Upadek pierwszych ludzi

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
stokrotka

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: stokrotka » 2017-05-18, 10:27

Coraz mniej ludzi szuka Boga . Ba.. coraz mniej ludzi potrzebuje Boga. Wiara zaczyna przeszkadzać, stawać się uciążliwa. Internet jest bożkiem , bardzo atrakcyjnym w dziśiejszych czasach . Często powodem jest zagubienie się w świecie - bunt i zaprzeczanie podstawowym normom moralnym. Duży wpływ mają również media, które coraz bardziej bezlitośnie starają się dogryźć Kościołowi. Ręczne pisanie zanikło , a jak jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu ? niestety klawiatura zastapiła i to jest wielki błąd. Internet zawładnął życiem miliardów ludzi. Dla wielu stał się nieodzownym elementem egzystencji. Bardzo zmienił sposób komunikowania się ludzi ponieważ mamy częstszy kontakt, nasze rozmowy w postaci wymiany maili są bardziej powierzchowne i krótsze. Niebezpieczne staje się tworzenie sobie wyimaginowanego świata w Internecie, wiele by mozna pisać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Andej » 2017-05-18, 15:46

A może ilość przechodzi w jakość?

Ale myślę sobie, że w sumie niewiele się zmienia. Kiedyś wierzący był niemal każdy, bo było potrzeba wiele odwagi, aby ogłosić, że jest inaczej. Niestety, często były to pusta deklaracje. A wiara i wiedza religijna ograniczały się do znaku krzyża.

Teraz, coraz częściej, trzeba mieć odwagę, aby przyznać się do Boga.

Media opanowane niemal całkowicie przez lewicę walczą z przejawami wiary. Ośmieszają religie, począwszy od tej najpowszechniejszej (w danym regionie). Ośmieszają wartości. Relatywizują wszystko. I zmieniają znaczenia słów. Np. MAŁŻEŃSTWO. Kiedyś nikt nie miał wątpliwości. A teraz, każą uznawać, że to dowolne związki międzyludzki. Jeszcze krok, a słowo to będzie oznaczać także związki ze zwierzętami, zmarłymi i przedmiotami. Tak, jest przynajmniej jeden kraj, w którym możliwy jest ślub z przedmiotem. (Ciekawym jak strony wyrażają swoją wolę.)

Verba docent, exempla trahunt. To nasze zadanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Dezerter » 2017-05-27, 21:57

Damian907 pisze:
stokrotka pisze:
Piotrek pisze:Adam działał w warunkach trudnych, warunkach braku pisma, jako pierwszy człowiek. Wiarę w Boga przekazał swoim dzieciom. Piotrek.
Nie potrzebował żadnych Pism ponieważ był co dzień z Bogiem i z Nim rozmawiał.
Czemu dzisiaj tak nie ma?
Bo nie żyjemy w Raju.
Ale nie jest tak źle, bo mamy przecież Słowo i Ducha.
Ja o czym innym chciałem napisać ...
jakoś tak się utarło- przynajmniej w mojej świadomości, że praca jest karą za grzech pierworodny, a w Raju to było rajsko i bez pracy
tu dzisiaj do mnie dotarły takie Słowa
8 A zasadziwszy ogród w Eden5 na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. 9 Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła6.
(...)
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.
Dzisiejszy dzień spędziłem na uprawianiu i doglądaniu ogrodu ... ja to mam jednak rajskie życie :idea:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Andej » 2017-05-28, 08:55

Dezerter pisze:...
Dzisiejszy dzień spędziłem na uprawianiu i doglądaniu ogrodu ... ja to mam jednak rajskie życie :idea:
Quodlibet. Jeśli tak ma wyglądać rajskie ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Dezerter » 2017-05-28, 23:10

Andej pisze:
Dezerter pisze:...
Dzisiejszy dzień spędziłem na uprawianiu i doglądaniu ogrodu ... ja to mam jednak rajskie życie :idea:
Quodlibet. Jeśli tak ma wyglądać rajskie ...
Ok dla ciebie załatwię u Papy hamak miedzy drzewami, w cieniu - może być? ;-)
Ze Słowem się nie dyskutuje, tylko przyjmuje, lub nie :-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Andej » 2017-05-29, 08:34

Za hamak, dzięki. Ale jeszcze jakieś zimne napoje, ptaków śpiew i szum drzew.

A Słowo interpretuje się. Słowo musi zostać zrozumiane. A także musi dotrzeć do rozumu, a tam trącić odpowiednią strunę.

Rozumne przyjęcie Słowa jest początkiem dyskusji. A czasem także sporu, czy kłótni.

Nie wyobrażam sobie, żeby Bogu mogło zależeć na przyjęciu argumentu typu "tak, bo tak". Dar rozumu i wolnej woli zobowiązuje do konstruktywnej polemiki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Lenovo

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Lenovo » 2017-05-29, 11:35

Andej pisze: A Słowo interpretuje się. Słowo musi zostać zrozumiane. A także musi dotrzeć do rozumu, a tam trącić odpowiednią strunę.

Rozumne przyjęcie Słowa jest początkiem dyskusji. A czasem także sporu, czy kłótni.

Nie wyobrażam sobie, żeby Bogu mogło zależeć na przyjęciu argumentu typu "tak, bo tak". Dar rozumu i wolnej woli zobowiązuje do konstruktywnej polemiki.
Bardzo dobry post.... Może tylko dodam, że istotne znaczenie ma też, źródło przedstawianych dowodów. Biblia nie ma sobie równych, bo nie podlega osobistej interpretacji:"Gdyż przede wszystkim to wiecie, że żadne proroctwo Pisma nie wypływa z jakiejś osobistej interpretacji. 21?Albowiem proroctwo nigdy nie zostało przyniesione z woli człowieka, lecz ludzie mówili od Boga, uniesieni duchem świętym"(2 Piotra 1:20,21).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Andej » 2017-05-29, 19:48

Cytat dobry. Ale dotyczy genezy Pisma, a nie jego interpretacji.
Wszystko co czytamy i słyszymy podlega naszej interpretacji. Na tym polega rozumienie treści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Dezerter » 2017-06-02, 14:00

Andej pisze:Za hamak, dzięki. Ale jeszcze jakieś zimne napoje, ptaków śpiew i szum drzew.

A Słowo interpretuje się. Słowo musi zostać zrozumiane. A także musi dotrzeć do rozumu, a tam trącić odpowiednią strunę.

Rozumne przyjęcie Słowa jest początkiem dyskusji. A czasem także sporu, czy kłótni.

Nie wyobrażam sobie, żeby Bogu mogło zależeć na przyjęciu argumentu typu "tak, bo tak". Dar rozumu i wolnej woli zobowiązuje do konstruktywnej polemiki.
To dawaj Andeju twoje "zrozumienie i interpretacje":
8 A zasadziwszy ogród w Eden5 na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. 9 Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła6.
(...)
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.

- pisze to po powrocie z ogrodu ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Andej » 2017-06-02, 23:31

A ogrodem cały wszechświat.

Nie. Nie tyle interpretuję, ile wyciągam wnioski praktyczne. Jak żyć mam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Dezerter » 2017-06-02, 23:38

Nie zmienia to faktu, że mamy go uprawiać, więc się nie migaj i nie kręć nosem - mieliśmy uprawiać! i doglądać. ... w Raju.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Tomaszek » 2017-06-11, 13:01

Aron II pisze:
Tomaszek pisze:Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski. Rodzaju 3:6-7

Czy Waszym zdaniem to się w ogóle wydarzyło?
Z całą pewnością. Mówi o tym Biblia. A Pan Jezus powiedział w modlitwie do Ojca:

"Słowo Twoje jest prawdą" (Jana 17:17).
Dzięki za odpowiedź.
Co Waszym zdaniem oznacza to poznanie dobra i zła? O co chodzi z tym drzewem poznania, dlaczego było zakazane?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-06-11, 21:43

"Poznanie" oznacza w starożytnych tekstach semickich panowanie nad tym, co się poznaje.
Innymi słowy, Pierwsi Rodzice pozwolili sobie na własne (w sensie: niezależne od Boga) decydowanie co jest dobre a co złe.
Czyli dobre/złe nie jest to co Bóg ustanowił, lecz tak jak oni uważali.
Co jest prapoczątkiem każdego niemal grzechu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Andej » 2017-06-11, 22:04

Sedno tkwi w słowach:
Marek_Piotrowski pisze:... decydowanie co jest dobre a co złe...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Upadek pierwszych ludzi

Post autor: Tomaszek » 2017-06-12, 07:22

Czyli "poznanie" oznaczałoby tutaj stanie się ekspertem lub sędzią albo panem dobra i zła. Ciekawe. Spotkałem się już z tym wyjaśnienem. Natknąłem się tez na inne.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”