Potop

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-28, 21:57

A który Chrystus, ten duchowy czy ten z materii, nauczał aby nie osądzać drugiego człowieka?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-29, 10:07

Tomaszek pisze:A który Chrystus, ten duchowy czy ten z materii, nauczał aby nie osądzać drugiego człowieka?
Uważasz się za chrześcijanina, zapewne potwierdzisz. Ja również, czyli obydwoje wierzymy/ufamy Bogu. Zobacz więc co napisał apostoł do kościoła w Koryncie ?
? Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? ?
[1 Kor 5;12 BT].
Chyba płynie jasny wniosek że wierzący nawzajem mogą się oceniać ?
I DALEJ.
? Czy nie wiecie, że święci będą sędziami tego świata? A jeśli świat będzie przez was sądzony, to czyż nie jesteście godni wyrokować w tak błahych sprawach?Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów? O ileż przeto więcej sprawy doczesne! ?
[1 Kor 6;2-3 BT].

Co powiesz teraz, czy nadal twierdzisz że nie wolno osądzać postawy osoby mieniącej się jako brat w Chrystusie ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-29, 12:49

Zobacz więc co napisał apostoł do kościoła w Koryncie ?
? Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? ?
[1 Kor 5;12 BT].
Chyba płynie jasny wniosek że wierzący nawzajem mogą się oceniać ?
I DALEJ.
? Czy nie wiecie, że święci będą sędziami tego świata? A jeśli świat będzie przez was sądzony, to czyż nie jesteście godni wyrokować w tak błahych sprawach?Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów? O ileż przeto więcej sprawy doczesne! ?
[1 Kor 6;2-3 BT].

Co powiesz teraz, czy nadal twierdzisz że nie wolno osądzać postawy osoby mieniącej się jako brat w Chrystusie ?
_______
Zupełnie nawiasem mówiąc to nie trzymamy się tematu o Potopie. Co zaś do Twojego postu, to widzę brak spójności wypowiedzi.
Otóż nie uważasz się za współbrata Katolików. A jednocześnie powołujesz się na tekst, który ma dać Ci, Twoim zdaniem, prawo do sądzenia tych, którzy są wewnątrz.
Jeżeli więc sądzisz Katolików gdyż są wewnątrz, automatycznie czynisz się ich współbratem.

Drugi tekst mówi, że święci będą sądzić ten świat.
Najpierw udowodnij, że jesteś świętym. A w tym celu, na początek podaj swoje wyznanie. Bo na razie to strzelasz z ukrycia, w plecy. Przedstaw się to wtedy przyjrzymy się Twojemu Kościołowi.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-29, 16:01

Tomaszek pisze:
Zupełnie nawiasem mówiąc to nie trzymamy się tematu o Potopie. Co zaś do Twojego postu, to widzę brak spójności wypowiedzi.
Otóż nie uważasz się za współbrata Katolików. A jednocześnie powołujesz się na tekst, który ma dać Ci, Twoim zdaniem, prawo do sądzenia tych, którzy są wewnątrz.
Jeżeli więc sądzisz Katolików gdyż są wewnątrz, automatycznie czynisz się ich współbratem.

Drugi tekst mówi, że święci będą sądzić ten świat.
Najpierw udowodnij, że jesteś świętym. A w tym celu, na początek podaj swoje wyznanie. Bo na razie to strzelasz z ukrycia, w plecy. Przedstaw się to wtedy przyjrzymy się Twojemu Kościołowi.
Powracając do tematu wątku.
Rozumiem że dla Ciebie Potop jest autentycznym wydarzeniem. W związku z tym, jak zinterpretujesz wypowiedz Mistrza z 24 rozdziału Ewangelii Mateusza, gdzie porównuje tę tragedię ze Swoim drugim Przyjściem ?

Być może trochę przez grzeczność, żeby nie nazywać Was światem, tak napisałem.
Zadajesz dość bezpośrednie pytania, ale odpowiem.
Biblia upoważnia mnie do nazywania się świętym. Ale nie będę tego rozwijać, bo zrobi się drugi wątek. No chyba że założysz ?
Wywodzę się z kościoła Zielonoświątkowego, lecz nie jestem od pewnego czasu członkiem. Głównie z powodu Ekumenii, której jestem przeciwny. Tak więc można określić mnie jako niezrzeszony.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-29, 16:48

Rozumiem, że ten brak zrzeszenia to stan przejściowy. Rozumiem, że poszukujesz bardziej odpowiedniego dla siebie ugrupowania, środowiska. List do Hebrajczyków mówi aby nie opuszczać wspólnych zgromadzeń. Czyli człowiek biblijny nie powinien być sam.

Co zaś do Twojego pytania. Potop to zupełnie inne wydarzenie, niż to o czym mówi Mt 24. Podobieństwo jest takie, że czekają ludzkość straszne wydarzenia. Straszne dla ludzi bezbożnych. Ludzie sprawiedliwi mogą spodziewać się wybawienia. Podobnie jak Noe doznał takowego. Noe żył wiarą. Uwierzył Bogu, że ześle potop i spełnił polecenie zbudowania arki.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-30, 17:35

Tomaszek pisze:Rozumiem, że ten brak zrzeszenia to stan przejściowy. Rozumiem, że poszukujesz bardziej odpowiedniego dla siebie ugrupowania, środowiska. List do Hebrajczyków mówi aby nie opuszczać wspólnych zgromadzeń. Czyli człowiek biblijny nie powinien być sam.

Co zaś do Twojego pytania. Potop to zupełnie inne wydarzenie, niż to o czym mówi Mt 24. Podobieństwo jest takie, że czekają ludzkość straszne wydarzenia. Straszne dla ludzi bezbożnych. Ludzie sprawiedliwi mogą spodziewać się wybawienia. Podobnie jak Noe doznał takowego. Noe żył wiarą. Uwierzył Bogu, że ześle potop i spełnił polecenie zbudowania arki.
Zgadza się że bez społeczności z innymi wierzącymi nie można zbyt długo funkcjonować.

Masz racje pisząc że będzie to straszne dla bezbożnych, ale o wiele straszniejsze będzie dla tych którzy uważają się za chrześcijan.
W urywku gdzie jest mowa o zabraniu jednych i pozostawieniu innych, myślę że chodzi o tych co są dla Boga letni...nie tylko o zupełnie negujących Go.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-30, 17:53

A co sądzisz o samym opisie potopu w Biblii? Wiesz, chcę się z Tobą i z innymi forumowiczami podzielić takim lingwistycznym, ale i smutnym spostrzeżeniem. Otóż o Noem (hebrajskie Noach) czytamy, że
Noe był mężem sprawiedliwym, nieskazitelnym wśród swojego pokolenia. NP Rdz 6:9

Po hebrajsku mamy tu: ???? ????? ??????? ??????? ????? ??????????? Noach isz cadik tamim haja bedorotaw

Cadik czyli sprawiedliwy. Tamim - nieskazitelny. Od tego słowa mamy: Urim i Tumim (to drugie określenie nawiązuje do doskonałości a pierwsze do światła). We współczesnym hebrajskim "tamim" oznacza, kto zgadnie? Odpowiedź: naiwny, prostoduszny.

Istnieje powszechne przekonanie, że znajomość języka hebra
jskiego pomaga w zrozumieniu Biblii. Owszem, ale nie tego współczesnego jak widać. Słyszałem, jak pewien rabin stwierdził, że znajomość tzw. ivrit modernit wręcz przeszkadza w zrozumieniu świętej nauki.
Inny przykład już spoza historii Noacha. Anochi - oznacza "Ja" po aramejsku. Od tego słowa zaczyna się Dekalog: Ja jestem..... We współczesnym hebrajskim słowo to oznacza: egoistyczny, samolubny, angielskie: selfish.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

tarczawiary

Re: Potop

Post autor: tarczawiary » 2016-06-21, 21:50

Wg mnie potop był rzeczywistym wydarzeniem, tak jak np. historia Jonasz, który był trzy dni i noce we wnętrzu wieloryba. Potop jest zresztą ważnym, wręcz kluczowym elementem przez którego wyginęły dinozaury, ludzie zaczęli żyć krócej itd.
Co do Jonasza to sam Pan Jezus mówi, że to zdarzyło się naprawdę: "Pokolenie złe i cudzołożne znaku żąda, ale nie otrzyma innego znaku jak tylko znak Jonasza proroka, albowiem jak Jonasz był w brzuchu wieloryba trzy dni i trzy noce, tak i Syn Człowieczy będzie w łonie ziemi trzy dni i trzy noce" - Mt.12:39-40
Jaabes pisze:Wywodzę się z kościoła Zielonoświątkowego, lecz nie jestem od pewnego czasu członkiem. Głównie z powodu Ekumenii, której jestem przeciwny.
Popieram cię, ja również jestem przeciwnikiem ekumenii, ponieważ jest to nawiązywanie kompromisów ze światem
Pozdrawiam w Panu :)

konik

Re: Potop

Post autor: konik » 2016-06-21, 23:32

Tarczo wiary - ale uzasadnienie podajesz troche sprzeczne : mieszasz historie biblijne ( ktore same w sobie nie mowie, czy sa alegoria, czy faktem - op tym mowia rozne interpretacje), a do tego dodajesz juz fakty pozabiblijne i ustalenia odkryc nauk oprzyrodniczych.
Skad sie wziely dinozaury? Skad ustalenia, ze po potopie cos sie zmienilo na to, co teraz, a przed potopem bylo inne i w jaki sposob inne? O tym w Biblii nie ma.

Ps: a co do ekumenii - uzywajac pieniedzy nawiazujesz kompromis ze swiatem. Wiec jak to jest? A babilonski wladca Cyrus jest w biblii okreslony jako ... no wlasnie - znasz jak jest okreslony? A przeciez to püoganin.
A jozef w Egiopcie - wykonywal swoja sluzbe panstwowoa na rzecz poganskiego wladc ... i byl druga osoba w panstwie - tu juz ekumenia cala geba we wspolpracy nz faraonem na rzecz Egiptu. A Pan mu blogoslawil.
Twoje stanowisko to nie stanie przy boku Pana, ale utoniecie we wlasnych uprzedzeniach. Mam nadzieje ze umiesz plywac, albo choc ktos rzuci Ci jakies tam kolo ratunkowe :-P

Pozdrawiam ekumenicznie ;-)

Aron II

Re: Potop

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 12:53

Potop nie jest żadnym mitem, ani alegorią, ani metaforą. Pan Jezus - mówiąc o Potopie i świecie przedpotopowym - mówił co widział z nieba. To naprawdę się wydarzyło. Jeśli ktoś w to nie wierzy nie jest tak naprawdę chrześcijaninem, gdyż podważa to, czego uczył Pan Jezus.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Potop

Post autor: Dezerter » 2016-08-10, 21:48

Aron II pisze:Potop nie jest żadnym mitem, ani alegorią, ani metaforą. Pan Jezus - mówiąc o Potopie i świecie przedpotopowym - mówił co widział z nieba. To naprawdę się wydarzyło. Jeśli ktoś w to nie wierzy nie jest tak naprawdę chrześcijaninem, gdyż podważa to, czego uczył Pan Jezus.
Potopy miejscowe, ograniczone terytorialnie, zdarzały się wielokrotnie na Bliskim Wschodzie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aron II

Re: Potop

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 21:50

Dezerter pisze: Potopy miejscowe, ograniczone terytorialnie, zdarzały się wielokrotnie na Bliskim Wschodzie
Czy o takim Potopie mówił Pan Jezus? Jak myślisz?

konik

Re: Potop

Post autor: konik » 2016-08-10, 21:53

Ja czyli kon nie neguje potopu. Choc co do szczegolow to nie ma zgody - mowa jest o regionach srodkowej Azji. A gdzei Ameryki,l Australia, Afryka ...
Tu pozostaje tylko gdybanie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Potop

Post autor: Dezerter » 2016-08-10, 22:51

Aron II pisze:
Dezerter pisze: Potopy miejscowe, ograniczone terytorialnie, zdarzały się wielokrotnie na Bliskim Wschodzie
Czy o takim Potopie mówił Pan Jezus? Jak myślisz?
Myślę, że nie potop w tym co mówił Jezus jest najważniejsze. Jezus nauczał nie o potopie a o czym innym - znasz Pismo więc wiesz o czym mówił Jezus
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”