ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-12, 19:23

sylvi91 pisze: 2019-04-12, 11:56
Oto wyrwę królestwo z ręki Salomona, a tobie dam dziesięć pokoleń.11, 32 Jedno tylko pokolenie będzie miał ze względu na Dawida, mego sługę, i ze względu na miasto Jeruzalem, które wybrałem ze wszystkich pokoleń Izraela
11, 34 Ale nie zabiorę z jego ręki całego królestwa. Choć zostawię go władcą do końca jego życia ze względu na mego sługę, Dawida, którego wybrałem za to, że zachowywał moje polecenia i prawa,11, 35 to jednak zabiorę królestwo z ręki jego syna i tobie dam te dziesięć pokoleń.
To odpowiedź brzmi: To się stało za króla Salomona.
Chodziło mi o to że Achiasz powierdział to do Jeroboama, któremu obiecał Izraela. Ale jak przeczytałam cały fragment to faktycznie królem jeszcze jest Salomon, więc uznaję odpowiedź.

1 Krl 11, 30 - 38
Wtedy Achiasz zdjął nowy płaszcz, który miał na sobie, porozdzierał go na dwanaście części 31 i powiedział Jeroboamowi: «Weź sobie dziesięć części, bo tak rzekł Pan, Bóg Izraela: "Oto wyrwę królestwo z ręki Salomona, a tobie dam dziesięć pokoleń. 32 Jedno tylko pokolenie będzie miał ze względu na Dawida, mego sługę, i ze względu na miasto Jeruzalem, które wybrałem ze wszystkich pokoleń Izraela. 33 A to dlatego, że Mnie opuścił i oddawał pokłon Asztarcie, bogini sydońskiej, Kemoszowi, bogu moabskiemu i Milkomowi, bogu Ammonitów, a nie poszedł moimi drogami, aby wykonywać, co uznaję za sprawiedliwe, oraz moje polecenia i prawa tak, jak jego ojciec, Dawid. 34 Ale nie zabiorę z jego ręki całego królestwa. Choć zostawię go władcą do końca jego życia ze względu na mego sługę, Dawida, którego wybrałem za to, że zachowywał moje polecenia i prawa, 35 to jednak zabiorę królestwo z ręki jego syna i tobie dam te dziesięć pokoleń. 36 Jego zaś synowi dam jedno pokolenie, aby przez to zachować przed sobą ród mego sługi, Dawida, po wszystkie czasy w Jeruzalem, które sobie obrałem, by tam umieścić moje Imię. 37 Ciebie zaś biorę, abyś władał wszystkim, czego zapragniesz, i był królem nad Izraelem. 38 Jeśli będziesz słuchał wszystkiego, co ci rozkażę, i będziesz chciał postępować moimi drogami oraz będziesz wykonywał, co uznaję za sprawiedliwe, zachowując moje prawa i polecenia, jak czynił mój sługa, Dawid, to będę z tobą i zbuduję ci dom trwały, jak zbudowałem Dawidowi, i powierzę ci Izraela

Twoja kolej na zagadkę Sylvi. :)
Ostatnio zmieniony 2019-04-12, 19:24 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

sylvi91

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: sylvi91 » 2019-04-13, 09:10

Dziękuję Magnolio, że się doszukałaś prawdy i uznałaś moją odpowiedź. Nie mogłem Ci odpowiedzieć wcześniej, bo musiałem się odkleić trochę od monitora i klawiatury. Z twojego cytatu dla mnie też wynika, że to właśnie król Salomon wtedy władał. Także przejdzmy dalej.

Zadawanie zagadki w związku z historiami Biblijnymi to sprawa dla mnie nowa. Z początku nic nie przychodziło do głowy, ale później zaczęły mi się pojawiać pewne pomysły i teraz mam ich kilka.
Zacznę od takiego prostego chyba pytania. Jeśli już padło wcześniej w wątku to przepraszam, ale nie czytałem całości.
Kto pierwszy spróbował zakazany owoc w ogrodzie Edenu - Ewa, czy Adam, a może "ktoś" inny?

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-13, 09:29

Rdz 3, 6-7
Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem»
.Rdz 3, 12

Ewa skosztowała pierwsza, potem dała Adamowi.

Moje pytanie: Jakimi dwoma przedmiotami Bóg mnie pociesza, (gdy idę ciemna doliną)?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-04-13, 10:11

Nie mam pojęcia, co Ciebie pociesza. A jeśli odłamaną gałęzią, to jestem zdziwiony. Ciekaw też jestem, czy ma to także pozytywne działanie na słonecznym pagórku? (To żarcik, a nie odpowiedź. Uśmiechnij się!)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

sylvi91

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: sylvi91 » 2019-04-13, 10:31

Magnolia pisze: 2019-04-13, 09:29 Rdz 3, 6-7
Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem»
.Rdz 3, 12

Ewa skosztowała pierwsza, potem dała Adamowi.

Moje pytanie: Jakimi dwoma przedmiotami Bóg mnie pociesza, (gdy idę ciemna doliną)?
Magnolio, a nie było kogoś wcześniej, kto wiedział jak smakuje ten zakazany owoc, aby sugerować zjedzenie go przez człowieka?
Jeśli uznamy, że w pytaniu chodziło tylko o pierwszych ludzi to odpowiedź jest prawidłowa w 100%, co potwierdza cytat. Ale czy o Edenie nie było innych "istot", które w Biblii przybierają formę osobową?

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-13, 10:45

W cytatach biblijnych nie ma słowa, że wąż-zwodziciel znał smak zakazanego owocu.

ursa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: ursa » 2019-04-13, 11:54

"Twoj kij i Twoja laska sa tym, co mnie pociesza."- PSALM 23
Nie bardzo rozumie jak to sie ma do Ksiegi Rodzaju, wiec nie wiem czy moja odpowiedz jest poprawna.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-13, 11:57

Brawo Ulu, Twoja kolej na zagadkę. Każda zagadka jest z innego fragmentu Biblii, nie musi być kontynuacją poprzedniej zagadki czy księgi. Dajesz...

ursa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: ursa » 2019-04-13, 12:06

No to moja, moim zdaniem trudna, ale (i tu podpowiedz) dla tych, ktorzy sluchaja konferencji Ojca Adama moze okazac sie latwa.
Bog poprosil Abrahama, aby zabil swojego jedynego syna. Jak wiadomo chodzilo o to, zeby sprawdzic wiernosc Abrahama i Bog w ostatniej chwili powstrzymal go.
Ktory z ojcow w imie wiernosci przysiegi zlozonej Bogu, zabil swoje jedyne dziecko?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-04-13, 17:25

Sdz 11.30,31 Jefte złożył też ślub Panu: «Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, wówczas ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną»7.

Sdz 11.34 Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki.

Dziękuję, za pytanie. Doszukiwałem się synobójstwa. Lub dziecka niespodzianki. A tymczasem ...

Kogo Bóg stworzył porównywalnie do produkcji (białego) twarogu? [Porównanie wedle słów tegoż męża.]
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-21, 22:52

Andeju podpowiedz, bo przez godzinę próbowałem i poległem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-04-22, 08:49

Hi 10, 8-12 Twe ręce ukształtowały mnie i uczyniły całego, jak jestem. Czyż chciałbyś mnie zniweczyć? Pomnij, że ulepiłeś mnie jak glinę. Czyż chciałbyś mnie znowu w proch obrócić? Czyż mnie nie zlałeś jak mleko i nie sprawiłeś, żem stwardniał jak twaróg? W skórę i ciało mnie przyodziałeś, powiązałeś mnie kośćmi i ścięgnami. W swej łaskawości obdarzyłeś mnie życiem i Twoja opieka strzegła mego tchnienia.



Mam nadzieję, że odgadłem. A skoro tak, to mam prawo do kolejnego pytania. Łatwiejsze znacznie.

Kto nakazał pierwszy holokaust? Kto nakazał wszystkim ludziom wolnym aby zabili wszelkich niemowlaków płci męskiej pochodzące z rodzin żydowskich? Kto narzucił taki obowiązek nie tyle swojemu wojsku, ale zwykłym ludziom?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-22, 10:53

Nie jestem pewien, czy Wyj, 1 spełnia wymagania z pytania
Faraon bowiem nakazał położnym
15 Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski 16 te słowa: «Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć2noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu». 17 Lecz położne bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu [nowo narodzonych] chłopców.
Czekam na potwierdzenie :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-04-22, 18:08

Błyskawiczna odpowiedź i bardzo dobra. Właśnie o tę sytuację mi chodziło. Kilka kolejnych wierszy precyzuje sposób wykonania rozkazu.

Czekamy na kolejną zagadkę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-22, 18:28

Proszę wymienić 3 kobiety, które sponsorowały Jezusa i 12 apostołów.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”