ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 07:30

Dezerter żartował Magnolio. Z Erytrei do Kairu daleko ;)

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2018-05-04, 09:29

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-04, 07:30 Dezerter żartował Magnolio. Z Erytrei do Kairu daleko ;)
A nie lepiej odpowiedzieć na zagadkę zamiast dworować? :-s

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Wiesława » 2018-05-04, 10:41

Magnolia pisze: 2018-05-04, 05:52Nie
Może chodzić o Józefa (w Egipcie) lub o Daniela. Którego masz na myśli?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 10:59

No tak, rzeczywiście, Daniel też by pasował. Nie pomyslałem o tym @-)
Właściwie nawet bardziej, bo nie wiem, czy można nazwać Józefa prorokiem.
Ostatnio zmieniony 2018-05-04, 11:05 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2018-05-04, 11:04

Wiesława pisze: 2018-05-04, 10:41
Magnolia pisze: 2018-05-04, 05:52Nie
Może chodzić o Józefa (w Egipcie) lub o Daniela. Którego masz na myśli?
Przeczytaj pierwszy post, by wiedzieć jak prawidłowo odpowiadać, bo to jest forum z zasadami i zaraz cię Magnolia ochrzani jak mnie :ymhug:
Dziękuję Magnolio i Marku za poprawienie mi humoru z rana :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Wiesława » 2018-05-04, 11:16

Ojej, faktycznie należy mi się :-T
Dużo tych stron do czytania, ale już wczytałam się w zasady.
Magnolio, ^:)^ biorę na klatę. :-* Obiecuję poprawę. Słowo zucha. @};-

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2018-05-04, 11:23

To podaj cytat o proroku i tłumaczeniu snów. Wówczas będziesz miała prawo zadać pytanie, na które będzie można odpowiedzieć cytatem z Biblii. W ten sposób w zabawie poznajemy Słowo.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Wiesława » 2018-05-04, 11:45

Dezerter pisze: 2018-05-04, 11:23 To podaj cytat o proroku i tłumaczeniu snów. Wówczas będziesz miała prawo zadać pytanie, na które będzie można odpowiedzieć cytatem z Biblii. W ten sposób w zabawie poznajemy Słowo.
1. Józef wyjaśnia sen w 1Mojż.41,25-36:"25 Józef rzekł do faraona: «Sen twój, o faraonie, jest jeden. To, co Bóg zamierza uczynić, zapowiedział tobie, faraonie. 26 Siedem krów pięknych - to siedem lat, i siedem kłosów pięknych - to też siedem lat; jest to bowiem sen jeden. 27 Siedem zaś krów chudych i brzydkich, które wyszły za tamtymi, i siedem kłosów pustych i zniszczonych wiatrem wschodnim - to też siedem lat - głodu. 28 To, o czym mówię faraonowi, Bóg uczyni tak, jak pokazał faraonowi. 29 Bo nadejdzie siedem lat obfitości wielkiej w całym Egipcie. 30 A po nich nastanie siedem lat głodu; i pójdzie w niepamięć cała ta obfitość w Egipcie, gdy głód będzie niszczył kraj. 31 Nie będą już wiedzieli o obfitości w tym kraju wskutek głodu, który potem nadejdzie, bo będzie to głód bardzo ciężki. 32 Ponieważ ten sen powtórzył się dwukrotnie, faraonie, Bóg to już postanowił i Bóg niebawem to uczyni. 33 Teraz więc niech faraon upatrzy sobie kogoś roztropnego i mądrego i ustanowi go zarządcą Egiptu. 34 Niech faraon tak ustanowi nadzorców, by zebrać piątą część urodzajów w Egipcie podczas siedmiu lat obfitości. 35 Niechaj oni nagromadzą wszelką żywność podczas tych lat pomyślnych, które nadejdą. Niechaj gromadzą zboże do rozporządzenia faraona jako zaopatrzenie dla miast i niechaj go strzegą. 36 A będzie ta żywność zachowana dla kraju na siedem lat głodu, które nastaną w Egipcie. Tak więc nie wyginie [ludność] tego kraju z głodu». "
Warto cały rozdział przeczytać.
2. Daniel tłumaczy królowi Nabuchodonozorowi Dan.2,28-45:" 28 Jest jednak Bóg w niebie, który odsłania tajemnice, i On oznajmia królowi Nabuchodonozorowi, co nastąpi przy końcu dni. Twój sen i widzenia, jakie miałeś na swym łożu, są następujące: 29 Ciebie, królu, na twym łożu ogarnęły myśli, o tym, co ma później nastąpić. Ten zaś, który odsłania tajemnice, wyjawił tobie, co się stanie. 30 Co do mnie zaś, tajemnica ta stała mi się wiadoma nie dlatego, jakobym był mędrszy od wszystkich ludzi, lecz aby udzielić wyjaśnienia królowi, a ty, byś rozumiał myśli swego serca.
31 Ty, królu, patrzyłeś: Oto posąg bardzo wielki, o nadzwyczajnym blasku stał przed tobą, a widok jego był straszny. 32 Głowa tego posągu była z czystego złota, pierś jego i ramiona ze srebra, brzuch i biodra z miedzi, 33 golenie z żelaza, stopy zaś jego częściowo z żelaza, częściowo z gliny. 34 Patrzyłeś, a oto odłączył się kamień, mimo że nie dotknęła go ręka ludzka, i ugodził posąg w jego stopy z żelaza i gliny, i połamał je. 35 Wtedy natychmiast uległy skruszeniu żelazo i glina, miedź, srebro i złoto - i stały się jak plewy na klepisku w lecie; uniósł je wiatr, tak że nawet ślad nie pozostał po nich. Kamień zaś, który uderzył posąg, rozrósł się w wielką górę i napełnił całą ziemię. 36 Taki jest sen, a jego znaczenie przedstawimy królowi. 37 Ty, królu, królu królów, któremu Bóg Nieba oddał panowanie, siłę, moc i chwałę, 38 w którego ręce oddał w całym zamieszkałym świecie ludzi, zwierzęta polne i ptaki powietrzne i którego uczynił władcą nad nimi wszystkimi - ty jesteś głową ze złota. 39 Po tobie jednak powstanie inne królestwo, mniejsze niż twoje, i nastąpi trzecie królestwo miedziane, które będzie panowało nad całą ziemią. 40 Czwarte zaś królestwo będzie trwałe jak żelazo. Tak jak żelazo wszystko kruszy i rozrywa, skruszy ono i zetrze wszystko razem. 41 To, że widziałeś stopy i palce częściowo z gliny, częściowo zaś z żelaza, [oznacza, że] królestwo ulegnie podziałowi; będzie miało coś z trwałości żelaza. To zaś, że widziałeś żelazo zmieszane z mulistą gliną, 42 a palce u nóg częściowo z żelaza, częściowo zaś z gliny [oznacza, że] królestwo będzie częściowo trwałe, częściowo zaś kruche. 43 To, że widziałeś żelazo zmieszane z mulistą gliną [oznacza, że] zmieszają się oni przez ludzkie nasienie, ale nie będą się odznaczać spoistością, podobnie jak żelazo nie da pomieszać się z gliną.
44 W czasach tych królów Bóg Nieba wzbudzi królestwo, które nigdy nie ulegnie zniszczeniu. Jego władza nie przejdzie na żaden inny naród. Zetrze i zniweczy ono wszystkie te królestwa, samo zaś będzie trwało na zawsze, 45 jak to widziałeś, gdy kamień oderwał się od góry, mimo że nie dotknęła go ludzka ręka, i starł żelazo, miedź, glinę, srebro i złoto. Wielki Bóg wyjawił królowi, co nastąpi później; prawdziwy jest sen, a wyjaśnienie jego pewne".
Cały rozdział polecam.
Pytanie: Ilu mamy pośredników między ludźmi a Bogiem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 11:58

Pytanie: Ilu mamy pośredników między ludźmi a Bogiem?
Wymaga doprecyzowania: pośredników w czym?
Bo w zależności od tego w czym, Pismo podaje różne odpowiedzi.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Wiesława » 2018-05-04, 12:15

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-04, 11:58
Pytanie: Ilu mamy pośredników między ludźmi a Bogiem?
Wymaga doprecyzowania: pośredników w czym?
Bo w zależności od tego w czym, Pismo podaje różne odpowiedzi.
Nie w czym, ale między kim a kim. Między Bogiem i ludźmi. Masz jakiś problem?, bo dla mnie jest tylko jedna odpowiedź i jest ona bardzo prosta.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2018-05-04, 12:47

Chodziło o Daniela. Prosimy zagadkę Wiesiu

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 13:17

Nie w czym, ale między kim a kim. Między Bogiem i ludźmi. Masz jakiś problem?, bo dla mnie jest tylko jedna odpowiedź i jest ona bardzo prosta.
Tak, ma problem. Bo jeśli chodzi Ci o 1 Tm 2,1-8:
„(1) Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi:
(2) za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością.
(3) Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga,
(4) który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.
(5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
(6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich
jako świadectwo we właściwym czasie.
(7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.
(8) Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.”
/ 1 Tm 2,1-8/

Nie ma wątpliwości: tekst biblijny mówi o pośrednictwo w zbawieniu poprzez Ofiarę Krzyżową . Jedyne pośrednictwo.
W tym kontekście bardzo pouczający jest fragment Hbr 7,25: „Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi.”
Jak widać wiersz 5 (o którym mówimy) jest w kontekście Zbawienia - zarówno poprzedzające go wiersze 3 i 4 jak i następny (6) wyraźnie do tego nawiązują.
Z drugiej strony wiersze wcześniejsze i późniejsze nawiązują do pośrednictwa ludzi - 1-2-8 do pośrednictwa wstawienniczego, zaś 7 do pośrednictwa w głoszeniu Ewangelii (ale o tym w następnym podrozdziale).
Omawiany fragment nawiązuje do tego, iż Jezus jest pośrednikiem Nowego Przymierza tak, jak Mojżesz był pośrednikiem Starego (Paweł w Liście do Rzymian 5,14 wyrazi to mówiąc o Mojżeszu „On to jest typem Tego, który miał przyjść” ).
Do tej sprawy zresztą nawiązuje sam Jezus w przypowieści o dzierżawcach (Łk 20,9-15), do tego nawiąże też w swoim ostatnim kazaniu Szczepan (Dz 7,52-53)
Tak więc cytat mówi o znanej Prawdzie chrześcijańskiej, że nie ma innej możliwości pojednania człowieka – jakiegokolwiek człowieka – z Bogiem niż Jezus, który złożył za to Ofiarę Krzyżową (W języku greckim słowa mesiteuo, mesites oznaczały pośrednika w konflikcie lub kontrakcie, rozjemcę, kogoś kto poręcza umowę)

. Prawdę tę znajdujemy także np. w Dziejach Apostolskich, gdzie Piotr mówi o Jezusie:
I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” / Dz 4,12/
Czytamy o tym też w Liście do Hebrajczyków – i kontekst jest identyczny:
„Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach.” /Hbr 8,6/
i dalej:
„Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała, to o ile bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu. I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy.” /Hbr 9,13-15/


Natomiast oczywiście jest wiele "pośrednictw" w których Jezus (choć jest, że tak powiem, "źródłem działania") nie jest jedynym pośrednikiem.

Na przykład:
Jezus jest wstawiennikiem, ale nie jest "jedynym wstawiennikiem". Przeciwnie, Pismo zachęca nas wielokrotnie do modlitwy za innych (cytaty na życzenie).

Albo zaraz po przytoczonym fragmencie Paweł mówi: wiersz 1 Tm 2,7:
„Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.” - jak więc widać, występuje jako pośrednik w głoszeniu Słowa Bożego. Gdybyśmy przyjęli „rozszerzające” względem tekstu biblijnego rozumienie 1 Tm 2,5 musielibyśmy zanegować posługę św. Pawła i innych apostołów.

Jak widzisz odpowiedź jest zależna od tego o jakim pośrednictwie mowa.
Bo jesli o "posrednictwie" w zbawieniu, w sensie mesiteuo, mesites - to Pośrednik jest jeden.
A jeśli ogólnie o pośrednictwie - to może ich być wielu.
Ostatnio zmieniony 2018-05-04, 13:19 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Wiesława » 2018-05-04, 14:19

Magnolia pisze: 2018-05-04, 12:47 Chodziło o Daniela. Prosimy zagadkę Wiesiu
Kto w Ewangeliach biegał na golasa? :D

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2018-05-04, 15:18

Marku. Ten wątek faktycznie jest na luzie. Jest podana zagadka i mamy cytatem odpowiedzieć. I tyle dotąd wystarczało.
Możemy wrócić do zabawy ?
Wiesiu czy taka odpowiedz wystarczy?
MR 14,50-52
Wtedy opuścili Go wszyscy i uciekli. 51 A pewien młodzieniec szedł za Nim, odziany prześcieradłem na gołym ciele. Chcieli go chwycić, 52 lecz on zostawił prześcieradło i nago uciekł od nich.
Ostatnio zmieniony 2018-05-04, 15:24 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Wiesława » 2018-05-04, 16:06

Oczywiście, Magnolia. Piątka z plusem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”