Ukrzyżowanie

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Ukrzyżowanie

Post autor: Andej » 2018-09-11, 10:44

Czy rzeczywiście Jezus został przybity do krzyża? Wierzymy, ze tak. A dlaczego łotrowie nie zostali przybici do krzyży? Dlaczego zostali tylko przywiązani? Dlaczego Jezus został potraktowany najbardziej okrutnie? A może wprost przeciwnie? Najłagodniej? Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-09-11, 11:11

A skąd mniemanie, że oni nie zostali przybici?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Andy72 » 2018-09-11, 11:14

Andej, sugerujesz się jednym obrazem?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Dominik

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Dominik » 2018-09-11, 12:14

To ja inaczej spytam. Dlaczego tylko Jezus jest przybity na niejednym obrazku?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodano po 17 minutach 23 sekundach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

a tutaj łotrzy przybici

Obrazek

Chyba więcej jest obrazów gdzie łotrzy są przywiązani,,, pomijając jakieś współczesne proste obrazki.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-09-11, 13:16

Co by wyróżnić mękę Jezusa. Ale chyba nie ma podstaw by brać to za fakt.

mondfa

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: mondfa » 2018-09-12, 16:09

Trochę czytałam. I piszą wszędzie, że stosowano bardzo różne praktyki w zależności od skłonności sadystycznych katów. 😞 przybijano i przywiązywano. Podkładano kołek pod nogi, co miało jeszcze przedłużać mękę. Bez względu na to wszystko to i tak okrucieństwo w najstraszniejszej postaci i niewyobrażalne cierpienie. 😞

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Andej » 2018-09-12, 20:08

Jeśli mękę mierzyć czasem jej trwania, to im mniej ran, tym dłuższa i straszniejsza agonia. Jednak egzekucje wykonywał jeden dział. Żołnierze byli bardzo zdyscyplinowani. Czy to możliwe, że otrzymali polecenie innego potraktowania jednego ze skazańców?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Kalart » 2018-11-14, 22:01

Ostatnio pojawił się o tym artykuł na Joemonsterze. Wiem, joemonster... niemniej informacje zawarte w artykule pozwalają na punkt zaczepienia w dalszym poszukiwaniu informacji.
https://joemonster.org/art/44869/Bezimi ... rzyzowanie

Ponadto, zacytuję tutaj fragment innego artykułu:
https://gloria.tv/article/7qjkzPY6qeHbDiLcYcAJw4KVB
Artyści w większości przypadków pokazywali Jezusa z przebitymi dłońmi. Gdzie szukać wytłumaczenia? Kara śmierci przez ukrzyżowanie byłą stosowana do II wieku, zaś pierwsze krucyfiksy i malowidła przedstawiające ukrzyżowanie Jezusa pojawiły się dopiero na przełomie VII i VIII wieku. Artyści nie znali tak szczegółowej anatomii człowieka. Tworząc swoje dzieła, opierali się na przekazach z Pisma św.. Na przykład: „Przebili moje ręce i nogi, policzyć mogę wszystkie kości moje” (Ps 22,17-18). Ręce utożsamiali z dłońmi i tak w wielu przypadkach jest do dnia dzisiejszego. Kiedy prowadziłem rekolekcje o Całunie Turyńskim, przychodzili do mnie malarze i rzeźbiarze, którzy otwarcie mówili, że nie wiedzieli o tym, iż Pan Jezus miał przebite nadgarstki. Zapowiadali, że tworząc kolejne obrazy i rzeźby, będą mieli to na uwadze.
Jeśli chodzi o stygmatyków, to w historii Kościoła zapisało się 150 takich ludzi. Niektórzy zostali wyniesieni na ołtarze. Osoby, które otrzymały widzialne znaki męki Pańskiej, miały jednak rany na dłoniach, a nie na nadgarstkach. Tak było m.in. w przypadku św. Franciszka i św. o. Pio. Wytłumaczenie jest jedno – Pan Bóg dostosował się do ludzkiej wiedzy. Gdyby stygmaty od początku pojawiały się na nadgarstkach, byłyby niewidoczne, niezrozumiałe dla ludzi i niewiarygodne. Nie utożsamiano by ich z ranami Chrystusa.
Dzięki Całunowi Turyńskiemu nasza wiedza o ukrzyżowaniu jest dziś znacznie pełniejsza. Prawa anatomii się nie zmieniły, mimo upływu lat. Powoli do opinii publicznej przedostaje się nowa wiedza, a wielu artystów w swoich dziełach ukazuje już Jezusa z przebitymi nadgarstkami. Jeśli Pan Bóg zapragnie powołać w przyszłości nowych stygmatyków, to kto wie, jak zechce ich uwiarygodnić przed ludźmi?
Jak wam się podoba myśl, że "Pan Bóg dostosował się do ludzkiej wiedzy?". Mi wcale.
Ostatnio zmieniony 2018-11-14, 22:13 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Dezerter » 2018-11-15, 00:24

Mi też - ciała Jezusa nie znaleziono :-o , więc dowiemy się - jak Bóg da - jak było, po paruzji ...
chyba, że ktoś ma jakieś objawienie prywatne O:-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kalart

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Kalart » 2018-11-15, 00:46

Czy stygmaty to rodzaj objawienia? Nawet wśród stygmatyków, ich umiejscowienie na dłoniach nie pokrywa się. Niektórzy są/byli heretykami, a więc nie są uznawani przez KK. Można więc założyć, że nawet objawienie prywatne nie wystarczy, jeśli akurat zsyła je Szatan (czy jakie tam jest wyjaśnienie objawień sprzecznych z naukami).

konik

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: konik » 2018-11-16, 23:38

Ukrzyzowanie z tego co sie dokopalem zawsze dokonywane bylo w jednolity sposob dla danej grupy w danym dniu.
Najczesciej, aby ulatwic sobie prace, kaci najpierw przywiazywali ( mocno krepujac ) rece i nogi skazanca do krzyza, a pozniej juz bez wiekszych problemow wbijali gwozdzie: albo w dlonie, albo w nadgarstki, a nieraz nawet w polowie przedlokcia.
tak wiec cala dyskusja jest raczej bezprzedmiotowa, poniewaz samo Pismo Swiete sie techniczna sprawa wbijania gwozdzi nie zajmuje … i mogl byc kazdy z tych sposobow uzyty.

Adrian

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Adrian » 2019-05-11, 21:21

może po prostu straż przehandlowała gwoździe za wino i im brakło na łotrów
Ostrzegam przed kpinami. Tu nie miejsce na to. Andej
Ostatnio zmieniony 2019-05-11, 22:28 przez Andej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Efezjan » 2019-05-12, 07:54

Adrian pisze: 2019-05-11, 21:21 może po prostu straż przehandlowała gwoździe za wino i im brakło na łotrów
Ostrzegam przed kpinami. Tu nie miejsce na to. Andej
Adrianie, ja się zastanawiam... Masz jakiś problem? Musisz się wyśmiewać z męki Jezusa?
Co tu robisz? Przyszedłeś, by wyśmiewać, czy jednak w innym celu?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Adrian

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Adrian » 2019-05-12, 08:42

Przyszedłem by czegoś się nauczyć, jeśli was obraziłem to przepraszam was bardzo moi bracia.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Ukrzyżowanie

Post autor: Efezjan » 2019-05-12, 09:07

Adrian pisze: 2019-05-12, 08:42 Przyszedłem by czegoś się nauczyć, jeśli was obraziłem to przepraszam was bardzo moi bracia.
To patrz i się ucz. B-)
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”