"Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

"Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Jordan » 2016-10-31, 06:06

Chcę napisać o filmie... chcę napisać o jego głównym bohaterze... chcę się zastanowić (zapraszam do dyskusji) nad przyczynami, powodującymi, że w czasie wojny, niektórzy jej uczestnicy stają się dosłownie żądnymi krwi, bezlitosnymi oprawcami, a inni praktykują zupełnie inną postawę i niosą wszelką możliwą pomoc - zwłaszcza na polu walki, o czym opowiada film Mela Gibsona pt. "Przełęcz ocalonych" [tytuł oryginalny "Hacksaw Ridge"].
Premiera światowa miała miejsce 4 września, a od 4 listopada 2016 film będzie wyświetlany w polskich kinach.

Opis filmu
Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

Zwiastun filmu: http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr ... i%29-40569

Recenzja filmu: http://www.filmweb.pl/reviews/Waleczne+serca-19129 gdzie cytowane jest zdanie, które wypowiada ten nietypowy bohater: "Gdy inni będą odbierać życie, ja będę je ratował."
Na plakacie reklamującym film jest zdanie: Można zwyciężać, nie zabijając

Obrazek

Film "Przełęcz ocalonych" opowiada o prawdziwych wydarzeniach... prawdziwym człowieku... prawdziwych przekonaniach opartych na Piśmie Świętym!
Encyklopedyczna biografia Desmonda Dossa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Desmond_Doss z której znaczące cytaty:

Z powodów światopoglądowych ? był adwentystą dnia siódmego ? odmówił noszenia broni podczas walki oraz zabijania przeciwników. Przez całą służbę wojskową podczas II wojny światowej był sanitariuszem, ratując życie wielu żołnierzy, po obu stronach konfliktu. Przez cały czas był wierny swoim przekonaniom religijnym.

W czasie walk miał przy sobie Biblię podarowaną po ślubie przez żonę Dorothy z oznaczonym przez nią wierszem 1 Listu do Koryntian 10,13, który stanowił niejako motto jego służby wojskowej: "Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie; lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść". Ulubionymi fragmentami były Psalmy 91 i 93.

W Biblii podarowanej mu przez żonę znajdował się list od niej:
"Najdroższy Desmondzie!
Gdy będziesz czytał i studiował bezcenne obietnice znajdujące się w Słowie Bożym, w tej małej Biblii, obyś otrzymał siłę we wszelkich trudnościach, jakie mogą Cię spotkać.
Niech twoja wiara w Boga przyniesie Ci pocieszenie i da pokój serca, abyś nigdy nie był smutny albo samotny, choćby przyszłość wydawała się najciemniejsza.
Jeśli nie spotkamy się więcej na tej ziemi, mamy pewność, że będziemy w niebie. Niech Bóg w swojej łasce sprawi, abyśmy byli tam razem.
Twoja kochająca żona - Dorothy"


Biblia ta zaginęła w dżungli pod koniec kampanii na Okinawie, lecz została odnaleziona dzięki poszukiwaniu całej kompanii, po czym odesłana do jego domu, gdzie została odebrana przez żonę. Pomimo śladów przemoczenia, pozostała w dość dobrym stanie, a lekcja szkoły sobotniej na 26 maja 1945 r. była włożona tam, gdzie Doss ją zostawił (został ranny 21 maja).


Więcej cennych informacji o tym nietypowym bohaterze można znaleźć na specjalnie z okazji nakręcenia filmu założonej stronie: http://desmonddoss.pl/
Jest tam m.in. fragment najnowszej książki o Desmondzie Dossie pt. "Szeregowiec Doss" (wydana w 2016; wcześniej napisano książkę pt. "Nietypowy bohater"), oraz mnóstwo informacji zarówno o filmie, jak i o jego głównej postaci...
Oprócz filmu fabularnego "Przełęcz ocalonych", został też nakręcony film dokumentalny - zwiastun: http://sklep.znakiczasu.pl/literatura-f ... a-dvd.html

Zapraszam do poznania człowieka, dla którego Bóg i zasady przez Niego ustalone były tak ważne!
Kto wie, może i nas czeka podobny sprawdzian z wierności Bożym ideałom?!... Warto wiedzieć, że były takie osoby jak Desmond Doss, bo to niesie pokrzepienie i zachętę, że mimo wszystko: MOŻNA!

Powiedzieli o Dossie:
?Dzięki niezwykłej odwadze i niezachwianej determinacji w obliczu skrajnie niebezpiecznych warunków starszy szeregowy Doss ocalił życie wielu żołnierzy. Jego imię będzie (?) symbolem wybitnej odwagi, sięgającej daleko poza granice obowiązku? (Harry Truman, prezydent USA)

?Desmond dokonał czegoś, czego większość z nas nigdy nie będzie w stanie sobie nawet wyobrazić. Co najwyżej możemy stawiać go sobie za ideał, do którego warto w życiu dążyć? (Mel Gibson, aktor, reżyser).

?Zbyt mało jest na świecie ludzi takich jak Desmond, którzy tak dobrze znają samych siebie, że potrafią usłyszeć swój cichy wewnętrzny głos? (Andrew Garfield, odtwórca głównej roli w Przełęczy ocalonych).

?Desmond Doss, kawaler Medalu Honoru Kongresu Stanów Zjednoczonych, nie wstydził się swojej wiary i wytrwał pomimo wielkich przeciwności i prześladowania? (Keith Morgan, dyrektor krajowy Cru Military).
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: konik » 2016-10-31, 09:16

Hej, jordan.
Czytalem ksiazke o nim ( nie pamietam tytulu, bo pozyczona byla).
Piekna postawa - w tym miejscu, ktore Bog pozwolil temu czlowiekowi zajac w tym czasie i okolicznosciach.
Ale - Bog postawil miliony dobrych ludzi w roznych miejscach i okolicznoscisch - pilot bombowca i pilot mysliwca musi wykonac zadanie, piechur chroniacy kolegow z oddzialu musi rzucic granatem w czolg rozgniatajacy gasienicami innych piechurow, ojciec rodziny musi chronic w miare moznosci zone i dzieci przed plutonem egzekucyjnym, snajper ma za zadanie zlikwidowac dowodce plutonu egzekucyjnego itd.itp.
Aby nie nastapilo przeklamanie prawdy - tam, gdzie nas Bog postawi, tam bedziemy rozliczani z tych talentow, , jakie otrzymalismy; a otrzymalismy je do wypelnienia rozlicznych zadan.
Co tyczy wojska i wojny - sa kule, ktore za zrzadzeniem Opatrznosci Bozej znalazly sie w tym karabinie i zostaly wystrzelone w tym czasie, i poniesione za dopustem Bozym zgasily czyjes zycie, ktore chce zniszczysc inne zycie ... i tylko Bog wie, dlaczego te kule leca tak, a nie inaczej.
To nasz taki krzyz , ktory niesiemy ... zawsze, tu i teraz. Gdy wbrew woli Boga zechcemy ten krzyz odrzucic, to zyskamy jedynie ciezszy wlasny, a komus przydac mozemy jedynie wiekszego ucisku i niesprawiedliwosci.

Trzymaj sie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Jordan » 2016-10-31, 11:31

Dziękuję za wypowiedź.
Wspomniałem o tej książce. To "Nietypowy bohater", autor Booton Herndon - okładka: http://skroc.pl/4a2a1
Niestety nie może być ona wznowiona bo coś już wygasło...
Jest nowa książka, też wspominam o tym wyżej.

Osoby, które wymieniasz tym różnią się od Dossa, że on nie brał broni do ręki! Co dziwniejsze pozwolono mu tak funkcjonować w armii USA (to się nazywa swoboda postępowania, co?!).
Że w Polsce było by to niemożliwe, mówi w rozmowie o tym filmie Andrzej Siciński - http://www.polskieradio.pl/130/2789/Art ... -przekonan
[trzeba po lewej stronie kliknąć w znaczek PLAY 13'30].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: konik » 2016-10-31, 15:21

Wyobrazasz sobie Jozuego, ktory nie bralby broni do reki? Albo wyobrazasz sobie armie bez broni?
Jednostki moga walczyc bez broni, cala armia musi walczyc z bronia. I to tez jest w zgodzie z Bogiem.

Pozdrawiam :->

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Jordan » 2016-10-31, 15:31

Przypadek Dossa jest wyjątkowy! Po prostu pokazuje, że i tak można być użytecznym.
Czasem Bóg wręcz walczył za Izraela, a oni tylko łupu zbierali; kiedy indziej nakazywał im ostrzem miecza wybijać całe narody... Nie ma reguły, a tylko wyjątki od nich...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-31, 17:21

Widzę, że wklejasz ten tekst na wszystkich forach :)

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Jordan » 2016-10-31, 17:49

Jest to zabronione? Sepuku z tego nie będę robił se! :lol:
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-31, 21:07

Ależ nie! Może co najwyżej trochę zabawne...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Dezerter » 2016-10-31, 23:06

Jordan pisze:Przypadek Dossa jest wyjątkowy! Po prostu pokazuje, że i tak można być użytecznym.
Czasem Bóg wręcz walczył za Izraela, a oni tylko łupu zbierali; kiedy indziej nakazywał im ostrzem miecza wybijać całe narody... Nie ma reguły, a tylko wyjątki od nich...
Dobrze, że to napisałeś, bo twoją wypowiedzią przypomniałeś mi mnie w wieku 19 lat - totalnego pacyfistę anarchizującego, anty militarystę, ekologa wyznającego zasadę "make love not war", identyfikującego się z ruchem wolę być , RSA, i Wolność i Pokój, czytającego biblię, mocno wierzącego.
Nagle dostałem bilet do wojska :evil:
szukałem pomocy min u Adwentystów dnia 7 z którymi wówczas byłem blisko- mówię im zapiszę się do waszego Kościoła, pilnie, bo chcę odmówić służby wojskowej ze względu na przekonania religijne, nie wezmę broni do ręki, bo nie chcę zabijać, pomożecie?
A on mi - ale my Adwentyści d7 nie odmawiamy służby wojskowej, my idziemy do wojska, oddajemy Cesarzowi co cesarskie i takie tam - wkurzył mnie niemiłosiernie, bo miesiącami rozmawialiśmy i zdawali się mieć takie same poglądy jak ja :-?
a tu wyszło szydło z worka
więc ten bohater filmu to nie był typowy adwentysta, ja myślę, że on był po prostu dobrym uczniem Jezusa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-31, 23:15

Kurczaki, Wolę Być? Może się znaliśmy?
Swoją drogą spotkałem paru kolesi z tego ruchu - niestety, większość z nich potwierdziła przysłowie, że zielony jak dojrzeje robi się czerwony... Może z wyjątkiem Eryka M....
A perspektywy czasu widzę, że chyba komuna organizowała ten ruch - jako takie "kanalizowanie" młodzieży...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Dezerter » 2016-10-31, 23:24

Ja zostałem w centrum, ale jak parę lat temu zobaczyłem pana M w polityce, to byłem mocno zdegustowany.
Ale jak patrzę na innych moich idoli z lat młodości, to nie jest z nim tak źle
A wracają co tematu wątku
to powinien on brzmieć
Nietypowy Adwentysta. Bohater ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Jordan » 2016-11-01, 05:31

Dezerter pisze:Nietypowy Adwentysta. Bohater ;-)
Dobre ;)
http://adwent.pl/stosunek-kosciola-adwe ... wojskowej/ - to link w temacie.
Wiem, że adwentyści nie szli do wojska: odrabiali wojsko np. w domu opieki w Bielsku-Białej!
Ktoś Ci chyba coś źle wytłumaczył...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Dezerter » 2016-11-01, 14:18

Jordan pisze:
Dezerter pisze:Nietypowy Adwentysta. Bohater ;-)
Dobre ;)
http://adwent.pl/stosunek-kosciola-adwe ... wojskowej/ - to link w temacie.
Wiem, że adwentyści nie szli do wojska: odrabiali wojsko np. w domu opieki w Bielsku-Białej!
Ktoś Ci chyba coś źle wytłumaczył...
Nie "ktoś" a starszy/przełożony grupy AD7 z Bydgoszczy, którzy przyjeżdżali do Inowrocławia "na misje ewangelizacyjne".
Link przeczytałem, ponieważ treść jego jest inna niż moja pamięć i doświadczenie więc skontaktowałem się telefonicznie z podanym pod artykułem Andrzej Siciński, Sekretariat Spraw Publicznych i Wolności Religijnej. Odbyliśmy długa i miłą, oraz owocną rozmowę, w której wyjaśniuł mi Pan Andrzej, że w latach 80-tych (konkretnie pytałem o 1985-86 ) niestety wielu adwentystów szło do wojska, bo nie umieli napisać dobrej/prawnej prośby o odwołanie. Na jego stan wiedzy w owych latach on był jedynym prawnikiem,który umiał takie odwołania SKUTECZNIE pisać. A i jemy raz się nie udało dostać zastępczej służby dla młodego człowieka. Zna takich, którzy sami chcieli odbyć taką normalną służbę wojskową z karabinem w dłoni, bo trwała ona krucej niż zastępcza.
Potwierdził więc moją pamięć i doświadczenie - taka była praktyka i realia w PRL, tuż po zniesieniu stanu wojennego, gdy rządzili nadal ludzie w mundurach. W Bydgoszczy nie mieli dobrego prawnika umiejącego pisać skuteczne odwołania - więc szli do wojska. Alternatywą było więzienie 4-5 lat i papiery skazańca i wroga Państwa - a na to decydowali się tylko Świadkowie Jehowy .. a ja już wtedy widziałem ich błędy, więc "zapisać się" nie chciałem, już wolałem zostać dezerterem.
To tyle dla Prawdy historycznej, bo nie ma większej religii ponad Prawdę, a wiesz przecież, że ona nas wyzwoli :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Jordan » 2016-11-01, 16:47

Fajnie, żeś otrzymał rzeczowe wyjaśnienie.
Pozdrawiam :)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: "Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Post autor: Dezerter » 2016-11-01, 21:30

Doceniam, że przyjmujesz fakty do wiadomości - przyznam, że to coraz większa rzadkość w necie - dlatego doceniam i widzę, że można liczyć na konstruktywne i owocne rozmowy z tobą
przecież to katolik jest reżyserem tego filmu
a wszyscy jesteśmy przede wszystkim chrześcijanami i uczniami Jezusa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”