ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-03-26, 21:42

Nie wiem, jak Wy. Ale szukałbym wsparcia u Jana.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ursa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: ursa » 2019-03-26, 23:09

Andej pisze: 2019-03-25, 09:26 Podpowiedź: A wszystkim się zdawało, że chodzi o zakupy - przynajmniej tak Ewangelista to przedstawił.
A rzeczywiscie, nie doczytalam. Czy chodzi o Judasza?
"Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. 30 A on po spożyciu kawałka [chleba] zaraz wyszedł. A była noc."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-03-27, 06:43

Tak, oczywiście, chodzi o tę sytuację. Z tym, że jako odpowiedź podałbym wcześniejszy wers: J 13.27 A po spożyciu kawałka [chleba] wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co chcesz czynić, czyń prędzej!».
Albowiem chodziło mi o polecenie wydane temu szatanowi, który wszedł w Judasza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-27, 08:09

Czyli @ursa czekamy na Twoją zagadkę. :) :ymapplause:

ursa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: ursa » 2019-03-27, 23:09

Cos prostego zatem, bo nic innego nie przychodzi mi do glowy:
Ktora z postaci biblijnych wysmiala to co Bog dla niej zapowiedzial?

ursa

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: ursa » 2019-03-28, 17:44

Wydawalo mi sie, ze to proste... ale widac tylko w mojej glowie :))
Podpowiedz: to jest postac ze Starego Testamentu i jest kobieta.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-03-28, 23:00

Była to Sara oczywiście i wyśmiała to, że porodzi syna
9 Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». 10 Rzekł mu [jeden z nich]: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna». Sara przysłuchiwała się u wejścia do namiotu, [które było tuż] za Abrahamem. 11 Abraham i Sara byli w bardzo podeszłym wieku. Toteż Sara nie miewała przypadłości właściwej kobietom. 12 Uśmiechnęła się więc do siebie i pomyślała: «Teraz, gdy przekwitłam, mam doznawać rozkoszy, i mój mąż starzec?» 13 Pan rzekł do Abrahama: «Dlaczego to Sara śmieje się i myśli: Czy naprawdę będę mogła rodzić, gdy już się zestarzałam? 14 Czy jest coś, co byłoby niemożliwe dla Pana? Za rok o tej porze wrócę do ciebie, i Sara będzie miała syna». 15 Wtedy Sara zaparła się, mówiąc: «Wcale się nie śmiałam» - bo ogarnęło ją przerażenie. Ale Pan powiedział: «Nie. Śmiałaś się!»

Który Apostoł pisał do swojej kochanej Pani i jej dzieci ?
:-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-03-29, 19:45

Sprytnie zadałeś pytanie. Sprawdziłam nagłówki wszystkich listów i wychodzi mi na 2 list św Jana
2 J 1, 1-2
1 [Ja] prezbiter -
do Wybranej Pani1 i do jej dzieci,
które miłuję w prawdzie,
i nie tylko ja sam,
ale także wszyscy, którzy znają prawdę,
2 [a miłuję] ze względu na prawdę,
jaka w nas trwa
i pozostanie z nami na wieki.

Tajemnicza Wybrana Pani - to gmina chrześcijańska.

Moje pytanie: O co prosiła Jezusa Syrofenicjanka?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-01, 21:28

Poganka prosiła o egzorcyzm
Mk 7,
24 Wybrał się stamtąd i udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, lecz nie mógł pozostać w ukryciu. 25 Wnet bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, upadła Mu do nóg, 26 a była to poganka, Syrofenicjanka rodem, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. 27 Odrzekł jej: "Pozwól wpierw nasycić się dzieciom; bo niedobrze jest zabrać chleb dzieciom, a rzucić psom".28 Ona Mu odparła: "Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jadają z okruszyn dzieci". 29 On jej rzekł: "Przez wzgląd na te słowa idź, zły duch opuścił twoją córkę". 30 Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku, a zły duch wyszedł.

Z jakiego ludu/narodu wywodzili Izraelici swoje pochodzenie ?
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 21:29 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-02, 07:52

Izraelici pochodzą kolejno od Abrahama, Izaaka i Jakuba, zwanego też Izraelem, który był ojcem dwunastu synów, przodków dwunastu plemion izraelskich. Ale szukając w Księdze Rodzaju, znalazłam taki oto cytat:
Rdz 15, 18- 21
Wtedy to właśnie Pan zawarł przymierze z Abramem, mówiąc: «Potomstwu twemu daję ten kraj, od Rzeki Egipskiej aż do rzeki wielkiej, rzeki Eufrat, wraz z Kenitami, Kenizytami, Kadmonitami, Chetytami, Peryzzytami, Refaitami, Amorytami, Kananejczykami, Girgaszytami i Jebusytami».

Czy o to chodziło @Dezerterze ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Andej » 2019-04-02, 11:01

Na postawione pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź, albowiem Izraelici nie pochodzili od żadnego konkretnego ludu lub narodu. Albo inaczej, pochodzili od wielu. Przymierze z Abramem dało początek wspólnocie RELIGIJNEJ, a nie NARODOWEJ.
Wśród protoplastów byli potomkowie Kananejczyków, którzy osiedlili się w Egipcie a następnie stamtąd uciekli wraz z Egipcjanami (członkami rodzin, przyjaciółmi ...), z niewolnikami innych narodów, którzy też chcieli zmienić swe życie na lepsze. Przodkami Izraelitów było przeróżne plemiona koczowników zwane (sądzę , że pogardliwie) Hebrajczykami, których spotykali na swej drodze czy w Ziemi Obiecanej. Byli też Kananejczycy osiadli od wieków na tej ziemi. Nie można pominąć grup Filistynów asymilujących się w tej mieszaninie narodów i cywilizacji, połączonej religią.
Badania genetyczne dowodzą o tym, że lud Izraela powstał z mieszaniny wielu różnych ludów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Dezerter » 2019-04-02, 19:01

Przykro mi, ale Nie chodzi o Abrahama
Andej jest bardzo bliski, ale poproszę o cytat, jest w Biblii fragment, który jasno mówi o pochodzeniu od 1 narodu/ludu

Dodano po 48 minutach 49 sekundach:
Jestem na 99% pewny, że kiedyś trafiłem na ten cytat, ale szukam od godziny i nie mogę znaleźć, :-\ więc ...
przepraszam :ymblushing:
I uznaję odpowiedź @Magnolii, którą proszę o zadanie pytania
Ostatnio zmieniony 2019-04-02, 19:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-02, 19:09

Dziękuję za uznanie odpowiedzi, dzięki Tobie czytam coraz więcej Starego Testamentu ;)

Moje pytanie : Za którego króla izraelskiego, od Narodu Wybranego, odłączyło się dziesięć pokoleń?

sylvi91

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: sylvi91 » 2019-04-12, 11:56

No to ja się przyłączę, choć do Biblii jakiś już czas nie zaglądałem.

Wyszukiwarka stworzona przez Dominika podpowiada tak:
Oto wyrwę królestwo z ręki Salomona, a tobie dam dziesięć pokoleń.11, 32 Jedno tylko pokolenie będzie miał ze względu na Dawida, mego sługę, i ze względu na miasto Jeruzalem, które wybrałem ze wszystkich pokoleń Izraela
11, 34 Ale nie zabiorę z jego ręki całego królestwa. Choć zostawię go władcą do końca jego życia ze względu na mego sługę, Dawida, którego wybrałem za to, że zachowywał moje polecenia i prawa,11, 35 to jednak zabiorę królestwo z ręki jego syna i tobie dam te dziesięć pokoleń.
To odpowiedź brzmi: To się stało za króla Salomona.

Zaciekawiło mnie to "dziesięć pokoleń" i zacząłem szukać, coś więcej na temat.

Znalazłem taki tekst: http://www.zbawienie.com/10-pokolen.htm

Trochę mnie ogarniało zdziwienie, kiedy to czytałem, ale autor przedstawia tam całkiem racjonalne informacje dotyczące historii, "wędrówki" ludów i proroctw Biblijnych.
Choć czasem trudno dać wiarę w takie rzeczy, to tak jakby te całe "puzzle" zaczęły się bardziej układać w całość.

Od jakiegos czasu zastanawiało mnie jakich przodków Biblijnych mogli mieć obecni Słowianie. No tutaj autor zaskakuje. Ale faktycznie, to histora Polski sprzed czasu Chrztu to jest spowita we mgle. O rasie białej to wiedziałem w zasadzie, że określenie Caucasian jest czasem stosowane, ale nie łączyłem tego z faktami podanymi w Biblii i dalszymi odkryciami naukowymi.

Ale to taka uwaga na marginesie.

Jeśli Magnolia uzna odpowiedź za prawidłową, to rozumiem, że moja kolej na wymyślenie i zadanie pytania?
Ostatnio zmieniony 2019-04-12, 12:09 przez sylvi91, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-04-12, 14:28

Czy mógłbyś podać namiary na te cytaty? Bo nie jest to dobra odpowiedź, no i jak ja wpisuję do wyszukiwarki Dominika "dziesięć pokoleń" to wyskakuje mi poprawna odpowiedź. Doprecyzujmy z jakiej księgi pochodzą cytaty?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”