Ewangelizacja na Przystanku Jezus

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
ODPOWIEDZ
Zbyszek

Ewangelizacja na Przystanku Jezus

Post autor: Zbyszek » 2018-08-20, 21:57

Oto świadectwo z dwóch ewangelizacji, które miały miejsce w czasie Przystanku Jezus 2018. Imiona ewangelizowanych zostały zmienione, natomiast imiona ewangelizatorów są oryginalne.

Damiana

Idąc wraz z ks. Hubertem po zalesionych pagórkach Kostrzyna udostępnionych pod imprezę Pol’and Rock Festival spotkaliśmy Damianę i jej znajomego. Wyraźnie ucieszyła sie na widok księdza. Miała obawy czy rozmawiać z nami, poniewaz jak powiedziała, poukładała sobie wszystkie sprawy z Jezusem i ma obawy czy znowu nie wróci do poprzedniego tj. grzesznego stanu. Może sądziła, że udowodnimy jej, że nie jest w stanie łaski uświęcającej (zob. Ef 2,5) lub każemy jej znowu iść do spowiedzi? Wyjawiła nam, że ma kilkumiesięczne okresy, gdy żyje w grzechu, a potem kilka miesięcy żyje w czystości, tak jak trzeźwiejący alkoholik żyjący na przemian, a to w ciągu alkoholowym, a to w abstynencji. Przekonywaliśmy ją, że ewangelizacja nie tylko prowadzi do nawrócenia, lecz również umacnia w wierze oraz prowadząc do pomnożenia łaski uświecającej , przesuwa swój punkt zainteresowania z własnej osoby na osobę Boga i bliźniego. Temu służy uznanie Jezusa za Pana, Zbawiciela i powierzenie Mu swego życia (zob. Rz 10,9-10; Mt 10,32). Zaczynamy jak św. Piotr i Paweł głosić kerygmę (zob. Dz 2,14-42), tak aby „nasze głoszenie Ewangelii ... nie dokonało sie przez samo tylko słowo, lecz przez moc i przez Ducha Świętego, z wielką siłą przekonania” (1 Tes 1,5). Damiana, po wysłuchaniu kerygmy, decyduje się na krok całkowitego zaufania Jezusowi. W zamian otrzymuje od Jezusa największy prezent jaki może człowiek otrzymać na tej ziemi: otrzymuje samego Boga w Duchu Świętym. Następuje najważniejszy moment w ewangelizacji: modlitwa o dary Ducha Świętego z nałożeniem rąk. Ks. Hubert i ja nakładamy ręce, aby w niej „rozpalił [się] na nowo charyzmat Boży ... przez nałożenie ... rąk” (2 Tm 1,6). Ponieważ Damiana jest ochrzczona, nie otrzymuje ponownie Ducha Świętego, lecz Bóg który jest żywy i obecny w niej jak źródło wody żywej (zob. J 4,14) obdarza ją z tego źródła łaskami, darami, błogosławieństwem, swym działaniem, natchnieniami i mocą. Po modlitwie Damiana nie jest w stanie ukryć radości, miłości, pokoju i szczęścia płynącego ze zjednoczenia się z Bogiem oraz Kościołem reprezentowanym przez ks. Huberta i mnie. Teraz pragnie żyć nie tylko dla siebie lecz rozpalona miłością Bożą pragnie tą miłość Jezusa nieść innym, tak aby wszyscy uwierzyli i przez ufna wiarę, nawrócenie i chrzest przyjęli łaskę zbawienia (zob. Mk 16,15-16; Ef 2,8) by mieć życie wieczne (zob. J 6,47). Przez działanie Ducha Świętego zobaczyliśmy Jezusa w Damianie, tak jakbyśmy odnaleźli swą zaginioną siostrę.

Darek

Gdy przechodziłem koło sceny Pol’and Rock z Jankiem, moim współpracownikiem w ewangelizacji, zobaczyliśmy młodego człowieka. Zaraz na początku rozmowy przyznał sie, że ma poważny problem. Opowiedział nam, ze trzy dni temu wziął środek odurzający tzw. dopalacz i że źle sie po nim czuje, nie może od 3 dni spać. Zaproponowaliśmy odwiedzenie naszego punktu psychologicznego znajdującego się przy głównym namiocie Przystanku Jezus. Po drodze powiedzieliśmy Darkowi kerygmę. Wyznał Jezusa jako Pana i zawierzył Mu swe życie. Wtedy powiedzieliśmy mu, że od tego momentu stał się szczególną własnością Boga, Jego przyjacielem i że Jezus będzie walczył o niego zawsze, nawet wtedy, gdy nie będzie już miał siły aby Go wezwać na pomoc. Zaproponowaliśmy mu modlitwę o dary i moc Ducha Świętego, bo skoro < bez pomocy Ducha Świętego: ”Panem jest Jezus”>> (1 Kor 12,4), to tym bardziej bez Niego nie może być uzdrowiony z uzależnienia i niewoli grzechu. Po modlitwie Darek uśmiechnął się uszczęśliwiony. Poczuł się znacznie lepiej. Gdy weszliśmy z nim do biura psychologa czekała go miła niespodzianka. Został przywitany z wielką serdecznością i po przyjacielsku przez ks. Grzegorza. Darek nie mógł trafić lepiej. Gdy zobaczyliśmy, że jest w dobrych rękach, razem z Jankiem poszliśmy ewangelizować dalej.


W sumie głosiłem Ewangelię 30 osobom z różnymi ewangelizatorami. W trakcie ewangelizacji 11 osób uznało Jezusa jako Pana i zawierzyła Mu swe życie. Można dodać do tych osób jeszcze pewnego alkoholika, który usłyszał od nas kerygmę w postaci modlitwy kerygmatycznej. Następnego dnia człowiek ten przystąpił do sakramentu spowiedzi i na mszy przyjął komunię św. Chwała Panu!

Zbigniew Ignacy Kowalski

P.S. Janek w czasie przerwy pokazał mi zdjęcie pewnej dziewczyny, którą ewangelizowaliśmy 3 lata temu. Osoba ta nie chciała wyznać że Jezus jest Panem lecz modliliśmy się na nią modlitwą kerygmatyczną o otwarcie na działanie Ducha Świętego. Dziewczyna ta wróciła na łono Kościoła Katolickiego i trwa w nim do dnia dzisiejszego. W tym roku odwiedzała namiot Przystanku Jezus i uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu

Magnolia

Re: Ewangelizacja na Przystanku Jezus

Post autor: Magnolia » 2018-08-20, 22:19

Chwała Panu!
Dziękuje za piękne świadectwo.

Czy mogę prosić o spisanie kerygmatu jaki głosicie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ewangelizacja na Przystanku Jezus

Post autor: Dezerter » 2018-08-20, 22:31

Dziękuję Zbigniewie za twoją relację, która zazębia się z moją, bo to czekając na Jana, który "ewangelizował z kimś" i szedł do nas usiadłem koło "duchowego satanisty" naprzeciwko dużej sceny i to dzięki Wam, że chcieliście odprowadzić chłopaka po dopalaczach do naszych namiotów ten satanista wylądował na PJ.


Powiedz Zbyszku, czy potwierdzasz taką moją obserwację, że sukces ewangelizacyjny jest największy przy głoszeniu kerygmatu?

Chciałbym Cię jako wyrosłego z Odnowy ewangelizatora głoszącego kerygmat zaprosić na Sesję Apologetyczną
viewtopic.php?f=36&t=582&hilit=sesja&start=15
twój głos byłby bardzo cenny i potrzebny.
szlom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ewangelizacja na Przystanku Jezus

Post autor: Dezerter » 2018-08-21, 23:00

Magnolia pisze: 2018-08-20, 22:19 Chwała Panu!
Dziękuje za piękne świadectwo.

Czy mogę prosić o spisanie kerygmatu jaki głosicie?
Zbyszek to zrobił w formie książkowej, która to książkę dostałem na pamiątkę wspólnego ewangelizowania.
Kerygma - podręcznik ewangelizatora jest praktyczną pomocą dla początkujących ewangelizatorów – zarówno duchownych jak i osób świeckich: duszpasterzy, katechetów, animatorów oazowych i grup modlitewnych.

We współczesnych czasach, w których narasta problem sekularyzacji chrześcijańskich społeczeństw, istnieje pilna potrzeba głoszenia Dobrej Nowiny w sposób właściwy i skuteczny nie tylko w parafiach i szkołach, lecz również w swoich rodzinach, w pracy, na ulicy, w różnych środowiskach, w każdym miejscu i każdym czasie.

Z tej naglącej potrzeby zrodziło się dzieło nowej ewangelizacji, która z nową gorliwością i zapałem wypracowała swoiste formy przekazu, nowe środki, którymi się posługuje oraz nową metodologię.

Nowa ewangelizacja napotyka na swej drodze wiele przeszkód. Jedną z najważniejszych jest problem przygotowania chrześcijan do tego zadania. Głoszenie wymaga bowiem odpowiedniego poziomu wiedzy teologicznej, znajomości psychologii oraz rozwoju duchowego. Ten ostatni z wymienionych elementów, oznaczający głęboką relację miłości z Bogiem, jest decydujący z punktu widzenia skuteczności działania ewangelizacyjnego, lecz nie jedyny. Można bowiem mieć wielką miłość do Boga, lecz nie potrafić umiejętnie jej przekazać, ani odpowiednio uzasadnić wskazując na konkretne źródło w Piśmie Świętym. Można też posiadać te wszystkie elementy, lecz nie umieć ich powiązać w jedną całość.

Książka Zbigniewa Kowalskiego Kerygma. Podręcznik ewangelizatora zawiera praktyczne i konkretne wskazówki jak ewangelizować, aby głoszenie zakońcyło się pozytywnym przyjęciem Dobrej Nowiny w akcie decyzji wolnej woli osoby ewangelizowanej.
https://e-religijne.pl/pl/p/Kerygma.-Po ... alski/8751
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”