Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Magnolia

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Magnolia » 2019-05-22, 09:17

No tak.. Dezerter odpłynął i ma swoją teologię człowieka x_x

Słusznie i logicznie Andej patrzy na konsekwencje jakie Bóg zastosował, a o Bogu wiemy że jest Sędzią Sprawiedliwym. Całe to rozważanie czyja to wina jest zabawne w tym kontekście, że wyrok (wyrzucenie z raju) zapadł i został wykonany. Bóg ich ocenił sprawiedliwie, kara była równa.

Dominik

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Dominik » 2019-05-22, 09:20

Dezerter pisze: 2019-05-19, 23:33 Może tylko w moim środowisku funkcjonuje popularna opinia, ze to Ewa jest winna, że to przez nią itd. Nie pisze tu oczywiście o opinii teologicznej, tylko ludowej, kulturowej.
Biblia jednak pokazuje to trochę inaczej
Kto dostał zakaz spożywania - obydwoje, czy tylko Adam?
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»8.
Ewy wówczas jeszcze nie było
Kto miał wszystkiego pilnować i doglądać? - obydwoje czy tylko Adam?
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.
Ewy wówczas jeszcze nie było
Jeszcze jeden argument za winą Adama
Zobaczcie co działo się jak Ewa zjadła a co jak Adam, - kiedy grzech zaczął działać, kiedy straciliśmy rajską rzeczywistość?
Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. 7 A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy
Jak Ewa zjadła to nic się ie działo!
Kolejny argument za nasza panowie winą
Kogo Bóg woła na dywanik! - oboje?
9 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?» 10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść
Wołał odpowiedzialnego.
Przez kogo w końcu musimy żyć na tak nieprzyjaznej ziemi- przez obydwoje prarodziców?
zobaczmy co mówi Słowo
17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu:
Wyraźnie Bóg mówi " z twego"
Przyznam, że Oblaci zmienili moje widzenie tego fundamentalnego wydarzenia
ale to dobrze, bo człowiek uczy się do końca życia
Czy część tych opisów nie wynika z tego, że słowa kobiet miały małą wartość w czasach powstawania Starego Testamentu?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-22, 09:29

Magnolia pisze: 2019-05-22, 09:17 No tak.. Dezerter odpłynął i ma swoją teologię człowieka x_x

Słusznie i logicznie Andej patrzy na konsekwencje jakie Bóg zastosował, a o Bogu wiemy że jest Sędzią Sprawiedliwym. Całe to rozważanie czyja to wina jest zabawne w tym kontekście, że wyrok (wyrzucenie z raju) zapadł i został wykonany. Bóg ich ocenił sprawiedliwie, kara była równa.
SIę zgadzam.
CHoć warto zauważyć, że wyrzucenie z raju - w przeciwieństwie do uciążliwości opisanych we wcześniejszych wersetach - to było raczej ograniczanie strat, niż kara (czy nawet skutek). Powód wydalenia jest tak określony:
(22) Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki. (23) Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty.
Gdyby człowiek stał się nieśmiertelny w tym stanie, znalazłby się w sytuacji szatana; bez szans na nawrócenie i odkupienie. Pobyt w doczesności daje nam szansę (i szansę Chrystusowi na działanie).

I tu czas na popuszczenie trochę wodzy teologicznej fantazji; czy nie jest przypadkiem tak, że dopiero w tym momencie człowiek pojawia się na ziemi (w sensie doczesnej planety?)
A może w ogóle cały opis to nie sprawozdanie z wydarzeń, tylko opis sytuacji egzystencjalnej człowieka?
Ostatnio zmieniony 2019-05-22, 09:30 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Andej » 2019-05-22, 09:33

Nie, nie wynika.

W społeczeństwie patriarchalnym społeczeństwo (społeczeństwo, a nie Bóg) przyznaje wiodąca rolę mężczyźnie. A w matriarchalnym kobiecie.
W czasach obecnych tkwi to w mentalności. Osoby uznające wyższość mężczyzny nad kobietą przypisują sprawczość mężczyźnie. I odwrotnie. Skrajnym przykładem są feministki (żeńska kopia macho).

Jednak tu nie dyskutujemy o wyższości jednej płci nad drugą. Bóg stworzył człowieka.

A jeśli mowa o winie, to o konsekwencjach. Kogo wygnał Bóg z raju? Mężczyznę czy kobietę? Adama czy Ewę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-22, 09:40

Wielki wyscig trwa.
Wlasnie przescignelismy faryzeuszy.
Oni dzielili wlos na czworo.
Tutaj dzielimy podzielony wlos na kolejne czworo.
Kto podzieli jeszcze bardziej?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Andej » 2019-05-22, 11:04

Nie wiem, czy zarzut wobec faryzeuszy jest słuszny. Poza tym, wielu z nich miało bardzo dobre intencje. Niektórzy niewłaściwie je okazywali.

Włos można dzielić dalej. Co proponujesz? Sąd nad wężem? Czy ustalenie jego płci?

A to , że temat dryfuje, to nic nowego, ani dziwnego. Coś się komuś z czymś kojarzy, więc włącza w nurt dyskusji. To zjawisko pozytywne, świadczy bowiem o zainteresowaniu tematem. O chęci poznania. Po kawałeczku wielkości 1/4 włosa łatwiej pewne rzeczy zrozumieć.

A na tytułowe pytanie odpowiedź brzmi: CZŁOWIEK.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Magnolia » 2019-05-22, 12:13

Jestem za ustaleniem płci węża! To bedzie cudna wymówka by nie gotować obiadu! =)) =)) =))

robbo1

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: robbo1 » 2019-05-22, 17:53

Dziękuje za konstruktywne i życzliwą wypowiedź Dezerterze.
I ja wolę szukać podobieństw niż różnic,niemniej niestety wiele nas dzieli,co samo w sobie nie musi stanowić przeszkody do rozmowy,czy dyskusji.
Tam gdzie to możliwe dialogu.
W temacie oczywiste jest,że wina jest wspólna,jak i odpowiedzialność.
Niemniej obraz jest przedstawiany raz z większą odpowiedzialnością kobiety,innym razem mężczyzny.
Niemniej w Rzym.5:12-21 tak wina jak i wyzwolenie przypisane jest "jednemu człowiekowi".
Innemu ,niemniej ,jeden to,drugi tamto.
Jeszcze raz dziękuję za dziękuje pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-05-22, 17:53 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-22, 18:38

nieprawda ... nie ma takiego sformulowania "jednemu czlowiekowi".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Dezerter » 2019-05-22, 22:27

Marku, Andeju i Magnolio zachowujecie się jak by nie było 2 opisu stworzenia człowieka - ja napisałem, że zależy, który opis rozpatrujemy, więc uwzględniam oba. Dlatego nie rozumiem waszych uwag kompletnie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-22, 23:02

Troche sie pogubilem. Mozesz rozjasnic mroki mej indolencji Dezerterze?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Viridiana » 2019-05-23, 06:28

Dezerter pisze: 2019-05-21, 22:16 Gdybym był sędzią i mieli by za ten czyn być ukarani, to Adamowi bym dał 2 razy większy wyrok.
Dlaczego?
Muszę przyznać, że kompletnie nie rozumiem tego tematu (chociaż też za bardzo uważnie może go nie czytam, brakuje czasu).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Andej » 2019-05-23, 08:27

Dezerter pisze: 2019-05-22, 22:27 Marku, Andeju i Magnolio zachowujecie się jak by nie było 2 opisu stworzenia człowieka - ja napisałem, że zależy, który opis rozpatrujemy, więc uwzględniam oba. Dlatego nie rozumiem waszych uwag kompletnie.
Problem w tym, że nie odnosimy się do jednego opisu, ale do tego, co jest w Piśmie. Do zawartego w nim sensu. Do przesłania skierowanego do nas.
Błędem jest literalne odbieranie poszczególnych fragmentów.

Błędem jest zakładanie, że Bóg pomylił się, dopuszczając do takich konsekwencji, jakie nastąpiły.

Ale to ino moje subiektywne zdanie. Tak rozumiem. Nie śmiem podawać wykładni.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-23, 11:05

Dezerter pisze: 2019-05-22, 22:27 Marku, Andeju i Magnolio zachowujecie się jak by nie było 2 opisu stworzenia człowieka - ja napisałem, że zależy, który opis rozpatrujemy, więc uwzględniam oba. Dlatego nie rozumiem waszych uwag kompletnie.
A ja nie rozumiem do jakiej mojej uwagi ta uwaga.
O co chodzi? :(

Magnolia

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Magnolia » 2019-05-23, 11:10

W teologii mowa o "pierwszych rodzicach" albo o "człowieku" nie ma rozdzielenia na płeć.
http://www.teologia.pl/m_k/zag03-12.htm
To powinno wiele rozjaśnić.

Dez, jeśli już wydarzenie miało miejsce i Bóg osądził i wykonał wyrok, a Ty piszesz że Adamowi dałbyś dwukrotnie większą karę niż Ewie, to na czyim miejscu się stawiasz? Jakim grzechem grzeszysz w ten sposób? Tym samym co pierwsi rodzice...

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
Marku, chyba chodzi o to że zgodziłeś się ze mną w tym poście:
viewtopic.php?f=17&t=9435&p=187170#p187108

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”