Celibat księży

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Celibat księży

Post autor: Zebra » 2021-10-19, 19:46

Chyba nie ma takiego tematu na forum, a ostatnio wdałam się w dyskusję z jedną osobą i chciałabym uporządkować sobie informację.

1. Czy celibat jest "pomysłem" ludzkim czy Boskim? Wydaje mi się, że jest to zasadą ludzka, więc może ulegać zmianom to znaczy, że może być np. zniesiony. Choć Biblia zachęca aby raczej osoby duchowe były same Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, który wstąpił w związek małżeński zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie 1 Kor 7, 32

2. W takim razie jak jest zasadzką ludzką (tak znalazłam) to dlatego czasem księża uzyskują zgodę aby odejść od stanu kapłaństwa na rzecz małżeństwa? I nie ma w tym nic niezgodnego z wiarą?

3. I ostatnie pytanie czy jak ksiądz odchodzi od kapłaństwa to popełnia grzech? Wydaje mi się, że jeśli przesaje wierzyć to będzie to grzech tak samo jak by poszedł "do kobiety" potocznie mówiąc. A co jeśli odchodzi od kapłaństwa ale dalej wierzy i przestrzega przykazań?

Znalazłam taki artykuł https://misyjne.pl/przerwa-artykul/ksie ... malzenski/
Wydaje mi się, że dobrze omawia temat ale nie jestem pewna czy strona jest dobra (katolicka). W sumie właśnie w nim jest wyjaśnienie tego punktu 2.
Dzięki za pomoc :)
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-19, 19:50

Zebra pisze: 2021-10-19, 19:46 (...) Biblia zachęca aby raczej osoby duchowe były same (...)
Tak na marginesie to Biblia w ogóle zachęca:
Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć. 1 Kor 7,9
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Celibat księży

Post autor: Andej » 2021-10-19, 20:00

Temat był omawiany, dyskutowany. Nie pamiętam kiedy i w jakim wątku.
Nie pamiętam w tej chwili, jak jest to ujęte w Prawie Kanonicznym. Wydaje mi się, że ślub jest ważny, ale może być niegodziwy. Bardzo dawno, dużo przed czasami forumowymi, byłem z tym na bieżąco. Niewiele z siwym łbie zostało. A i materiały nie pamiętam gdzie zdołowane.
Kościół wyróżnia 4 podstawy prawne do dyspensy od stanu kapłańskiego: porzucenie życia kapłańskiego, brak należytej wolności – ksiądz przyjął święcenia pod przymusem np. ze strony rodziny, brak należytej odpowiedzialności – kapłan składając przysięgi, nie był w pełni świadomy ich konsekwencji, trwała niezdolność do życia w celibacie – może być wrodzona lub nabyta.
Pierwszy powód jest dla mnie niezrozumiały. Bo to tak, jakby fakty dokonane decydowały o udzieleniu dyspensy.

Ale jeśli, jakimś cudem, suspendowanemu księdzu zostanie udzielony ślub, to będzie on ważny, ale niegodziwy.

Jeśli Arletta jeszcze tu zagląda, to autorytatywnie wyjaśni kwestie.
Ostatnio zmieniony 2021-10-19, 20:00 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Celibat księży

Post autor: Jozek » 2021-10-19, 20:02

Sadzony, nie zacheca, tylko daje rade tym ktorzy nie potrafia sie opanowac.
to jest podobne do przyzwolenia rozwodow w ST.
poza tym jesli sie nie myle to dotyczy wszystkich a nie tylko kaplanow.
Ostatnio zmieniony 2021-10-19, 20:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-19, 20:03

Jozek pisze: 2021-10-19, 20:02 poza tym jesli sie nie myle to dotyczy wszystkich a nie tylko kaplanow.
Nie mylisz się.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Celibat księży

Post autor: Logan » 2021-10-19, 20:35

Werset biblijny przytoczony przez Sądzonego nie odnosi się do osób w celibacie i w żadnym wypadku nie może służyć za radę w przypadku kapłanów i chyba dla dla nikogo, bo każdy chrześcijanin nie będący w związku sakramentalnym ma obowiązek zachować wstrzemięźliwość seksualną bez względu na zdolność "opanowania".
Ostatnio zmieniony 2021-10-19, 20:39 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Celibat księży

Post autor: Zebra » 2021-10-19, 21:15

Tak tak macie rację, te cytaty nie odnoszą się tylko do osób duchownych, wiem o tym. Tylko miałam na myśli, że szczególnie ten mój zachęca do takiego życia kiedy daną osobą chce się oddać Bogu.
Ostatnio zmieniony 2021-10-19, 21:15 przez Zebra, łącznie zmieniany 2 razy.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Celibat księży

Post autor: Morkej » 2021-10-19, 21:30

Zebra pisze: 2021-10-19, 19:46 1. Czy celibat jest "pomysłem" ludzkim czy Boskim? Wydaje mi się, że jest to zasadą ludzka, więc może ulegać zmianom to znaczy, że może być np. zniesiony. Choć Biblia zachęca aby raczej osoby duchowe były same (...)
Ogólnie we wczesnych wiekach Kościoła była to praktyka na zasadzie zalecenia. Dotyczyło to nawet tych duchownych, którzy byli już w małżeństwach. Jednak z czasem robiła się ona coraz bardziej powszechniejsza, a w pewnym momencie Sobór Laterański I zajął się tą sprawą już konkretnie. I jak trafnie zauważyłaś - nie jest to dogmat, więc oficjalnie mógłby zostać zniesiony.

Pozwolę sobie przytoczyć słowa Jana Pawła II z książki "Wstańcie, chodźmy!" na temat celibatu:

"Kapłan wolny od osobistej troski o rodzinę, może się oddać całym sercem misji duszpasterskiej. Zrozumiała jest zatem stanowczość, z jaką Kościół obrządku łacińskiego bronił tradycji celibatu swoich kapłanów, nie ulegając naciskom, jakie w historii pojawiały się od czasu do czasu. Oczywiście jest to tradycja wymagająca, ale okazuje się, że wydała wyjątkowo obfite owoce duchowe. Trzeba też podkreślić, że są za celibatem głębokie racje teologiczne. Encyklika Sacerdotalis caelibatus, którą w 1967 roku ogłosił mój czcigodny poprzednik Paweł VI, tak to mniej więcej
ujmuje:

Istnieje przede wszystkim motywacja chrystologiczna: Chrystus, ustanowiony
Pośrednikiem między Ojcem i rodzajem ludzkim, pozostał celibatariuszem, aby
całkowicie poświęcić siebie służbie Bogu i ludziom. Komu dane jest
uczestniczyć w godności i misji Chrystusa jest wezwany, aby podzielał również
to całkowite oddanie.

Istnieje motywacja eklezjologiczna: Chrystus umiłował Kościół, Ciało swoje,
poświęcając dla tego Kościoła całego siebie, aby sobie przysposobić Oblubienicę
chwalebną, świętą i nieskalaną. Wybierając celibat, kapłan obiera jako własną tę
dziewiczą miłość Chrystusa do Kościoła, czerpiąc z niej moc nadprzyrodzonej
płodności.

Istnieje w końcu motywacja eschatologiczna: przy zmartwychwstaniu - jak
powiedział Jezus - „nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, lecz będą jak
aniołowie Boży w niebie" (Mt 22, 30). Celibat kapłański zapowiada nadejście
ostatecznych czasów zbawienia i w jakiś sposób antycypuje wypełnienie się
Królestwa, potwierdzając, że istnieją wyższe wartości, które pewnego dnia
zajaśnieją we wszystkich dzieciach Bożych."
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-20, 08:18

Logan pisze: 2021-10-19, 20:35 Werset biblijny przytoczony przez Sądzonego nie odnosi się do osób w celibacie i w żadnym wypadku nie może służyć za radę w przypadku kapłanów i chyba dla dla nikogo, bo każdy chrześcijanin nie będący w związku sakramentalnym ma obowiązek zachować wstrzemięźliwość seksualną bez względu na zdolność "opanowania".
Zgadzam się nie chodziło o kapłanów. Chodziło mi bardziej o ogół. Po prostu kiedyś interesował mnie w ogóle temat seksualności człowieka. W kontekście słów Pawłowych "seksualność" jawi się nieco jak "ułomność" w drodze ku Panu. Ale to przerysowane i na marginesie, bo nie ten wątek. A poza tym chyba dziś już nie jest to dla mnie tak istotne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Celibat księży

Post autor: adampiotr » 2021-10-20, 08:36

Odpowiem po swojemu :).
3. Nie wiem czy jest grzechem czy nie. Ale księża którzy odchodzą raczej nie przestają wierzyc po prostu poznali dziewczynę i tyle. Co w tym złego to nie wiem. Syn Beaty Szydło który po dwoch latach odszedł znalazł sobie inną droge tylko ,ze tak szybko odszedł.
Ostatnio zmieniony 2021-10-20, 08:47 przez adampiotr, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Celibat księży

Post autor: abi » 2021-10-20, 22:24

Screenshot_2021-10-20-22-24-18.png
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Celibat księży

Post autor: lambda » 2021-10-21, 10:35

adampiotr pisze: 2021-10-20, 08:36 Odpowiem po swojemu :).
3. Nie wiem czy jest grzechem czy nie. Ale księża którzy odchodzą raczej nie przestają wierzyc po prostu poznali dziewczynę i tyle. Co w tym złego to nie wiem. Syn Beaty Szydło który po dwoch latach odszedł znalazł sobie inną droge tylko ,ze tak szybko odszedł.
To w tym złego że chociażby łamią dobrowolnie złożona przysięgę celibatu. To jest grzech. To nie jest nic takiego.

Tu co nie co więcej o dyspensie o celibatu

https://www.zeslaniaducha.pl/vendors/80 ... kaplanstwa
Ostatnio zmieniony 2021-10-21, 10:38 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Celibat księży

Post autor: sądzony » 2021-10-21, 10:53

Celibat to bezżenność. To mały pikuś.
Wielu zwykłych ludzi decyduje się na taką formę życia.
Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Celibat księży

Post autor: lambda » 2021-10-21, 11:08

sądzony pisze: 2021-10-21, 10:53 Celibat to bezżenność. To mały pikuś.
Wielu zwykłych ludzi decyduje się na taką formę życia.
Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
Otóż nie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Celibat księży

Post autor: Andej » 2021-10-21, 11:11

sądzony pisze: 2021-10-21, 10:53 Wyzwaniem są śluby czystości, z którymi "przeciętny" ksiądz ma niewiele wspólnego.
Czy na prawdę jesteś przekonany lub masz wiedzę, że jest tak źle? Czy bezwiednie powtarzasz antykatolicką propagandę?
Jeśli rzeczywiście wiesz o tym, to poinformuj o tym władze kościelne. To jedyny uczciwy sposób postępowania dla katolika.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ