Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Zebra » 2021-05-05, 09:13

Tak mi przyszło. Może zależy jednak też co określamy mianem znajomych.
Ja kiedy mówię o znajomych mam na myśli osoby z którymi rozmawiam w jakiej regularności i znam ich trochę, to znaczy ich zainteresowania, historię itd. A w sumie znajomi to też mogą być osoby, których "znam" czasem rozmawiam ale nie ma miedzy nami jakiś dużych zażyłości. Idąc w tym kierunku to ja jednak mam dużo znajomych :D , ponieważ jako starosta roku na studiach zdarzyło mi się rozmawiać chyba prawie z każdym. Mam tez wrażenie, że ludzie mnie lubią i jak mają jakiś problem to się do mnie zwracają. A w sumie mam takie 3 koleżanki, z którym rozmawiam też tak ogólnie, nie tylko na tematy studiów. Myślę, że gdybyśmy byli na uczelni to może nawet byśmy mieli jeszcze lepsze relacje, a tak przez Internet to zawsze mniej.
bądź realizują przykazanie miłości uczynki miłosierdzia?
Ja staram się pomagać ludziom na przykład poprzez pomoc finansową. To nigdy nie są duże kwoty a wysyłane znów przez Internet, więc kontaktu z ludźmi brak. Ale właśnie na studiach zawsze starałam się być otwarta i nawet zdarzało mi się z ludźmi zostawać i tłumaczyć im jakieś rzeczy z matmy, które ja wiedziałam a oni nie. Nie wiem czy to uczynki miłosierdzia :-? Ale w przyszłości może postaram się pomagać ludziom bardziej realnie poprzez wolontariat.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Ilona89
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 20 kwie 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Ilona89 » 2021-05-05, 11:49

Zebra pisze: 2021-05-05, 09:13 Ale właśnie na studiach zawsze starałam się być otwarta i nawet zdarzało mi się z ludźmi zostawać i tłumaczyć im jakieś rzeczy z matmy, które ja wiedziałam a oni nie. Nie wiem czy to uczynki miłosierdzia :-? Ale w przyszłości może postaram się pomagać ludziom bardziej realnie poprzez wolontariat.
Jak dla mnie, każde dobro- a pomaganie innym chociażby w nauce nim jest- to ogromny dar dla innych. Wyraz miłosierdzia i miłości do drugiego człowieka. Każda forma pomocy, która prowadzi do dobra jest ważna. Kochać można na różne sposoby.
A z tym wolontariatem, to super pomysł. Sama się nad tym zastanawiam. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń wiem, że bycie wolontariuszem jest mega motywujące i pomaga inaczej spojrzeć na ludzi i świat dookoła, dostrzec drugiego człowieka i jego potrzeby.
"Miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą." (I List Jana 3:18)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Viridiana » 2021-05-05, 12:15

Andej pisze: 2021-05-04, 22:14 Introwertycy inaczej tworzą relacje. Zwykle trudniej. Potrzebują na to więcej czasu. I czynią to z większą odpowiedzialnością. I łatwiej są ranieni. Naturalnym jest to, że chronią się przed ranami.
Z samego faktu tego, że introwertycy inaczej tworzą relację nie wynika stwierdzenie, że nie potrafią budować relacji.
Nie wiem, czy wszyscy introwertycy łatwiej są ranieni - część pewnie tak, ale nie generalizowałabym.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Andej » 2021-05-05, 14:06

Viridiana pisze: 2021-05-05, 12:15Z samego faktu tego, że introwertycy inaczej tworzą relację nie wynika stwierdzenie, że nie potrafią budować relacji.
Nie ma wielkiego znaczenie, z jakiego faktu to wynika. Istotne to, że nie potrafią. I godne najwyższego podziwu, że jednak to czynią. Borują. A gdy już uda się zbudować, to zwykle jest to trwałe budowle. Choć może nieco koślawe, ale solidne i odpowiedzialne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Viridiana » 2021-05-05, 15:08

Andej pisze: 2021-05-05, 14:06
Viridiana pisze: 2021-05-05, 12:15Z samego faktu tego, że introwertycy inaczej tworzą relację nie wynika stwierdzenie, że nie potrafią budować relacji.
Nie ma wielkiego znaczenie, z jakiego faktu to wynika. Istotne to, że nie potrafią.
Tylko, że ja się właśnie nie zgadzam z tym, że nie potrafią. ;) Oczywiście, część nie potrafi, ale są też tacy, którzy potrafią, tylko po prostu potrzebują odpowiedniej dozy samotności.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Ilona89
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 20 kwie 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Ilona89 » 2021-05-05, 15:33

Tylko, że ja się właśnie nie zgadzam z tym, że nie potrafią. ;) Oczywiście, część nie potrafi, ale są też tacy, którzy potrafią, tylko po prostu potrzebują odpowiedniej dozy samotności.
@Viridiana , w jaki sposób samotność , raczej jej doza jak piszesz, wpływa na relacje introwertyków? Jestem ciekawa Twojej opinii, ale jakoś szerzej jak byś mogła
"Miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą." (I List Jana 3:18)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Andej » 2021-05-05, 16:15

Viridiana pisze: 2021-05-05, 15:08
Andej pisze: 2021-05-05, 14:06
Viridiana pisze: 2021-05-05, 12:15Z samego faktu tego, że introwertycy inaczej tworzą relację nie wynika stwierdzenie, że nie potrafią budować relacji.
Nie ma wielkiego znaczenie, z jakiego faktu to wynika. Istotne to, że nie potrafią.
Tylko, że ja się właśnie nie zgadzam z tym, że nie potrafią. ;) Oczywiście, część nie potrafi, ale są też tacy, którzy potrafią, tylko po prostu potrzebują odpowiedniej dozy samotności.
Powtórzę to, co poprzednio napisałem z podkreśleniem i wytłuszczeniem niektórych słów.
Nie ma wielkiego znaczenie, z jakiego faktu to wynika. Istotne to, że nie potrafią. I godne najwyższego podziwu, że jednak to czynią. Budują. A gdy już uda się zbudować, to zwykle jest to trwałe budowle. Choć może nieco koślawe, ale solidne i odpowiedzialne.


A co do samotności, to nie tyle potrzebują, co ja mają. Czasem, wcale nie rzadko, jest ona ich przekleństwem. To nie chęć, zamierzenie. To rezultat posiadanej cechy.
Ale masz rację w tym, że przez osoby, które nie doświadczyły tej cechy, ani nie mają podstaw psychologii, sa postrzegane jako osoby nieśmiałe. Ale to pozory. Choć nie znaczy, że nie ma takich przypadków.
Z samego faktu tego, że introwertycy inaczej tworzą relację nie wynika stwierdzenie, że nie potrafią budować relacji.
(Cytaty poprzednich postów kursywą.
W pierwszym cytacie zamiast bezsensownego słowa "Borują", zostało zamienione na to, które miało być w poście, czyli "Budują.)

Droga Viridiano, obecna wymiana zdań stała się bezsensownym biciem piany. Nie wnosi niczego konstruktywnego. Jeśli musisz mieć rację, to ok. Zaprzestaję tej czczej przepychanki. Ale podejmę, gdy poznasz na własnej skórze ograniczenia i zalety introwertyzmu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: sądzony » 2021-05-05, 21:10

Niezapominajka pisze: 2021-05-05, 09:00 a ja zadam kolejne pytanie - w jaki sposób introwertycy mogą realizować/bądź realizują przykazanie miłości uczynki miłosierdzia?
Ja nie rozumiem pytania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Viridiana » 2021-05-06, 10:36

Ilona89 pisze: 2021-05-05, 15:33
Tylko, że ja się właśnie nie zgadzam z tym, że nie potrafią. ;) Oczywiście, część nie potrafi, ale są też tacy, którzy potrafią, tylko po prostu potrzebują odpowiedniej dozy samotności.
@Viridiana , w jaki sposób samotność , raczej jej doza jak piszesz, wpływa na relacje introwertyków? Jestem ciekawa Twojej opinii, ale jakoś szerzej jak byś mogła
Miałam na myśli nie tyle samą samotność, co potrzebę samotności, a ta może oddziaływać na relację, bo druga osoba musi nauczyć się akceptować to, że osoba introwertyczna nie zawsze będzie skłonna do wylewności czy spędzania czasu w tłocznych miejscach.
Andej pisze: 2021-05-05, 16:15 Droga Viridiano, obecna wymiana zdań stała się bezsensownym biciem piany. Nie wnosi niczego konstruktywnego. Jeśli musisz mieć rację, to ok. Zaprzestaję tej czczej przepychanki. Ale podejmę, gdy poznasz na własnej skórze ograniczenia i zalety introwertyzmu.
Może inaczej: najpierw zdefiniujmy słowo "introwertyk". Być może nieporozumienia wynikają z tego, że każde z nas co innego rozumie pod tym pojęciem.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Ilona89
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 20 kwie 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Ilona89 » 2021-05-06, 11:50

No właśnie, może warto zacząć od definicji w oczach różnych osób ;) Bo chyba faktycznie każdy widzi zupełnie inne pojęcie.
"Miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą." (I List Jana 3:18)

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Zebra » 2021-05-06, 12:29

To ja zacznę: uważam siebie za introwertyka, bo lubię spędzać czas w małym gronie osób (w sumie to wystarcza mi po prostu ja i ta druga osoba); codziennie potrzebuje chociaż chwili kiedy jestem sama, muszę poprzebywać po prostu sama ze sobą, zwłaszcza kiedy cały dzień jestem wśród ludzi to jak już wrócę do domu to wole usiąść i już nic nie mówić; nie lubię dużych skupisk ludzi, choć przebywam w nich czasem też z własnej inicjatywy; zdarza mi się trochę odlatywać myślami i potrafię naprawdę długo nic nie robić tylko myśleć (a kiedy pytam kogoś co on o tym myśli to odpowiada mi w pół minuty a mi dojście do tego zajmuje średnio 15 minut).
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: abi » 2021-05-06, 12:38

to ja tez sie wypowiem - dziwne, ale pracujac dziesci lat w szkole mam rodzaj fobii spolecznej
po krotkim czasie w duzym skupisku osob przestaje lapac zaleznosc miedzy obrazsem a dzwiekiem, zamet w glowie, derealizacja...
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Jozek » 2021-05-06, 18:23

abi pisze: 2021-05-06, 12:38 to ja tez sie wypowiem - dziwne, ale pracujac dziesci lat w szkole mam rodzaj fobii spolecznej
po krotkim czasie w duzym skupisku osob przestaje lapac zaleznosc miedzy obrazsem a dzwiekiem, zamet w glowie, derealizacja...
Ja zaczal bym czesciej chodzic na spocery po lesie. ;)

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
Zebra pisze: 2021-05-06, 12:29 To ja zacznę: uważam siebie za introwertyka, bo lubię spędzać czas w małym gronie osób (w sumie to wystarcza mi po prostu ja i ta druga osoba); codziennie potrzebuje chociaż chwili kiedy jestem sama, muszę poprzebywać po prostu sama ze sobą, zwłaszcza kiedy cały dzień jestem wśród ludzi to jak już wrócę do domu to wole usiąść i już nic nie mówić; nie lubię dużych skupisk ludzi, choć przebywam w nich czasem też z własnej inicjatywy; zdarza mi się trochę odlatywać myślami i potrafię naprawdę długo nic nie robić tylko myśleć (a kiedy pytam kogoś co on o tym myśli to odpowiada mi w pół minuty a mi dojście do tego zajmuje średnio 15 minut).
To co mozna by uwazac za wade, jest zaleta, bo choc odpowiedzi zabieraja introwertykowi wiecej czasu, to rozumie je doglebnie, a ci co znaja odpowiedzi w pol minuty, maja odwrotnie, bo choc szybko im to przychodzi, to nie rozumieja doglebnie.
Roznica pozniej bywa taka ze introwertyka nie da sie tak latwo indoktrynowac, czy manipulowac nim, bo od razu widzi dalsze skutki tego w co ktos chce go wrobic, wplatac, czy zindoktrynowac. I oczywiscie nie ulega, a przynajmnie nie tak latwo wplywom tlumu, np. w jakichs rozrubach podczas protestow itp. publicznych zgromadzen, bo nie ulega zbyt latwo chwilowym nastrojom.
Ostatnio zmieniony 2021-05-06, 18:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy chrześcijanin musi mieć znajomych?

Post autor: Andej » 2021-05-06, 19:56

Trudno zdefiniować. Wiki podaje cechy introwertyków: apatia, lęk, sztywność, refleksyjność, pesymizm, powściągliwość, nietowarzyskość, spokój, bierność, ostrożność, powaga, pojednawczość, wysoka kontrola, solidność, zrównoważenie, łagodność. A ekstrawertyków: drażliwość, niepokój, agresja, wybuchowość, zmienność, impulsywność, optymizm, aktywność, towarzyskość, otwartość, gadatliwość, wrażliwość, niefrasobliwość, żywość, beztroska, przywódczość.
W jakimś stopniu każdy ma większość z nich.
Ekstrawertyk jest otoczony murem. Jest w pewien sposób odcięty od otoczenia. Ale, gdy jest rzeczywiście odizolowany, gdy nie ma możliwości kontaktu z innymi ludźmi, czuje potrzebę kontaktu. Obserwując luzaków, jednocześnie pragnie podobnie się zachowywać i jednocześnie coś go od tego odstręcza. Zwykle się przełamuje, ale gdy przekroczy pewną granicę, odczuwa niesmak, chęć ucieczki. Lgnie do ludzi i od nich ucieka. Rozwrzeszczane towarzystwo nie bawi. Potrzebuje pobyć z samym sobą.

Nie podejmuję się zdefiniowania introwertyka. Pisząc powyższe cały czas czuję, że umknęło mi coś istotnego, ale nieuchwytnego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ