Potop

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Potop

Post autor: Tomaszek » 2015-09-17, 23:01

Potop to jedno z wydarzeń opisanych w Biblii. Co macie do powiedzenia w tym temacie? Na co moim zdaniem zwrócić uwagę, choć na pewno nie wyczerpię tematu.
1) Co mówi na temat potopu Księga Rodzaju
2) Bohaterowie tego wydarzenia - naturalnie głównym bohaterem jest Noe
3) Nowy Testament o Potopie - interpretacja, symbolika
4) Czy i co pisali na ten temat Ojcowie Kościoła
5) Potop w literaturze pozabiblijnej, na przykład epos o Gilgameszu (podobieństwa i różnice)

Jednym słowem temat rzeka, tak niezmierzony jak wody potopu.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-19, 09:49

Dla mnie osobiście w zagadnieniu tym najważniejsze jest porównanie tej globalnej tragedii do Jego drugiego Przyjścia, które to będzie całkowitą realizacją zbawienia które przecież zaczyna się w chwili nawrócenia ? pokuty ? nowego narodzenia.
? A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki,i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. ?
[Mt 24;37-39 BT].
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-20, 21:37

Dla mnie z potopu najważniejsze jest zakończenie czyli tęcza i obietnica:
Przymierze Boga z Noem

20 Noe zbudował ołtarz dla Pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych złożył je w ofierze całopalnej na tym ołtarzu. 21 Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: ?Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości1. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. 22 Będą zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia: siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc?.

Dla mnie ta mityczna opowieść o potopie jest po to by przekazać Prawdę wiary następującą (nie twierdzę, że tylko tą)
Jako ludzie jesteśmy grzeszni i skłonni do grzechu - taka nasza skażona natura po grzechu pierworodnym. Bóg to wie i dopuszcza nas takich jakich jesteśmy do Przymierza ze sobą. Przymierza , które zawarł ze wszystkimi ludźmi na Ziemi
9
1 Po czym Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: ?Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię. 2 Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo powietrzne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie. 3 Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. 4 Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia1. 5 Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie2 - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.
6 [Jeśli] kto przeleje krew ludzką
przez ludzi ma być przelana krew jego,
bo człowiek został stworzony na obraz Boga3.
,
7 Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się; zaludniajcie ziemię i miejcie nad nią władzę?.
(...) 12 Po czym Bóg dodał: ?A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy:

Cytaty z Biblii tysiąclecia Księga rodzaju rozdział 8 i 9
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-22, 12:49

Dezerter pisze: Dla mnie ta mityczna opowieść o potopie jest po to by przekazać Prawdę wiary następującą (nie twierdzę, że tylko tą)
Jeśli uważasz że Potop jest mitem, to czy drugi Powrót Syna Człowieczego jako Króla (nie dzidziusia) też jest mitem. Bo przecież mówi że będzie tak samo jak podczas Jego Przyjścia ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-22, 19:59

a jak powiem
Tak jak Wanda nie chciała Niemca, tak my mówimy nie dla niemieckiego wykupu ziemi
to to znaczy, że nie wierzę w wykup ziemi? czy jestem za wykupem? :-P
co to za logika bezpodstawna?
a Wanda była postacią mityczną

a rozumiesz tą przypowieść, którą cytujesz?
co będzie "tak samo" ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-23, 18:01

Rozumiem że uważasz że Jezus odpowiada przypowieścią na konkretne pytanie uczniów o końcu świata i jakie będą tego znaki...Ciekawe...to znaczy że cały ten 24 rozdział jest metaforą ?
Dlaczego więc naukę wygłoszoną i zapisaną w Ewangelii Jana w szóstym rozdziale przyjmujesz dosłownie ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-23, 21:57

Jaabes pisze:Rozumiem że uważasz że Jezus odpowiada przypowieścią na konkretne pytanie uczniów o końcu świata i jakie będą tego znaki...Ciekawe...to znaczy że cały ten 24 rozdział jest metaforą ?
Dlaczego więc naukę wygłoszoną i zapisaną w Ewangelii Jana w szóstym rozdziale przyjmujesz dosłownie ?
Jezus im odpowiedział konkretnie, że
z przyjściem jego będzie tak samo jak z potopem,
czyli
nikt się nie będzie wierzył i nikt go się nie będzie spodziewał, poza nielicznymi
teraz rozumiesz tą przypowieść/opowieść/porównanie?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-25, 17:48

Dezerter pisze: Jezus im odpowiedział konkretnie, że
z przyjściem jego będzie tak samo jak z potopem,
czyli
nikt się nie będzie wierzył i nikt go się nie będzie spodziewał, poza nielicznymi
teraz rozumiesz tą przypowieść/opowieść/porównanie?
Według Twojego rozumowania, to z ponownym Przyjściem Jezusa będzie tak metaforycznie, podobnie jak było metaforycznie z Potopem. Czy nie dostrzegasz bezsensu takiego podejścia ? A jak już Potop jest metaforą, to co przedstawia ? Może w ten sposób znajdziesz, pokażesz mi sens ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-26, 13:01

Może się ośmieszę, ale ja wierzę w prawdziwość historii o potopie. Podobnie wierzę w to, że Jonę połknęła ryba. Po prostu wierzę.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-26, 16:42

Tomaszek pisze:Może się ośmieszę, ale ja wierzę w prawdziwość historii o potopie. Podobnie wierzę w to, że Jonę połknęła ryba. Po prostu wierzę.
Nie wiem jak odbiorą takie stanowisko Twoi współwyznawcy. Ja jednak dziękuję Bogu że tak wierzysz. Gdyż zapisy starotestamentowe, a zwłaszcza opis stworzenia świata jest fundamentem...a jak są kiepskie fundamenty to chyba każdy wie ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-26, 17:27

Co rozumiesz przez "współwyznawcy"?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-27, 09:10

Tomaszek pisze:Co rozumiesz przez "współwyznawcy"?
Normalnie i zrozumiale dla wszystkich, czyli ci co wierzą w :
- to że w materii (opłatek) jest cały i żywy Chrystus
- to że oprócz Syna Bożego jako pośrednika do Boga Ojca jest jeszcze wielu innych
- to że poza Biblią są jeszcze inne zapisy wskazujące drogę zbawienia

I inne...
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-27, 23:06

Jaabes pisze:
Dezerter pisze: Jezus im odpowiedział konkretnie, że
z przyjściem jego będzie tak samo jak z potopem,
czyli
nikt się nie będzie wierzył i nikt go się nie będzie spodziewał, poza nielicznymi
teraz rozumiesz tą przypowieść/opowieść/porównanie?
Według Twojego rozumowania, to z ponownym Przyjściem Jezusa będzie tak metaforycznie, podobnie jak było metaforycznie z Potopem. Czy nie dostrzegasz bezsensu takiego podejścia ? A jak już Potop jest metaforą, to co przedstawia ? Może w ten sposób znajdziesz, pokażesz mi sens ?
Nie przekręcaj sensu mojej wypowiedzi - nigdzie w niej nie piszę!, że "z ponownym Przyjściem Jezusa będzie tak metaforycznie" - więc bezsensowne to jest zrozumienie (a raczej niezrozumienie) mojego postu więc spróbujmy jeszcze raz:
Jezus im odpowiedział konkretnie, że
z przyjściem jego będzie tak samo jak z potopem,
czyli
nikt się nie będzie wierzył i nikt go się nie będzie spodziewał, poza nielicznymi
teraz rozumiesz tą przypowieść/opowieść/porównanie?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-28, 07:04

Jaabes pisze:
Tomaszek pisze:Co rozumiesz przez "współwyznawcy"?
Normalnie i zrozumiale dla wszystkich, czyli ci co wierzą w :
- to że w materii (opłatek) jest cały i żywy Chrystus
- to że oprócz Syna Bożego jako pośrednika do Boga Ojca jest jeszcze wielu innych
- to że poza Biblią są jeszcze inne zapisy wskazujące drogę zbawienia

I inne...
Czyli zawężasz krąg współwyznawców siebie z niego wyłączając? Czyli nie chcesz należeć do wielkiej rodziny chrześcijańskiej?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-28, 16:11

Tomaszek pisze:
Czyli zawężasz krąg współwyznawców siebie z niego wyłączając? Czyli nie chcesz należeć do wielkiej rodziny chrześcijańskiej?
Należę do wielkiej rodziny chrześcijańskiej, do takiej co czci Boga w duchu ludzkim i Duchu Świętym. Niestety jest liczna grupa chrześcijan która wyznaje Chrystusa w materii. Niestety jest to inny Chrystus.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”