Gdzie te ogniwa pośrednie?

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-17, 13:24

Pokaże to ilu mamy niedouków.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-17, 13:24

Marek_Piotrowski pisze:Pokaże to ilu mamy niedouków. Zarówno w dziedzinach nauk przyrodniczych, jak i w biblistyce

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-17, 16:20

A zgaduj, zgadula... :ymdaydream:
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Andej » 2017-08-17, 22:06

Ja bym jeszcze dodał pytanie o
agnostyczną ewolucję,
materialistyczna ewolucję
dialektyczną ewolucję
i kilka innych ...
To zakrawa na kpinę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 05:31

Andej pisze:Ja bym jeszcze dodał pytanie o
agnostyczną ewolucję,
materialistyczna ewolucję
dialektyczną ewolucję
i kilka innych ...
To zakrawa na kpinę.
Co kpiną zwiesz?...

Podam wyniki ankiety po niecałych 2 dobach. Oddano w sumie 42 głosy.
:arrow: Uznaję kreację (odrzucam ateistyczną i teistyczną ewolucję) - Bóg rzekł słowo: i stało się! - głosów: 34

:arrow: Uznają teistyczną ewolucję - głosów: 6

:arrow: Nie mam zdania - głosów: 2

:arrow: Uznaję ateistyczną ewolucję - głosów: 0

A jakie tu by były wyniki. Z przypuszczeniem graniczącym z pewnością: dokładnie odwrotne, prawda?... :p
O, jak dobrze, że są na świecie ludzie, dla których: "Napisano..." oraz "Tak mówi Pan..." - są drogowskazem w wierze! Chwała Bogu za te osoby...
:ymapplause:
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 07:59

Pod moim na tej Grupie postem, wywiązała się dyskusja; zacytuję najnowszy głos:
<<Chyba domyślam się dlaczego tak jest, my nowonarodzeni uznajemy Słowo Boga za najwyższy autorytet, katolicy niestety ten autorytet widzą w głowie kościoła, która to twierdzi, że Stwórca posłużył się ewolucją, ponieważ cyt."nie jest czarodziejem z różdżką".
To jest jak dla mnie zniżanie potężnego Boga do myślenia człowieka.>>

:-bd
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-18, 08:22

Raczej tworzenie sobie Boga przez "nowonarodzonych" (ochrzczonych? Bo tym jest w Pismie "nowonarodzenie") na swój własny obraz i podobieństwo, bez udziału rozumu.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 08:39

...bez rozumu powiadasz...
Cóż, czasem "nadmiar uczoności" jest oznaką głupoty!: :-B
Rom 1:18-25 pau
(18) Natomiast gniew Boga z nieba objawia się przeciw wszelkiej bezbożności i niesprawiedliwości tych ludzi, którzy niesprawiedliwością krępują prawdę.
(19) Przecież to, co można wiedzieć o Bogu, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
(20) To bowiem, co w Bogu niewidzialne - Jego wiekuista moc oraz boskość - od stworzenia świata staje się widzialne dzięki rozumnemu oglądaniu dzieł Bożych. Dlatego ludzie ci nie mają wymówki.
(21) Bo gdy poznali Boga, nie oddali Mu czci jako Bogu, ani też nie byli Mu wdzięczni, ale pogubili się w swych dociekaniach i w mroku pogrążyło się ich nierozumne serce.
(22) Uznając siebie za mądrych, stali się głupimi.
(23) Odrzucili majestat nieśmiertelnego Boga, przyjmując to, co jest podobizną śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonogów i płazów.
(24) Dlatego wydał ich Bóg nieczystym pożądliwościom ich własnych serc, tak że bezcześcili swoje ciała.
(25) Prawdę Bożą zamienili na kłamstwo, wielbili i oddawali cześć stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-18, 08:56

?Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. ? (1 J 5,20a)
Owszem, Pismo przestrzega przed pewnymi formami pychy umysłowej i pozornej wiedzy:
?A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi."(Rz 1,28)
jednak wzywa do trzeźwego osądu:
?Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia.?(2 Tm 1,7).

Przeciwstawianie wiary i rozumu jest charakterystyczne dla sekt. Ich członkowie kończą marnie:
"(...) a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat, Paweł, według danej mu mądrości napisał do was, ) jak też we wszystkich [innych] listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę." /2 Ptr 3,15-16/

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 09:57

Piotr, pisząc to, na pewno nie śnił nawet, że ludzie wymyślą takie coś niedorzeczne, jak teoria ewolucji - zatem, kto próbuje łączyć Pismo z ewolucją (teistyczna ewolucja), ten faktycznie wykazuje się skrajnym "niedouczeniem"! Dobrze prawisz, Marku... (o sobie)! B-)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 10:17


Na tym nagraniu, BARDZO katolicki katolik, opowiada się przeciwko ewolucji, a za kreacją...
Czyli świat katolicki, to nie są same Marki (wcale nie nocne)! Hura! \:D/

Tu: profesor, katolik - podobnie...
:)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-18, 11:23

Po pierwsze, to ja nie występuję za/ani przeciw ewolucji, a przeciw mieszaniu kompetencji nauk i wyciąganiu wniosków z alegorycznych opisów w Księdze Rodzaju.

Po drugie, skąd pomysł, że ewolucja wyklucza kreację?

Po trzecie - co z tego, że jakiś katolik wypowiada się tak, a nie inaczej? Z resztą jego tez (tych Tobie niewygodnych) też się zgadzasz? A jak ja przedstawię "nieewolucyjnego" protestanta, to bedzie jakiś "argument"?

Po czwarte - słusznie, św Piotr nic nie wiedział o ewolucji. Ani o Prawie Ohma, nie mówiąc już o Szczególnej Teorii Wzgledności. Podobnie jak Mojżesz - nic nie wiedział ani o sposobie stworzenia świata, ani o jego budowie. Dlatego, kiedy używał tych zagadnień jako ilustracji, opisując znacznie ważniejsze - bo teologiczne - prawdy, przytaczał współczesne Mu wyobrażenia (planety pływające w wodzie, w tym Ziemię w pęcherzu powietrza oddzielonym od wody sklepieniem niebieskim itd).

Daj spokój Jordan.
Do tego jesteś niegrzeczny, mieszając dyskusję na jakiś temat z dyskredytacją tych, co nie myslą jak Ty. Od tego odechciewa się polemiki.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 13:30

Podzielam zdanie Twe: odechciewa się polemiki... [szkoda tylko, że prowadzona już tyle czasu, nadal niczego Cię nie nauczyła, skoro stawiasz absurdalne pytanie: Po drugie, skąd pomysł, że ewolucja wyklucza kreację?
Nic, nie rozumiesz... ech!]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Jordan » 2017-08-18, 14:20

Po namyśle, odpowiem, o co pytasz.
Marek_Piotrowski pisze:Po pierwsze, to ja nie występuję za/ani przeciw ewolucji, a przeciw mieszaniu kompetencji nauk i wyciąganiu wniosków z alegorycznych opisów w Księdze Rodzaju.
Skąd pewność, że to alegoria, a nie objawiona przez Boga pisarzowi biblijnemu, obiektywna (bo pochodząca ze Źródła) prawda o początkach świata? Nikt z ludzi nie był przy tym stwarzaniu, ale Stwórca mógł (jakiś problem?) objawić prawdę: jak to było... I została ona spisana nie jako alegoria! Ani język, ani inne dane, nie wskazują, że to alegoria! :-o
Marek_Piotrowski pisze:Po drugie, skąd pomysł, że ewolucja wyklucza kreację?
No tu to już tyle o tym pisałem (linki podawałem), że doprawdy pytanie poniżej krytyki (odsyłam do wspomnianych postów bo powtarzać mi się nie chce, skoroś marnym uczniem...). :-@
Marek_Piotrowski pisze:Po trzecie - co z tego, że jakiś katolik wypowiada się tak, a nie inaczej? Z resztą jego tez (tych Tobie niewygodnych) też się zgadzasz? A jak ja przedstawię "nieewolucyjnego" protestanta, to bedzie jakiś "argument"?
Czy jak Paweł zacytował greckiego poetę: "Kreteńczycy, leniwe brzuchy, kłamcy notoryczni..." (parafraza wersetu z Pisma), to znaczy to, że apostoł zgadzał się też z resztą dorobku tego poety (gdy poeta np. wychwalał bogów greckich)?
Co za dziwne pytanie stawiasz... Odwołałem się do tego akurat nagrania pana Kapusty, bo jest na temat; gdy będziemy mówić o innych zagadnieniach, to też mogę go zacytować, jeśli będę potrzebował jego głosu (jak i Paweł potrzebował głosu pogańskiego poety, by przemówić do mieszkańców Krety, w sposób im znany...). Czy się jasno wyrażam?... :ympeace:
A pokazać Ci chcę przez to, że Twoja wykładnia Biblii nie jest aprobowana przez 100% katolików; tym bardziej nie będę ja jej aprobował! Szukaj naiwniaków gdzie indziej... :-w (idź "nawracaj" pana Kapustę, albo prof Giertycha, hhehe...) Powodzenia! =))
Marek_Piotrowski pisze:Po czwarte - słusznie, św Piotr nic nie wiedział o ewolucji. Ani o Prawie Ohma, nie mówiąc już o Szczególnej Teorii Wzgledności. Podobnie jak Mojżesz - nic nie wiedział ani o sposobie stworzenia świata, ani o jego budowie.
A jaki ma Pan Bóg sposób, żeby ludziom, którzy czegoś nie wiedzą (bo nie mogą, gdy ich np. przy tym nie było), byli jednak świadomi rzeczy?
Podam przykład z życia Ezechiela proroka: Bóg ukazał mu to, czego nie mógł wiedzieć/widzieć bo fizycznie był w innym miejscu, ale Bóg dał mu w wizji pełną relację, jak to duchowi przywódcy Izraela, potajemnie oddają kult słońcu i innym pogańskim obiektom kultu... [Ez 8].
Nie bądź śmieszny, Marku!
Dla Boga wszechmogącego, nie ma problemu, żeby przekazać obiektywną prawdę komuś, kogo uzna za dobrego odbiorcę! (a może jednak widzisz w tym jakiś problem, co?! Śmiało, podziel się nim...). ;))
Marek_Piotrowski pisze:Daj spokój Jordan.
Już dawno bym dał, ale ponieważ zniesławiasz Boże Słowo (że nie podaje czegoś, choć "ślepy" by zobaczył, że jednak podaje), to wciąż mam pragnienie Ci o tym pisać. Nawet jeśli Ty to "olejesz", to dla innych może to być materiał do przemyśleń, bo - przypomnę Ci: nie każdy katolik ma taką interpretację Biblii, jaką masz Ty - nawet na tym forum... (uwzględnij to, proszę) :-q
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Gdzie te ogniwa pośrednie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-18, 14:57

[quote]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”