Cudzołóstwo - rozważana biblijne i teoretyczne

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Re: Cudzołóstwo - rozważana biblijne i teoretyczne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-21, 21:20

Dezerter pisze: 2020-12-20, 16:29 Ale spokojnie *-:) chyba sam znalazłem to czego nikt nie umiał mi pokazać, ale wszystko dzięki dyskusji z Wami - jednak warto rozmawiać i dyskutować w Prawdzie , bo Prawda sama się obroni.
20 Lecz jeśli oskarżenie to okaże się prawdziwym, bo nie znalazły się dowody dziewictwa młodej kobiety, 21 wyprowadzą młodą kobietę do drzwi domu ojca i kamienować ją będą mężowie tego miasta, aż umrze, bo dopuściła się bezeceństwa w Izraelu, uprawiając rozpustę w domu ojca. Usuniesz zło spośród siebie.

Mamy więc jasny wymóg dziewictwa przed ślubem a jego brak jest nazwany bezeceństwem i rozpustą.
... wprawdzie nie cudzołóstwem, ale jak dla mnie wystarczy
;)
Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-20, 13:45 Nie inaczej było w Starym Testamencie. W Księdze Powtórzonego Prawa mamy sytuację, w której mąż oskarża świeżo poślubioną żonę, iż nie zachowała dziewictwa:
"(...) jeśli oskarżenie to okaże się prawdziwe, bo nie znalazły się dowody dziewictwa młodej kobiety, zaprowadzą młodą kobietę do drzwi domu ojca i kamienować ją będą mężowie tego miasta, aż umrze, bo dopuściła się bezeceństwa w Izraelu, uprawiając rozpustę w domu ojca. Usuniesz zło spośród siebie."/Pwt 22, 20-21/
Jak widzisz, nie ma tu kompletnie różnicy, czy straciła dziewictwo z człowiekiem żonatym, czy nie: w ogóle się tego nie bada. Za to fakt, iż nie pozostała dziewicą określa się mianem rozpusty.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Re: Cudzołóstwo - rozważana biblijne i teoretyczne

Post autor: Dezerter » 2020-12-21, 23:43

Punkt dla ciebie - przyznaje, jakoś w ferworze dyskusji umknęło mi ta część twojej wypowiedzi i się do niej nie odniosłem, więc jej sobie nie przyswoiłem. Nie ma wątpliwości i dyskusji, że dziewictwo w ST było wartością bardzo ważną i strzeżoną przed ślubem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.


ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”