ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-05, 20:26

20 Powiedziała do nich: «Nie nazywajcie mnie Noemi, ale nazywajcie mnie Mara, bo Wszechmogący napełnił mnie goryczą. Księga Rut 1, 20

Za kogo wyszła za mąż Rut?

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-12-08, 11:26

Wydaje się,że dzięki staraniom Noemi ,jak i samej Rut patrz. Rut 2:1-3 + 18-19,na zasadzie prawa tzw."wykupu",o którym czytamy w ks.Kpł.25:25-28,jak i samej ks.Rut 2:20 , Bozz,krewny zmarłego męża Noemi,zawarł z Rut lewirackie małżeństwo.Rut.4:1-17
Wer.13Toteż Boaz wziął Rut i została jego żoną...

Moje pytanie jeśli odpowiedź jest poprawna brzmi:
z czyjego rodu pochodzili pierwsi mocarze i myśliwi na ziemi.
Ostatnio zmieniony 2019-12-08, 11:29 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-08, 11:31

W Biblii Tysiąclecia ten werset brzmi:
13 Booz zaślubił więc Rut i stała się jego żoną. Gdy zbliżył się do niej, Pan sprawił, że poczęła i urodziła syna.

Twoja kolej na zagadkę @@robbo1

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-12-08, 11:44

To powtórzę pytanie ponieważ niepotrzebnie zadałem je przed czasem .
Z czyjego rodu pochodzili pierwsi mocarze i myśliwi na ziemi?

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-12-12, 19:29

Jeżeli jest na miejscu podpowiedź to powiem,że idzie o miejsce w starotestamentowych sprawozdaniach,gdzie jest mowa o pochodzeniu ludności popotopowej.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-17, 12:38

Rdz 6, 1 A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. 2 Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
3 Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat». 4 A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.


Synowie Boży - Aluzja, oparta zapewne na prastarym podaniu, nawiązuje do ujemnego wpływu małżeństw Setytów z kobietami odrzuconej linii Kainitów. Inni w "synach Bożych" upatrują mężczyzn w ogóle.

Czy taka odpowiedz jest satysfakcjonująca @robbo1 ?

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-12-19, 18:49

Dziękuję za starania udzielenia odpowiedzi na pytanie.


Wspomniani jednak przez ciebie "mocarze" odnoszę się do przedpotopowych.
Jak zaznaczyłem jednak,że chodzi o pochodzenie różnorodnych narodów z czasów popotopowych.
A to tylko kilka rozdziałów dalej od zacytowanych przez ciebie.
Zachęcam do zajrzenia w czasy popotopowe.
Ostatnio zmieniony 2019-12-19, 18:52 przez robbo1, łącznie zmieniany 3 razy.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-12-19, 19:15

Dziekuję za podpowiedzi

Rdz 10, 8 Kusz zaś zrodził Nimroda, który był pierwszym mocarzem na ziemi. 9 Był on też najsławniejszym na ziemi3 myśliwym.

Moja zagadka: Ile potomstwa miał Hiob?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-12-21, 23:05

1 Żył w ziemi Us1 człowiek imieniem Hiob1. Był to mąż sprawiedliwy, prawy, bogobojny i unikający zła. 2 Miał siedmiu synów i trzy córki.
Hi 1
Kiedyś to były czasy ;)

Gdzie spoczął po urodzeniu Jezus.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-12-22, 10:29

Wiele przemawia za tym,że "położyła [go] w żłobie,gdyż nie mieli miejsca w izbie.
położyła w żłobie,gdyż nie było dla nich miejsca na kwaterze Łuk.2:7
Inaczej przedstawiają to protoewangelie,niemniej zapis ewangeliczny ,jak powyżej.

Jeżeli jest to poprawna odpowiedź to zapytam ,jakiego zawodu nauczył się Jezus i dlaczego tego ,a nie innego?
Ostatnio zmieniony 2019-12-22, 10:36 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-12-22, 21:06

Ja myślę, że zawodu ojca Józefa czyli został cieślą , już szukam
Marek i Mateusz są zgodni
Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry? I powątpiewali o Nim. Mk 6,3
Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Mt 13,55
Jest użyte słowo TEKTON
gr. tekton oznacza rzemieślnika, robotnika budowlanego, człowieka który obrabia jakiś materiał np. kość, metal, kamień czy drewno.

Kiedy Jezus, za życia swego ziemskiego, stwierdził , że jest w domu Ojca swego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2020-01-04, 06:27

Dezerter pisze: 2019-12-22, 21:06 Kiedy Jezus, za życia swego ziemskiego, stwierdził , że jest w domu Ojca swego
Czy to jest zagadkowe pytanie? (brak ? na końcu zdania)
Jeśli tak, to czy ta odpowiedź jest OK?:
  • Łk 2:49 "I rzekł do nich: Czemuście mnie szukali? Czyż nie wiedzieliście, że w tym, co jest Ojca mego, Ja być muszę?"
To sytuacja, gdy się Jezus ostał w świątyni, mając lat 12 (po dopiero 3. dniach odnaleziony przez Matkę i Opiekuna);
Ale tu też zbliżona sytuacja:
  • J 2:16 ​"A do sprzedawców gołębi rzekł: Zabierzcie to stąd, z domu Ojca mego nie czyńcie targowiska."
Scena wyrzucenia ze świątyni handlarzy...
-----
Ufam, że dobrze odpowiedziałem, to zadam moją zagadkę; taka ona (w formie graficznej):
  • Obrazek
#-o

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2020-01-04, 10:35

O Pawle mowa oczywiście, a wówczas jeszcze Szawle
9, 2 i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł.Dz 9, 2

9, 3 Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba.Dz 9, 3

9, 8 Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce.Dz 9, 8


Jakie ograniczenie co do liczby prorokujących w danym zgromadzeniu na raz, wprowadza tenże Paweł?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2020-01-05, 05:54

Dezerter pisze: 2020-01-04, 10:35 O Pawle mowa oczywiście, a wówczas jeszcze Szawle
9, 2 i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł.Dz 9, 2

9, 3 Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba.Dz 9, 3

9, 8 Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce.Dz 9, 8
Odpowiedź dobra, :-bd a w nagrodę daję muzyczny utwór (każdej osobie, która rozwiąże moje zagadki tego typu upominek dam):


Znam odp. na Twoją zagadkę - czyli: Jakie ograniczenie co do liczby prorokujących w danym zgromadzeniu na raz, wprowadza tenże Paweł?, ale dam innym szansę...
A co do Pawła/Szawła, to zapraszam do "wehikułu czasu" na podróż jego śladami: viewtopic.php?f=27&t=9860

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2020-01-06, 08:46

Dezerter pisze: 2020-01-04, 10:35 Jakie ograniczenie co do liczby prorokujących w danym zgromadzeniu na raz, wprowadza tenże Paweł?
Takie:
  • 1Kor 14:29-33 bw
    (29) A co do proroków, to niech mówią dwaj albo trzej, a inni niech osądzają;
    (30) Lecz jeśliby ktoś inny z siedzących otrzymał objawienie, pierwszy niech milczy.
    (31) Możecie bowiem kolejno wszyscy prorokować, aby się wszyscy czegoś nauczyli i wszyscy zachęty doznali.
    (32) A duchy proroków są poddane prorokom;
    (33) Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju. Jak we wszystkich zborach świętych
----------
Moja zagadka znów graficzna :ymhug:
  • Obrazek
#-o

Dodano po 55 sekundach:
Zachęcam do odgadywania; przewidziana nagroda...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”