ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 62 razy
Otrzymał podziękowań: 405 razy

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 08:17

Przykro mi, że psuję zabawę (niestety nie każda jest dobra) próbując doprecyzować znaczenie użytego terminu "Chrzest w Duchu Świętym" (notabene terminu, którego Dokumenty z Malines -czyli podstawa teologiczna Odnowy- radzą nie używać).

Gdyby to było nic nie znaczące rozróżnienie, Dezerter odpowiedziałby, zamiast reagowac nerwowo.
Dez nie pyta o znaczenia chrztu św, tylko o zachowania, reakcje...
Zatem cóż przeszkadza odpowiedzieć, które znaczenie terminu "chrzest (zanurzenie) w Duchu Świętym" ma na mysli?
Bo reakcje dla tych 3 rodzajów są różne.
uda Ci się wrzucić na luz?
Nie Magnolio, nie uda mi się "wrzucić na luz" w sprawach Prawd Wiary. Daj Boże, żeby nigdy.
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 08:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Post autor: Andej » 2018-05-14, 11:42

O ile sam ganię rozdzielanie włosa na czworo, gdym mam takie skłonności, o tyle w przypadku chrztu uważam za stosowne doprecyzowanie pytania. Przyznaję, że również należę do osób, które nie potrafią jednoznacznie zrozumieć zagadki.

A jeśli chodzi o luz, to jestem jego zwolennikiem zawsze i wszędzie. Zawsze z zachowaniem wartości i szacunku. Luz, w moim wydaniu, odnosi się do formy. Ale nie do treści.

A spece od motoryzacji głoszą wszem i wobec, że jazda na luzie nie jest bezpieczna. Ani oszczędna. Lepiej zwolnić pedał (przepraszam za to niepolityczne słowo, powinienem napisać gej gazu) gazu. Bezpieczniej. Oszczędniej. Wygodniej. A i dla sprzęgła lepiej.

A innej beczki. Aby rozluźnić. Dziecinnie łatwe. Kim "mężyna" była? I dlaczego nią była?
Obydwa leciutkie. Lecz czynię to, aby słowo przypomnieć. Piękne. Szkoda, że przebrzmiałe. Nie spytam o je zastępujące. Bo nie z tej księgi, a i etymologia ... taka sobie. Co nie znaczy, że nie zabawna w pewnym specyficznym sensie. (Nie oburzajcie się!)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 12:03

Ewa
Rdz 2:23 bt4 "mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta."
Dosłownie "mężyną".
Fajne, krótkie wyjaśnienie jest np. tu http://biblia.wiara.pl/doc/1314727.Mezy ... mezczyznie
A teraz a propos motoryzacji :)
Jaka różnica była w Starym Testamencie pomiędzy gwałtem na terenie zabudowanym, a na terenie nie zabudowanym?
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 12:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
wędrowiec
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: wędrowiec » 2018-05-14, 13:12

Dezerter pisze:
2018-05-13, 19:38
Aleś Ty niecierpliwa, ja dałem szansę innym ...
Jakie dwa objawy/zachowania/reakcje towarzyszą osobom podczas chrztu w Duchu Świętym w NT
Mam wrażenie, że nikt nie odpowiedział racjonalnie na to pytanie.
To ja spróbuję:
Mówienie językami i rozumienie różnych języków oraz ogniste języki Ducha nad głowami.

Pytania nie zadam, za mały żuczek tu jestem, niech leci dalej pytanie Marka Piotrowskiego.
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 13:13 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech wasza mowa będzie: Tak - Tak, Nie - Nie.
A wszystko inne od diabła pochodzi.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Andej » 2018-05-14, 13:30

Pwt 22.23-27 Jeśli dziewica została zaślubiona mężowi, a spotkał ją inny jakiś mężczyzna w mieście i spał z nią, oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście, a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie.
Lecz jeśli mężczyzna znalazł na polu młodą kobietę zaślubioną, zadał jej gwałt i spał z nią, umrze sam mężczyzna, który z nią spał. Młodej kobiecie zaś nic nie uczynisz. Młoda kobieta nie popełniła przestępstwa godnego śmierci. Wypadek ten jest podobny do tego, gdy ktoś powstaje przeciw bliźniemu swemu i życia go pozbawi: znalazł ją na polu, młoda kobieta zaślubiona krzyczała, a nikt jej nie przyszedł z pomocą.

I tu zawiodę wszystkich. Nie mam pytania żadnego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 13:41

Szacun, Andej, to nie było łatwe.

Co do odpowiedzi na poprzednie pytanie: chyba się jednak nie da wskazać dwu konkretnych objawów - któregokolwiek ze znaczeń Chrzu/zanurzenia w Duchu Świętym byśmy nie przyjęli. Po prostu objawy są różne:
  • Bierzmowaniu przez apostołów przez nałożenie rąk towarzyszyły:
    • W Efezie Dz 19,1-6 - prorokowaie i języki
    • W Samarii Dz 8:5-17 - nie wiadomo czy były jakieś znaki.
  • Podczas Chrztu Świętego - różnie (czasem trudno odróżnić od Bierzmowania, bo wczesny Kościół - jesli chrztu udzielał biskup - bierzmował w jednym obrzędzie z chrztem świętym. Różnie było ze znakami.
  • Przy wylaniu samoistnym (bez nałożenia rąk):
    • w Dzień Pięćdziesiątnicy Dz 2,1-4 - jezyki, języki ognia, odwaga
    • Słuchacze Piotra - języki i uwielbienie Dz 10,44-46
    • Gmina Jerozolimska Dz 4,31 odwaga
    • Zahariasz Łk 1:67 prorokowanie
    • Św.Paweł Dz 13:8-11 odwaga
    • Elżbieta podczas wizyty Maryi Łk 1,41 czy Łk 11:13 prorokowanie
    • itd (jest tego duzo)
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 13:42 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Andej » 2018-05-14, 13:49

A niech tam. Złamałem się. Zadam pytanie:
Czy można było zabić niewolnika i nie ponieść kary? (Nasze obecne prawo też się na tym wzoruje.)

ODPOWIEDZ