Gdzie te ogniwa pośrednie?

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 11:02

Temat Judasza uważam za zamknięty; nie mam nic więcej do powiedzenia - bo powiedziane zostało (pan Lewandowski dobrze się spisał; szkoda, że pan Piotrowski nie jest jemu równy).
Marku w kółko o to samo pytając, pokazujesz, że nie chcesz nawet uwzględnić, że wyjaśnienie Lewandowskiego jest dobre, bo chciałbyś, żeby to Twoje było jedynie słuszne...
To sobie chciej, na szczęście są ludzie o naprawdę otwartych umysłach, które nie traktują po macoszemu Pisma św.!
:-l
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-20, 11:45

Jordan pisze:Temat Judasza uważam za zamknięty; nie mam nic więcej do powiedzenia
Czyli nie masz nic do powiedzenia - bo NIC na ten temat nie powiedziałeś.
- bo powiedziane zostało (pan Lewandowski dobrze się spisał; szkoda, że pan Piotrowski nie jest jemu równy).
Marku w kółko o to samo pytając, pokazujesz, że nie chcesz nawet uwzględnić, że wyjaśnienie Lewandowskiego jest dobre, bo chciałbyś, żeby to Twoje było jedynie słuszne...
Tyle że ja nie pytam o "wyjaśnienie" tylko o konkretną, Twoją odpowiedź:
1.Jak umarł Judasz?
2.Kto kupił ziemię za srebrniki?


---------------------
Co do tytułu wątku: nie wiem czy wiesz Jordanie, że (w przeciwieństwie do twierdzeń różnych entuzjastów z YouTube w których się wsłuchujesz) znaleziono całe mnóstwo "ogniw pośrednich", a nawet takie ciekawostki, jak szkielet chłopca będącego dzieckiem neardentalki i homo sapiens.
Jeden z wielu przykładów
Obrazek

...ale zabrnąłem za daleko. Nie jest bowiem istotne (z punktu widzenia wiary), czy ewolucja jest prawdziwa czy nie (w tej chwili wiemy że jako taka tak, natomiast wiele jej mechanizmów i szczegółów zapewne jest do odkrycia) , tylko to, że Biblia ani jej nie wspiera, ani nie wyklucza.
Ostatnio zmieniony 2017-08-20, 11:54 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 11:54

Marek_Piotrowski pisze:Czyli nie masz nic do powiedzenia - bo NIC na ten temat nie powiedziałeś.
Nie wstyd Ci tak bredzić?! Czy danie odpowiedzi, poprzez zacytowanie kogoś, nie jest odpowiedzią? Może dla Ciebie nie być - dla mnie jest i kropka.
Tak Cię boli, że pan Lewandowski, katolik, jak Ty, ma "śmiałość" mieć inne zdanie od Ciebie?! To z nim dyskutuj o tym, mi daj spokój, bo odpowiedź już dostałeś kilka razy; zmień okulary, jak ich nie widzisz... :p
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-20, 12:28

Nie jest odpowiedzią na moje pytanie - zacząłeś już przytaczać wytłumaczenie w przewidywaniu tego co napiszę, gdy odpowiesz - ale odpowiedzi nadal nie udzieliłeś. Nadal się nie dowiedziałem, co twierdzisz w odpowiedzi na pytania:
1.Jak umarł Judasz?
2.Kto kupił ziemię za srebrniki?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 12:49

Marek_Piotrowski pisze:1.Jak umarł Judasz?
Na śmierć!
Marek_Piotrowski pisze:2.Kto kupił ziemię za srebrniki?
Nowy właściciel.

Ależ Cię boli, ale uwiera, że pan Lewandowski inaczej wierzy niż Ty... Ale cierpisz z tego powodu! Aż Ci zaczynam współczuć... :-ss
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Andej » 2017-08-20, 13:08

Lubię dowcip. Doceniam tę formę kapitulacji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 13:13

Andej pisze:Lubię dowcip. Doceniam tę formę kapitulacji.
I Tobie też przykro, że ktoś z waszego grona - pan Lewandowski - ma inne zdanie niż tutejszy "dyrechtor"? No patrz, toć i Ciebie musiem ziałować, niebolaku...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Benjamin » 2017-08-20, 21:07

I ja, i inni na forum, i pan Lewndowski ma prawo miec odmienne zdanie w okreslonych kwestich.
Czy jest ono miarodajne?
Aby sie tego dowiedziec, wymieniamy poglady i probujemy zblizyc sie do poznania spraw Bozych.
Po drodze pozbywamy sie tych ppogladow, ktore sa oparte na falszywych zalozeniach, dopracowujemy ( na ile to mozliwe) te poglady, co do ktorych sa rozbieznosci, a na niektore wogole nie jestesmy w stanie dac jednoznaczenej odpowiedzi. Clou polega na tym, aby odrzcic falsz i klamstwo, a pozostac przy roznych prawdopodobienstwach, nawet jesli sie one wzajemnie wyklaczac moga, choc nie sa sprzeczne z okrelonymi mozliwymi kierunkami realizacji.
Nawet Pan Jezus tak tlumaczyl wiele spraw.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-21, 10:25

I jest to OK, póki nie myli się swojej interpretacji ze Słowem Bożym i nie odsądza od czci i wiary reszty.
O tym zagrożeniach pisał św.Augustyn:
  • na wstępie przypomina iż wielu niechrześcijan posiada fachową wiedzę ?o ziemi, o niebie, o innych elementach tego świata, o ruchu i pozycji gwiazd, o ich rozmiarach albo wzajemnym położeniu, o zaćmieniach Słońca i Księżyca?
  • następnie zwraca uwagę na ?wielkie szkody i niebezpieczeństwo, gdyby chrześcijanin wygadywał głupstwa?
  • W związku z tym ?należy (...) unikać sytuacji, gdy inni, widząc, że chrześcijanin myli się ? jak to się mówi ? o całe niebo, z trudem powstrzymywaliby śmiech?
    Dlaczego? Dlatego że "boimy się śmieszności ze względu na to, że głosimy Słowo Boze"?
    Nic podobnego. Powód do unikania takich sytuacji jest całkowicie inny: ?najbardziej zawstydzające jest nawet nie to, że wyśmiewają się z człowieka, który błądzi, ale że ci, którzy nie podzielają naszej wiary, myślą, że to nasi [biblijni] autorzy głoszą takie rzeczy, a wtedy ? z wielką szkodą dla tych, o których zbawienie zabiegamy ? krytykują tych autorów jako niedouczonych i odrzucają ich?
    Innymi słowy, podawanie jakichś bzdur za naukę biblijną powoduje, że - zamiast skompromitować tego, kto opowiada głupstwo, zupełnie niewinnie kompromituje się Biblię - z wielką szkodą dla ewangelizacji.
    ?Jeśli przychwycą chrześcijanina na błędzie w tych sprawach, które świetnie znają, jeśli usłyszą, jak wygłasza on swoje niemądre opinie, powołując się na nasze Pismo Święte, jakże będą mogli uwierzyć temu Pismu, gdy mówi o zmartwychwstaniu umarłych, o nadziei życia wiecznego i o królestwie niebieskim, skoro uważają stronice Biblii za pełne błędów w tych sprawach, które możne poznać przez doświadczenie i niezawodne rozumowanie?
    (...)
    Nie sposób wprost wyrazić, jakim źródłem kłopotów i smutku dla roztropnych wierzących są tacy lekkomyślni i zarozumiali chrześcijanie, kiedy zostaną przychwyceni na opiniach błędnych i fałszywych przez tych, którzy nie uznają autorytetu Pisma Świętego"

    Najgorzej jest, jesli tacy ludzie dalej brną w te swoje mniemania, coraz bardziej kompromitując wiarę:
    ?Wtedy, aby obronić to, co jawnie fałszywie mówili z lekkomyślną nieroztropnością, próbują powoływać się na Pismo Święte jako dowód. Nawet cytują z pamięci całe długie fragmenty, o których myślą, że wspierają ich wypowiedzi, ?nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani na czym się opierają? (1 Tm 1,7)?
  • jaką zatem drogę poleca św.Augustyn w takich sprawach?
    Trzeba się niekiedy pogodzić z prawdą, iż to co w swym zapale przypisywaliśmy (na podstawie własnego rozumienia) Biblii ?nigdy nie znajdowało się w Piśmie Świętym, ale było tylko opinią ludzką wynikającą z niewiedzy?
    Dlaczego?
    Ano dlatego, że ?W sprawach, o których mówi Pismo Święte, a które są niejasne i przekraczają nasze horyzonty, możliwe są niekiedy różne interpretacje bez zagrożenia dla wiary, którą otrzymaliśmy"
    Możemy sobie teoretyzować i snuć różne hipotezy. Ale do czasu: ?Nie będzie nic sprzecznego z wiarą w takim przypuszczeniu, chyba że bezbłędna prawda [nauk przyrodniczych] zaprzeczy temu. Gdyby zaś tak się stało, to by znaczyło, że nauczania tego nie było nigdy w Piśmie Świętym, ale była to tylko opinia wysunięta wskutek niewiedzy człowieka?
  • Znakomitym podsumowaniem (które powinien sobie wypisać nad biurkiem każdy czytelnik Pisma Świętego) są słowa o bronieniu własnego rozumienia Biblii (nawet wbrew stwierdzonym faktom naukowym: ?Nie byłaby to walka o nauczanie płynące z Biblii, ale o nauczanie nasze własne: pragnęlibyśmy nagiąć jej nauki do naszych, podczas gdy to nasze nauki winniśmy nagiąć do Pisma Świętego?
    Aż się sam nasuwa cytat: "gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, [znaczy to, że] tego Pan do niego nie mówił, lecz w swoim zuchwalstwie powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał."
Te uwagi Augustyna wydają mi się bardzo rozsądne.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-21, 10:58

Nie mam już zamiaru powracać do tego, co już zostało powiedziane (ileż można w "koło wojtek"?), ale dla własnego dobrego samopoczucia, chcę tylko się wytłumaczyć z tego, że tak intensywnie chciałem Was przekonać, że należy Księgę Rodzaju traktować jako przekaz historyczny...

Już o tym pisałem, iż jest tak, że nie umiem zrozumieć, jak można godzić ewolucjonizm (w dowolnej postaci), z wiarą, że Bóg-Stwórca powołał wszystko do istnienia Swoim słowem (Słowem)?
Mi się to po prostu kłóci ze sobą, stąd mój zapał przekonania Was do tego; a to za pomocą świadectwa z Biblii, że śmierć to wynik przeklęcia Ziemi przez Boga, po grzechu Adama... a to, że nic nie wskazuje na to, że Pan Jezus i Apostołowie, traktowali zapis z Księgi Rodzaju na zasadzie "poematu", czy jakiejś alegorii (a nawet mitu)...
No, sorry, nie umiem tego pogodzić!
Wy "umiecie", ale gratulować Wam nie będę! :-q

Rozejść nam się trzeba w tym temacie, aby sobie nie psuć nerwów.
Zdrowia życzę!
A jeśli ktoś jest obrażony na mnie, to proszę powiedzieć... - już teraz przepraszam :)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Andej » 2017-08-21, 14:26

Jordan pisze:... tak intensywnie chciałem Was przekonać, że należy Księgę Rodzaju traktować jako przekaz historyczny...
I tu pies pogrzebany. Ja traktuję całe Pismo Święte jak drogowskaz, Objawienie i wskazanie Drogi. Dla mnie jest to Historia Zbawienia. A do tego dotycząca nie tylko historii zamierzchłej, ale też przyszłej. A dla mnie, w szczególności, teraźniejszej. Z Biblii czerpię natchnienie, wiarę i szukam wskazówek.

Natchniony pisarz posługiwał się opisami historycznymi, zdarzenia osadzone w czasie i miejscu jedynie dla ułatwienie zrozumienia przekazu. Treścią Pisma jest WOLA BOŻA.

Uwaga: Powyżej przedstawiłem swoje subiektywne i prywatne podejście. Nie jest wykładnią Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”