ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 08:17

Przykro mi, że psuję zabawę (niestety nie każda jest dobra) próbując doprecyzować znaczenie użytego terminu "Chrzest w Duchu Świętym" (notabene terminu, którego Dokumenty z Malines -czyli podstawa teologiczna Odnowy- radzą nie używać).

Gdyby to było nic nie znaczące rozróżnienie, Dezerter odpowiedziałby, zamiast reagowac nerwowo.
Dez nie pyta o znaczenia chrztu św, tylko o zachowania, reakcje...
Zatem cóż przeszkadza odpowiedzieć, które znaczenie terminu "chrzest (zanurzenie) w Duchu Świętym" ma na mysli?
Bo reakcje dla tych 3 rodzajów są różne.
uda Ci się wrzucić na luz?
Nie Magnolio, nie uda mi się "wrzucić na luz" w sprawach Prawd Wiary. Daj Boże, żeby nigdy.
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 08:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2018-05-14, 11:42

O ile sam ganię rozdzielanie włosa na czworo, gdym mam takie skłonności, o tyle w przypadku chrztu uważam za stosowne doprecyzowanie pytania. Przyznaję, że również należę do osób, które nie potrafią jednoznacznie zrozumieć zagadki.

A jeśli chodzi o luz, to jestem jego zwolennikiem zawsze i wszędzie. Zawsze z zachowaniem wartości i szacunku. Luz, w moim wydaniu, odnosi się do formy. Ale nie do treści.

A spece od motoryzacji głoszą wszem i wobec, że jazda na luzie nie jest bezpieczna. Ani oszczędna. Lepiej zwolnić pedał (przepraszam za to niepolityczne słowo, powinienem napisać gej gazu) gazu. Bezpieczniej. Oszczędniej. Wygodniej. A i dla sprzęgła lepiej.

A innej beczki. Aby rozluźnić. Dziecinnie łatwe. Kim "mężyna" była? I dlaczego nią była?
Obydwa leciutkie. Lecz czynię to, aby słowo przypomnieć. Piękne. Szkoda, że przebrzmiałe. Nie spytam o je zastępujące. Bo nie z tej księgi, a i etymologia ... taka sobie. Co nie znaczy, że nie zabawna w pewnym specyficznym sensie. (Nie oburzajcie się!)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 12:03

Ewa
Rdz 2:23 bt4 "mężczyzna powiedział: Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta."
Dosłownie "mężyną".
Fajne, krótkie wyjaśnienie jest np. tu http://biblia.wiara.pl/doc/1314727.Mezy ... mezczyznie
A teraz a propos motoryzacji :)
Jaka różnica była w Starym Testamencie pomiędzy gwałtem na terenie zabudowanym, a na terenie nie zabudowanym?
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 12:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

wędrowiec

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: wędrowiec » 2018-05-14, 13:12

Dezerter pisze: 2018-05-13, 19:38 Aleś Ty niecierpliwa, ja dałem szansę innym ...
Jakie dwa objawy/zachowania/reakcje towarzyszą osobom podczas chrztu w Duchu Świętym w NT
Mam wrażenie, że nikt nie odpowiedział racjonalnie na to pytanie.
To ja spróbuję:
Mówienie językami i rozumienie różnych języków oraz ogniste języki Ducha nad głowami.

Pytania nie zadam, za mały żuczek tu jestem, niech leci dalej pytanie Marka Piotrowskiego.
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 13:13 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2018-05-14, 13:30

Pwt 22.23-27 Jeśli dziewica została zaślubiona mężowi, a spotkał ją inny jakiś mężczyzna w mieście i spał z nią, oboje wyprowadzicie do bramy miasta i kamienować ich będziecie, aż umrą: młodą kobietę za to, że nie krzyczała będąc w mieście, a tego mężczyznę za to, że zadał gwałt żonie bliźniego. Usuniesz zło spośród siebie.
Lecz jeśli mężczyzna znalazł na polu młodą kobietę zaślubioną, zadał jej gwałt i spał z nią, umrze sam mężczyzna, który z nią spał. Młodej kobiecie zaś nic nie uczynisz. Młoda kobieta nie popełniła przestępstwa godnego śmierci. Wypadek ten jest podobny do tego, gdy ktoś powstaje przeciw bliźniemu swemu i życia go pozbawi: znalazł ją na polu, młoda kobieta zaślubiona krzyczała, a nikt jej nie przyszedł z pomocą.


I tu zawiodę wszystkich. Nie mam pytania żadnego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 13:41

Szacun, Andej, to nie było łatwe.

Co do odpowiedzi na poprzednie pytanie: chyba się jednak nie da wskazać dwu konkretnych objawów - któregokolwiek ze znaczeń Chrzu/zanurzenia w Duchu Świętym byśmy nie przyjęli. Po prostu objawy są różne:
  • Bierzmowaniu przez apostołów przez nałożenie rąk towarzyszyły:
    • W Efezie Dz 19,1-6 - prorokowaie i języki
    • W Samarii Dz 8:5-17 - nie wiadomo czy były jakieś znaki.
  • Podczas Chrztu Świętego - różnie (czasem trudno odróżnić od Bierzmowania, bo wczesny Kościół - jesli chrztu udzielał biskup - bierzmował w jednym obrzędzie z chrztem świętym. Różnie było ze znakami.
  • Przy wylaniu samoistnym (bez nałożenia rąk):
    • w Dzień Pięćdziesiątnicy Dz 2,1-4 - jezyki, języki ognia, odwaga
    • Słuchacze Piotra - języki i uwielbienie Dz 10,44-46
    • Gmina Jerozolimska Dz 4,31 odwaga
    • Zahariasz Łk 1:67 prorokowanie
    • Św.Paweł Dz 13:8-11 odwaga
    • Elżbieta podczas wizyty Maryi Łk 1,41 czy Łk 11:13 prorokowanie
    • itd (jest tego duzo)
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 13:42 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2018-05-14, 13:49

A niech tam. Złamałem się. Zadam pytanie:
Czy można było zabić niewolnika i nie ponieść kary? (Nasze obecne prawo też się na tym wzoruje.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2018-06-01, 20:12

Andej pisze: 2018-05-14, 13:49 A niech tam. Złamałem się. Zadam pytanie:
Czy można było zabić niewolnika i nie ponieść kary? (Nasze obecne prawo też się na tym wzoruje.)
Wj 21
20 Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. 21 A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.

Czy żydzi zrobili swemu Bogu Najwyższemu posąg i go czcili?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2018-06-10, 23:04

Dezerter pisze: 2018-06-01, 20:12
Czy żydzi zrobili swemu Bogu Najwyższemu posąg i go czcili?
Wj 32, 1 A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: «Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej». 2 Aaron powiedział im: «Pozdejmujcie złote kolczyki, które są w uszach waszych żon, waszych synów i córek, i przynieście je do mnie». 3 I zdjął cały lud złote kolczyki, które miał w uszach, i zniósł je do Aarona. 4 A wziąwszy je z ich rąk nakazał je przetopić i uczynić z tego posąg cielca ulany z metalu. I powiedzieli: «Izraelu, oto bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej». 5 A widząc to Aaron kazał postawić ołtarz przed nim i powiedział: «Jutro będzie uroczystość ku czci Pana». 6 Wstawszy wcześnie rano, dokonali całopalenia i złożyli ofiary biesiadne. I usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, żeby się bawić.
7 Pan rzekł wówczas do Mojżesza: «Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. 8 Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulanego z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: "Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej"».
9 3 I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: «Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. 10 Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem».


Jaki swój przymiot (czyli jaki jest) Bóg objawił Mojżeszowi w czasie zawierania z nim pierwszego przymierza?

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2018-06-24, 21:16

Nie wiem, Magnolio? Po prostu to że jest? 'JESTEM, KTÓRY JESTEM? To zbyt oczywiste. ;)
Jeśli jednak mimo to tak, to podam cytat biblijny.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Gor
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 21 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Gor » 2018-06-24, 22:42

może chodzi o to

A Pan zstąpił w obłoku, i [Mojżesz] zatrzymał się koło Niego, i wypowiedział imię Jahwe. 6 Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: "Jahwe, Jahwe, Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność, „ Wj 34, 5


Po co Salomon napisał Księgę Przysłów?
Ostatnio zmieniony 2018-06-24, 22:48 przez Gor, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2018-07-07, 14:15

Gor pisze: 2018-06-24, 22:42 Po co Salomon napisał Księgę Przysłów?
Prz 1,
1 Przysłowia Salomona, syna Dawida, króla izraelskiego, [podane po to],
2 by mądrość osiągnąć i karność,
pojąć słowa rozumne,
3 zdobyć staranne wychowanie:
prawość, rzetelność, uczciwość;
4 prostaczkom udzielić rozwagi,
a młodym - rozsądku i wiedzy.
5 Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
6 jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców.
7 Podstawą wiedzy jest bojaźń Pańska,
lecz głupcy odrzucają mądrość i karność.


Moja zagadka:
Kto się tak modlił:
Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2018-07-11, 23:16

Od razu pomyślałem, że to Salomon musiał być taki mądry:
Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny? Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił.
(1.Krl 3, 9-10)

Jak już jestesmy przy mądrościach, to kto napisał tak kontrowersyjnie, że
trzeba stać się głupim, by posiąść mądrość?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2018-07-14, 22:33

Dezerter pisze: 2018-07-11, 23:16 Od razu pomyślałem, że to Salomon musiał być taki mądry:
Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny? Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił.
(1.Krl 3, 9-10)

Jak już jestesmy przy mądrościach, to kto napisał tak kontrowersyjnie, że
trzeba stać się głupim, by posiąść mądrość?
Św Paweł Apostoł:
Niech nikt nie zwodzi siebie samego. Jeśli komuś z was wydaje się, że jest mędrcem w pojęciu tego świat, niech uważa się za głupca, a wówczas stanie się mądrym. Mądrość bowiem tego świata jest głupotą u Boga" 1 Kor 3, 18-20

Do czego porównana jest piękna kobieta, lecz pozbawiona rozumu?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2018-07-27, 02:16

No, kochani! Czytacie Biblię? Zagadka stygnie! :P
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”