ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 954 razy
Otrzymał podziękowań: 764 razy
Re: ZAGADKI BIBLIJNE. Zabawa

Post autor: Magnolia » 2019-07-13, 14:57

Wj 2, 23 Po długim czasie umarł król egipski; Izraelici narzekali na swoją ciężką pracę i jęczeli, a narzekanie na ciężką pracę dochodziło do Boga. 24 I wysłuchał Bóg ich jęku, pamiętał bowiem o swoim przymierzu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem. 25 Spojrzał Bóg na Izraelitów i ulitował się nad nimi.

Wj 3, 1 Gdy Mojżesz pasał owce swego teścia, Jetry, kapłana Madianitów, zaprowadził [pewnego razu] owce w głąb pustyni i przyszedł do góry Bożej Horeb1. 2 Wtedy ukazał mu się Anioł Pański2 w płomieniu ognia, ze środka krzewu. [Mojżesz] widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. 3 Wtedy Mojżesz powiedział do siebie: «Podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku. Dlaczego krzew się nie spala?» 4 Gdy zaś Pan ujrzał, że [Mojżesz] podchodził, żeby się przyjrzeć, zawołał <Bóg do> niego ze środka krzewu: «Mojżeszu, Mojżeszu!» On zaś odpowiedział: «Oto jestem». 5 Rzekł mu [Bóg]: «Nie zbliżaj się tu! Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą3». 6 Powiedział jeszcze Pan: «Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba». Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga.
7 Pan mówił: «Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. 8 Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód4, na miejsce Kananejczyka4, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty. 9 Teraz oto doszło wołanie Izraelitów do Mnie, bo też naocznie przekonałem się o cierpieniach, jakie im zadają Egipcjanie. 10 Idź przeto teraz, oto posyłam cię do faraona, i wyprowadź mój lud, Izraelitów, z Egiptu». 11 A Mojżesz odrzekł Bogu: «Kimże jestem, bym miał iść do faraona i wyprowadzić Izraelitów z Egiptu?» 12 A On powiedział: «Ja będę z tobą. Znakiem zaś dla ciebie, że Ja cię posłałem, będzie to, że po wyprowadzeniu tego ludu z Egiptu oddacie cześć Bogu na tej górze».

@robbo1 prosze pisz Stwórca z dużej litery, zgodnie z pisownią języka polskiego.

Moja zagadka: Jak nazywała się żona Mojżesza i jego pierworodny?

Jr 31,3 Ukochałem cię odwieczną miłością
Ps 9,02 Chwalę Cię, Panie, całym sercem, opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła.

Tagi tematu:

Awatar użytkownika
robbo1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Post autor: robbo1 » 2019-07-14, 10:36

Słuszna uwaga odnośnie zapisu podanych wersetów.
Miało być Wyj.2:1;4:14;6:16-20
A na odpowiedź poczekam.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-07-16, 08:54

Kochani to jest bardzo prosta zagadka i nie powinna długo czekać na rozwiązanie.

Moja zagadka, powtórzę: Jak nazywała się żona Mojżesza i jego pierworodny? :-?

Ps 9,02 Chwalę Cię, Panie, całym sercem, opowiadam wszystkie cudowne Twe dzieła.

Awatar użytkownika
Eden
Dyskutant
Dyskutant
Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłał podziękowań: 33 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy

Post autor: Eden » 2019-07-16, 08:57

Wiem, ale nie powiem... (a może tylko myślę, że wiem - bo z pamięci nie napiszę, ale wiem, gdzie znaleźć)

"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany". 2Tm 3:16-17

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-07-16, 09:18

to szukaj

Awatar użytkownika
Eden
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Eden » 2019-07-16, 10:29

Mówisz i masz :ymhug:
Wj 18:2-4 bt5
Wówczas Jetro, teść Mojżesza, wziął żonę Mojżesza Seforę, którą ten odesłał,
i dwóch jej synów. Jeden z nich miał na imię Gerszom, bo powiedział [Mojżesz]: Jestem przybyszem w obcej ziemi.
Drugi zaś miał imię Eliezer, gdyż: Bóg mojego ojca był dla mnie pomocą i wyratował mnie od miecza faraona.

----
Czyli na pytanie: Jak nazywała się żona Mojżesza i jego pierworodny?
odp. brzmi: Fefora i Gerszom

To może zadam zagadkę taką:
Jakie było imię współpracownika ap. Pawła, którego on zostawił chorego w jednym z miast, gdzie przebywali? Pytanie "gratisowe": co to miasto?
:-\

"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany". 2Tm 3:16-17

Awatar użytkownika
Eden
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Eden » 2019-07-17, 20:43

Nie ma chętnych do odpowiedzi na pytanie: Jakie było imię współpracownika ap. Pawła, którego on zostawił chorego w jednym z miast, gdzie przebywali? Pytanie "gratisowe": co to za miasto?

Nie zaszkodzi używać tego narzędzia, aby coś wyszukać, coś zacytować:
https://biblia.apologetyka.com/search
Ostatnio zmieniony 2019-07-17, 20:43 przez Eden, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Eden
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Eden » 2019-07-18, 10:04

Uświadomiono mi, że zbyt trudne zagadki odstraszają... Zatem aby już tę moją rozwiązać, podpowiedź dam taką:
Zarówno imię chorego przyjaciela apostoła Pawła, jak i nazwa miejscowości, gdzie oni się rozstali, podane są w rozdziale 4-tym, a wersecie 20-tym. Ale nie podam nazwy Księgi, gdzie należy szukać... ;)
Powodzenia!

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-07-18, 11:44

2 Tm 4, 20 Erast pozostał w Koryncie, a Trofima pozostawiłem w Milecie chorego.

Uff, ciężkie to było, dzięki za podpowiedź. :)

Moja zagadka:
W jakim mieście swoją Księgę napisał Baruch?

Awatar użytkownika
robbo1
Aktywny komentator
Aktywny komentator

Post autor: robbo1 » 2019-07-18, 21:06

Wydaje się,że w czasie trzeciego przesiedlenia do Babilonii znalazł się wśród deportowanych z Egiptu do Babilonii i tam napisał swą księgę,która ni8 jest dziełem historycznym ,ale pod pewnymi względami liturgiczną i dydaktyczną,i którą w piątą rocznicę zburzenia stolicy żydowskiej odczytał wobec króla i ludu. Ba 1:1-14

Jeżeli to poprawna odpowiedź,zapytam,kto hojnie wspierał Dawida podczas ucieczki przed synem Absolomem,i co ten mu w zamian za to oferował?
Ostatnio zmieniony 2019-07-18, 21:07 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-07-18, 22:07

@@robbo1 aby uznać odpowiedź powinien paść cytat z Pisma św. Zasady gry dotyczą wszystkich.
Jak podasz cytat to uznam odpowiedź.

Awatar użytkownika
Eden
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Eden » 2019-07-21, 06:34

Temat jest fajny, szkoda, że nieaktywny zbytnio... Jak by go tu ożywić??... Hm.... Pomyślcie :)

Awatar użytkownika
robbo1
Aktywny komentator
Aktywny komentator

Post autor: robbo1 » 2019-07-21, 16:56

Przepraszam wydawało mi się ,że wystarczy podanie miejsca na temat,w którym jest zawarta odpowiedź.
Tak myślałem.
W wer.1 czytamy:
"Oto słowa księgi,które w Babilonie spisał Baruch....".

Dodano po 5 minutach 7 sekundach:
Jeżeli mogę to pozostając przy tej księdze w 2:2-3 czytamy:
"Nigdy jeszcze pod całym niebem nie zdarzyło się to,co się dokonało w Jerozolimie zgodnie z tym,co zostało zapisane w Prawie Mojżeszowym,że każdy z nas będzie zjadał ciało własnego syna i ciało własnej córki".
-Pytam,gdzie w prawie była tego zapowiedź,czy przestroga,że tak może być.
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2019-07-21, 17:01 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Eden
Dyskutant
Dyskutant

Post autor: Eden » 2019-07-21, 17:31

robbo1 pisze:
2019-07-21, 17:01
Jeżeli mogę to pozostając przy tej księdze w 2:2-3 czytamy:
"Nigdy jeszcze pod całym niebem nie zdarzyło się to,co się dokonało w Jerozolimie zgodnie z tym,co zostało zapisane w Prawie Mojżeszowym,że każdy z nas będzie zjadał ciało własnego syna i ciało własnej córki".
-Pytam,gdzie w prawie była tego zapowiedź,czy przestroga,że tak może być.
Dość makabryczna zagadka :-ss
Oto odpowiedź:
Biblia Warszawsko-Praska (1975/1997)
Kpł 26:27-30 br
Jeżeli i po tym nie będziecie Mnie słuchać i będziecie nadal występować przeciwko Mnie,
to ruszę na was z całym gniewem i ześlę na was znów siedem razy większą karę za wasze grzechy.
[Dojdzie do tego, że] będziecie jeść ciała waszych synów, jeść będziecie ciała waszych córek.
Zniszczę wysoko położone miejsca waszego kultu, porozwalam stele wzniesione na cześć słońca, ciała wasze porozrzucam między trupami waszych niecnych bożków, a moje serce odwróci się od was z odrazą.
-----
Proponuję taką zagadkę:
Co powiedział Jan Chrzciciel, gdy jego uczniowie donieśli mu, że już nie do niego, ale do Jezusa ciągną ludzkie rzesze?
#-o

Awatar użytkownika
Efezjan
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 59 razy

Post autor: Efezjan » 2019-07-21, 19:07

Na to Jan odrzekł: Człowiek nie może otrzymać niczego, co by mu nie było dane z nieba.Wy sami jesteście mi świadkami, że powiedziałem: Ja nie jestem Mesjaszem, ale zostałem przed Nim posłany.Ten, kto ma oblubienicę, jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca. Ta zaś moja radość doszła do szczytu.Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał.Kto przychodzi z wysoka, panuje nad wszystkimi, a kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i po ziemsku przemawia. Kto z nieba pochodzi, Ten jest ponad wszystkim.świadczy On o tym, co widział i słyszał, a świadectwa Jego nikt nie przyjmuje.Kto przyjął Jego świadectwo, wyraźnie potwierdził, że Bóg jest prawdomówny.Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a z niezmierzonej obfitości udziela /mu/ Ducha.Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce.Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz grozi mu gniew Boży.

J 3, 27-36.

Dobrze, Edenie?
Ostatnio zmieniony 2019-07-21, 19:08 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ