Po co Bóg stworzył człowieka?

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Quinque » 2018-05-11, 14:12

Zadawałem to pytanie na różnych forach. Ale nikt nie przedstawił w miarę zadowalajacej mnie odpowiedzi. Może tutaj wspólnie nam się uda. Nie oczekuje niemożliwego. Po prostu jakiś spójny pogląd na te kwestie
Ostatnio zmieniony 2018-05-11, 14:12 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2018-05-11, 14:39

NA przykład tu: http://mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-402.htm
tylko że "człowiek stworzony jest, aby Pana Boga chwalił" może nieraz wydawać się czymś złym, bo wyobrażamy sobie Boga na własny obraz i podobieństwo. Tymczasem Bóg jest godzien wszelkiej chwały.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Wolfi

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wolfi » 2018-05-11, 14:54

Szczerze nie wiem, i dziwi mnie, ze wgl go stworzyl. A najbardziej, ze mnie tez. Gdybym byl Bogiem to wszystko zrobilbym inaczej ;p , wierzac ze jest On wszech... wszystko to zrobil swiat najlepiej jak sie dalo, a jednak cos jest nie tak.
Takie jest moje osobiste bez znaczace zreszta zdanie typowego borderline'a.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2018-05-11, 15:07

Dzięki, myślę że wszyscy tak mają. I jest tylko nadzieja że kiedy w końcu "(2) Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest. " wtedy poznamy sens.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

wędrowiec

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-11, 15:32

Andy72 pisze: 2018-05-11, 15:07 Dzięki, myślę że wszyscy tak mają. I jest tylko nadzieja że kiedy w końcu "(2) Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest. " wtedy poznamy sens.
Andy, mogę się podpisać pod Twoimi słowami.
Tego nam Bóg nie objawił, albo nie objawił w całej pełni.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2018-05-11, 15:42

Dlatego ja mam nadzieję że kiedyś się dowiem, na przykład myśl o takiej reinkarnacji mnie mierzi, bo zamiast poznania sensu świata marsz z powrotem do ciała! a nawet jak w międzyczasie dowiem się o co chodziło to i tak zapomnę ;-)
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Quinque » 2018-05-11, 15:54

O cześć Andy72,

Co do Twojego problemu z reinkranacją. Reinkarnacja jest z matematycznego punktu niemożliwa. Np. Mamy świat w którym żyje milion osób. One umierają więc liczba ludzi na tym świecie stale się zmniejsza

Co do Twojego pierwszego postu. Po cóź Bóg chciałby żeby czlowiek go chwalił?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2018-05-11, 16:24

Nawet gdy widzisz człowieka, gdy coś robi, nie wiesz dlaczego. Czy chciałbyś znać myśli Boga, co miał na myśli tworząc nas? Lepiej po prostu zaufać.
Pisałem o Chwale, bo uczeni teolodzy o tym piszą, ale zapewne Pan Bóg i anioły śmieją się z teologów.
W każdym razie należy działać na chwałę Boga, nie swoją, jak siebie widzę to nawet tu pisząc częściowo działam na swoją chwałę, choć i tak to lepsze niż 3 lata temu gdy zwalczałem Boga.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

wędrowiec

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-11, 16:56

Andy72 pisze: 2018-05-11, 15:42 myśl o takiej reinkarnacji mnie mierzi, bo zamiast poznania sensu świata marsz z powrotem do ciała! a nawet jak w międzyczasie dowiem się o co chodziło to i tak zapomnę ;-)
Nie uwzględniasz prawa rozwoju. Ono jednoznacznie mówi, ze idzie się w świadomości duchowej do przodu a nie wstecz. No chyba, ze ktoś bardzo chce się upodlić i robi to. Nie trzeba wtedy reinkarnacji, by cofnąć się w rozwoju.

Mnie reinkarnacja nie mierzi, wierzyli w nią liczni święci ze Starego Testamentu, a w Nowym Jezus sam pytał Apostołów o to za kogo Go uważają i większość odpowiedzi jakie uzyskał, to były odpowiedzi oparte o koncepcję reinkarnacji. Jeszcze ponad 500 lat po Chrystusie liczni chrześcijanie, na czele z Ojcem Kościoła Orygenesem, wskazywali na brak dowodów, ze ta koncepcja jest nieprawdziwa.
Na V Soborze w Konstantynopolu w 553 r. przeważył w teologii pogląd, że reinkarnacja jest śmieszna bo (tu następowały liczne wywody podobne do Twoich). Ośmieszono tę koncepcję tak, ze Kościół odłożył ją na półkę i już nigdy formalnie do niej nie wrócił. Oczywiście samo ośmieszenie nie wystarczyłoby, na szalę w dyskusji kładziono nauki św. Pawła, który był uznanym uczonym interpretatorem różnych spraw wiary.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2018-05-11, 17:12

Reinkarancja zabiera cały sens bytu człowieka.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Wolfi

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wolfi » 2018-05-11, 18:26

Reinkarnacja, ciekawe to, fajnie by bylo po smierci zostac wilkiem.

Wolfi

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wolfi » 2018-05-11, 18:27

Albo lwem czy niedzwiadkiem ;p
Ostatnio zmieniony 2018-05-11, 18:28 przez Wolfi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14809
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Dezerter » 2018-05-11, 19:03

Bóg nie stworzył człowieka, by wcielał się bez końca lecz by przyjął zbawienie w Chrystusie.
Żyjący Paweł tak pisał
„Postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd” (Hbr 9, 27)

bo znał Pismo i wiarę żydowską
„Nie zapominaj, że nie ma powrotu” (Syr 38, 21);

wyraził też to innymi słowami:
Flp 1:21-24 Bw „Albowiem dla mnie życiem jest Chrystus, a śmierć zyskiem.(22) A jeśli życie w ciele umożliwi mi owocną pracę, to nie wiem, co wybrać.(23) Albowiem jedno i drugie mnie pociąga: pragnę rozstać się z życiem i być z Chrystusem, bo to daleko lepiej;
Bóg nas stworzył min po to byśmy jako jedyne istoty podobne do Niego zajęli się dbaniem o stworzenie, a więc panowali
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi»
Ostatnio zmieniony 2018-05-11, 19:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Quinque » 2018-05-11, 20:39

Ale po co? Po co stwarzać kogokolwiek skoro ten ktoś jeszcze nie istnieje

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14809
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Dezerter » 2018-05-11, 21:15

Dominikanów zawsze ceniłem, więc powołam się na nich:
Zbliżamy się do kluczowego pytania: Po co Bóg nas stworzył? Niewątpliwie sam fakt stworzenia i nadania nam godności wynika z planu stwórczego Boga, jest w tym jakiś zamysł.[2] Zadając jednak pytanie o sens Stworzenia znów wtłaczamy Boga i akt stwórczy, w znane nam prawa i zależności. Zakładamy, że czyn musi wypływać z czegoś. W naszym ludzkim pojęciu czysta bezinteresowność nie istnieje. Bóg jednak wykracza poza nasze ludzkie pojęcie. Stworzył nas w bezinteresowności. Człowiek i stworzenie niczego Mu nie dodaje. On nas nie potrzebuje, ale CHCE, abyśmy istnieli – to nasze istnienie cały czas podtrzymując. On jest Miłością i jedynym powodem, dla którego nas stworzył jest Jego doskonale bezinteresowna miłość.[3] Podchodząc do tematu teologicznie, celem działania Boga może być tylko On sam. A więc celem nas jak i innych stworzeń jest zmierzanie do Boga[4], stawanie się coraz bardziej podobnymi do Niego, stawanie się miłością.

Odpowiadając więc w sposób najbardziej skoncentrowany na pytanie: dlaczego Bóg nas stwarza? pozostaje nam proste: Bo chce! Tylko dlatego i AŻ dlatego.

Agnieszka Wojtyniak
http://www.szkolateologii.dominikanie.p ... otrzebuje/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”