ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2019-07-22, 06:55

Efezjan pisze: 2019-07-21, 19:07 Na to Jan odrzekł: Człowiek nie może otrzymać niczego, co by mu nie było dane z nieba.Wy sami jesteście mi świadkami, że powiedziałem: Ja nie jestem Mesjaszem, ale zostałem przed Nim posłany.Ten, kto ma oblubienicę, jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca. Ta zaś moja radość doszła do szczytu.Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał.Kto przychodzi z wysoka, panuje nad wszystkimi, a kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i po ziemsku przemawia. Kto z nieba pochodzi, Ten jest ponad wszystkim.świadczy On o tym, co widział i słyszał, a świadectwa Jego nikt nie przyjmuje.Kto przyjął Jego świadectwo, wyraźnie potwierdził, że Bóg jest prawdomówny.Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a z niezmierzonej obfitości udziela /mu/ Ducha.Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce.Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz grozi mu gniew Boży.

J 3, 27-36.

Dobrze, Edenie?
Bardzo dobrze :-*
W samym centrum cytatu są słowa, o które mi głównie chodziło: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał".

To zadaj zagadkę teraz...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2019-07-22, 18:28

Jak udało się Jakubowi oszukać Izaaka?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-07-28, 16:02

Wydaje mi się,że idzie o to wydarzenie,gdy z pomocą swojej matki,która darzyła go większym uznaniem,od jego brata,jej pierworodnego
patrz.Rodz.25:23
por.Ml.1:1-3 + Rz 9:10-13
p o d s t ę p e m,otrzymał błogosławieństwo ojcowskie należne pierworodnemu.
Czytamy o tym w Rodz.27:1-40
Za t o musiał uciekać przed swoim pierworodnym bratem
patrz.Rodz.27:41-45
W pewnym sensie wymusił na ojcu ,żeby mu pobłogosławił,a gdy ten ,to uczynił,wypowiedziane słowo,miało wielkie znaczenie,i proces pobłogosławienia został uruchomiony,i nic nie było w stanie go zmienić.
Jak czytamy w wer.27
"Przybliżył się więc i ucałował go.Kiedy zaś Izaak poczuł woń jego szat,pobłogosławił go mówiąc...

Jeżeli to poprawna odpowiedź,zapytam,który człowiek zmienił swoje imię z Jozue [Jehoszua,tj.Jezus] na Jazon,i w jakich było to czasach?
Ważne też zapewne były tego pobudki!
Ostatnio zmieniony 2019-07-28, 16:07 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2019-07-28, 16:23

robbo1 pisze: 2019-07-28, 16:02 zapytam,który człowiek zmienił swoje imię z Jozue [Jehoszua,tj.Jezus] na Jazon,i w jakich było to czasach?
Ważne też zapewne były tego pobudki!
Wyszukiwarka biblijna: https://biblia.apologetyka.com/search
podaje mi, że Jazon występuje tylko w Dz. Apost. i w Rzymian - i nie doszło wtedy do żadnej zamiany imienia, więc nie wiem: może używasz takiego przekładu (użyłem warszawskiego), gdzie występuje Jazon w ST.
Jozue - ten z czasów Mojżesza, nosił imię Hoszea:
Lb 13:16 bw "Takie są imiona mężów, których wyprawił Mojżesz, aby poszli na zwiady do tej ziemi; Hoszeę, syna Nuna, Mojżesz nazwał Jozue."
czy o niego pytasz? (okoliczności to pójście na zwiady do Kanaanu).

sylvi91

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: sylvi91 » 2019-07-28, 17:34

Eden pisze: 2019-07-28, 16:23 Wyszukiwarka biblijna: https://biblia.apologetyka.com/search
podaje mi, że Jazon występuje tylko w Dz. Apost. i w Rzymian - i nie doszło wtedy do żadnej zamiany imienia, więc nie wiem: może używasz takiego przekładu (użyłem warszawskiego), gdzie występuje Jazon w ST.
Jozue - ten z czasów Mojżesza, nosił imię Hoszea:
Widzę, że zagadki jakby utknęły przez chwilę.
Może to nie jest zwiazane bezpośrednio z Biblią? Wyczytałem jedynie, że Jazon to jakby grecka forma imienia hebrajskiego Jozue.
Czyli to jakby to samo imię tylko wymiawiane ciut inaczej za sprawą akcentu charakterystycznego dla regionu i języka. Pisownia też musiała by być w takim razie inna. Jeśli tak to tu chodziło by chyba o syna Aizona, króla Jolkos w Tesalii.

Tutaj jest coś więcej o tym imieniu:
https://www.deon.pl/imieniny/imie,1512,jazon.html Sądzę, że to rzetelny portal katolicki.
i tu : https://pl.wikipedia.org/wiki/Jazon_(mitologia)

Ale wtedy wychodzi, że to postać z mitologii greckiej.

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2019-07-28, 18:16

Ja bym był za zagadkami prostymi, bez takich, gdzie w grę wchodzą formy pisowni, wymowy itp. detale, które może znają bibliści i pasjonaci tematyki nazewnictwa, a nie zwykli czytelnicy Biblii, która też zależnie od przekładu podaje nazwy/imiona w różnym brzmieniu... :-s

Zadam zagadkę taką (nie czekając na rozwiązanie powyższej; niech się temat ożywi):
Gdzie mieszkali Żydzi, którzy mieli zwyczaj codziennego sprawdzania w Pismach tego, co usłyszeli od apostoła Pawła? :-?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-07-28, 18:20

To wiem bez szukania w Barei, ale cytat też musi być
10 Natychmiast w nocy bracia wysłali Pawła i Sylasa do Berei5. Kiedy tam przybyli, poszli do synagogi Żydów. 11 Ci byli szlachetniejsi od Tesaloniczan, przyjęli naukę z całą gorliwością i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest.
Dz 17

Gdzie Duch Święty zabronił ewangelizować apostołom
Ostatnio zmieniony 2019-07-28, 18:25 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dominik » 2019-07-28, 18:42

6 Przeszli Frygię i krainę galacką, ponieważ Duch Święty zabronił im głosić słowo w Azji.

Dz 16:6

Dodano po 10 minutach 44 sekundach:
Moje pytanie:
Z kim "przegrał" Barsaba?
Ostatnio zmieniony 2019-07-28, 18:43 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dominik » 2019-07-29, 23:18

Podpowiem. Chodzi o trzynastego apostoła, odpowiedz jest w Dziejach apostolskich.

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2019-07-30, 06:02

Dominik pisze: 2019-07-29, 23:18 Podpowiem. Chodzi o trzynastego apostoła, odpowiedz jest w Dziejach apostolskich.
Racja, końcówka rozdz. 1.
Dz 1:21-26 bw
Trzeba więc, aby jeden z tych mężów, którzy chodzili z nami przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał między nami,
Począwszy od chrztu Jana, aż do dnia, w którym od nas został wzięty w górę, stał się wraz z nami świadkiem jego zmartwychwstania.
I wskazali dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, którego też nazywano Justem, i Macieja.
Potem modlili się tymi słowy: Ty, Panie, który znasz serca wszystkich, Wskaż z tych dwóch jednego, którego obrałeś,
Aby zajął miejsce w tej służbie i w posłannictwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść na miejsce swoje.
I dali im losy; a los padł na Macieja, i został dołączony do grona jedenastu apostołów.
==
To jeśli można, zadam zagadkę:
Co było przyczyną tego, że chrześcijanie w Jerozolimie opuścili ją i ponieśli poselstwo Ewangelii dalej w świat (np. Filip poszedł do Samarii...)?

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-07-30, 08:50

Wybuchło wówczas wielkie prześladowanie w Kościele jerozolimskim. Wszyscy, z wyjątkiem Apostołów, rozproszyli się po okolicach Judei i Samarii. Szczepana zaś pochowali ludzie pobożni z wielkim żalem. A Szaweł niszczył Kościół, wchodząc do domów porywał mężczyzn i kobiety, i wtrącał do więzienia.
Ci, którzy się rozproszyli, głosili w drodze słowo. Filip przybył do miasta Samarii i głosił im Chrystusa.

Dz 8, 1-5

moja zagadka:
W którym liście św Paweł pisze o Chrystusie jako Głowie Kościoła?

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2019-08-05, 05:49

Magnolia pisze: 2019-07-30, 08:50 moja zagadka:
W którym liście św Paweł pisze o Chrystusie jako Głowie Kościoła?
Odpowiedziałbym, ale...chcę dać innym sposobność - bo to proste pytanie ;)
Do dzieła! Pomocna może być ta wyszukajka: https://biblia.apologetyka.com/search

Eden

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Eden » 2019-08-08, 06:11

Magnolia pisze: 2019-07-30, 08:50 W którym liście św Paweł pisze o Chrystusie jako Głowie Kościoła?
Odpowiedź:
LIST DO EFEZJAN
Ef 1:22 bw "I wszystko poddał pod nogi jego, a jego samego ustanowił ponad wszystkim Głową Kościoła,"

Ef 4:15 bw "Lecz abyśmy, będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego, który jest Głową, w Chrystusa,"

Ef 5:23 bw "Bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem."
LIST DO KOLOSAN
Kol 1:18 bw "On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy,"

Kol 2:10 bw "I macie pełnię w nim; On jest Głową wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności,"

Kol 2:19 bw "A nie trzyma się Głowy, z której całe ciało, odżywiane i spojone stawami i ścięgnami, rośnie wzrostem Bożym."
Wyszukiwarka biblijna, adres jej podałem wyżej, to mi pokazała.
Jak widać Chrystus jest GŁOWĄ KOŚCIOŁA, ale też Głową "wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności" (cokolwiek to znaczy...)
====
Zagadka ode mnie:
W którym rozdziale Ew. Mateusza, Jezus daje szereg polecań tym, których wysyła z misją głoszenia Królestwa Bożego? (wystarczy podać nr rozdziału, a jakimś małym cytatem).
Ostatnio zmieniony 2019-08-08, 19:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-08-08, 17:07

Kolorki.
Dwa zastrzeżone. Niebieski - BIBLIA, czerwony administracja i moderacja.
(Mam kłopoty z kolorkami, ale wydaje mi się, że powyżej użyto niebieskiego.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: robbo1 » 2019-08-08, 18:50

Eden pisze: 2019-07-28, 18:16 Ja bym był za zagadkami prostymi, bez takich, gdzie w grę wchodzą formy pisowni, wymowy itp. detale, które może znają bibliści i pasjonaci tematyki nazewnictwa, a nie zwykli czytelnicy Biblii, która też zależnie od przekładu podaje nazwy/imiona w różnym brzmieniu... :-s

Zadam zagadkę taką (nie czekając na rozwiązanie powyższej; niech się temat ożywi):
Gdzie mieszkali Żydzi, którzy mieli zwyczaj codziennego sprawdzania w Pismach tego, co usłyszeli od apostoła Pawła? :-?
Problem z rozpoznaniem wspomnianej przeze mnie postaci,może wynika z tego,że jest to postać opisana w tzw.księdze "deuterokanonicznej".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”