PRAWDA OBJAWIONA

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-06, 13:15

wybrana pisze: 2019-02-05, 09:52 Dezerterze, a czytałeś jakie Przymierze zawarł Bóg z człowiekiem - Abrahamem
cytuję:
17:2Ustanowię bowiem przymierze między mną a tobą i dam ci bardzo liczne potomstwo.
17:3Wtedy Abram padł na oblicze swoje, a Bóg tak do niego mówił:
17:4Oto przymierze moje z tobą jest takie: Staniesz się ojcem wielu narodów.
17:5Nie będziesz już odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, gdyż ustanowiłem cię ojcem mnóstwa narodów.
17:6Rozmnożę więc ciebie nad miarę i wywiodę z ciebie narody, i królowie pochodzić będą od ciebie.
17:7I ustanowię przymierze moje między mną a tobą i potomkami twoimi po tobie według pokoleń ich jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie.


Myślę, że treść tego Przymierza jest jasna - Staniesz się ojcem wielu narodów, wywiodę od ciebie narody.

Abraham dwóch synów - Ismaela i Izaaka.
Wszyscy potomkowie Abrahama należą do zawartego Przymierza.
Chociaż Jezus pochodził z Galilei(tam mieszkali jego rodzice), to Galilea również należała do Przymierza Abrahama. Jezus był obrzezany ze zwyczajem świątynnym.
Obrzezka była od czasów Abrahama.

Zakon Lewitów utworzony przez Arona i Mojżesza był samozwańczym z własnego wyboru zakonem.
Wyciąłem to, co obraża katolików i wierzących w Boga Jedynego. Obawiam się, że kontynuacja wrogiej propagandy zostanie uznana za permanentne nękanie i indoktrynację. Andej
Nie moim zamiarem jest obrażanie kogokolwiek.

Zakon Lewitów wypełniał on przede wszystkim własne pożądliwości. Był zbudowany na kłamstwie.
Tak jak Jezus powiedział - waszym ojcem jest szatan, on był mężobójcą od początku.

Niestety dalej chrześcijanie opierają swoją wiarę na naukach tych podstępnych faryzeuszy i dlatego mamy historię taką - jaką mamy.
Te wszystkie mordy, okrucieństwa(zakony zbrojne, krwawe krucjaty, tortury, inkwizycja itd) to wszystko spuścizna tych obrzydliwych nauk tego grzesznego zakonu.

A co czytamy dalej na temat Przymierza Boga z Abrahamem?

1 Moj. 21:12-21
12. Lecz Bóg rzekł do Abrahama: Niech ci to nie będzie przykre, co się tyczy chłopca i niewolnicy twojej. Cokolwiek ci powie Sara, posłuchaj jej, gdyż tylko od Izaaka nazwane będzie potomstwo twoje.
13. Jednakże i z syna niewolnicy uczynię naród, bo jest on potomkiem twoim!
14. Wstał więc Abraham wcześnie rano, a wziąwszy chleb i bukłak z wodą, dał Hagar, włożył to wraz z dzieckiem na jej barki i odprawił ją. A ona poszła i błąkała się po pustyni Beer-Szeby.
15. A gdy wyczerpała się woda z bukłaku, porzuciła dziecko pod jednym z krzaków.
16. Potem odszedłszy, usiadła naprzeciw w odległości, jak łuk doniesie, mówiąc: Nie chcę patrzeć na śmierć dziecka. Siadła więc naprzeciw i głośno płakała.
17. I usłyszał Bóg głos chłopca, i zawołał anioł Boży na Hagar z nieba, i rzekł do niej: Cóż ci to, Hagar? Nie bój się, bo Bóg usłyszał głos chłopca tam, gdzie jest.
18. Wstań, podnieś chłopca i ujmij go ręką swoją, bo uczynię z niego naród wielki.
19. I otworzył Bóg oczy jej i ujrzała studnię z wodą, a poszedłszy, napełniła bukłak wodą i dała chłopcu pić.
20. I był Bóg z chłopcem, a gdy podrósł, zamieszkał na pustyni i był łucznikiem.
21. Mieszkał on na pustyni Paran; a matka jego wzięła dla niego żonę z ziemi egipskiej.
(BW)


To Przymierze było zawarte do czasu przyjścia Mesjasza - Jezusa Chrystusa, przez którego stajemy się członkami Nowego Przymierza Boga z człowiekiem.
Ostatnio zmieniony 2019-02-06, 13:19 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: konik » 2019-02-06, 13:42

Bajki.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Dezerter » 2019-02-10, 11:28

Odrzucając zakon Lewitów odrzucasz zakon kapłanów Jahwe
14 I rozgniewał się Pan na Mojżesza, mówiąc: «Czyż nie masz brata twego Aarona2, lewity? Wiem, że on ma łatwość przemawiania. Oto teraz wyszedł ci na spotkanie, a gdy cię ujrzy, szczerze się ucieszy. 15 Ty będziesz mówił do niego i przekażesz te słowa w jego usta. Ja zaś będę przy ustach twoich i jego, i pouczę was, co winniście czynić. 16 Zamiast ciebie on będzie mówić do ludu, on będzie dla ciebie ustami, a ty będziesz dla niego jakby Bogiem3. Wj 4
Odrzucasz Aarona a więc cała tradycję wyjścia z Egiptu a więc i Pamiątkę tego wyjść - Paschę, podczas, której Jezus ustanowił nowe kapłaństwo i Eucharystię, którą konsekwentnie tez odrzucasz jak się domyślam. :(
Nie idź tą droga siostro - nawróć się do Bożego Słowa
Odrzucasz Arkę przymierza, namiot spotkania, Świątynie Jerozolimską, Proroków, ziemię świętą, Izrael.
...co ci pozostaje babskie bajania i wymysły ludzi, nie oparte na niczym sensownym, na żadnych FAKTACH jak wybiórczo, z braku czasu, wykazałem.
Nie idź tą drogą , bo nie prowadzi ona do zbawienia a na zatracenie :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-10, 12:04

Dezerter pisze: 2019-02-10, 11:28 Odrzucając zakon Lewitów odrzucasz zakon kapłanów Jahwe
14 I rńskieozgniewał się Pan na Mojżesza, mówiąc: «Czyż nie masz brata twego Aarona2, lewity? Wiem, że on ma łatwość przemawiania. Oto teraz wyszedł ci na spotkanie, a gdy cię ujrzy, szczerze się ucieszy. 15 Ty będziesz mówił do niego i przekażesz te słowa w jego usta. Ja zaś będę przy ustach twoich i jego, i pouczę was, co winniście czynić. 16 Zamiast ciebie on będzie mówić do ludu, on będzie dla ciebie ustami, a ty będziesz dla niego jakby Bogiem3. Wj 4
Odrzucasz Aarona a więc cała tradycję wyjścia z Egiptu a więc i Pamiątkę tego wyjść - Paschę, podczas, której Jezus ustanowił nowe kapłaństwo i Eucharystię, którą konsekwentnie tez odrzucasz jak się domyślam. :(
Nie idź tą droga siostro - nawróć się do Bożego Słowa
Odrzucasz Arkę przymierza, namiot spotkania, Świątynie Jerozolimską, Proroków, ziemię świętą, Izrael.
...co ci pozostaje babskie bajania i wymysły ludzi, nie oparte na niczym sensownym, na żadnych FAKTACH jak wybiórczo, z braku czasu, wykazałem.
Nie idź tą drogą , bo nie prowadzi ona do zbawienia a na zatracenie :(

Nie odrzucam Proroków - tych prawdziwych, co głosili prawdę, ale oni byli za tą prawdę mordowani.
Wierzę w Przymierze Boga z człowiekiem - Abrahamem.
Nie wierzę w samozwańczy - zakłamany zakon Lewitow, który powołując się na Boga zniszczył obraz prawdziwego Boga.
Ten zakon założył szatan, bo od samego początku uwidocznione były symbole szatańskie.
Bóg nie posługuje się wężem i smrodem z mordowania niewinnych.
Pod Przymierze Abrahamowe należeli wszyscy potomkowie Abrahama, a nie jedno wybrane plemię - plemię żmijowe jak je nazwał Jezus.
Te plemię żmijowe uzurpurowało sobie prawo do Boga i czyniło wszystko według swoich pożądliwości powołując się na Boga.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andej » 2019-02-10, 12:56

wybrana pisze: 2019-02-10, 12:04 ... Nie odrzucam Proroków - tych prawdziwych, co głosili prawdę, ale oni byli za tą prawdę mordowani. ...
Jako jedyna wybrana decydujesz, kto był prawdziwym prorokiem. Już nie Bóg wybiera proroków, ale Ty decydujesz. Stawiasz się ponad Bogiem. Uznajesz tylko swoje kryteria. Uzurpujesz sobie władzę i prawo stanowienia.
A owoce obserwujesz. Robaczywe. Zmierzające do rozłamu, zwątpienia. Wytykasz zło całemu światu. Jedyna sprawiedliwa.
Mam wrażenie, że uważasz się za proroka. Chociaż nie jesteś za to mordowana.
Przykrość mi sprawia to, że pouczasz Jezusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Edom

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Edom » 2023-06-02, 14:14

wybrana pisze: 2019-02-04, 14:07
Dezerter pisze: 2019-02-04, 13:17 Jeśli uznajesz Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela , za Boga i Mesjasza narodu żydowskiego, za Lwa z plemienia Judy to musisz uznać, że jest on potomkiem nie Ezawa a Izraela/Jakuba , który był ojcem Judy (stąd Judea i Judejczycy) i miał syna Faresa od którego pochodził Jesse, praojciec króla Dawida i tak aż do Jezusa, który chyba nie masz wątpliwości, że był z rodu Dawida.
Jeśli nie uznajesz, to wierzysz a bajania :(
a oto dowód - oceńcie czytelnicy sami na czym Wybrana opiera swoją wiarę - podkreślenia moje:
Jakub, to najprawdopodobniej człowiek którego Szatan podstępnie spłodził Izaakowi, synowi Abrahama, o czym mówił Chrystus w 'Przypowieści o Chwaście.
pomijam gdybologie :p i płodzenie :-o - gdybym był kobietą jak ty i w to wierzył, to zaczął bym się bać ;)
ale zobaczmy co Jezus mówi w przypowieści o chwaście i czy rzeczywiście można to odnieść do spłodzenia Jakuba przez Diabła :?:
Przypowieść o chwaście
24 Inną przypowieść im przedłożył: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. 25 Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. 26 A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. 27 Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" 28 Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?" 29 A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. 30 Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza"».

Postawmy sobie pytanie, czy Jezus potomek Dawida, żyd oddający Chwałę Bogu Izraela Jahwe w Świątyni Jerozolimskiej mógł sam siebie i swych przodków nazwać "chwastami" :!: :?:
prawda, że pytanie jest czysto retoryczne ...
ale ciekawe jaka "prawdę" objawi nam wybrana .... :-s

Na początku naszej ery - ERY CHRYSTUSOWEJ, EDOMICI - potomkowie EZAWA / EDOMA, byli nazywani IDUMEJCZYKAMI, a ich państwo nazwane było IDUMEA.

Państwo Idumejczyków - IDUMEA, położone było na południe od Jerozolimy, pomiędzy Morzem Martwym i Morzem Śródziemnym. Obejmowało ono tereny Wyżyny Judzkiej / antycznego Seiru, Negewu i niziny Śródziemnomorskiej.
Według pism Józefa Flawiusza, granice WIELKIEJ IDUMEI sięgały aż do GALILEI, prowincji rzymskiej gdzie wychował się CHRYSTUS.

STOLICĄ IDUMEI było miasto HEBRON, w którym mieszkała rodzina Marii - matki Chrystusa, i było to też miasto gdzie narodził się Jan Chrzciciel.

Antyczną stolicą państwa EDOMU / IDUMEI, z czasów EZAWA, było miasto SEIR, położone na północ od HEBRONU - pomiędzy Jerozolimą a Hebronem. Do dziś znajduje się tam mauzoleum / grób EZAWA.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sa%27ir

Inne znane miasta IDUMEI to Masada, Engedi, Marrisa, Dora, Gerar, Orda, Berszeba, czy portowe miasta Morza Śródziemnego - Azotus, Jamnia.


IDUMEJCZYCY / EDOMICI wyznawali Boga Abrahama, i religijni Idumejczycy, za czasów Chrystusa, nazywani byli ESSEŃCZYKAMI. O Esseńczykach sporo dziś wiemy, ponieważ pisało o nich kilku antycznych historyków, a w latach czterdziestych odkryto wiele ESSEŃSKICH manuskryptów, zwanych dziś 'Zwojami z nad Morza Martwego'.

Język staro Hebrajski to język Edomitów a nie Izraelitów którzy utracili ten język w czasie ponad 400 letniego pobytu w Egipcie.

Mojżesz poznał język Hebrajski w Edomie, u swojego Edomickiego teścia Jetry, kiedy pasł u niego owce przez ponad dwadzieścia lat - tak mówi nam Biblia.

Wszystkie Księgi Dydaktyczne Starego Testamentu to literatura mądrego Edomu, a nie zbrodniczego Izraela.

Izrael napadł na Edom i ograbił go trzy krotnie. Piewszy raz za czasów Dawida, drugi raz za czasów Machabeuszy, a trzeci podczas wojny jaką Żydzi wszczęli przeciwko Edomowi / Idumei w roku 66 - 70 AD, grabiąc ich księgi i przepisując jako swoje własne - przypisując sobie twórczość i mądrość Edomu, jakie były w nich zawarte.

Język Aramejski którym posługiwali się Chrystus i Jego uczniowie, był językiem Minejczyków, potężnego lecz bardzo POKOJOWEGO narodu, którego Izraelitom prawie udało się wymazać z historii ludzkości. Podobnie jak prawie udało im się wymazać z historii państwo Edomu / Idumeę.
Nie zgodził bym się z tobą Wybrana że udało się Izraelowi wymazać Minejczyków / Minojczyków z historii ludzkości, ponieważ sam Talmud o nich wspomina, i to w kilku miejscach. W dodatku bardzo dobrze zachowane są do dziś monety Minejskie, jak i zabytki z Minejskimi napisami.
Ostatnio zmieniony 2023-06-02, 14:15 przez Edom, łącznie zmieniany 1 raz.

Edom

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Edom » 2023-06-02, 14:26

Dezerter pisze: 2019-02-04, 20:40
wybrana pisze: 2019-02-04, 19:46 Dezerterze, ale Jezus urodził się w Galilei.
Jezus był Esseńczykiem, którzy nie podlegali pod Zakon Lewitów.
Po to ci pisałam o Edomitach, abyś zrozumiał to:

Izrael napadł na Edom i ograbił go trzy krotnie. Piewszy raz za czasów Dawida, drugi raz za czasów Machabeuszy, a trzeci podczas wojny jaką Żydzi wszczęli przeciwko Edomowi / Idumei w roku 66 - 70 AD, grabiąc ich księgi i przepisując jako swoje własne - przypisując sobie twórczość i mądrość Edomu, jakie były w nich zawarte.


IDUMEJCZYCY / EDOMICI wyznawali Boga Abrahama, i religijni Idumejczycy, za czasów Chrystusa, nazywani byli ESSEŃCZYKAMI. O Esseńczykach sporo dziś wiemy, ponieważ pisało o nich kilku antycznych historyków, a w latach czterdziestych odkryto wiele ESSEŃSKICH manuskryptów, zwanych dziś 'Zwojami z nad Morza Martwego'.

Dlaczego przypisujesz mi jakieś wymyślone teorie.
Pogrążasz się i kompromitujesz :
Dezerterze, ale Jezus urodził się w Galilei.
=)) a mnie Biblia żydowska uczy, że w Betlejem w Judzie a nie w Galilei, ani w Idumei
kolejna kompromitacja:
Jezus był Esseńczykiem, którzy nie podlegali pod Zakon Lewitów.
i dlatego jego rodzice ofiarowali go w Świątyni Jerozolimskiej i powtórnie był tam w wieku 12 lat i powiedział, że jest w Domu Ojca i nauczał w Synagogach i obchodził żydowskie święta - no typowy Eseńczyk - brawo ty x_x :-j

dalej piszesz jak to sama nazwałaś "jakieś wymyślone teorie", których na żadnym Uniwersytecie nie uczą tylko na uniwersytecie internetowym prawd objawionych wybranej - gdzie można się dowiedzie jak powstał judaizm
grabiąc ich księgi i przepisując jako swoje własne - przypisując sobie twórczość i mądrość Edomu, jakie były w nich zawarte.
Nobel dla wybranej ;)) za takie wiekopomne odkrycie
ale nie jedyne - kolejny nobel nalezy się za kolejne odkrycie, o którym żaden naukowiec nie wspomina
Idumejczycy, za czasów Chrystusa, nazywani byli ESSEŃCZYKAMI.
za wiki
Esseńczycy (essenizm) – jedno z żydowskich stronnictw religijnych (obok faryzeuszy i saduceuszy i ewentualnie jeszcze zelotów), a w szerszym rozumieniu ruch religijno-społeczny, działający w drugiej połowie tzw. okresu Drugiej Świątyni (ok. 515 r. p.n.e. – 70 r. n.e.), czyli w latach ok. 152 p.n.e. – 70 n.e.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Esse%C5%84czycy
nigdzie ani słowem o związku z potomkami Ezawa :!:
ale co tam wiki zobaczmy czy Nauka coś wspomni o Idumejczykach - zgaduję w ciemni - NIC
Po esseńczykach pozostało ponad 800 spisanych po hebrajsku manuskryptów, znajdowanych stopniowo od 1947 r. w grotach w Chirber Qumran nad Morzem Martwym na Pustyni Judzkiej. To odkrycie, uważane za najważniejsze w dziejach archeologii, rzuciło nowe światło na dzieje judaizmu oraz początki chrześcijaństwa. Teologia esseńska ze swym dualizmem światła i ciemności, dobra i zła, jest uderzająco podobna do doktryny Ewangelii św. Jana i Listów Pawłowych.
https://www.tygodnikprzeglad.pl/naukowc ... senczykow/

nigdzie ani słowem o związku z potomkami Ezawa :!:

Pisałaś, że odrzucali kapłaństwo lewitów - kolejna kompromitacja:
Członkowie sekty aplikowali zasady zapisane w Księdze Kapłańskiej dla kapłanów i lewitów, do całej społeczności, w której żyli. Samych siebie uważali za eschatologiczne zgromadzenie kapłańskie. .


https://teologiapolityczna.pl/ks-prof-m ... a-tpct-39-



nigdzie ani słowem o związku z potomkami Ezawa :!:



A to ciekawy dialog. Wartało by go tu jeszcze raz przeanalizować

Edom

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Edom » 2023-06-03, 16:30

Dezerter pisze: 2019-02-02, 11:58
wybrana pisze: 2019-02-02, 00:14 Katolicy na każdej mszy katolickiej mówią - "I nie wódź nas na pokuszenie "
Czy są pouczeni, by w osobistej modlitwie mówić inaczej?
Ja osobiście mówię -"Ochroń mnie Boże przed pokuszeniami złego"
Są pouczeni - Franciszka nie słyszałaś?, wszyscy katolicy słyszeli, bo to nasz papież
Ja modlę się drugą wersją
I nie dopuść abyśmy byli kuszeni
ale nas zbaw ode złego


polecam cały tekst
Papież stwierdził, że tradycyjne tłumaczenie nie jest dobre, lepsze będzie to, które znalazło się w nowych francuskich i włoskich tłumaczeniach tekstu Mt 6,13 i Łk 11,4: „Nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”. „To ja ulegam, a nie On mnie kusi, by patrzeć, jak upadłem” – tłumaczył papież[1]. Podawał przy tym argumenty o charakterze duszpasterskim i teologicznym: „Ojciec tak nie postępuje, ojciec natychmiast pomaga wstać. Tym, który nas wodzi na pokuszenie, jest Szatan, taki jest »zawód« Szatana. Znaczenie naszej modlitwy jest takie: »Kiedy Szatan mnie kusi, proszę Cię, pomóż mi, podaj mi swoją dłoń«. Tak jak na obrazie, na którym Jezus wyciąga rękę do Piotra błagającego: »Panie, ratuj mnie, tonę, pomóż mi« (por. Mt 14,30)”[2].
i film dla ekspertów ;) , albo ambitnych
http://www.orygenes.pl/nie-wodz-nas-na-pokusze
„Nie wódź nas na pokuszenie” czy „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”? (prof. Kalina Wojciechowska)

Pozostaje więc pytanie Dezerterze, jeśli Papież oficjalnie skorygował słowa tej modlitwy, i to lata temu, to czemu nie nastąpiła ta zmiana w Katechizmach i w modlitwie podczas Mszy Świętej ?

Tak dla ciekawości, ta poprawna wersja Modlitwy Pańskiej istnieje w wersji Biblii Tysiąclecia od dekad, a z tego co słyszałem, korzenie modlitwy do Zwodziciela należy szukać nie w Biblii, ale w Didache, i jest to modlitwa Dwunastu Synów Izraela, skierowana do ich Boga - Mocnego Boga Izraela

Dodano po 28 minutach 36 sekundach:
Jeśli chodzi o wcześniej wspominanych Esseńczyków, to ciekawy tekst znalazłem w internecie, i chciałbym się nim z wami podzielić. Użyłem Google Translatora więc potrzebuje on kilku korekt:


„Esseńczycy i pszczoły

https://bcharchive.org/2/thearchives/sh ... l?t=284923

Wiedząc, że pszczoły były świętymi zwierzętami w starożytnej Grecji (i nie tylko w Grecji), wydaje mi się interesujące, że kapłani-eunuchowie w świątyni Artemidy w Efezie nazywani byli essenes - trutniami.

W Efezie Artemida była kojarzona z pszczołą jako jej kultowym zwierzęciem. W rzeczywistości cała organizacja sanktuarium w czasach klasycznych wydaje się opierać na symbolicznej analogii ula, z rojami kapłanek zwanych pszczołami, melissai i licznymi kapłanami-eunuchami zwanymi „trutniami”, esseńczykami (Barnet 1956)
(Zaczerpnięte z The Goddesses and Gods of Old Europe: Myths and Cult Images (lub za pośrednictwem: amazon.co.uk) Marija Gimbutas)

AB Cook w swoim Zeusie mówi, że histiatores lub „artyści” Artemidy w Efezie byli nazywani przez obywateli essenes, tytuł, który właściwie oznacza „królowe pszczoły”.

Wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, że esseńczycy z Artemidy mogliby być w jakiś sposób powiązani z żydowską klasą lub sektą znaną pod tą samą nazwą – esseńczykami

(gr. Hebrajski lub aramejski odpowiednik nazwy tej sekty jest nieznany.

Możliwe też, że nazwa była taka sama jak w języku greckim.
Greccy i żydowscy esseńczycy żyli w celibacie.
Według Józefa Flawiusza żydowscy esseńczycy mieli zwyczaje i obrzędy, takie jak własność zbiorowa, wybierali przywódcę, który dbał o interesy wszystkich, których rozkazom byli posłuszni, mieli zakaz składania przysięgi i składania ofiar ze zwierząt, kontrolowali swój temperament i służyli jako kanały pokoju nosili broń tylko w celu ochrony przed rabusiami, nie mieli niewolników, ale służyli sobie nawzajem i z uwagi na własność komunalną nie zajmowali się handlem.
Co ciekawe, Józef Flawiusz mówi również, że zachowują tajemnice (jakie tajemnice?) i są bardzo świadomi imion aniołów przechowywanych w ich świętych pismach. Pliniusz relacjonuje w kilku linijkach, że esseńczycy nie żenią się, nie mają pieniędzy i istnieją od tysięcy pokoleń (!!!).

Ktoś może też dostrzec w tych opisach jakąś analogię z ulem.

Niektórzy już to zauważyli:

Esseńczycy: wybrani Izraela i kapłani Artemidy (lub przez: amazon.co.uk), Allen H. Jones
„Kult Artemidy i esseńczyków w Syro-Palestynie”, John Kampen ODKRYCIA MORZA MARTWEGO, tom 10, numer 2, 2003

Czy ktoś czytał te książki?”

——————————————-


The Essenes and the bees

https://bcharchive.org/2/thearchives/sh ... l?t=284923

Knowing that the bees were sacred animals in ancient Greece (and not only in Greece), I find interesting to note that eunuch priests at Ephesus temple of Artemis were called essenes - drones.

At Ephesus, Artemis was associated with the bee as her cult animal. In fact, the whole organization of the sanctuary in classical times seems to have rested on the symbolic analogy of a beehive, with swarms of priestesses called bees, melissai, and numerous eunuch priests called 'drones', essenes (Barnet 1956)
(Taken from The Goddesses and Gods of Old Europe: Myths and Cult Images (or via: amazon.co.uk) By Marija Gimbutas)

A. B. Cook, in his Zeus, tells that the histiatores or 'entertainers' of Artemis at Ephesus were called by the citizens essenes, a title that properly denotes 'king bees'.

Then, came to my mind the idea that the essenes of Artemis could be connected somehow with the Jewish class or sect known by the same name - the Essenes (Greek: Εσσηνοι, Εσσαιοι, or Οσσαιοι; Essēnoi, Essaioi, Ossaioi). The Hebrew or Aramaic equivalent of the name of this sect is unknown. It is also possible that the name was the same as in Greek.
The Greek and the Jewish Essenes lived a celibate life.
According to Josephus, the Jewish Essenes had customs and observances such as collective ownership, elected a leader to attend to the interests of them all whose orders they obeyed, were forbidden from swearing oaths and sacrificing animals, controlled their temper and served as channels of peace, carried weapons only as protection against robbers, had no slaves but served each other and, as a result of communal ownership, did not engage in trading.
Curiously, Josephus also says that they preserve secrets (which secrets?), and are very mindful of the names of the angels kept in their sacred writings. Pliny relates in a few lines that the Essenes do not marry, possess no money, and had existed for thousands of generations (!!!).

Someone can see in this descriptions also some analogy with the beehive.

That was already noticed by some:

Essenes: the elect of Israel and the priests of Artemis (or via: amazon.co.uk), by Allen H. Jones
"The Cult of Artemis and the Essenes in Syro-Palestine," by John Kampen DEAD SEA DISCOVERIES, Volume 10 Number 2 2003

Has anybody read that books?
Ostatnio zmieniony 2023-06-03, 16:35 przez Edom, łącznie zmieniany 2 razy.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andy72 » 2023-06-03, 17:28

Ja już chyba pozostanę do końca życia przy starej dobrej wersji Ojcze Nasz,
obie wersje nie do końca odpowiadają oryginałowi, przy czym tradycyjna wersja jest oryginałowi bliższa.(!)
Druga to politycznie poprawna, tak jakbyśmy musieli się modlić Rodzicu Nasz, by nie było seksistowsko.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-03, 20:34

Kolejny spór o nic.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andy72 » 2023-06-03, 20:52

Nie do końca o nic.
Bo jak się modlimy o to by Bóg nie dopuścił do nas pokusy, to oznacza że nie namawia nas do zła, ale jest to dopust. Przy czym Bóg może ale nie musi spełnić naszej prośby i może mimo naszej modlitwy tę pokusę dopuścić.
Natomiast jak się modlimy o to byśmy nie ulegli pokusie, to uleganie lub nie to już nasza brocha. Za to my odpowiadamy, nie jesteśmy bezwolnymi manekinami a Bóg nie jest lalkarzem.
Wyobraźmy sobie że ktoś ulegnie pokusie, wtedy powie „Boże to Twoja wina, modliłem się abym nie uległ pokusie a mnie nie wysłuchałeś!”
Mamy dwie wizje człowieka – człowiek odpowiedzialny i wolny albo lutrowy „Bóg jedyny grzesznik”
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Dezerter » 2023-06-03, 21:04

Edom pisze
Tak dla ciekawości, ta poprawna wersja Modlitwy Pańskiej istnieje w wersji Biblii Tysiąclecia od dekad, a z tego co słyszałem, korzenie modlitwy do Zwodziciela należy szukać nie w Biblii, ale w Didache, i jest to modlitwa Dwunastu Synów Izraela, skierowana do ich Boga - Mocnego Boga Izraela
Nazwij jeszcze raz Boga Najwyższego JAHWE, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba/Izraela "zwodzicielem" a dostaniesz ostrzeżenie
więcej ostrzegał nie będę

ale ostrzegę forumowiczów, że niestety tak jak myślałem Edom jest kolejnym edomitą, który podważa Biblie, historie i prawdy wiary, prawdę objawioną
więc ostrzegam przed tym prawdziwym zwodzicielem, bo wiele z takimi jak on ( a może i z nim) dyskutowałem i niestety są to przypadki beznadziejne żyjące w głębokim zwiedzeniu i w swoim świecie :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andy72 » 2023-06-03, 21:30

"Nie wódź" jest bardzo niefortunne
w oryginałach jest
https://biblia.oblubienica.eu/interline ... version/TR
i nie poddaj nas próbie,
https://biblia.oblubienica.eu/interline ... version/TR
I nie poddaj nas próbie

Jestem pod wrażeniem, że Jezus tak to dobrze sformułował a Ewangeliści tyle lat temu dobrze przekazali ,
zamiast wymyślać co nowego , treść oryginału jest najlepsza
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Dezerter » 2023-06-03, 21:35

I niby czym się różni
i nie poddaj nas próbie od i nie wódź nas na pokuszenie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andy72 » 2023-06-03, 22:02

"nie wódź nas na pokuszenie" jest bliższe oryginałowi niż "nie dopuść abyśmy ulegli pokusie"
ale jeszcze jest spora różnica,
pokusa w języku polskim to coś bardziej pejoratywnego niż próba, kojarzona raczej z kuszeniem czyli namową do zła, może w oryginale greckim to jedno słowo (?)
i o wiele lepiej oddaje sens "nie poddawaj" niż "nie wódź", które chyba jest ze staropolskiego tłumaczenia,
nawet gdybyśmy powiedzieli "nie poddawaj nas pokusie" lepsze jest niż "nie wódź na pokuszenie"
Ostatnio zmieniony 2023-06-03, 22:04 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”