ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2017-10-10, 22:39

Być może chodzi ci o Pawła i o jego oścień?, tylko , że wielu uważa ten oścień za chorobę, lub ułomność, a ja przychylam się zdecydowanie do tych nielicznych, którzy widzą tam literalne nękanie/atakowanie przez Szatana:
Kor 12,7
Aby zaś nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień3 dla ciała, wysłannik szatana, aby mnie policzkował - żebym się nie unosił pychą.. 8 Dlatego trzykrotnie prosiłem Pana, aby odszedł ode mnie, 9 lecz [Pan] mi powiedział: ?Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali?. Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. 10 Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny. 11 Oszalałem, a wyście mnie do tego zmusili! To wy powinniście wyrażać mi uznanie. W niczym przecież nie byłem mniejszy od "wielkich apostołów", chociaż jestem niczym.
Ale pewny nie jestem więc poczekam na akceptację
Pozdrawiam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abraham45

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Abraham45 » 2017-10-11, 01:33

Zgadłeś co do osoby - chodziło o św.Pawła Apostoła, ale cytat nieco inny:
17 Odtąd niech już nikt nie sprawia mi przykrości: przecież ja na ciele swoim noszę blizny, znamię przynależności do Jezusa6.

Gal 6,17
Ten właśnie cytat jest podawany jako świadczący niby o tym, że był stygmatykiem, ale nie chodzi tutaj o te typowe rany jakie otrzymywali i otrzymują stygmatycy.

Kto zadaje panie władzo? :)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2017-10-20, 12:07

Abraham45 pisze:Wiesz, ja się mogę tylko sugerować tym co umieszczają na stronie. Nie znam aramejskiego i hebrajskiego, więc nie mogę ci tego potwierdzić, ale chyba na innych stronach jest podobnie.

No dobrze, to teraz coś łatwiejszego:

Który z apostołów jest uważany za stygmatyka - proszę podać fragment z Biblii który może to ukazywać?
Obstawiałem św. Pawła - podczas czytania Biblii rzuciło się mi w oczy to:

2 Kor 4, 7-10. Mam rację?
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Abraham45

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Abraham45 » 2017-10-22, 00:38

Powiem tak: ten fragment mówi o cierpieniu Jezusa jakie nosi Paweł, ale tutaj jest tak naprawdę odniesienie także do innych apostołów:
7 Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. 8 Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; 9 znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy. 10 Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa
Podkreśliłem wyraz NOSIMY, co oznacza, że odnosi się to nie tylko do św.Pawła.

Spójrz jednak na inny fragment, który mówi o cierpieniu jakie nosi św. Paweł:
19 Tymczasem ja dla Prawa umarłem przez Prawo, aby żyć dla Boga: razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża.

Gal 2,19
Ten już bardziej by pasował, ale nawet nie o ten chodziło. Pominięty został chyba najistotniejszy fragment, który często jest wymieniany w opisach stygmatyków a który mówi:
17 Odtąd niech już nikt nie sprawia mi przykrości: przecież ja na ciele swoim noszę blizny, znamię przynależności do Jezusa

Gal 6,17
Czy uważasz podobnie?

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2017-10-23, 16:13

tak, Abrahamie. Twoje cytaty są lepsze.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Mivia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Mivia » 2017-10-24, 19:52

Jakie jest pytanie?

Abraham45

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Abraham45 » 2017-10-25, 09:40

No dobrze, to myślę, że to zadanie będzie jeszcze prościejsze"

W którym fragmencie Pisma jest mowa o ostatecznym wyglądzie wiecznego miasta Jerozolimy?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2017-10-26, 09:26

Zagadką jest to dla mnie, ale może znacie odpowiedź?
Mateusz 13: 31 Inną przypowieść im przedłożył: ?Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. 32 Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn11 i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach?.
Marek 4: 30 Mówił jeszcze: ?Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? 31 Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. 32 Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu?.
Dlaczego Jezus użył słowa NAJMNIEJSZE, skoro wiedział, że wiele nasion jest znacznie mniejszych? I Jego słuchacze też mieli tego świadomość?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Abraham45 » 2017-10-27, 08:07

Andeju, ale brak jest odpowiedzi na poprzednie zadanie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2017-10-29, 22:24

Abraham45 pisze:Andeju, ale brak jest odpowiedzi na poprzednie zadanie.
Słusznie! najpierw odpowiedz na nie a później dopiero można odpowiadać na twoje - jakieś zasady muszą być, a kto jak kto, ale moderator nie powinien ich łamać.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2017-10-30, 16:14

Wybaczcie. Nie wziąłem udziału w zabawie. Nie chcę nikogo przepytywać. Nie znam odpowiedzi. Po prostu pytanie to (jedno z wielu) nurtuje mnie. I wdzięczny byłbym za rozjaśnienie umysłu.

Łamać zasad nie chcę i nie taki zamiar. Gdyby wątek był :"Pytania, na które szukam odpowiedzi", wtedy tam bym umieścił. Są wprawdzie dwie osoby gotowe odpowiedzieć na każde pytanie. Ale czy musi to być pytanie skierowane bezpośrednio do nich?

Jednak pytania swego nie wycofuję. Ale z przykrością liczyć przestaję na odpowiedź.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Abraham45 » 2017-10-30, 19:42

Jeśli uważasz, że są mniejsze ziarna niż ziarna gorczycy to może powiesz jakie, bo już samego fragmentu a dokładniej ze słów Jezusa wynika, że są to najmniejsze ziarna?

Myślę, że wszelkie określenia jakich używa Jezus mają charakter symboliczny, więc nie należy odnosić wszystkiego tak dosłownie.
Jezus bardzo często używał takiego określenia, gdyż chciał ukazać znaczenie bycia tym najmniejszym, bezradnym, zależnym od Boga - małe to tez pokorne, bo nie wiele może. I właśnie z tych małych mogą wyrastać naprawdę duże i silne duchowo postacie - o ile padną na odpowiednią glebę a więc dotrze do nich Słowo Boże i zacznie w nich owocować tak, że tacy ludzie będą szli i głosili Ewangelię służąc Bogu. Zauważ o czym Jezus mówił mówiąc o tym co najmniejsze? Nie mówił, że ten największy będzie w królestwie największym, nie ten pierwszy będzie pierwszy w królestwie niebieskim, ale ten najmniejszy, ten ostatni, ten dla którego nie ma miejsca wśród tych wielkich, ten, który jest odrzucany przez innych - możnych tego świata. A zatem chciał podkreślić znaczenie pokory, uniżenia, skromności, słabości wobec Boga - ma czuć się jak dziecko, które jest zależne od swojego ojca. Bóg wtedy będzie mógł roztaczać nad takim swoją troskę, miłość i pomoc.

To według mnie jest wyjaśnienie i odpowiedź, ale nie jestem teologiem, więc nie sugeruj się też moją odpowiedzią, bo mogę się mylić, wszak miliardy kilometrów dzielą mnie od mądrości Jezusa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2017-10-31, 20:53

Abraham45 pisze:No dobrze, to myślę, że to zadanie będzie jeszcze prościejsze"

W którym fragmencie Pisma jest mowa o ostatecznym wyglądzie wiecznego miasta Jerozolimy?
Myślę, że Apokalipsa rozdział 12

10 I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą,
i ukazał mi Miasto Święte -
Jeruzalem,
zstępujące z nieba od Boga,
11 mające chwałę Boga.
Źródło jego światła podobne do kamienia drogocennego,
jakby do jaspisu o przejrzystości kryształu:
12 Miało ono mur wielki a wysoki,
miało dwanaście bram,
a na bramach - dwunastu aniołów
i wypisane imiona,
które są imionami dwunastu pokoleń synów Izraela6.
13 Od wschodu trzy bramy
i od północy trzy bramy,
i od południa trzy bramy,
i od zachodu trzy bramy.
14 A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu,
a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka7.
15 A ten, który mówił ze mną, miał złotą trzcinę jako miarę,
by zmierzyć Miasto8 i jego bramy, i jego mur.
16 A Miasto układa się w czworobok9
i długość jego tak wielka jest, jak i szerokość.
I zmierzył Miasto trzciną poprzez dwanaście tysięcy10 stadiów:
długość, szerokość i wysokość jego są równe.
17 I zmierzył jego mur - sto czterdzieści cztery łokcie:
miara, którą ma anioł, jest miarą człowieka.
18 A mur jego jest zbudowany z jaspisu,
a Miasto - to czyste złoto do szkła czystego podobne.
19 A warstwy fundamentu pod murem Miasta
zdobne są wszelakim drogim kamieniem11.
Warstwa pierwsza - jaspis,
druga - szafir,
trzecia - chalcedon,
czwarta - szmaragd,
20 piąta - sardoniks,
szósta - krwawnik,
siódma - chryzolit,
ósma - beryl,
dziewiąta - topaz,
dziesiąta - chryzopraz,
jedenasta - hiacynt,
dwunasta - ametyst.
21 A dwanaście bram to dwanaście pereł:
każda z bram była z jednej perły.
I rynek Miasta to czyste złoto jak szkło przeźroczyste.
22 A świątyni w nim nie dojrzałem:
bo jego świątynią jest Pan Bóg wszechmogący
oraz Baranek12.
23 I Miastu nie trzeba słońca ni księżyca,
by mu świeciły,
bo chwała Boga je oświetliła,
a jego lampą - Baranek.
24 I w jego świetle będą chodziły narody,
i wniosą do niego królowie ziemi swój przepych.
25 I za dnia bramy jego nie będą zamknięte:
bo już nie będzie tam nocy13.
26 I wniosą do niego przepych i skarby narodów.
27 A nic nieczystego do niego nie wejdzie
ani ten, co popełnia ohydę i kłamstwo,
lecz tylko zapisani w księdze życia Baranka.

Piękne to Jeruzalem mam nadzieję, że wspólnie będziemy je podziwiać
Oddaje moje pytanie Andejowi, by zachować zasady - Andej już je zadał wcześniej
Kto odpowie na jego pytanie to zadaje swoje.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abraham45

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Abraham45 » 2017-10-31, 21:09

Ja tylko dodam, że muszę uznać twoją odpowiedź mimo, że chodziło mi o inny fragment z księgi Tobiasza,ale ten też jest bardzo dobry i mówi o tym samym. Tobiasz 13, 17-18. Zatem już kto inny zadaje pytania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2017-10-31, 21:24

Andej pisze:Zagadką jest to dla mnie, ale może znacie odpowiedź?
Mateusz 13: 31 Inną przypowieść im przedłożył: ?Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. 32 Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn11 i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach?.
Marek 4: 30 Mówił jeszcze: ?Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? 31 Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. 32 Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu?.
Dlaczego Jezus użył słowa NAJMNIEJSZE, skoro wiedział, że wiele nasion jest znacznie mniejszych? I Jego słuchacze też mieli tego świadomość?
Nasze ziarnko gorczycy rzeczywiście nie jest najmniejsze ze znanych, bo ma ok 1 mm ale Biblia nie była napisana w Polsce, ale na Bliskim Wschodzie. nasza gorczyca nie jest drzewem, ani nie ma zdrewniałych łodyg, wyrasta do ok 70 cm - czyli jak widać nie ma nic wspólnego z ta biblijną.
Gorczyca uprawiana 2000 lat w Judei miała o wiele mniejsze ziarnka niż nasza a roślina wyrastała nawet do kilku metrów, łodygi zdrewniały i mogły na nich siadać ptaki a nawet gniazda zakładać.
Usatysfakcjonowany?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”