ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-11-03, 22:09

W pytaniu jest "męczennik" więc liczba pojedyncza,
podpowiedź - był w podeszłym wieku
- niedawno było o nim w pierwszym czytaniu.
Ostatnio zmieniony 2019-11-03, 22:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-11-05, 23:31

Dezerter pisze: 2019-11-03, 22:09 W pytaniu jest "męczennik" więc liczba pojedyncza,
podpowiedź - był w podeszłym wieku
- niedawno było o nim w pierwszym czytaniu.
Ten męczennik to był jeden z pierwszych uczonych w Piśmie, opisuje go 2 Księga Machabejska
więc jeszcze raz
Co to za męczennik, który wybrał szlachetną śmierć i dobrowolnie poszedł z dumą na miejsce kaźni zamiast,....zjeść wieprzowinę?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: bei » 2019-11-14, 18:26

Eleazar
"Niejaki Eleazar, jeden z pierwszych ucznych w piśmie, mąż już podeszły w wieku, o bardzo szlachetnej powierzchowności był przymuszony do otwarcia ust i jedzenia wieprzowiny. On jednak, wybierając raczej chwalebną śmierć aniżeli godne pogardy życie, dobrowolnie szedł na miejsce kaźni,a wypluł mięso, jak powinni postąpic ci, którzy mają odwage odrzucić to, czego nie wolno jeść nawet przez miłość do życia." 2 Mch 6, 18-20

Po co Bóg stworzył ciała niebieskie?
Ostatnio zmieniony 2019-11-14, 21:19 przez Anonymous, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: dodałam sigle z Pisma św., Magnolia

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-11-14, 21:23

bei pisze: 2019-11-14, 18:26
Po co Bóg stworzył ciała niebieskie?
Rdz 1, 14 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; 15 aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I stało się tak. 16 Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. 17 I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; 18 aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.

Co to jest znak Jonasza?

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-12-01, 11:54

Wydaj się,że istnieją dwie różne możliwości udzielenia n a to pytanie odpowiedzi.
Powiązane ,niby jednakowe,niemniej nie identyczne.
Jedna z Łuk.11:29-32,i druga z Mt.12:38-41
Jedno sugeruje,akcentuje,że idzie o sam pobyt w ziemi przez trzy dni i trzy noce,drugie,a tak naprawdę to pierwsze,że tamci się nawrócili ,a ci nie ,i za to spotka ich kara.
Przy czym powszechnie przyjęte jest,że idzie o Mt.12:39 ...chcemy zobaczyć jakiś znak
I wersety następne ,że nie zostanie im dny żaden inny znak poza takim jaki był dany ...tak ja k Jonasz był w brzuchu ogromnej ryby trzy dni i trzy noce,tak Syn Człowieczy będzie w sercu ziemi trzy dni i trzy noce

Chciałbym zapytać,który człowiek pomimo przykrych doświadczeń w swoim życiu o Stwórcy powiedział,że jest nie do pomyślenia,żeby Ten postąpił niegodziwie,czy zrobił coś złego.
Ostatnio zmieniony 2019-12-01, 18:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-12-01, 19:05

Jak napisałeś o przykrych doświadczeniach to od razu pomyślałem o Hiobie i rzeczywiście Hioba 34:10
"„Jest nie do pomyślenia, żeby prawdziwy Bóg postąpił niegodziwie, żeby Wszechmocny zrobił coś złego!”"

Który zapomniany pisarz biblijny pisał o narzekających, pożądliwych, którzy dla odniesienia korzyści mają wzgląd na osoby?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: bei » 2019-12-03, 23:39

Św. Juda?
"Ci zawsze narzekają i są niezadowoleni ze swego losu, [choć] postępują według swoich żądz. Usta ich głoszą słowa wyniosłe i dla korzyści mają wzgląd na osoby" (Jud 1,16)

Jak miała na imię żona Mojżesza?

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-05, 07:14

16 A kapłan Madianitów miał siedem córek. Przyszły one, naczerpały wody i napełniły koryta, aby napoić owce swego ojca. 17 Ale nadeszli pasterze i odpędzili je. Mojżesz wtedy powstał, wziął je w obronę i napoił ich owce. 18 A gdy wróciły do Reuela3, ojca swego, zapytał je: «Dlaczego wracacie dziś tak wcześnie?» 19 Odpowiedziały: «Egipcjanin obronił nas przed pasterzami i naczerpał też wody dla nas i napoił nasze owce». 20 Rzekł wówczas do córek: «A gdzie on jest, i czemu pozostawiłyście tego człowieka? Zawołajcie go, aby pożywił się chlebem». 21 Mojżesz zgodził się zamieszkać u tego człowieka, a ten dał mu Seforę, córkę swą, za żonę. Wj 2, 16-21

Moja zagadka:
Mojżesz twierdził, że nie może przemawiać. Dlaczego i kto robił to za Niego?

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-05, 08:32

Brat Mojżesza, Aaron?

10 I rzekł Mojżesz do Pana: «Wybacz, Panie, ale ja nie jestem wymowny, od wczoraj i przedwczoraj1, a nawet od czasu, gdy przemawiasz do Twego sługi. Ociężały usta moje i język mój zesztywniał». 11 Pan zaś odrzekł: «Kto dał człowiekowi usta? Kto czyni go niemym albo głuchym, widzącym albo niewidomym, czyż nie Ja, Pan? 12 Przeto idź, a Ja będę przy ustach twoich i pouczę cię, co masz mówić». 13 Lecz Mojżesz rzekł: «Wybacz, Panie, ale poślij kogo innego». 14 I rozgniewał się Pan na Mojżesza, mówiąc: «Czyż nie masz brata twego Aarona2, lewity? Wiem, że on ma łatwość przemawiania. Oto teraz wyszedł ci na spotkanie, a gdy cię ujrzy, szczerze się ucieszy. 15 Ty będziesz mówił do niego i przekażesz te słowa w jego usta. Ja zaś będę przy ustach twoich i jego, i pouczę was, co winniście czynić. 16 Zamiast ciebie on będzie mówić do ludu, on będzie dla ciebie ustami, a ty będziesz dla niego jakby Bogiem3. 17 A laskę tę weź do ręki, bo nią masz dokonać znaków».
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-05, 08:39

Twoja kolej na zagadkę;-)

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-05, 08:42

Ile lat miał ogółem Metuszelach, gdy umarł? :)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-05, 08:59

A Metuszelach żył sto osiemdziesiąt siedem lat. Potem został ojcem Lamecha. 26  I po zrodzeniu Lamecha żył Metuszelach jeszcze siedemset osiemdziesiąt dwa lata. W tym czasie został ojcem synów i córek. 27  Tak więc wszystkich dni Metuszelacha było ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dziewięć lat; i umarł.
28  A Lamech żył sto osiemdziesiąt dwa lata. Potem został ojcem syna. 29  I nazwał go imieniem Noe, mówiąc: „Ten nam przyniesie pocieszenie w naszej pracy i w bólu naszych rąk z powodu ziemi, którą Jehowa przeklął”. 30  I po zrodzeniu Noego żył Lamech jeszcze pięćset dziewięćdziesiąt pięć lat. W tym czasie został ojcem synów i córek. 31 Tak więc wszystkich dni Lamecha było ogółem siedemset siedemdziesiąt siedem lat; i umarł.
Rdz 5, 25- 31

187+182+600=969

Pozostając w klimacie tamtych czasów: Ile lat miał Noe, gdy nastąpił potop?

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-05, 11:31

600 - 6 Noe miał sześćset lat, gdy nastał potop na ziemi. Rdz 7, 6



W jaką duszę nie wejdzie i w jakim ciele nie zamieszka mądrość? :!:
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-05, 12:00

Ciekawa zagadka!

Mdr 8,19 Byłem dzieckiem dorodnym i dusza przypadła mi dobra,
20 a raczej: będąc dobrym wszedłem do ciała nieskalanego4.
21 Wiedząc jednak, że nie zdobędę jej inaczej,
tylko jeśli Bóg udzieli -
a i to już było sprawą Mądrości wiedzieć,
czyja jest ta łaska -

albo
Mdr 9,14 Nieśmiałe są myśli śmiertelników
i przewidywania nasze zawodne,
15 bo śmiertelne ciało przygniata duszę
i ziemski przybytek5 obciąża lotny umysł.
16 Mozolnie odkrywamy rzeczy tej ziemi,
z trudem znajdujemy, co mamy pod ręką -
a któż wyśledzi to, co jest na niebie?
17 Któż poznał Twój zamysł, gdyś nie dał Mądrości,
nie zesłał z wysoka Świętego Ducha swego?
18 I tak ścieżki mieszkańców ziemi stały się proste,
a ludzie poznali, co Tobie przyjemne,
i wybawiła ich Mądrość


Ale najprawdopodobniej chodzi CI o ten fragment:

Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele zaprzedanym grzechowi. Święty Duch karności ujdzie przed obłudą, usunie się od niemądrych myśli, wypłoszy Go nadejście nieprawości. Mądrość bowiem jest duchem miłującym ludzi, ale bluźniercy z powodu jego warg nie zostawi bez kary: ponieważ Bóg świadkiem jego nerek, prawdziwym stróżem jego serca, Tym, który słyszy mowę jego języka. Albowiem Duch Pański wypełnia ziemię, Ten, który ogarnia wszystko, ma znajomość mowy” – Mdr 1,4-7


Jaka jest różnica miedzy człowiekiem duchowym a zmysłowym?

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-05, 13:19

Zgadza się Magnolio, chodzi o ostatni fragment :D

Twoja jest równie ciekawa, ale chyba udało mi się znaleźć odpowiedź!

14 Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić. 15 Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony. 16 Któż więc poznał zamysł Pana tak, by Go mógł pouczać?11 My właśnie znamy zamysł Chrystusowy. 1 Kor 2, 14-16

Dodano po 30 minutach 5 sekundach:
Moja zagadka:
Pewna osoba przekazała innym, że ma być nazywana "Mara". Czym i przez kogo została ona napełniona?
Ostatnio zmieniony 2019-12-05, 12:49 przez Niezapominajka, łącznie zmieniany 1 raz.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”