Moje nawrócenie - iście cudowne!

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Andej » 2021-06-13, 22:35

Jeśli dla Ciebie miłość to uczucie, to masz prawo tak mniemać. Ale miłość, to nie uczucie.

Ale jeśli uważasz, że to uczucie, to napisz, jakie?
Ostatnio zmieniony 2021-06-13, 22:36 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Jozek » 2021-06-13, 22:42

Andej pisze: 2021-06-13, 22:35 Jeśli dla Ciebie miłość to uczucie, to masz prawo tak mniemać. Ale miłość, to nie uczucie.

Ale jeśli uważasz, że to uczucie, to napisz, jakie?
Nigdy nie twierdzilem ze milosc to uczucie i jak napisalem wczesniej to te uczucia jej towarzysza.
Pisanie takich tresci jak to zrobiles, to wprowadzanie w blad, ktorego nawet nie rozumiesz, w czym on jest.
Samej milosci nie sposob opisac, a jedynie uczucia z nia zwiazane, wiec jesli komus wmawiasz ze uczucia i odczucia nie maja nic wspolnego z miloscia to wprowadzasz ich w blad, sugerujac ze to czego doswiadczyli nie bedzie miloscia, tylko dlatego ze wywolala jakies uczucia czy odczucia.
To jest jeden z wielkich bledow nauczania ktore ludzie interpretujac po swojemu zmieniaja nauczanie Kosciola, wprowadzajac jednoczesnie w blad innych.
Owszem trzeba zaznaczac ze samo uczucie nie jest miloscia, ale twierdzenie ze milosc nie wywoluje zadnych uczuc to herezja.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Albertus » 2021-06-13, 22:51

Gal5:22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa

Owocem Ducha Świętego jest nie tylko miłość ale też radość i pokój. Radość i pokój w uciskach, radość i pokój pomimo cierpień i niedogodności i tego że nie ma ziemskich powodów do radości.

"Smutny święty - żaden święty" jak mawiał chyba św Jan Bosko.

Oczywiście Bóg może dawać też czas smutku i duchowej posuchy ale prawdziwa radość w uciskach jest, miedzy innymi, tym do czego chrześcijanin powinien dążyć .

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Logan » 2021-06-14, 01:54

Tak zgadzam się.
Trudno byłoby oddzielić miłość od wiary. Dla nas, wiara to relacja z Jezusem, relacja ta jest lub powinna być silną więzią. Więź tą zwiemy miłością, a miłość jest uczuciem przywiązania do drugiej osoby. Jak mielibyśmy do Niego nie żywić uczucia miłości?
Emocji szukać nie należy, lepiej trwać w oczekiwaniu, jak na adoracji. Co zaskakuje to, gdy rosa z niebios nie zrasza gleby naszych serc okazuje się, że wiele jest nieporządku, myśli zbytecznych, pragnień niewłaściwych i wtedy można dostrzec ile naszego serca szuka Boga, a ile chce tylko brać.

Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje
1 Kor 13, 4-8
Ostatnio zmieniony 2021-06-14, 02:01 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Andej » 2021-06-14, 09:09

Jozek pisze: 2021-06-13, 22:42 Samej milosci nie sposob opisac, a jedynie uczucia z nia zwiazane,
Twierdzisz, że miłości ni można opisać, a jedynie towarzyszące jej uczucia? No to proszę, oto kilka z nich: radość, ból, rozpacz, euforia, przerażenia, niepokój, spokój, błogość, zazdrość, wściekłość, zaspokojenie … I jaki obraz z tego można wysnuć?

Miłość, to pragnienie dobra. Ewangelista Jan zdefiniował miłość najwyższą. Czy i jemu zaprzeczysz? Jeśli nie da się miłości opisać, to dlaczego zrobił to św. Jan? J 15,13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Masz w Piśmie przykłady miłości wyjaśniające, czym ona jest. Zaprzeczasz Biblii?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Jozek » 2021-06-14, 10:38

To wyjasnij dlaczego tak wielu ludzi tego nie rozumie?
Czy sadzisz ze kazdy jest Sw. Janem?
Ostatnio zmieniony 2021-06-14, 11:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: CMK » 2021-06-14, 15:10

Jozku, teraz Ciebie ani w zab nie rozumiem - masz okazje oddac to co najcenniejsze, bo KOCHASZ? Nie oddasz - dla zony, dla Boga ... ?
Sw. Jan tylko tyle i az tyle. Chyba ze nie kochasz - wowczas sw.Jan stanie sie baaaardzo skomplikowany.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Jozek » 2021-06-14, 16:22

Toz wlasnie o tym pisze by nie komplikowac nie tylko Sw. Jana, ale Pism w ogole.
Moje wypowiedzi sa caloscia a dzielenie ich na pojedyncze zdania bez kontekstu to do niczego nie prowadzi.
Ostatnio zmieniony 2021-06-14, 16:24 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

CMK

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: CMK » 2021-06-14, 20:21

kto tu komplikuje?
Twoje wypowiedzi sa najczesciej kurczuowym trzymaniem sie malo znaczacego aspektu i przenoszenie tego generalnie na ogoö - czyli zamiast kontekstu proponujesz wlasna projekcje calosci ogladu.
Oj, Jozku ...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: sądzony » 2021-06-14, 22:24

Andej pisze: 2021-06-14, 09:09
Jozek pisze: 2021-06-13, 22:42 Samej milosci nie sposob opisac, a jedynie uczucia z nia zwiazane,
Twierdzisz, że miłości ni można opisać, a jedynie towarzyszące jej uczucia? No to proszę, oto kilka z nich: radość, ból, rozpacz, euforia, przerażenia, niepokój, spokój, błogość, zazdrość, wściekłość, zaspokojenie … I jaki obraz z tego można wysnuć?

Miłość, to pragnienie dobra. Ewangelista Jan zdefiniował miłość najwyższą. Czy i jemu zaprzeczysz? Jeśli nie da się miłości opisać, to dlaczego zrobił to św. Jan? J 15,13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Masz w Piśmie przykłady miłości wyjaśniające, czym ona jest. Zaprzeczasz Biblii?
Jozek pisze: 2021-06-14, 10:38 To wyjasnij dlaczego tak wielu ludzi tego nie rozumie?
Czy sadzisz ze kazdy jest Sw. Janem?
Bo te słowa to dość głęboka metafora.
Tak samo jak i te:
Chrystus, oddając za nas życie, pokazał nam, czym jest prawdziwa miłość. 1J 3.16

Nie każdy jest Janem, ale każdy może być "Dotknięty" DŚ jak Jan.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Andej » 2021-06-14, 22:59

sądzony pisze: 2021-06-14, 22:24Bo te słowa to dość głęboka metafora.
Metafora? Nie wierzysz, że tak postąpił? Że udowodnił to, że tak właśnie jest?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: sądzony » 2021-06-14, 23:02

Andej pisze: 2021-06-14, 22:59
sądzony pisze: 2021-06-14, 22:24Bo te słowa to dość głęboka metafora.
Metafora? Nie wierzysz, że tak postąpił? Że udowodnił to, że tak właśnie jest?
Zgadza się. Bardzo wyraźnie to dostrzebam. Co nie oznacza, że jednocześnie nie może być metaforą.
Umarłeś za kogoś? Jeśli nie mam rozumieć, że nigdy nie kochałeś?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Andej » 2021-06-14, 23:19

Jezus powiedział "nie ma większej miłości" a nie, że "nie ma miłości, jeśli się nie umrze".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: sądzony » 2021-06-15, 08:10

Andej pisze: 2021-06-14, 23:19 Jezus powiedział "nie ma większej miłości" a nie, że "nie ma miłości, jeśli się nie umrze".
Chrystus, oddając za nas życie, pokazał nam, czym jest prawdziwa miłość. 1J 3.16
Czy Twoja jest więc fałszywa?
(to metafora i fakt jednocześnie - wiem, że trudno to pojąć)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moje nawrócenie - iście cudowne!

Post autor: Jozek » 2021-06-15, 08:21

Nie martw sie, Andej cos znajdzie niewlasciwego w tym co napisales. ;)
Ciekawe od kogo sie tak nauczyl? ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”