Tajemnica spowiedzi

ODPOWIEDZ
Buzz

Tajemnica spowiedzi

Post autor: Buzz » 2018-10-17, 22:14

Chciałbym się dowiedzieć raz na zawsze kogo dotyczy tajemnica spowiedzi. No wiadomo że spowiednika i osobę która przez przypadek usłyszała coś ze spowiedzi. A Czy obowiązuje penitenta? Jeżeli spowienik powie mi coś dziwnego podczas spowiedzi a ja bym to powiedział jakieś osobie. Nie mówiłbym który to i gdzie i kiedy ale tak ogólnie że był taki przypadek. Kolejny przypadek to właśnie pisanie na forum. Czy jeżeli na forum "pochwalę się swoimi grzechami albo opowiem jak kiedyś zgrzeszyłem.
"Tajemnica, choć w innym zakresie, obowiązuje również penitenta, tłumacza i wszystkie inne osoby, które uzyskały wiadomości o treści spowiedzi (kan. 983 § 2 KPK; kan. 733 § 2 KKKW). Dlatego też w Kościele ustanowiono zakaz utrwalania treści spowiedzi (prawdziwej, a nawet fikcyjnej) przy pomocy środków technicznych oraz jej rozpowszechniania w środkach przekazu (Dekret Kongregacji Nauki Wiary z 1983 r. oraz kan. 1456 § 2 KKKW). "
Czyli opisanie jakieś sytuacji która zdarzyla się na spowiedzi na forum to właśnie to wyżej?

mondfa

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: mondfa » 2018-10-17, 22:17

A po co chcesz to robić na forum Buzz. Idź do innego księdza, na kolejną spowiedź i opowiedz mu o swoich wątpliwościach, czy o czymś co cię niepokoi. Wtedy nie narazisz się na żadne złe konsekwencje swojego działania. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Dezerter » 2018-10-17, 22:40

"Dlatego też w Kościele ustanowiono zakaz utrwalania treści spowiedzi (prawdziwej, a nawet fikcyjnej) przy pomocy środków technicznych oraz jej rozpowszechniania w środkach przekazu"
Moim zdaniem chodzi o nagrywanie, a nie o opisywanie na forum wybiórczo, fragmentarycznie.
Ja nie mam żadnych zahamowań co do opowiadania o spowiedzi, moje grzechy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Andej » 2018-10-18, 09:11

Kan. 983
§ 1. Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta.


Tu wyraźnie podane, że zakaz dotyczy informacji umożliwiających na powiązanie osoby z czynem. Ksiądz nie może zdradzić, co powiedział konkretny penitent. Ale spokojnie może publicznie omówić sam grzech, byle bez info, które dawałyby szansę na skojarzenie z konkretnym człowiekiem. Penitent też musi zachować w tajemnicy słowa spowiednika w takim zakresie, w jakim mogą one rzucać światło na tego księdza.

Nie istnieje żadna zasada, która pozwalałaby jedynie na JEDNORAZOWE wyznanie grzechu. Wyznanie grzechu na spowiedzi w żaden sposób nie ogranicza możliwości się do przyznanie się do niego w innych miejscach i czasie. Nie zwalnia też od odpowiedzialności cywilnej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ