ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-06, 08:45

@Dezerter odpowiedziałeś na pytanie Dominika 2,5 h po mojej odpowiedzi, wygląda na to że szybkie tempo zabawy umknęło Ci wczoraj. Twoja zagadka jest dobra, znam już odpowiedź, ale najpierw dla porządku musi paść odpowiedź od Ciebie (albo kto pierwszy ten lepszy)

Kim był Kohelet?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-06, 10:29

Pytanie bardzo proste, ale odpowiedź bardzo skomplikowana. Najpierw zaznaczę, że urodziłem się już po jego śmierci.
A kim był? Filozofem, mędrcem, etykiem ... Można wiele napisać, niestety moja wiedza jest zbyt mała. Zapewne też był człowiekiem bardzo wrażliwym na reakcję otoczenia na jego słowa. Zapewne dlatego starał się wzbudzić zainteresowania fałszywą tożsamością, którą sugeruje na początku swego dzieła. [Koh 1.1 Słowa Koheleta, syna Dawida, króla w Jeruzalem.]. To, co napisał wzbudza autorytet dla niego. A to, że królem nie był, ani królewskim synem w niczym nie umniejsza jego dzieła.

Odpowiedź na pytanie powinna być zawarta w cytacie biblijnym. Jednak nie znalazłem cytatu określającego jego prawdziwą tożsamość. Dlatego nie śmiem zadać żadnego pytania. Poczekam, aż ktoś wyjaśni, kim był człowiek zwany Koheletem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-06, 10:34

Aaaa, widzisz zagadkę rozwiązałeś podając cytat, a Księgi jeszcze nie przeczytałam (wstyd mi), więc ta odpowiedź mi wystarczy, nie miałam świadomości, że to fałszywa informacja...Zadajesz, byle dało się to rozwiązać Andej, mamy tydzień biblijny i warto często sięgać po Biblię.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-06, 10:54

Starając się nie odchodzić zbytnio od Twego pytania spróbuję zainteresować wielkimi postaciami Izraela, które choć tak zasłużone stawiały ołtarze różnym bogom. A wszystko to z powodu chuci cielesnej.
Który z nich, z powyższych powodów, postawił co najmniej trzy ołtarze innym bogom?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-08, 10:58

Mowa o tym, gdy przyszedł człowiek, który je niszczył. Myślałem, że pójdzie błyskawicznie, gdyż chodzi o jedną z najbardziej znanych osób znanych ze ST.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-08, 15:08

W księdze Wyjścia rodział 32 Aaron zbudował złotego cielca pod nieobecność Mojżesza.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-05-08, 16:11

Andej pisze: 2019-05-06, 10:54 Starając się nie odchodzić zbytnio od Twego pytania spróbuję zainteresować wielkimi postaciami Izraela, które choć tak zasłużone stawiały ołtarze różnym bogom. A wszystko to z powodu chuci cielesnej.
Który z nich, z powyższych powodów, postawił co najmniej trzy ołtarze innym bogom?
Nie wiem czy trzy, ale oceń Andeju czy o odstępstwo Manassesa ci chodziło
2 Księga Kronik
1 W chwili objęcia rządów Manasses miał dwanaście lat i panował pięćdziesiąt pięć lat w Jerozolimie. 2 Czynił on to, co jest złe w oczach Pańskich - na modłę ohydnych grzechów ludów, które Pan wypędził przed Izraelitami. 3 Z powrotem odbudował wyżyny, które zniszczył jego ojciec Ezechiasz. Wznosił ołtarze Baalom i porobił aszery.
Ostatnio zmieniony 2019-05-08, 16:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-08, 19:20

Słowo klucz miałeś w ręce. Imiona bożków zaczynają się na A, K i M.
I jeszcze jedna podpowiedź. Pisząc o chuciach, miałem na myśli harem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2019-05-10, 02:38

Andej pisze: 2019-05-08, 19:20 Słowo klucz miałeś w ręce. Imiona bożków zaczynają się na A, K i M.
I jeszcze jedna podpowiedź. Pisząc o chuciach, miałem na myśli harem.
Kiedy Salomon zestarzał się, żony zwróciły jego serce ku bogom obcym i wskutek tego serce jego nie pozostało tak szczere wobec Pana, Boga jego, jak serce jego ojca, Dawida. Zaczął bowiem czcić Asztartę, boginię Sydończyków, oraz Milkoma, ohydę Ammonitów. Salomon dopuścił się więc tego, co jest złe w oczach Pana, i nie okazał pełnego posłuszeństwa Panu, jak Dawid, jego ojciec. Salomon zbudował również posąg Kemoszowi, bożkowi moabskiemu, na górze na wschód od Jerozolimy, oraz Milkomowi, ohydzie Ammonitów

1Krl 11, 4-7.

Zagadkę wymyślę dziś później.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-10, 21:03

Słusznie. Nie jest to jedyne miejsce, w którym o tym mowa. Ale nie szło o to, którym z cytatów podeprze się odpowiedź, ale o wskazanie konkretnej osoby.
Gratuluję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2019-05-11, 09:26

Kogo ujrzała oślica Baalama i dlaczegóż tenże bił ją?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-11, 10:20

Czy zabieg to sprytny, czy ino literówka. Gdybyśmy się odnieśli do Liczb, to zakładając literówkę odpowiedź trywialną by była. Jeśli jednak rzeczywiście masz na myśli fałszywego boga, to istotnie jest kłopot z odpowiedzią.
?aa i a, czy też a i aa?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Efezjan » 2019-05-11, 10:33

Andej pisze: 2019-05-11, 10:20 Czy zabieg to sprytny, czy ino literówka. Gdybyśmy się odnieśli do Liczb, to zakładając literówkę odpowiedź trywialną by była. Jeśli jednak rzeczywiście masz na myśli fałszywego boga, to istotnie jest kłopot z odpowiedzią.
?aa i a, czy też a i aa?
a i aa.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-05-11, 12:43

Kochani, w tej sytuacji wkleję pytanie Efezjana z poprawionym imieniem:

Kogo ujrzała oślica Balaama i dlaczegóż tenże bił ją?

I czekamy na poprawne odpowiedzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-05-11, 13:03

Lb 22, 21-31
Wstał więc Balaam rano, osiodłał swoją oślicę i pojechał z książętami Moabu. 22 Jego wyjazd rozpalił gniew Pana2 i anioł Pana stanął na drodze przeciw niemu, by go zatrzymać. On zaś w towarzystwie dwóch sług jechał na swojej oślicy. 23 Gdy oślica zobaczyła anioła Pana stojącego z wyciągniętym mieczem na drodze, zboczyła z drogi i poszła w pole. Balaam uderzył ją, chcąc zawrócić na właściwą drogę. 24 Wtedy stanął anioł Pana na ciasnej drodze między winnicami, a mur był z jednej i z drugiej strony. 25 Gdy oślica zobaczyła anioła Pana, przyparła do muru i przytarła nogę Balaama do tego muru, a on ponownie zaczął bić oślicę. 26 Anioł posunął się dalej i stanął w miejscu tak ciasnym, że nie było można go wyminąć ani z prawej, ani też z lewej strony. 27 Gdy oślica ujrzała znowu anioła Pana, położyła się pod Balaamem. Rozgniewał się więc Balaam bardzo i zaczął okładać oślicę kijem. 28 Wówczas otworzył Pan usta oślicy3, i rzekła do Balaama: «Cóż ci uczyniłam, żeś mnie zbił już trzy razy?» 29 Balaam odpowiedział oślicy: «Dlatego żeś sobie drwiła ze mnie. Gdybym tak miał miecz w ręku, już bym cię zabił!» 30 Oślica jednak rzekła do Balaama: «Czyż nie jestem twoją oślicą, na której jeździsz, odkąd jesteś, aż po dzień dzisiejszy? Czyż miałam zwyczaj czynić ci coś podobnego?» Odpowiedział: «Nie!» 31 Wtedy otworzył Pan oczy Balaama i zobaczył on anioła Pana, stojącego na drodze z obnażonym mieczem w ręku. Ukląkł więc i oddał pokłon twarzą do ziemi.


Jakie imiona nosiły dzieci Noego ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”