Zagadki na myślenie

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Jakub2

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Jakub2 » 2018-02-07, 22:31

Andej pisze: 2018-02-07, 16:23 Obawiam się, że nie masz racji. Niestety, na podstawie zacytowanych fragmentów nie da się wyciągnąć takiego wniosku. A na zadane pytanie odpowiedź w stosunku do Jana jest negatywna. To nie on.
No chyba ze masz na mysli samego Jezusa.
Ale wtedy pytanie bedzie niepoprawne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Andej » 2018-02-08, 08:40

Oczywiście, że nie. Pytanie sformułowane jednoznacznie. Choć nie wiem, czy we właściwym wątku. Odpowiedź z pewnością wymaga myślenia. Jest to pytanie, na które nie znam odpowiedzi.
Któryś z uczestników Forum napisał kiedyś o dwóch apostołach (tak mi coś dzwoni, ale może się mylę).

Kwestia pozostaje otwarta.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jakub2

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Jakub2 » 2018-02-08, 10:37

Andej pisze: 2018-02-08, 08:40 Oczywiście, że nie. Pytanie sformułowane jednoznacznie. Choć nie wiem, czy we właściwym wątku. Odpowiedź z pewnością wymaga myślenia. Jest to pytanie, na które nie znam odpowiedzi.
Któryś z uczestników Forum napisał kiedyś o dwóch apostołach (tak mi coś dzwoni, ale może się mylę).

Kwestia pozostaje otwarta.
Jak widac chodzi ci o pierwszy zapis ktory o tym wyraznie mowi, ale pewnie takiego nie ma, wiec nadal twierdze ze to Jan zwlaszcza ze wyraznie o takim Chrzcie rozmawial z Jezusem, a z pewnoscia Jezus mu nie odmowil tego, choc nie zostalo to zapisane.
Moze masz na mysli pierwszy Chrzest dokonany przez Apostolow? Ale to juz pozniejszy czas.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Andej » 2018-02-08, 14:05

Nie.
Przypomnę pytanie:
Kto pierwszy był ochrzczony w IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO?

I podkreślam oraz wytłuszczam tę część, która dotyczy tego, co nie jest spełnione w propozycji. Nie ustosunkowuję się do prawdopodobieństwa samego ochrzczenia Jana. Nie mam podstaw do uznania takiego faktu, ani do odrzucenia. Jednoznacznie jeno stwierdzam, że nie był ochrzczony w IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 14:34

Wydaje mi się, że skoro chrzest jest zanurzeniem w śmierć Jezusa (Rz 6,4), to przed Jego śmiercią mógł istnieć tylko "chrzest janowy" a nie chrześcijański.
Ale mogę się mylić, bo przecież Bóg jest Panem czasu.

Jakub2

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Jakub2 » 2018-02-09, 00:30

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-08, 14:34 Wydaje mi się, że skoro chrzest jest zanurzeniem w śmierć Jezusa (Rz 6,4), to przed Jego śmiercią mógł istnieć tylko "chrzest janowy" a nie chrześcijański.
Ale mogę się mylić, bo przecież Bóg jest Panem czasu.
No wlasnie, Bog jest Panem czasu.
Czyli Chrzest o jaki pyta Andy wcale nie musial byc dopiero po zeslaniu Ducha Sw. bo tak naprawde to kazdy z Prorokow ST doswiadczyl dzialania Ducha Sw. tylko wczesniej, w ludzkim rozumieniu i czasie, nie nazywalo sie to Chrztem.

robbo1

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: robbo1 » 2019-03-10, 13:30

Polecenie z Mt.28:19-20 zastało napisane po wielu opisanych np.w Dz.Ap.
Tam jest opisane ,jak to wyglądało,a wiemy,gdy to czytamy.
A odnośnie utożsamiania chrztu z chrztem duchem,to mówienie o spełnieniu się tej zapowiedzi,przed wylaniem ducha w dniu pięćdziesiątnicy ,jest problemem ,w obliczu Łuk.24:49
"A oto ja zsyłam na was to,co obiecał mój ojciec.
Wy jednak przebywajcie w mieście,

z o s t a n i e c i e
przyodziani mocą z wysokości".
patrz,Dz.Ap.2:1-47
"Okażcie skruchę...,a
o t r z y m a c i e
wspaniałomyślny dar..." wer.38

konik

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: konik » 2019-03-10, 16:32

A wiec zupa byla za slona ...
Chrzcic w Imie Ojca i Syna i Ducha Swietego nie oznacza, ze nalezy tak chrzcic ...
Czyli nie ma w czym rozpuscic wody w proszku ... itd.itp.

robbo1

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: robbo1 » 2019-03-11, 12:28

I znowu piszesz nie na temat,i z tej przyczyny pomnożyłeś swoje komentarze,i nic ponad to.

Magnolia

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Magnolia » 2019-03-11, 12:35

Wydaje mi się, że to była odpowiedź konika na Twój niezrozumiały post.
Zadbaj o formę wypowiedzi Robbo1, ciężko się to czyta i sens często trudno dostrzec.
Chcesz być lepiej zrozumiany w rozmowie to proszę zadbaj o formę wypowiedzi.
Ja też rzadko rozumiem o czym piszesz...a jak sam zauważyłeś, nie chodzi tu o to by nabijać sobie liczbę postów.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-11, 13:01

robbo1 pisze: 2019-03-11, 12:28 I znowu piszesz nie na temat,i z tej przyczyny pomnożyłeś swoje komentarze,i nic ponad to.
I kto to mówi ;)
Swoją drogą - mamy ostatnio wysyp na forum bardzo z siebie dumnych "dyskutantów" którzy nei bardzo umieją się wysłowić. Czemu to przypisać?

robbo1

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: robbo1 » 2019-03-11, 16:44

Już wiemy,już pisałem,że ,gdy się zapomnę,mam specyficzny sposób wyrażania,który jest dla niektórych problemem.
Nie zmienia to jednak sensu wypowiedzi,rozumiem jednak,że może stanowić problem z odczytaniem,za co przepraszam,i obiecuję poprawę.
Zawsze ,już nawet w podstawówce miałem nieczytelny sposób pisania,tak przez niewyraźne pisanie [jak lekarz mówiła nauczycielka],jak i sposób wyrażania.
Rozumiem jednak,że to stanowi problem.
Nie widzicie,i nie widzieliście mojego niewyraźnego sposobu pisania.Tak jednak jest i od kiedy pamiętam było.
Podobnie jest z wyrazem.Jeszcze raz przepraszam ,postaram się pisać przejrzyściej.
Nauczyciele się z tym pogodzili,chociaż niekiedy w istocie "karali" mnie niższą oceną.Już zaczynając od podstawówki.
Ostatnio zmieniony 2019-03-11, 17:08 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: konik » 2019-03-11, 18:04

Acha. No, to przemysl forme i popracuj po prostu nad jednym postem nawet dluzej, ale zeby byl po ludzku, zamiast wrzucac 10 kolejnych wpisow napisanych w Chinach po turecku w slangu polinezyjskim.
Dziekuje za zrozumienie.

robbo1

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: robbo1 » 2019-12-12, 19:43

Nie znam ani jednego przypadku opisanego w nowotestamentowych sprawozdaniach o chrzczeniu w imię :
"OJCA SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO".
Oczywiście nie występuję przeciw poleceniu z Mt.28:19-20
Niemniej w zapamiętanych sprawozdaniach opisujących chrzest,nie zauważyłem wyrazu tej formuły ,jej wypowiadaniu przed chrztem itp.
I nie wiem,czy przeoczyłem,czy ich zwyczajnie nie ma?
A jeśli nie ma ,to z jakiego powodu?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zagadki na myślenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-12, 20:47

Widać nie czytasz patrystyki. Na przykład jeden z najstarszych tekstów wczesnochrześcijańskich, napisane na przelomie I i II wieku "Didache czyli nauka dwunastu apostołów" poucza:

VII
Zanurzenie

1 Natomiast co do zanurzenia, to zanurzajcie w ten sposób:
Uprzednio powiedziawszy to wszystko [co powyżej], zanurzajcie w imię Ojca i Syna i Świętego Ducha w bieżącej wodzie.
2 Jeśli zaś nie masz bieżącej wody, zanurz w innej wodzie.
A jeśli nie możesz w zimnej, [zanurz] w ciepłej.
3 Jeśli też nie masz żadnej z nich, polej głowę trzykrotnie wodą w imię Ojca i Syna i Świętego Ducha.
4 A przed zanurzeniem niech wcześniej poszczą zanurzający i zanurzany, a także inni jeśli mogą.
Nakaż zaś pościć zanurzanemu wcześniej jeden lub dwa [dni].

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”