na Jego słowo, 42 a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata».

Uczniowie się dziwili, Marek się dziwi, a Jezus naucza kobietę i przekazuje jej wielkie prawdy Boże.
Ostatnio zmieniony 2019-04-22, 22:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Quinque » 2019-04-22, 22:15

Magnolia pisze: 2019-04-22, 19:58 Marku, nie ma w Biblii równości płci?
Jeżeli równość płci definujesz tak jak to robią lewicowe organy. To nie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-23, 09:18

Magnolia pisze: 2019-04-22, 19:58 Marku, nie ma w Biblii równości płci?
Jest, ale nie jako temat równości płci, tylko jako równość wszystkich przed Bogiem Ga 3:28;
W sensie społecznym bywa nawet odwrotnie 1Kor 11:3.8-9, choc z zastrzeżeniem, że przed Bogiem oboje są konieczni 1Kor 11:11

Jako takiego tematu nie ma.

Dezerter: jest różnica pomiędzy pojęciem ucznia (w sensie taki, jak Ewangelie mówią o apostołach) a pojedynczmi naukami wygłoszonymi a to do Samarytanki, a to do Magdaleny.
Owszem, we wczesnym Kościele znajdowały się diakonisy (choć słowo to jest nieadekwatne do dzisiejszego znaczenia - nie ma wiele wspólnego z dzisiejszymi diakonami) czy prorokinie. Ale tak było przecież i wcześniej u Żydów.
Jezus nie robił feministycznej rewolucji. Ba! Nie robił nawet społecznej - ani słowa nie powiedział (a przynajmniej nic o tym w Ewangeliach nie mamy) by np. wyzwalać niewolników.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14814
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Maria z Magdali - "Apostołka Apostołów"

Post autor: Dezerter » 2019-04-23, 16:44

Postanowiłem, że trzeba zbadać temat, bo nigdy go nie zgłębiałem. Faktycznie nie ma tego dużo - o nauczaniu kobiet.
To co wymieniłem to chyba wszystko? - ktoś coś jeszcze dorzuci z cytatów biblijnych , byśmy mieli komplet?
Ale chyba co do jednego to wszyscy się zgodzimy, że po Marii matce Jezusa, Maria Magdalena jest drugą kobiecą postacią co do "ważności" i znaczenia w NT. Jej wiara , przywiązanie do Nauczyciela, wierność i odwaga są godne naśladowania i mogą być dla nas wzorem.
Ostatnio zmieniony 2019-04-23, 16:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”