ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-09, 21:19

robbo1 pisze: 2019-03-09, 19:59

W Psalmie 6 wer.1 czytamy:
"Przewodnikowi chóru,z grą na strunach,na oktawę"
Tu odpowiedziałeś na zagadkę Viridiany, masz prawo zadać zagadkę
robbo1 pisze: 2019-03-09, 19:59 Nie wiem,czy to już było wyjaśniane,jeżeli przeoczyłem to przepraszam, ale pytam ile zwierząt weszło i miało wejść do arki.
Dla mnie tu pada pytanie
robbo1 pisze: 2019-03-09, 19:59 W Rodz.6:19-20 czytamy:
Z wszelkich istot żyjących,z wszelkiego ciała wprowadzisz do arki po parze z każdego,aby z tobą zostały przy życiu...
Niemniej w rozdz.7 :2-3 wynika co innego [zmiana decyzji?]
Ze wszystkich zwierząt czystych weź ze sobą po siedem,samca i samicę,a ze zwierząt nieczystych po parze samca i samicę...

Niemniej w wer.15-16 czytamy:
I weszło do arki,po parze z wszelkiego ciała,w którym było tchnienie życia.A te, co weszły jako samiec i samica,z wszelkiego ciała weszły wszelkie istoty, w których było tchnienie życia weszły po parze, do arki. Gdy już weszły do arki, zamknął za nimi drzwi[/Biblia]
A tu odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 2019-03-09, 21:20 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-03-10, 09:33

Problemem jest to,że jest to jedno z tych miejsc,które przedstawiane są jako te,w których natchnione słowo sobie zaprzecza.
Jak pisał Witold Tyloch:
"W opowieści o potopie według Rdz 6:19-20 stwórca nakazał Noemu,aby wziął do arki po parze wszystkich zwierząt.Natomiast według Rdz 7:2-3 Noe miał wziąć siedem par zwierząt czystych i po jednej parze zwierząt nieczystych.Sprzeczności uwypukla jeszcze bardziej stwierdzenie Rdz 7:8 ,że do arki weszło tylko po jednej parze zwierząt - tak czystych ,jak i nieczystych".
Problemem jest zagadnienie ,po ile zwierząt według zamierzenia stwórcy,tak naprawdę miało wejść do arki ,i po ile i jakie tak naprawdę weszły.
Według badaczy ,jest to wyraźna sprzeczność.
I ja pytam,jak to ze sobą pogodzić?

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-10, 09:50

To nie jest wątek dyskusyjny @robbo1 . Tu się zadaje zagadkę i czeka na odpowiedź cytatem z Pisma św. (Przeczytaj pierwszy post w tym wątku, tam są zasady.) Jak ktoś odpowie poprawnie to On zadaje zagadkę.
Tu się bawimy, nie dyskutujemy i rozważamy wszystkie cztery strony medalu.
A więc:
Bawisz się czy nie? zadajesz zagadkę, na którą można odpowiedzieć cytatem z Pisma św?

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-03-10, 10:22

Rozumiem,że nie jest to miejsce do dyskusji,tylko "zabawy",i pytania,które stanowią problem,nie powinny się tutaj pojawiać.
Niemniej ponieważ spotkałem się z wyjaśnieniem tej sprzeczności,a liczyłem na jej potwierdzenie ewentualnie podanie innej,podam podane rozwiązanie.
Czytałem o tym w ks."Odpowiedzi na trudne pytania" Josh McDowell.
I tak czytamy tam,że pierwsze wersety,wskazują na ilość zwierząt mających wejść do arki,ostatnie informuje:
o s p o s o b i e ich wchodzenia do arki.
I tak pierwsze wskazują na ilość,drugie sposób wchodzenia do arki.
I tak wer.7:8-9 należy rozumieć "wchodziły parami".
I jak sięgniemy do przekładu interlinearnego ,to czytamy "przyszli dwoje".
Inne tłumaczenie:
"weszły dwa po dwa".
A pozostając przy zagadkach zapytam ,czy istnieje możliwość uczynienia czerwonego białym,i kto tego dokonuje?
Ostatnio zmieniony 2019-03-10, 10:23 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-10, 10:58

robbo1 pisze: 2019-03-10, 10:22
A pozostając przy zagadkach zapytam ,czy istnieje możliwość uczynienia czerwonego białym,i kto tego dokonuje?
Psalm 51
Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,
w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość!
4 Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego!
5 Uznaję bowiem moją nieprawość,
a grzech mój jest zawsze przede mną.
(...)
9 Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty,
obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję
.


hizop używany był przy:
- kropieniu krwią futryn drzwi na początku żydowskiej Paschy
- podczas ceremonialnego oczyszczania z trądu
- do rytualnego oczyszczania domów, "zmywania" win - coś jak w Polsce dzisiejsze kropidło w kościele, podczas kolędy, chrztu etc.

Innymi słowy Prośba do Boga by Obmył mnie z moich win w Krwi Pańskiej by nad śnieg wybielała moja dusza.
(Te słowa powtarza każdy kapłan, na każdej mszy św, tuż przed skonsumowaniem Ciała Pańskiego)
@robbo1 Akceptujesz odpowiedź?

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-03-10, 12:27

Oczywiście znakomita odpowiedź,w której znajdziemy nawet więcej niż oczekiwałem.
Osobiście miałem na myśli inne miejsce.
Ks.Izaj.1:10-20.
Niemniej odpowiedź właściwa.
Gratuluję i pozdrawiam.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-10, 12:48

Ja chcę zachęcić nowych forumowiczów do zabawy, więc zagadka będzie banalnie prosta.

Ile osób z rodziny uratował Lot i przed czym?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Viridiana » 2019-03-12, 12:10

Tak czekam i się zastanawiam, czy jeszcze dawać szansę nowym, czy już odpowiedzieć. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dominik » 2019-03-12, 12:23

Mieli dwa dni, więc odpowiadaj i dawaj swoją :)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Viridiana » 2019-03-12, 15:13

A potem ci dwaj mężowie rzekli do Lota: «Kogokolwiek jeszcze masz w tym mieście, zięcia, synów i córki oraz wszystkich bliskich, wyprowadź stąd. Mamy bowiem zamiar zniszczyć to miasto, ponieważ oskarżenie przeciw niemu do Pana tak się wzmogło, że Pan posłał nas, aby je zniszczyć». Wyszedł więc Lot, aby powiedzieć tym, którzy jako [przyszli] zięciowie mieli wziąć jego córki za żony: «Chodźcie, wyjdźcie z tego miasta, bo Pan ma je zniszczyć!» Oni jednak myśleli, że on żartuje.
Gdy już zaczynało świtać, aniołowie przynaglali Lota, mówiąc: «Prędzej, weź żonę i córki, które są przy tobie, abyś nie zginął z winy tego miasta». Kiedy zaś on zwlekał, mężowie ci chwycili go, jego żonę i dwie córki za ręce - Pan bowiem litował się nad nim - i wyciągnęli ich, i wyprowadzili poza miasto. A gdy ich już wyprowadzili z miasta, rzekł jeden z nich: «Uchodź, abyś ocalił swe życie. Nie oglądaj się za siebie i nie zatrzymuj się nigdzie w tej okolicy, ale szukaj schronienia w górach, bo inaczej zginiesz!» [...] Żona Lota, która szła za nim, obejrzała się i stała się słupem soli. [...] Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w tym mieście...

Księga Rodzaju
Rozdział: 19
Wersety: 15 - 17, 26 i 30
(tak dziwnie napisałam, bo nie byłam pewna, jak pisać, gdy wycinam wersety ze środka).
Mam nadzieję, że dobrze odpowiedziałam. :)
Kto przejęty niebezpieczeństwem śmierci zdjął okazałe stroje, przebrał się w strój pokutny i później błagał Boga?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dominik » 2019-03-12, 16:51

Taka duża, bardzo duża prośba.
Pogrubiajmy tekst zagadki, a przed zagadką piszmy "zagadka" bądź "pytanie". Chcę napisać dodatek do forum, który by wykrywał zagadki. Taka wykryta zagadka była by wyświetlana na wszystkich stronach forum, tak jak to widzicie teraz. Dla zabezpieczania się przed dowcipnisiami, zagadki od osób mających mniej jak 50 postów nie będą wyświetlane w ten sposób. Dodatkowo w ustawieniach w profilu będzie można wyłączyć wyświetlanie zagadek.

Przykład poprawnie napisanej zagadki:
pytanie Ile nóg ma koń?

Piszcie czy taka funkcjonalność na forum jest potrzebna.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-13, 05:38

Viridiana pisze: 2019-03-12, 15:13
Kto przejęty niebezpieczeństwem śmierci zdjął okazałe stroje, przebrał się w strój pokutny i później błagał Boga?
Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: "Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam". Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak powiedział Pan. Niniwa była miastem bardzo rozległym - na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: "Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona". I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i przyoblekli się w wory od najstarszego do najmłodszego. Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Powstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, przyoblókł się w wór i usiadł na popiele. Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie, co następuje: "Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Ludzie i zwierzęta niech przyobleką się w wory. Niech żarliwie wołają do Boga! Niechaj każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą popełnia swoimi rękami. Kto wie, może się zwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, i nie zginiemy? " Zobaczył Bóg ich czyny, że odwrócili się od złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej. Jon 3, 1-10

wczoraj przejrzałam obie księgi Samuela, bo myślałam, że chodzi Ci o Dawida. a dziś z samego rana odpowiedź przyszła do mnie sama w dzisiejszych czytaniach z dnia :) Dobra zagadka Viridiano, ja znowu dam prostą. :)

pytanie Po kim objął tron Dawid?
Ostatnio zmieniony 2019-03-13, 05:51 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Viridiana » 2019-03-13, 12:14

Widzę, że moja zagadka ma sporo odpowiedzi, bo myślałam o Esterze. ;) Ale odpowiedź jak najbardziej się liczy.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-14, 08:51

Magnolia pisze: 2019-03-10, 09:50 Tu się bawimy, nie dyskutujemy i rozważamy wszystkie cztery strony medalu.
A więc: Bawisz się czy nie? zadajesz zagadkę, na którą można odpowiedzieć cytatem z Pisma św?
Czy można nazwać "zabawą" cytowanie starożytnych tekstów ludów pierwotnych sprzed tysięcy lat bez współczesnego naukowego komentarza ? Czy to nie jest odmiana fundamentalizmu biblijnego? Znanym powiedzonkiem Świadków Jehowy jest zdanie, że Biblia tłumaczy "sama siebie". ;))
robbo1 pisze: 2019-03-09, 19:59 Nie wiem,czy to już było wyjaśniane,jeżeli przeoczyłem to przepraszam,ale pytam ile zwierząt weszło i miało wejść do arki.
I weszło do arki, po parze z wszelkiego ciała,w którym było tchnienie życia. A te, co weszły jako samiec i samica,z wszelkiego ciała weszły
Takie bezrefleksyjne podejście do literatury i narracji starożytnej ogołaca ją z interpretacji alegoryczno dydaktycznej i sensu moralnego."Po parze" ? A co z pozostałymi zwierzętami, co z karmiącymi matkami, niemowlętami i małymi dziećmi ? Stworzone zostały jako wrażliwe, czujące istoty. Czym zawiniły niemowlęta i bezrozumne zwierzęta ? Bóg dał człowiekowi wrażliwość, moralne emocje i rozum, by człowiek mógł odkrywać standardy moralne. Tak więc szanując te "dary", odkrywajmy moralne standardy poprzez rozumny namysł i je ustanawiajmy. Gardzenie myślą moralną byłoby nierozsądne. Brzydzimy się pewnymi rzeczami i zachowaniami niemoralnymi z punktu widzenia współczesnej chrześcijańskiej wiedzy, wiary, etyki i wrażliwości (fides et ratio)- i słusznie. Te same zasady musimy konsekwentnie stosować do wydarzeń opisanych w Biblii.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-14, 09:00

Fedorowicz pisze: 2019-03-14, 08:51
Magnolia pisze: 2019-03-10, 09:50 Tu się bawimy, nie dyskutujemy i rozważamy wszystkie cztery strony medalu.
A więc: Bawisz się czy nie? zadajesz zagadkę, na którą można odpowiedzieć cytatem z Pisma św?
Czy można nazwać "zabawą" cytowanie starożytnych tekstów ludów pierwotnych sprzed tysięcy lat bez współczesnego naukowego komentarza ? Czy to nie jest odmiana fundamentalizmu biblijnego? Znanym powiedzonkiem Świadków Jehowy jest zdanie, że Biblia tłumaczy "sama siebie". ;))
@Fedorowicz ja nie potrafię pojąć, że inteligentna osoba cytuje napomnienie, że to nie jest wątek dyskusyjny, a poniżej podejmuje dyskusję?!
To nie jest regulaminowe zachowanie, to nie jest okazanie szacunku wobec innych.
Nikt Ci nie broni założyć swój wątek i dyskutować w nim o czym tylko zechcesz, ale czemu kolejny wątek chcesz "poprawić" na swoje wyobrażenie?! Nikt Cię nie zmusza do brania udziału w tym wątku, jesli nie podobają Ci się jego zasady. Ale one sa określone i wiele osób je rozumie i się bawi w zagadki i poznaje w ten sposób takie księgi o których nie mieli pojęcia że istnieją!
Twoje zachowanie budzi mój głęboki sprzeciw! Zgłaszam Twój post.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”