ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-23, 12:07

Sponsorowanie, jak to ujałeś, rozumiem w czasach biblijnych jako obdarzanie czymś drogocennym.

Jeden z faryzeuszów zaprosił Go do siebie na posiłek. Wszedł więc do domu faryzeusza i zajął miejsce za stołem. A oto kobieta, która prowadziła w mieście życie grzeszne, dowiedziawszy się, że jest gościem w domu faryzeusza, przyniosła flakonik alabastrowy olejku, i stanąwszy z tyłu u nóg Jego, płacząc, zaczęła łzami oblewać Jego nogi i włosami swej głowy je wycierać. Potem całowała Jego stopy i namaszczała je olejkiem.
Łk 7 36-38

Łk 10, 38 W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. - Marta przyjęła Go do domu, czyli zaprosiła w gości, przygotowała posiłek i usługiwała, zadbała o Jezusa i Apostołów. Dom zaś był Marty i Marii.

Mt 8, 14-15 Gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, leżącą w gorączce. Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła. Wstała i usługiwała Mu. - teściowa ugościła Jezusa.

Ja mam takie odpowiedzi, jesli zostaną zaakceptowane, dam zagadkę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-23, 17:39

Nie o to mi chodziło, sponsorowanie, to jest pewna forma utrzymywania

Proszę wymienić 3 kobiety, które sponsorowały Jezusa i 12 apostołów.
Ostatnio zmieniony 2019-04-23, 17:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dominik » 2019-04-23, 18:46

Maria Magdalena
Joanna
Zuzanna

1 Następnie wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu 2 oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; 3 Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia.
Łk 8, 1-3

Dodano po 48 minutach 36 sekundach:
Jaki jest najkrótszy werset w Biblii?
Ostatnio zmieniony 2019-04-23, 18:01 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-23, 20:17

11 Służcie Panu z bojaźnią
Ps 2
Ale pewny nie jestem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dominik » 2019-04-23, 20:51

Jest krótszy. Składa się tylko z dwóch słów.

Jak się nie zna odpowiedzi, to się raczej jej nie znajdzie,,,
i mowa o polskim przekładzie,, bo w greckim (podpowiedz) nie jest on najkrótszy.
Ostatnio zmieniony 2019-04-23, 20:57 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-04-24, 09:33

Dominik pisze: 2019-04-23, 20:51 ... Jak się nie zna odpowiedzi, to się ...
problem wpisuje w wyszukiwarce. I wychodzi: https://stacja7.pl/twoja-biblia/15-ciek ... e-swietym/. A wtedy wystarczy s=zerknąć na punkt 9. i już wiadomo. Jednak celowo podaję link, a nie konkret, gdyż warto przeczytać całą listę ciekawostek o Biblii.

Ośmielę się zapytać niepoprawnie politycznie (bo kojarzy mi się z hasłem totalsów: ulica i zagranica): Kim był człowiek, który jak nieroztropny łatwowierny ptaszek zwrócił się o pomoc do zagranicy?
A przy okazji dowiecie się Państwo, który to to ptaszek jest taki niekumaty, choć ogólnie rzecz biorąc jest w Biblii wielokrotnie wspominany i zwykle pozytywnie. I ciekawostka: wielokrotnie więcej jest o jego samiczkach, niż samcach. Albowiem o samcach wspomniano ino dwa razy, jeśli się nie mylę.
Ostatnio zmieniony 2019-04-24, 09:34 przez Andej, łącznie zmieniany 2 razy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-24, 09:51

Z narodami się zmieszał Efraim
i jest podobny do podpłomyka,
którego nie odwrócono.
Siłę jego pochłaniają obcy,
a on nic o tym nie wie;
przyprószyła mu włosy siwizna,
a on nic o tym nie wie.
Pycha Izraela świadczy przeciw niemu,
lecz nie wracają do Pana Boga swego,
i mimo wszystko Jego nie szukają.
Efraim jest jak gołąb naiwny i głupi:
wzywają Egipt, idą do Asyrii.
Nad idącymi rozciągnę sieć moją
i schwytam wszystkie jak ptaki powietrzne,
wymierzę karę za ich nieprawości.

Oz 7, 8-12

Jakie są przepisy co do spożywania ptaków? Które można bo są czyste, a których nie można bo są nieczyste.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-29, 15:13

Podpowiedź, kto zwykle sprawował kult, ten ustalał szczegółowe przepisy co do ofiar, jedzenia, kultu... Jaka to księga ST?

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-01, 18:31

Podpowiedź druga: Księga Kapłańska

Kasia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Kasia » 2019-05-02, 19:49

Spośród ptaków będziecie mieli w obrzydzeniu i nie będziecie ich jedli, bo są obrzydliwością, następujące: orzeł, sęp czarny, orzeł morski, wszelkie gatunki kani i sokołów, wszelkie gatunki kruków, struś, sowa, mewa, wszelkie gatunki jastrzębi, puszczyk, kormoran, ibis, łabędź, pelikan, ścierwik, bocian, wszelkie gatunki czapli, dudek i nietoperz. Kpł 11, 13-19

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-02, 19:58

Brawo Nutko! Twoja kolej zadać zagadkę!

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-02, 21:59

Nutka prosiła na czacie, żeby zadać zagadkę za nią, co czynię:

Kogo, św Paweł planował wysłać do Filipian, by służył Ewangelii?
Ostatnio zmieniony 2019-05-02, 21:59 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Kasia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Kasia » 2019-05-03, 10:02

19 A mam nadzieję w Panu Jezusie, że niebawem poślę do was Tymoteusza, abym i ja doznał radości, dowiedziawszy się o waszych sprawach 20 Nie mam bowiem nikogo o równych dążeniach ducha, który by się szczerze zatroszczył o wasze sprawy: 21 bo wszyscy szukają własnego pożytku, a nie - Chrystusa Jezusa. 22 A wiecie, że on został wypróbowany: bo jak dziecko ojcu, tak on wraz ze mną służył Ewangelii. 23 Jego to mam nadzieję posłać do was natychmiast, skoro tylko rozejrzę się w swoich sprawach. 24 Ufam zaś w Panu, że i ja sam przybędę niebawem.
25 Uznałem też za konieczne posłać do was Epafrodyta, brata, współpracownika i współbojownika mojego, a waszego wysłannika, który miał zaradzić moim potrzebom, 26 gdyż bardzo tęsknił za wami wszystkimi i dręczył się tym, że usłyszeliście o jego chorobie. 27 Rzeczywiście bowiem zachorował, tak iż był bliski śmierci. Ale Bóg się nad nim zmiłował: nie tylko zaś nad nim, lecz i nade mną, żebym nie doznał smutku jednego po drugim. 28 Przeto tym śpieszniej go posyłam, ażebyście wy ujrzawszy go ponownie się uradowali, i ja żebym mniej się martwił. 29 Przyjmijcie więc go w Panu z całą radością! A takich jak on otaczajcie czcią, 30 bo dla sprawy Chrystusa bliski był śmierci, naraziwszy życie swoje po to, by was zastąpić przy posłudze, której wy [osobiście] nie mogliście mi oddać.
Flp 2, 19-30

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-03, 10:05

Aleś się Nutko "rozbestwiła"! Bardzo mnie cieszy Twoje zaangażowanie. I w zagadkową zabawę, jak i w ciekawe posty. Im więcej Ciebie będzie na Forum, tym lepiej dla wszystkich.
Ciekaw jestem, co dalej? Jaką zagadkę wymyślisz? I czy komuś uda się ją rozgryźć. Powodzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kasia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Kasia » 2019-05-03, 14:51

Zagadka (chyba bardzo łatwa) będzie dotyczyła mojego ulubionego psalmu, ale nie wiem, czy pytanie będzie dobrze skonstruowane.

Do którego żywiołu, tęskniąc za Bogiem, porównywał psalmista przeciwności, które go spotkały?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”